Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak działa łamanie haseł?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak działa łamanie haseł?

Hasła stanowią przeszkodę w dostępie do kont i dlatego cyberprzestępcy tak chętnie je wykorzystują. Akt łamania haseł jest niezwykle popularny, ale istnieje więcej niż jedna metoda, której można tu użyć.

W jaki sposób można przeprowadzić łamanie haseł i czy można tego uniknąć?

Co to jest łamanie haseł?

Łamanie haseł służy do odkrywania haseł użytkowników, aby cyberprzestępcy mogli zhakować ich konta.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Tak wiele naszych kont, na przykład używanych do bankowości, kontaktów towarzyskich, zakupów i pracy, jest chronionych hasłami, więc nic dziwnego, że hakerzy chcą zdobyć te dane.

Wprowadź łamanie hasła. Używając różnych metod, złośliwi aktorzy mają szansę odkryć twoje prawdziwe hasło, dając im dostęp do twojego konta, jeśli mają również twój adres e-mail lub nazwę użytkownika (które mogą być niepokojąco łatwe do zdobycia).

W zależności od złożoności hasła, jego złamanie może zająć od kilku sekund do milionów lat. Proste hasła są oczywiście łatwiejsze do złamania, dlatego ważna jest skuteczna struktura hasła, aby odeprzeć hakerów (co omówimy później).

Z biegiem lat łamanie haseł zróżnicowało się na wiele metod — niektóre bardziej skuteczne niż inne. Jakie metody są więc najczęściej stosowane przez hakerów podczas łamania haseł?

1. Ataki brutalnej siły

Ataki typu brute force są często wykorzystywane przez cyberprzestępców do hakowania kont. Ta metoda łamania polega na przejściu przez każdą możliwą kombinację liter, cyfr lub symboli, które mogą być zawarte w danym haśle. Zasadniczo jest to metoda prób i błędów lub proces eliminacji, który trwa, dopóki nie zostanie osiągnięta poprawna fraza.

Ataki siłowe są szczególnie skuteczne w przypadku prostszych haseł, takich jak hasła bez kombinacji wielkich liter lub symboli i cyfr.

Rekommenderad:  Czym jest system zarządzania nieruchomościami dla firm zarządzających w 2023 roku?

Atak brutalną siłą można zakończyć w mniej niż minutę, chociaż w wielu przypadkach zajęłoby to znacznie więcej czasu. Niektórzy cyberprzestępcy pozwolą, aby proces ten trwał tygodniami, miesiącami, a nawet latami, w zależności od tego, jak cenne jest hasło. Jeśli atak brute force się powiedzie, wyląduje na poprawnym haśle, dając hakerowi dostęp do wszystkiego, co próbują skompromitować.

2. Wyłudzanie informacji

Phishing to popularna taktyka cyberprzestępczości, która może służyć do kradzieży danych i rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Jeśli chodzi o łamanie haseł, kradzież danych jest oczywistym celem ataku phishingowego.

Ataki phishingowe zwykle odbywają się za pośrednictwem poczty elektronicznej, SMS-ów lub mediów społecznościowych (zwłaszcza wiadomości prywatnych). Gdy celem są dane logowania, atak często obejmuje złośliwego aktora wysyłającego cele komunikacji podszywającej się pod oficjalną jednostkę.

Na przykład oszust może wysłać wiadomość e-mail do ofiary, podając się za pracownika wybranego przez siebie banku. W wiadomości e-mail zazwyczaj stwierdza się, że na ich koncie wykryto nietypową aktywność i muszą zalogować się online, aby zweryfikować, czy to oni. Pod tekstem zostanie podany link do rzekomej strony logowania. Jednak w rzeczywistości jest to odsyłacz do złośliwej strony phishingowej, która ma wyglądać niemal identycznie jak oficjalna strona logowania, a jednocześnie kradnie wprowadzone dane.

Jeśli ofiara da się nabrać na oszustwo, wprowadzi swoje dane logowania na stronie phishingowej, które następnie zostaną zebrane przez atakującego. W tym momencie atakujący ma nazwę użytkownika i hasło do konta ofiary, dając jej nieautoryzowany dostęp.

3. Ataki typu „man-in-the-middle”.

Jak sama nazwa wskazuje, ataki Man-in-the-Middle (MitM) polegają na tym, że złośliwy aktor umieszcza się między ofiarą a aplikacją lub witryną internetową.

Ataki typu man-in-the-middle mogą przybierać różne formy, w tym:

  • Przejęcie poczty e-mail.
  • Fałszowanie HTTPS.
  • Fałszowanie kodu HTML.
  • Fałszowanie SSL.
  • Fałszowanie Wi-Fi.
Rekommenderad:  Jak zaktualizować iPada do iOS 11, jeśli się nie pojawi?

Jedna z form ataku typu man-in-the-middle polega na tym, że złośliwy operator aktywnie podsłuchuje interakcję między użytkownikiem a serwerem. W takim scenariuszu osoba atakująca uzyska dostęp do sieci za pośrednictwem słabego punktu, a następnie przeskanuje aplikację lub witrynę w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach. Po znalezieniu luki w zabezpieczeniach zaatakują ją, a następnie zaczną atakować użytkowników podczas interakcji z aplikacjami i stronami internetowymi za pośrednictwem zainfekowanej sieci.

Wtedy, gdy ofiara wprowadzi jakiekolwiek dane lub otrzyma dane z aplikacji, będą one widoczne dla atakującego. W takim przypadku, jeśli wprowadzą hasło, osoba atakująca może je odzyskać. Jeśli te dane muszą zostać odszyfrowane, będzie to następny krok. Teraz dane ofiary mogą zostać wykorzystane przez złośliwego operatora w dowolny sposób.

4. Rejestrowanie klawiszy

Rejestrowanie klawiszy to metoda kradzieży danych, która polega na rejestrowaniu każdego naciśnięcia klawisza wykonywanego przez ofiarę na urządzeniu, czy to na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie, smartfonie itp.

Keyloggery występują w postaci złośliwego oprogramowania; złośliwe programy wykorzystywane do ataków. Gdy urządzenie zostanie zainfekowane keyloggerem, złośliwy operator może zobaczyć wszystko, co pisze ofiara, co może obejmować e-maile, informacje o płatnościach, dane logowania — lub cokolwiek innego!

Tak więc, jeśli kiedykolwiek zalogujesz się na konto na urządzeniu zainfekowanym keyloggerem lub po prostu wpiszesz swoje dane logowania do aplikacji notatek lub menedżera haseł, wszystko, co wpiszesz, będzie widoczne. Te dane uwierzytelniające zostaną następnie przejęte przez atakującego i użyte w celu uzyskania dostępu do jednego lub kilku kont internetowych.

Musisz wiedzieć, jak wykrywać i usuwać keyloggery, aby chronić swoje dane, jeśli Twoje urządzenia zostaną zainfekowane.

Jak uniknąć łamania haseł

Unikanie łamania haseł wymaga kilku środków, zaczynając oczywiście od haseł, których używasz. Chociaż kuszące jest używanie prostego hasła do wszystkich kont, to masowo naraża Cię to na łamanie haseł, w szczególności ataki siłowe. Większość stron internetowych określa niektóre wymagania dotyczące tworzenia hasła, takie jak mieszana wielkość liter, użycie symboli i cyfr oraz minimalna ogólna długość.

Rekommenderad:  Naucz się czytać (bez brzmienia, jakbyś czytał)

Są to solidne parametry, których należy przestrzegać, ale są też inne rzeczy, których należy unikać, takie jak używanie danych osobowych (np. urodzin, imion itp.) w hasłach. Powinieneś również unikać używania tego samego hasła do wszystkich swoich kont: jeśli twoje dane uwierzytelniające dostaną się w ręce atakującego, może on wyrządzić jeszcze większe szkody, włamując się do więcej niż jednego konta.

Oprócz udoskonalania haseł powinieneś także wiedzieć, jak wykrywać komunikację phishingową, ponieważ są one również wykorzystywane do kradzieży danych logowania. Niektóre znaki, na które zawsze powinieneś zwracać uwagę, to:

  • Słaba ortografia i gramatyka.
  • Niezwykły adres e-mail.
  • Podane linki.
  • Linki, które sprawdzana witryna oznaczyła jako złośliwe.
  • Zbyt przekonujący/pilny język.

Powinieneś dodatkowo rozważyć użycie uwierzytelniania dwuskładnikowego lub wieloskładnikowego, aby dodać dodatkową warstwę bezpieczeństwa do swoich kont. W ten sposób, jeśli atakujący spróbuje zalogować się przy użyciu Twojej nazwy użytkownika i hasła, najpierw będziesz musiał zweryfikować próbę logowania z innego urządzenia lub kanału, takiego jak SMS lub e-mail.

Łamanie haseł naraża wszystkich na ryzyko

Nie ma wątpliwości, że te techniki łamania haseł zagrażają bezpieczeństwu i prywatności użytkowników na całym świecie. Ogromne ilości danych zostały już skradzione poprzez łamanie haseł i nie można powiedzieć, że nie będziesz celem. Upewnij się więc, że wiesz, jak unikać tego złośliwego przedsięwzięcia, aby Twoje konta były bezpieczne.

Table of Contents