Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak działa ChatGPT? Kompleksowy przewodnik

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak działa ChatGPT? Kompleksowy przewodnik

ChatGPT to najnowszy produkt Open AI, wydany pod koniec 2022 roku. Jest to oparte na sztucznej inteligencji narzędzie służące do generowania tekstu. Może wykonywać różne zadania, w tym uzupełnianie tekstu, tłumaczenie treści, pisanie wierszy i tekstów piosenek, rozwiązywanie problemów matematycznych itp. Narzędzie jest dostrojone tak, aby generować odpowiedzi podobne do ludzkich na każde zadane pytanie.

Zastanawiasz się, „jak działa ChatGPT?”

W tym przewodniku znajdziesz wszystko, jak działa ChatGPT i jego możliwości. Więc bez dalszych ceregieli zaczynajmy!

Jak działa ChatGPT?


ChatGPT to chatbot, który odpowiada na zapytania użytkowników jak człowiek. Oznacza to, że za każdym razem, gdy zadasz mu pytanie lub wydasz polecenie wykonania zadania, odniesie się do swojego szkolenia i odpowiednio zareaguje. To może wydawać się skomplikowane, ale tak nie jest. Oto jak działa ChatGPT:

Wstępne szkolenie AI

Większość modeli AI dostępnych na rynku jest szkolona metodą uczenia nadzorowanego. Ta metoda wymaga, aby człowiek weryfikował odpowiedzi generowane przez maszynę podczas fazy szkolenia.

Osoba ta potwierdzi, czy odpowiedzi są prawidłowe. Osoba będzie musiała również przewidzieć, jaki wynik zostanie wyprodukowany przy danym wejściu. Ten proces ma różne ograniczenia, głównie dlatego, że wymaga wiedzy merytorycznej.

Alternatywnie ChatGPT wykorzystuje metodę uczenia się bez nadzoru, dzięki czemu jest w stanie wykonywać różne zadania jednocześnie. Model jest szkolony w taki sposób, że wyjście nie jest połączone z określonym wejściem.

Oznacza to, że programiści kontynuują szkolenie ChatGPT, dodając pulę informacji do swojego systemu. Dzięki temu ChatGPT może dokładnie odpowiadać na zapytania użytkowników.

Architektura transformatora

ChatGPT wykorzystuje architekturę transformatora sieci neuronowych. Ta architektura składa się z kilku warstw, a każda warstwa ma wiele podwarstw. Jednak model ma dwie główne warstwy podrzędne: warstwę samouwagi i warstwę wyprzedzającą.

Rekommenderad:  16 najlepszych aplikacji hydraulicznych

Warstwa samouwagi oblicza znaczenie każdego słowa w sekwencji. Warstwa sprzężenia wyprzedzającego realizuje nieliniowe przekształcenia danych wejściowych. Pomaga to transformatorowi zrozumieć związek między słowami i sekwencjami.

ChatGPT jest szkolony przy użyciu tej samej koncepcji. Dane są wprowadzane do jego systemu i tworzy prognozy dla danych wyjściowych. Model jest aktualizowany, aby za każdym razem dawać lepsze wyniki.

Zestawy danych szkoleniowych ChatGPT


ChatGPT jest oparty na modelu przetwarzania języka Open AI GPT-3. Ten model używa zestawu danych szkoleniowych WebText. Ten zestaw danych zawiera bibliotekę zawierającą ponad cztery terabajty danych tekstowych. ChatGPT może uczyć się kontekstów i wzorców między słowami i frazami, korzystając z tego ogromnego zbioru danych.

Open AI wydało również nowy zestaw danych zawierający 160 000 ludzi o różnych osobowościach. Ten zbiór danych jest używany w GPT-3 i ChatGPT. ChatGPT generuje odpowiedzi podobne do ludzkich i spersonalizowane przy użyciu tego zestawu danych.

ChatGPT opracował również inne zestawy danych, takie jak Cornell Movie Dialog Corpus, DailyDialog i Ubuntu Dialogue Corpus i wprowadził je do ChatGPT. Te zestawy danych pomagają w dopracowaniu ChatGPT, co ostatecznie generuje odpowiedzi podobne do ludzkich.

A co z zaangażowaniem człowieka w przygotowanie przedtreningowe?


Chociaż ChatGPT jest szkolony przy użyciu metody uczenia bez nadzoru, istnieją oznaki odrobiny szkolenia nadzorowanego. Sama platforma została przygotowana z wykorzystaniem kombinacji metod uczenia nadzorowanego i nienadzorowanego.

O tym samym wspomniano w artykule magazynu Times, twierdząc, że Open AI zapłaciło $10,32 do $2 za godzinę dla Kenijczyków za znalezienie treści o charakterze jednoznacznie seksualnym i oznaczenie ich w ChatGPT.

Jakie są możliwości ChatGPT?


ChatGPT to chatbot oparty na sztucznej inteligencji. Ale oprócz odpowiadania na ludzkie odpowiedzi może wykonywać różne interesujące zadania. Poniżej przedstawiono niektóre możliwości ChatGPT:

Generowanie tekstu

ChatGPT może generować tekst dla wprowadzonych danych. Wykorzystuje swoją bazę danych do uzupełniania tekstu i tworzenia odpowiedzi w języku podobnym do ludzkiego i tonie konwersacyjnym.

Rekommenderad:  Jak otworzyć plik SMB1 w systemie Windows 10?

Uzupełnianie tekstu

Jeśli masz trudności z dokończeniem tekstu lub akapitu, od teraz ChatGPT może być Twoim kumplem! Możesz użyć ChatGPT, aby dokończyć swoje frazy. ChatGPT może uzupełniać zdania, pobierając dane z wcześniej wytrenowanej bazy danych i odpowiednio generując odpowiedzi.

Odpowiadanie na pytania

ChatGPT to kolejna wyszukiwarka, taka jak Google. Możesz zadać mu dowolne pytanie, a ono odpowiednio odpowie. Platforma może również odpowiadać na pytania w formie wypunktowanej lub listy.

Podsumowanie

Jedną z ekscytujących części ChatGPT jest to, że podsumowuje długie akapity lub inny tekst. Nie może streścić powieści, ale może streścić kilka stron. Może również wyjaśniać streszczone teksty.

Tłumaczenie tekstu

ChatGPT jest także tłumaczem! Możesz tłumaczyć tekst na angielski, francuski, koreański, japoński, włoski, portugalski, rosyjski, chiński, arabski i niemiecki. Należy jednak zachować ostrożność podczas korzystania z narzędzi AI do tłumaczenia, ponieważ mogą one nie zawsze dawać poprawne gramatycznie odpowiedzi.

Sztuczna inteligencja konwersacyjna

Najlepszą częścią ChatGPT jest to, że generuje odpowiedzi podobne do ludzkich. Oznacza to, że ton jest konwersacyjny, dzięki czemu platforma jest interaktywna. Dzięki temu jest to również doskonała platforma do integracji z innymi witrynami, takimi jak strony firmowe, platformy e-commerce itp.

Analiza nastrojów

Jeśli chcesz sprawdzić nastroje w danym zdaniu, ChatGPT może to zrobić! ChatGPT może sprawdzić, czy recenzja jest pozytywna, negatywna czy neutralna. Może to pomóc firmom decydować o wydajności ich produktów lub usług.

Rozpoznawanie nazwanych jednostek

ChatGPT może być również używany do rozpoznawania osób w firmie. Może znaleźć lokalizację pracowników, kraje, nazwiska i inne dane. Jednak dane nie zostaną zaktualizowane, ponieważ ChatGPT był ostatnio szkolony w 2021 roku. Dlatego wszelkie dane dodane później nie zostaną przez niego rozpoznane.

Oznaczanie części mowy

Wreszcie, ChatGPT jest twoim towarzyszem do poprawiania głupich błędów gramatycznych! To narzędzie może być używane do sugestii gramatycznych, tworzenia zdań, błędów ortograficznych itp. Może również sugerować synonimy, antonimy itp.

Rekommenderad:  Jak aktywować przełącznik treści markowych w TikTok?

FAQ


Skąd ChatGPT bierze swoje dane?

ChatGPT to model sztucznej inteligencji wyszkolony przy użyciu różnych zestawów danych. Jego dane pochodzą z wielu źródeł, w tym z Wikipedii, czasopism, artykułów naukowych, artykułów prasowych, stron internetowych itp.

Czy ChatGPT korzysta z Internetu?

ChatGPT nie korzysta z Internetu. Nie może przeszukiwać Internetu dla danego zapytania. Odpowiada na pytania użytkowników za pomocą wprowadzonych do niego danych. Oznacza to, że odwołuje się do zbiorów danych używanych do jego szkolenia i odpowiednio reaguje na potrzeby użytkowników.