W tym artykule przyjrzymy się, jak działa algorytm YouTube w 2024 roku.
Jeśli chcesz odnieść sukces w YouTube, zrozumienie działania algorytmu jest koniecznością musieć.
Dlaczego?
Dobrze, Właściwie algorytm YouTube’a napędza 70% tego, co ludzie oglądają na platformie. Jeśli więc chcesz, aby ludzie znajdowali Twoje filmy, musisz postępować zgodnie z zasadami algorytmu.
A my chcemy Ci pomóc! Przyjrzymy się wszystkiemu, co musisz wiedzieć o algorytmie YouTube – od historii, przez nieporozumienia, aż po jego działanie w 2024 r. – abyś mógł podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące marketingu wideo.
Krótka historia algorytmu YouTube
2005 – 2007 (przed algorytmem)
Jak większość wspaniałych wynalazków, YouTube został stworzony, aby rozwiązać problem. Problem polegał na tym, że udostępnianie filmów online było trudne.
Wpisz: YouTube.
Oto jak platforma wyglądała w 2005 roku:
Źródło: Maszyna powrotna
To był YouTube, przed algorytmem. Istnieją jednak sposoby, aby Twój film został zauważony. Jak widać, po prawej stronie znajdują się tagi (im większy tag, tym był bardziej popularny). Na stronie głównej możemy także zobaczyć filmy wideo.
Jeśli jednak przyjrzysz się uważnie, zauważysz, że nie są one ułożone w jakiejś szczególnej kolejności, która sugerowałaby działający algorytm. Oto najpopularniejsze filmy losowego dnia w 2005 roku:
Film z najlepszymi ocenami zajmuje 4. miejsce. Film z największą liczbą wyświetleń zajmuje 3. miejsce. Film, który zajął pierwsze miejsce, ma tylko jeden tag. Dlatego naprawdę trudno jest zrozumieć, w jaki sposób te filmy były zorganizowane.
I, według niektórychto dlatego, że te filmy były ręcznie wyselekcjonowany na początku istnienia YouTube. Zasadniczo zadaniem jednej osoby było przeszukanie wszystkich filmów przesłanych do YouTube i umieszczenie ich ulubionych na stronie głównej. Wyobraź sobie, że masz dziś taką moc!
Oczywiście w miarę przesyłania coraz większej liczby filmów YouTube musiał znaleźć inny sposób na uporządkowanie treści wideo. I decydowali o poglądach.
Filmy z największą liczbą wyświetleń zostały zasugerowane wszystkim użytkownikom, niezależnie od tematu i treści filmu. Oto przykład z 2007 roku:
Problem polega oczywiście na tym, że w efekcie obsługujesz tylko jedną grupę ludzi. Ta metoda „organizowania według wyświetleń” nie uwzględniała (a raczej nie mogła) uwzględniać różnych kultur, różnych języków i w zasadzie wszystkich innych osób, których zainteresowania odbiegały od zainteresowań przeciętnego użytkownika YouTube przed 2008 rokiem.
2008 – 2011 (system rekomendacji)
YouTube dokonał dużej zmiany w 2008 roku, kiedy zaczął budować swój system rekomendacji.
Według artykuł Cristosa Goodrowa z 2021 r (ówczesny wiceprezes ds. inżynierii w YouTube) przed 2008 rokiem niewiele osób oglądało filmy w sekcji polecanej YouTube, ponieważ (jak wspomniano) nie były one wystarczająco istotne dla indywidualnych użytkowników. Zamiast tego większość oglądalności YouTube pochodziła z wyników wyszukiwania i udostępnionych linków.
Aby to zmienić, zespół rozpoczął prace nad systemem rekomendacji. Goodrow wyjaśnia:
„Zaczynamy od wiedzy, że każdy ma inne nawyki związane z oglądaniem. Następnie nasz system porównuje Twoje nawyki oglądania z podobnymi do Ciebie i wykorzystuje te informacje, aby zaproponować inne treści, które możesz chcieć obejrzeć. Jeśli więc lubisz filmy o tenisie, a nasz system zauważy, że inne osoby, które lubią te same filmy o tenisie co Ty, również lubią filmy o jazzie, mogą zostać Ci polecone filmy o jazzie, nawet jeśli nigdy wcześniej nie oglądałeś żadnego”.
W związku z tym strona główna w 2009 roku wyglądała mniej więcej tak:
Algorytm zaczął nabierać kształtu. Ale nadal były pewne problemy. Kliknięcia i wyświetlenia nadal były głównymi sposobami oceniania filmów wideo pod względem popularności, co doprowadziło do wzrostu liczby tzw. przynęty na kliknięcia, czyli stosowania wprowadzającego w błąd tytułu filmu i/lub miniatury filmu w celu zwiększenia liczby wyświetleń filmów w YouTube.
W 2011 roku YouTube zaczął ulepszać algorytm, aby spróbować rozwiązać ten problem. Dowiedzieli się, że to, że użytkownicy kliknęli film, nie oznacza, że go obejrzeli. W tym czasie zbudowali także klasyfikatory, aby aktywnie zapobiegać polecaniu niektórych filmów, na przykład filmów zawierających treści rasistowskie lub zawierające przemoc.
2012–2015 (przedstawiamy czas oglądania)
YouTube chciał tworzyć bardziej spersonalizowane rekomendacje, więc zaczął zwracać uwagę na czas oglądania (czyli czas, jaki użytkownik spędza na oglądaniu konkretnego filmu).
Co zaskakujące, po wdrożeniu tego zobaczyli natychmiast Spadek wyświetleń o 20%.. Jednak trzymali się tego, wierząc, że ważniejsze jest skupienie się na dostarczaniu wartości widzom poprzez pokazywanie im treści, które zwykle oglądają (a nie treści, które były po prostu często klikane).
Wraz z upływem czasu oglądania YouTube mógł zacząć polecać użytkownikom odpowiednie treści, które mogą im się spodobać, w wielu kategoriach. Oto strona główna YouTube z 2014 roku:
Jak widać, większość treści na stronie głównej tego użytkownika pochodzi z polecanych kanałów (na podstawie ich historii oglądania).
Kolejną rzeczą, którą algorytm YouTube zaczął brać pod uwagę w tym czasie, są polubienia, udostępnienia i antypatie. Dzięki tym informacjom algorytm YouTube mógł uzyskać solidniejsze informacje na temat tego, co użytkownicy chcieli oglądać, a czego nie.
2015 – 2017 (zwiększanie odpowiedzialności społecznej)
Do 2015 roku baza użytkowników YouTube przekroczyła miliard mark i platforma zaczęła rozważać swoją odpowiedzialność społeczną.
W miarę jak coraz więcej osób zaczęło odwiedzać YouTube w poszukiwaniu treści informacyjnych, nastąpił zwrot w kierunku „odpowiedzialnych” rekomendacji. W 2015 roku platforma podjęła kroki, aby zapobiec pojawianiu się na stronach głównych tabloidowych sensacyjnych treści.
Pomysł określenia, co było odpowiedzialną rekomendacją, a czego nie zostało w tym czasie bardziej rozwinięte, sprawił, że w 2017 r. YouTube rozpoczął ocenę uczenia maszynowego, które zapewnia sprawiedliwość w grupach chronionych, takich jak społeczność LGBTQ+.
2017 – obecnie (głębokie uczenie się)
Jak zapewne zauważyłeś, algorytm YouTube niekoniecznie zmienił się na przestrzeni lat – z jednej rzeczy na drugą – raczej stał się bardziej inteligentny i dodano więcej warstw.
Od 2017 r. warstwy te nadal się rozwijały i obejmowały głębsze uczenie się oraz ściślejszą kontrolę nad szkodliwymi treściami i dezinformacją.
Jedną z największych zmian w tym czasie była aktualizacja z 2019 r., która rozpoczęła degradowanie „treści z pogranicza”, czyli treści, które w rzeczywistości mogą naruszać Wytyczne dla społeczności YouTube.
YouTube korzysta z klasyfikatorów, aby określić, czy film jest „miarodajny” czy „z pogranicza”. W tym przypadku firma poszła w starym stylu, zatrudniając ludzi oceniających, aby oceniali jakość informacji w różnych filmach i kanałach.
3 największe nieporozumienia na temat algorytmu YouTube
Istnieje wiele informacji na temat algorytmu YouTube, ale nie wszystkie są prawdziwe. Niektóre z tych nieporozumień mogą utrudniać zrozumienie działania algorytmu YouTube.
Oto 3 największe mity:
1. Algorytm ma za zadanie znaleźć odbiorców dla Twoich filmów
Chociaż wydaje się to całkowicie logiczne, nie jest to prawdą. Właściwie to dokładnie naprzeciwko jest prawdziwy. Algorytm sugeruje filmy, które odpowiadają widzom, na podstawie ich zachowań, zamiast znajdować w YouTube odbiorców, którzy będą pasować do Twoich filmów.
Jest to ważna rzecz, którą należy zrozumieć i o której należy pamiętać podczas tworzenia treści wideo dla swojego kanału YouTube, ponieważ jeśli Twoje filmy nie odpowiadają tym, czego szukają ludzie, YouTube po prostu nie będzie udostępniać Twoich filmów widzom.
2. Jest tylko jeden algorytm
Może to być mylące, ponieważ wiele serwisów – w tym ten – będzie odnosić się do algorytmu YouTube (w liczbie pojedynczej), ale w rzeczywistości jest to system algorytmów, które współpracują ze sobą.
Na przykład algorytm „wyszukiwania” różni się od algorytmu „trendów”, ponieważ oba szukają różnych rzeczy. Dostępne są także algorytmy angażujące wideo, przylepność kanału i wiele więcej – o czym powiemy za chwilę!
Dlatego ważne jest, aby stale monitorować skuteczność swojego filmu, aby sprawdzić, co najlepiej sprawdza się w przypadku Twojego kanału YouTube. To, że jeden film radzi sobie naprawdę dobrze z algorytmem „na czasie”, nie oznacza, że będzie pasował do wymagań algorytmu „wyszukiwania” (na przykład).
3. YouTube woli dłuższe filmy
Chociaż prawdą jest, że dłuższe filmy mają lepszą skuteczność w YouTube niż na innych platformach mediów społecznościowych, które nie są skupione na wideo, nie oznacza to, że powinieneś tworzyć w tym celu wyjątkowo długie filmy.
YouTube lubi zaangażowanie, czas oglądania i trwałość kanału, czyli w zasadzie wszystko, co sprawia, że widzowie oglądają i zatrzymują ludzi w YouTube!
Łatwo to pomylić, ponieważ YouTube preferuje dłuższe filmy, ale jeśli tworzysz długie filmy, których nie ogląda się w całości, może to mieć negatywny wpływ na Twój sukces w YouTube.
Jak działa algorytm YouTube w 2024 roku?
Dziś algorytm YouTube’a nieustannie uczy się od nowa 80 miliardów sygnałów aby pomóc ludziom dotrzeć do ulubionych filmów.
Niestety dla sprzedawców wideo i twórców filmów nie ma podręcznika udostępnianego przez YouTube, który dokładnie wyjaśniałby, jak działa algorytm. Jednak tu i ówdzie można znaleźć treści zawierające przydatne informacje, jak na przykład ten film bezpośrednio z YouTube:
Jeśli chcesz wersję TL; DR, w 2024 r. algorytm YouTube skupi się na dopasowaniu każdego widza do filmów, które najprawdopodobniej obejrzy.
Jeśli chcesz kopać głębiej, rzućmy okiem Jak YouTube tworzy te dopasowania.
Najważniejszym czynnikiem w YouTube jest zadowolenie widzówi jest to mierzone na podstawie zaangażowania użytkowników. Zaangażowanie odnosi się do współczynnika klikalności, czasu oglądania i trwałości kanału (jak długo widz pozostaje na kanale i/lub ile innych filmów tego samego twórcy ogląda).
Do pomiaru tego zadowolenia można również wykorzystać inne czynniki historyczne, takie jak wcześniej obejrzane filmy, upodobania i antypatie, tematy lub kanały, które regularnie oglądają, a także przypadki kliknięcia przycisku „nie interesuje mnie”.
Wszystkie te dane są następnie umieszczane na indywidualnej stronie głównej każdego użytkownika i w sekcji sugerowanych filmów, dlatego też konto YouTube każdego użytkownika może wyglądać zupełnie inaczej!
Oprócz zadowolenia widzów YouTube uważa, że na wyniki Twoich filmów mogą mieć wpływ także inne czynniki:
- Zainteresowanie tematem – ile osób jest zainteresowanych tematem Twojego filmu
- Konkurs – skuteczność filmów podobnych twórców
- Sezonowość – odnosi się to po prostu do wahań wynikających z wydarzeń sezonowych, takich jak ważne święta
Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to fakt, że algorytm YouTube stara się zadowolić widzów, więc i Ty powinieneś starać się zadowolić widzów, a mniej myśleć o tym, jak „ograć system”.
Jeśli widzowie pozytywnie angażują się w Twoje treści, to najlepszy sygnał, jaki możesz wysłać algorytmowi YouTube, że warto obejrzeć Twoje filmy!
Czy algorytm YouTube Shorts jest inny?
YouTube Shorts wystartowało pod koniec 2020 r. To w zasadzie odpowiedź YouTube na szybkie, pionowe filmy przeznaczone przede wszystkim na urządzenia mobilne (takie jak te udostępniane na TikToku). Te krótkie filmy są dość popularne i przyciągają uwagę 6,5 miliarda wyświetleń dla platformy każdego dnia.
Prawdopodobnie zauważyłeś, że na Twojej stronie głównej znajduje się teraz miejsce na YouTube Shorts.
Dlatego algorytm YouTube musi brać udział w podejmowaniu decyzji, które filmy Short Ci polecić. Jak to działa?
Cóż, jeśli zastanawiasz się, czy algorytm YouTube Shorts jest taki sam, jak zwykły algorytm YouTube, odpowiedź brzmi: tak i nie.
Wypowiadając się na ten temat, pracownicy YouTube powiedzieli, że chociaż polecają użytkownikom osobno długie i krótkie filmy, powody, dla których polecają filmy są w dużej mierze takie same – odpowiednia treść, historia oglądania, zaangażowanie i wszystkie te dobre rzeczy, o których marzymy. już omówione.
Zasadniczo, niezależnie od rodzaju filmu, YouTube zawsze stara się polecać filmy użytkownikom chcieć oglądać. A to może się skomplikować, ponieważ, jak Todda Shermana (kierownik produktu YouTube Shorts) powiedział: „To nie jest tak, że wszystko, co lubisz w Shorts, automatycznie podoba się w dłuższej formie. Na przykład lubię patrzeć, jak ludzie miażdżą niektóre tańce w krótkiej formie, ale nigdy nie szukam tego w dłuższej formie. I odwrotnie, lubię eksperymenty naukowe w obu przypadkach.
Zatem już na podstawie tych dwóch małych przykładów łatwo zobaczyć, jak skomplikowane muszą być algorytmy, aby rozszyfrować wszystkie informacje o widzu i móc nadal dostarczać mu wartościowe treści wideo!
Ale dobra wiadomość jest taka, że wynik algorytmu YouTube zawsze wydaje się jasny i prosty: Po prostu twórz filmy, które spodobają się Twoim widzom.
10 najważniejszych wskazówek, jak poprawić skuteczność swoich filmów w YouTube
1. Przeprowadź solidne badanie słów kluczowych
Aby Twoje filmy były sugerowane przez algorytm YouTube, musisz dokładnie wiedzieć, jakich słów kluczowych szukają Twoi docelowi odbiorcy.
Identyfikując trafne słowa kluczowe o wysokiej pozycji i optymalizując je pod kątem, możesz zwiększyć szanse na pojawienie się Twoich filmów w wynikach wyszukiwania, co zwiększy popularność Twoich filmów i, miejmy nadzieję, pomoże Ci dotrzeć do szerszej publiczności.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten artykuł: 11 najlepszych narzędzi propozycji słów kluczowych w YouTube w 2024 r.
2. Zoptymalizuj swoje filmy na YouTube
Mówiąc o słowach kluczowych, musisz je zoptymalizować wszystko. Obejmuje to dodanie przekonujących słów kluczowych do tytułu filmu, opisu filmu i metatagów, co poprawi Twoje SEO na platformie.
Odnosi się to również do miniatur Twoich filmów. Przyciągające wzrok miniatury mogą zadecydować o tym, czy ktoś zdecyduje się kliknąć Twój film wideo, czy wideo konkurencji.
Miniatury YouTube takie jak ta działają naprawdę dobrze:
Ta miniatura zawiera zdjęcie prelegenta i zaskakujące stwierdzenie, które zaintryguje osoby przewijające i zachęci ich do obejrzenia filmu, aby dowiedzieć się więcej.
Logo możemy również zobaczyć w lewym górnym rogu, co jest dobrym sposobem na oznaczenie miniatury. Tworząc miniatury – takie jak ta – i pracując nad budowaniem kanału, ważne jest, aby zachować spójność.
3. Współpracuj z innymi użytkownikami YouTube
Nie powinno być niczym oczywistym, że współpraca z innymi YouTuberami i twórcami treści może zwiększyć Twój zasięg i pomóc w przyciągnięciu nowych subskrybentów.
Ale trzeba wybierać mądrze! Osoby, z którymi współpracujesz, powinny znajdować się w Twojej niszy i skupiać się na tematach uzupełniających, nie będąc bezpośrednimi konkurentami. Oto przykład z kanału BeardMeatsFood:
Jest to współpraca między zjadaczem rywalizacji a siłaczem, dzięki czemu uzupełniają się jako twórcy treści, którzy skupiają się na ekstremalnych wyzwaniach, nie będąc bezpośrednimi konkurentami.
4. Używaj właściwych tagów
Musisz poprawnie otagować swoje filmy, aby pomóc algorytmowi YouTube zrozumieć treść Twoich filmów i móc je polecać właściwym osobom.
Aby dowiedzieć się, jakie są najlepsze tagi, przeprowadź badania w swojej niszy i sprawdź, co robią konkurenci. Możesz także przeprowadzić testy A/B swoich filmów, aby dowiedzieć się, co działa, a co nie, jeśli chodzi o zwiększenie wykrywalności Twojego filmu.
5. Zbuduj społeczność wokół swojego kanału YouTube
Mimo że YouTube skupia się głównie na udostępnianiu plików wideo, należy pamiętać, że YouTube jest siecią społecznościową. Dlatego budowanie lojalnej społeczności ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu na platformie.
Dostępna jest nawet zakładka Społeczność, na której możesz publikować pytania, multimedia i ankiety, aby nawiązać kontakt z fanami Twojego kanału YouTube i dowiedzieć się więcej o tym, co chcą oglądać.
Prawdopodobnie widziałeś, jak co najmniej jeden twórca YouTube zaczynał swój film od gadki „Jeśli spodobał Ci się ten film, zostaw łapkę w górę, zostaw komentarz i zasubskrybuj– dzieje się tak dlatego, że w pewnym stopniu zaangażowanie napędza algorytm.
Jeśli zachęcisz do zaangażowania i zbudujesz społeczność lojalnych widzów, którzy subskrybują, oglądają każdy film zaraz po jego opublikowaniu, lajkują i zostawiają komentarz, wysyłasz całkiem mocny sygnał do algorytmu YouTube, że ludzie chcieć aby zobaczyć Twoje filmy.
6. Twórz listy odtwarzania
Listy odtwarzania mogą zwiększyć utrzymanie widzów, a jednocześnie poprawić wrażenia widzów.
Tworząc playlisty pogrupowane według konkretnych lub powiązanych tematów, możesz ułatwić widzom znalezienie tego, czego szukają, i wydłużyć czas oglądania na Twoim kanale YouTube.
Wydłużony czas oglądania wyśle do YouTube świetny sygnał, że Twoje treści są wciągające i cenne dla użytkowników.
7. Spraw, aby Twoje filmy były bardziej dostępne
To powinno być oczywiste, ale jeśli chcesz, aby Twoje filmy miały większy zasięg, muszą przyciągać większą publiczność.
Twórz filmy, które będą bardziej przystępne, korzystając z napisów kodowanych (aby widzowie z wadami słuchu mogli cieszyć się Twoimi treściami). Możesz także zwiększyć swój zasięg, udostępniając napisy w różnych językach, zwiększając zaangażowanie widzów na arenie międzynarodowej.
8. Wykorzystaj szablony ekranów końcowych
Innym sposobem, aby zachęcić widzów do oglądania Twoich filmów, jest wykorzystanie szablonów ekranu końcowego YouTube, aby zachęcić widzów do zapoznania się z większą ilością Twoich treści.
Podobnie jak playlisty, szablony ekranów końcowych mogą zwiększyć utrzymanie widzów i wydłużyć ogólny czas oglądania Twojego kanału. Dzięki temu YouTube otrzyma jasny sygnał, że ludziom podobają się Twoje treści i chcą oglądać ich więcej.
9. Trzymaj się spójnego harmonogramu publikowania
Regularne publikowanie nowych filmów wysyła do YouTube i odbiorców sygnał, że Twój kanał jest aktywny i regularnie publikuje treści.
Utrzymanie poziomu spójności w zakresie dni i godzin publikowania filmów w YouTube może również pomóc w budowaniu oczekiwań wśród widzów i zwiększeniu liczby wyświetleń natychmiast po opublikowaniu.
10. Zwróć uwagę na swoje analizy
Bezpłatne analizy YouTube oferują twórcom wideo kopalnię cennych informacji! Możesz sprawdzić czas oglądania, dane demograficzne odbiorców, liczbę nowych widzów w porównaniu z powracającymi osobami i subskrybentami, a także wiele więcej.
Nie pozwól, aby te spostrzeżenia poszły na marne. Analizując je, możesz zidentyfikować trendy, które pomogą Ci dostosować treści, aby dostarczać filmy, które chcą oglądać Twoi odbiorcy.
Końcowe przemyślenia
Jeśli chcesz, aby Twoje działania marketingowe wideo zakończyły się sukcesem, konieczne jest zrozumienie, jak działa YouTube.
Czytając ten przewodnik po algorytmie YouTube w 2024 r., poczyniłeś ogromne postępy w kierunku poprawy swoich wyników na platformie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Nie szukaj dalej. Mamy wszystko, czego potrzebujesz, od tego, jak uzyskać więcej wyświetleń w YouTube, jak stworzyć skuteczną kampanię z reklamami wideo w YouTube, a nawet przewodnik po rozmiarach banerów kanału YouTube.