Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak artyści mogą z powodzeniem sprzedawać dzieła sztuki online: kompletny przewodnik 2023
W dziedzinie sztuki kręci się dużo pieniędzy, a sama kreatywność jest ceniona za włożony w nią pomysł. I możesz być nieskończenie utalentowanym artystą, ale jeśli nie sprzedajesz obrazów Van Gogha, trudno oczekiwać, że sprzedasz swoje prace w Sotheby’s po cenie wywoławczej stu tysięcy dolarów.
Mimo to artyści żyjący w dzisiejszym świecie mają duży wybór dróg i możliwości, by utorować sobie drogę do sukcesu. Na przykład możesz już wystawiać w galeriach i współpracować z pomocnymi platformami, które koncentrują się na sprzedaży dzieł sztuki online. Ten artykuł koncentruje się na sprzedaży obrazów jako przykładu, ale można go zastosować do dowolnego dzieła sztuki. Co więcej, dowiesz się, na co nie marnować czasu, jak działać globalnie i jakie konkretne zasoby wziąć pod uwagę.
Błędy przy sprzedaży obrazów online
Jednym z problemów początkujących artystów jest dotarcie do zasobów, w których mogą sprzedawać swoje prace. Niektórzy próbują to robić na bezpłatnych internetowych platformach ogłoszeń, publikując posty o sprzedawanych obrazach na wspólnym tle drzewek, starych T-shirtów, samochodów i mieszkań. Weź pod uwagę, że nie ma tam Twojej grupy docelowej.
Również błędną decyzją jest ogłaszanie sprzedaży obrazów na swoim blogu, zwłaszcza jeśli jesteś dopiero początkującym artystą i blogerem. Nawet jeśli masz jeden, dwa lub trzy tysiące subskrybentów, nie oznacza to, że wśród nich jest osoba, która chce zapłacić kilka tysięcy dolarów za zdjęcie.
Rzecz w tym, że od chwili, gdy potencjalny nabywca zobaczy zdjęcie do momentu zakupu, może minąć kilka miesięcy, bo sztuka nie jest tania i wymaga długiego namysłu. A na darmowych platformach czy portalach społecznościowych, gdzie post w końcu tonie coraz niżej i błyska w zestawieniu tylko raz, potencjalny klient może zobaczyć diament w morzu piasku tylko przelotnie, a potem od razu o nim zapomina.
Ale nawet jeśli wybrałeś wyspecjalizowaną, ale bezpłatną platformę, nie oczekuj szybkiego zakupu. Zasób zarabia tak długo, jak odwiedzający oglądają Twoją darmową wystawę. Może to być umieszczanie reklam, program partnerski, pobieranie opłaty za umieszczenie członka na szczycie wyników wyszukiwania itp. Ukierunkowane reklamy Google, które „ścigają” potencjalnego nabywcę, kosztują platformę co najmniej kilka tysięcy dolarów. Tak więc szanse na sukces na darmowej platformie są ograniczone, ale warto to rozważyć.
Jakie obrazy najlepiej sprzedawać online?
Przestrzegaj tych głównych zasad wchodząc na rynek online, a wtedy szanse na znalezienie nabywcy na Twój obraz wzrosną wielokrotnie. Uważaj jednak na każdy punkt, aby Twoje wysiłki zakończyły się sukcesem.
- Dowiedz się, kto jest Twoim idealnym klientem i opublikuj swoją grafikę na jednej z poniższych platform, która najlepiej pasuje do Twojego typu klienta.
- Jeśli chcesz sprzedać obraz po wyższej cenie, opraw go. Zgłoś się do dobrego fachowca od opraw lub sam podejmij się pracy. Najważniejsze, aby dekoracja Twojej pracy pozytywnie podkreślała wyjątkowość dzieła.
- Ustal realistyczne ceny. Nie zaniżaj i nie wyolbrzymiaj też ceny, bo to odstrasza klientów.
- Dobrze sprzedają się obrazy do wnętrz w stylu ekspresjonizmu czy abstrakcjonizmu oraz kopie obrazów znanych artystów.
- Zamożni ludzie zwykle kupują klasyczne obrazy, więc lepiej sprzedawać je w renomowanych galeriach lub na światowych portalach internetowych.
- Sprzedaż obrazów przez Internet jest bardzo wygodna, jeśli jesteś studentem sztuki, malarzem amatorem lub chcesz dorobić za pomocą sztuki dekoracyjnej i użytkowej.
Zalety sprzedaży dzieł sztuki online
Sprzedaż obrazów za pośrednictwem rynku online ma doskonałe zalety, ale musisz zarejestrować się w wybranych witrynach. Byłoby pomocne, gdybyś również ukształtował ceny swoich dzieł sztuki, aby odpowiadały pracom aktualnie pokazywanym na tym rynku, ponieważ tego oczekują odwiedzający je klienci.
✔️ Twoja niezależność: monitoruj rynek, ustalaj ceny i wybieraj, z którym serwisem i klientem chcesz współpracować;
✔️ Możliwość znalezienia stałej klienteli;
✔️ Klientów szukasz w zaciszu własnego domu;
✔️ Możliwość anonimowej współpracy;
Strony internetowe do sprzedaży obrazów
Artyści mogą wystawiać na więcej niż jednej lub dwóch określonych platformach. Mają szeroki wybór: media współpracują bezpośrednio z artystami, platformy współpracują z galeriami sztuki offline i online oraz marketplace’ami, na których artyści mogą utrzymywać swoje strony. W tym artykule wymieniono najbardziej aktywne platformy, na których początkujący i uznani artyści mogą znaleźć swoją niszę.
Sztuka Saatchiego
Sztuka Saatchiego to największa internetowa galeria i platforma dla artystów z całego świata. Można tam wystawiać i sprzedawać obrazy, rysunki, fotografie i rzeźby. Ceny artysta może ustalić dowolne, ale musi je uzasadnić w dziale FAQ, opisując użyte materiały, ich koszt, cenę roboczogodziny mistrza i tak dalej.
Katalog galerii podzielony jest na trzy części z przedziałami cenowymi 1-2 tysiąc, 2-5 tysięcy i 5-10 tysięcy dolarów. Za pomocą platformy możliwe jest również promowanie marki osobistej oraz organizowanie wystaw i targów. Serwis pobiera za swoje usługi prowizję w wysokości 35% od każdej sprzedanej pracy, z czego 65% trafia na konto artysty. Możesz również opłacić ich staż pracy w kolektorach paszowych, z subskrypcją premium wyświetlaną na pierwszej stronie wyszukiwania.
Artmajeur
Artmajeur to stworzona we Francji platforma hostująca ok 2.5 milionów dzieł ponad 160 tysięcy artystów. Mistrzowie mogą tam wystawiać obrazy, rzeźby, fotografie i rysunki. Sekcja „Inne” obejmuje druki i grafiki, kolaże, sztukę cyfrową i tekstylną oraz wszystko, co autor może stworzyć.
Prace są sortowane według ceny: do 100 euro, 100-500 euro, 500-2000 euro, 2-5 tysięcy euro i więcej 5 tysiąc euro. Serwis pozwala artystom sprzedawać swoje prace bezpośrednio kolekcjonerom bez prowizji platformy, a projekt jest finansowany przez płacących artystów, którzy publikują więcej niż 10 swoich prac. Istnieje również możliwość dopłaty do promocji swoich prac, która zgodnie z umową kosztuje ok. 150 euro.
Platformy współpracujące z galeriami
Jeśli współpracujesz z galeriami offline i online, mogą one przedstawiać Cię na kilku platformach, dzięki którym Twoje prace mogą się dobrze sprzedawać lub być widoczne dla kolekcjonerów.
Artsy.net
Artsy.net to amerykańska platforma stworzona w 2010 roku przez studenta Princeton University, Cartera Clevelanda. Jest to obecnie jeden z największych międzynarodowych rynków sztuki, gdzie średnia cena za sztukę wynosi około 200 000 USD. O 2.5 milion osób odwiedza witrynę miesięcznie, a wśród inwestorów są Wendy Murdoch i Rick Burton.
Więcej niż 2Z witryną współpracuje 500 galerii, 800 muzeów i 60 targów sztuki na całym świecie, w tym Luwr w Paryżu, Galeria Narodowa w Londynie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie i wiele innych. Witryna zawiera ponad milion prac setek tysięcy artystów.
Kraina sztuki
To szybko rozwijający się startup z Danii, który łączy artystów i prywatnych kolekcjonerów za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji mobilnej. Główną różnicą między serwisem a platformą Artsy jest większa wygoda dla kolekcjonerów. Witryna zapewnia im możliwość prowadzenia internetowego katalogu ich kolekcji i zarządzania poszczególnymi pozycjami za pośrednictwem konta osobistego lub aplikacji.
Użytkownik może wystawić na sprzedaż jedną ze swoich prac dwoma kliknięciami i wybrać prace podobne stylem do tych, które już posiada w swojej kolekcji. W razie potrzeby kolekcjoner może również udostępnić swój katalog 60 muzeom i galeriom współpracującym z projektem, aby otrzymywać bezpośrednie oferty zakupu przedmiotów. Poza powierzchniami wystawienniczymi Artland współpracuje również z firmami ubezpieczeniowymi, które oferują kolekcjonerom ubezpieczenie zakupów od razu po zakupie.
Poszukiwacz dzieł sztuki
Artfinder to brytyjski rynek dzieł sztuki, który oferuje na sprzedaż wyłącznie prace niezależnych artystów, którzy nie wystawiają się w galeriach. Został opracowany przy użyciu technologii sztucznej inteligencji, a wyszukiwarka Artfindera pomaga wybrać prace na podstawie osobistych preferencji kolekcjonera. Ponadto Emma Artfinder Twitter bot, który analizuje tweety użytkowników portali społecznościowych, proponując im zakup konkretnego obrazu, służy do tworzenia spersonalizowanych ofert i wyszukiwania potencjalnych nabywców.
Liczba pojedyncza
Singulart to internetowy rynek dzieł sztuki stworzony w Niemczech. Jej unikalną ofertą jest „zamknięty” dostęp do strony artystów i maksymalnie ścisła selekcja: zespół historyków sztuki prowadzi badania i wybiera najbardziej utalentowanych i obiecujących wschodzących artystów, rzeźbiarzy i projektantów, których zaprasza do umieszczania swoich prac na strona. Stworzony w ten sposób efekt „elitarnego klubu” daje kolekcjonerom pewność co do wyjątkowości nabywanych dzieł.
Dolna linia
Świat jest otwarty dla współczesnych artystów. Miliony miłośników sztuki mogą zobaczyć ich dzieła, a nie tylko kilka tysięcy krytyków na Salonie Paryskim, jak to było w XIX wieku. Wystawiając swoje prace online na międzynarodowych platformach, zwiększasz swoje szanse na bycie zauważonym. Oczywiście być może będziesz musiał najpierw zapłacić za wystawienie swojej sztuki, ale droga do sławy nigdy nie jest darmowa. Dziś dziesiątki platform łączą rzemieślnika z kolekcjonerem, więc czas spróbować swoich sił.
Ten post został napisany przez Franka Hamiltona. Frank pracował jako redaktor w serwisie do pisania esejów Trust My Paper i Best Writers Online. Jest profesjonalnym ekspertem od pisania w takich tematach jak blogowanie, marketing cyfrowy i samokształcenie. Uwielbia też podróżować i mówi po hiszpańsku, francusku, niemiecku i angielsku.