iPhone Podręcznik użytkownika Informacje o najnowszym ataku hakerskim WhatsApp w 2019 roku

Niedawny hack WhatsApp wywołał fale uderzeniowe za pośrednictwem społeczności internetowej jako Facebook filia wysłała wiadomości o zagrożeniu. Nawet jeśli Apple produkty są uważane za bardzo bezpieczne, dotyczy to również użytkowników iPhone'ów.

Koniec 1.5 miliard ludzi korzysta z tej usługi przesyłania wiadomości. Wszyscy zostali ostrzeżeni przez WhatsApp, aby zaktualizowali swoją aplikację po tym, jak firma dowiedziała się o luce bezpieczeństwa. Błąd pozwala atakującym na zainstalowanie oprogramowania szpiegującego na smartfonie za pośrednictwem naruszonego połączenia WhatsApp.

WhatsApp Hack Attack: Co się naprawdę wydarzyło?

hack WhatsApp

Według informacji opublikowanych przez WhatsApp, programy szpiegujące został zainstalowany za pomocą funkcji połączeń głosowych aplikacji, niezależnie od tego, czy osoba odebrała. Dlatego osoby atakujące dzwonią do kogoś za pośrednictwem WhatsApp, a następnie instalują swoje oprogramowanie szpiegujące. Każdy, kto otrzymał połączenie od nieznanego nadawcy, nawet połączenie odrzucone, jest zagrożony. Jednak nie ma też możliwości dowiedzenia się, kto został zainfekowany, ani czy oprogramowanie może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem połączeń WhatsApp znajomych.

Później odkryto, że to oprogramowanie szpiegujące zostało utworzone przez firmę cyber wywiadowczą o nazwie Grupa NSO w Izraelu. Celem tego oprogramowania było rzekomo udostępnienie organom ścigania i wywiadu narzędzia przeciwko atakom terrorystycznym. Można jednak bezpiecznie powiedzieć, że mieli środki do wykorzystania dowolnej liczby złośliwych celów.

The oprogramowanie szpiegujące może uzyskiwać dostęp do wiadomości tekstowych i przechwytywać połączenia z poziomu aplikacji, która dotyczy sama w sobie. Ale może także aktywować kamerę i mikrofon smartfona.

Każdy, kto udostępnił dane osobowe, takie jak hasła lub dane karty kredytowej przez WhatsApp, może zostać skradziony. Nie tylko to, ale szantaż i wymuszenie obie są prawdziwymi możliwościami dla każdego, kto został dotknięty zagrożeniem.

Chociaż liczby nie zostały oficjalne, tak było potwierdził, że dotknęło to co najmniej kilka osób przez atak Hack WhatsApp, który spowodował ogłoszenie przez WhatsApp dla użytkowników zachęcających wszystkich do zainstalowania najnowszej aktualizacji.

Ta aktualizacja zasadniczo „zamyka” dziurę w zabezpieczeniach. Ale bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie pozbyłoby się programów szpiegujących na urządzeniach, których już dotyczy.

Oto, co muszą zrobić właściciele iPhone'ów

atak włamania WhatsApp

Pierwszym krokiem, który każdy powinien zrobić, jest zainstaluj najnowszą aktualizację WhatsApp zanim zrobisz cokolwiek innego. Na iPhonie lub iPadzie przejdź do App Store, aby sprawdzić, czy na urządzeniu jest zainstalowana najnowsza wersja WhatsApp.

The Karta „aktualizacje” będzie mieć listę wszystkich najnowszych aktualizacji, które są dostępne dla urządzenia. Jeśli dostępna jest aktualizacja WhatsApp, pojawi się na liście – pobierz ją jak najszybciej.

Jednak samo zainstalowanie aktualizacji nie wystarczy – szczególnie dla tych, którzy używają swoich telefonów do pracy. Zagrożeniem tym mógł być WhatsApp bez poważnych incydentów (jak dotąd), ale w przyszłości będzie więcej ataków.

Dlatego ważne (i ogólnie bezpieczniejsze) jest zachowanie dodatkowych środków ostrożności podczas korzystania z urządzeń cyfrowych, takich jak iPhone'y i iPady. Podstawową zasadą bezpieczeństwa cybernetycznego jest stosowanie warstw bezpieczeństwa, które utrudniają przestępcom przebicie się. Dlatego eksperci ds. Cyberbezpieczeństwa zachęcają ludzi do korzystania z różnych narzędzi bezpieczeństwa i środków ostrożności.

Zawsze stawiaj bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dostawcy Cyberbezpieczeństwa poczynili wielkie postępy w zakresie oprogramowania do zabezpieczania urządzeń mobilnych na iOS i warto przyjrzeć się temu, co jest dostępne. Na początek pomyśl o zdobyciu dobry program antywirusowy które ochronią urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem. Może to nie powstrzymać wszystkich programów szpiegujących i złośliwego oprogramowania, ale lepiej jest mieć siatkę bezpieczeństwa.

Ponadto wiele osób zdecyduj się na zainstalowanie iOS VPN. Podczas gdy program antywirusowy chroni oprogramowanie w telefonie, a Usługa VPN chroni połączenie przez szyfrowanie. WhatsApp korzysta już z szyfrowania end-to-end. Ale biorąc pod uwagę FacebookWątpliwa historia śledzenia z naruszeniami danych oraz niedawny atak hakerski na WhatsApp, może być mądrze mieć dodatkowe silne oprogramowanie szyfrujące.

Wreszcie warto przyjrzeć się najnowszym trendom i sztuczkom w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Istnieje wiele niesamowitych blogów i podcastów, które zawierają cenne porady. Mogą dostarczyć użytecznych wskazówek. Lubić jak korzystać z menedżerów haseł, jakie ustawienia zabezpieczeń aktywować w aplikacji lub urządzeniu oraz jak zabezpieczyć ważne konta.

Cyberataki stają się poważnym problemem i nikt nie jest już bezpieczny. Ludzie na całym świecie są celem, a niektórzy, zwłaszcza ci, którzy nie podejmują żadnych środków ostrożności, stają się łatwymi ofiarami. Hakerzy wiedzą o tym i dlatego stosują techniki takie jak phishing i oprogramowanie szpiegujące, aby zebrać jak najwięcej danych.

Końcowe przemyślenia

Oficjalne słowo mówi, że oprogramowanie szpiegujące zostało stworzone, aby agencje wywiadowcze mogły obserwować ataki terrorystyczne, ale nadal stanowią realne zagrożenie. Biorąc pod uwagę popularność WhatsApp, nic dziwnego, że hakerzy i agencje szpiegowskie chcą się dostać.

Jak dotąd oficjalnie atak WhatsApp Hack był wymierzony w prawników i aktywistów zajmujących się prawami człowieka, ale to nie znaczy, że tak pozostanie. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest podejmowanie środków ostrożności i stosowanie różnych narzędzi bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Apple poddaje się Qualcomm, aby uniknąć niemieckiego bana iPhone'a