Jak dowiedzieć się, kiedy opublikowano stronę internetową

Kiedy prowadzisz badania na dany temat, ważne jest, aby źródła były aktualne. Jeśli piszesz artykuł akademicki, w cytatach często wymagane są daty publikacji. W większości przypadków uzyskanie daty jest łatwe: wystarczy zajrzeć na stronę i znaleźć datę „opublikowaną w dniu”, aby dowiedzieć się, jak była ostatnia. Sprawy stają się nieco bardziej skomplikowane, gdy na stronie nie ma daty. Kiedy tak się dzieje, skąd wiesz, kiedy strona została opublikowana?

Korzystanie z Google

Możesz sprawić, by Google wyświetlał datę publikacji stron internetowych za pomocą prostego wyszukiwania. Najpierw przejdź do strony Google. Następnie wpisz inurl: i podłącz stronę zaraz po niej. Naciśnij Enter, a Google wyświetli wynik wyszukiwania z twoją stroną internetową.

strona-data-google

Przejdź do paska adresu i dodaj & as_qdr = y15 na jego końcu, a następnie naciśnij klawisz Enter. Gdy strona się załaduje, zobaczysz, że wynik wyszukiwania witryny ma teraz przypisaną datę publikacji.

adres strony internetowej

wynik na stronie

Korzystanie z urządzenia Wayback

Wayback Machine to strona, która śledzi postępy stron internetowych na przestrzeni lat. Jeśli strona internetowa nie jest zbyt popularna, może nie być wyświetlana w Wayback Machine; jeśli jednak trafi Cię maszyna, możesz z grubsza oszacować, kiedy strona została opublikowana.

Najpierw przejdź do Wayback Machine, a następnie wprowadź adres witryny, którą chcesz sprawdzić, w pasku adresu w witrynie.

przeglądaj strony internetowe

Po kliknięciu „Przeglądaj historię” Wayback Machine sprawdzi, czy może znaleźć dzienniki witryny. Jeśli tak, wyświetli kalendarz pokazujący wszystkie zebrane migawki. Znajdź najwcześniejszą możliwą datę przybliżonego oszacowania, kiedy strona została opublikowana; przynajmniej będziesz wiedział, że strona była w tym okresie!

strona internetowa-kalendarz-daty

Korzystanie z Carbon Dating w Internecie

Carbon Dating w sieci to przydatne narzędzie, które pozwala z grubsza oszacować, kiedy strona została utworzona. Kiedy jego programiści przetestowali go na stronach, na których znana była data utworzenia, miał 75% skuteczności podczas zgadywania, kiedy został stworzony. Jest bardzo łatwy w użyciu: wystarczy podłączyć adres URL strony do pola i kliknąć „Data emisji!”

strona internetowa-data-carbon

Witryna poda przybliżoną datę utworzenia podanej witryny.

tworzenie stron internetowych

Możesz nawet pobrać aplikację Carbon Dating the Web do użytku lokalnego, jeśli często przeprowadzasz wyszukiwania. Wystarczy kliknąć link na stronie, aby pobrać.

strona internetowa-data-lokalna

Zapisz datę

Niezależnie od tego, czy prowadzisz badania dla gazety, czy po prostu chcesz wiedzieć, jak aktualna jest strona internetowa, może to być frustrujące, gdy webmaster nie doda daty do swoich artykułów. Na szczęście istnieją sposoby na zorientowanie się, kiedy strona się podnosi. Może nie być to dokładne w 100% przypadków, ale może dać ci dobry pomysł na aktualność artykułu.

Którą metodę lubisz najbardziej? Czy znasz metodę, której nam brakowało? Daj nam znać poniżej.

Czy ten artykuł jest przydatny?