Jak działa neutralność sieci i jak na ciebie wpływa

Wiele mówi się o neutralności sieci, ludzie lobbują za nią i oskarżają korporacje o chęć jej zniszczenia. Ale czym jest neutralność sieci i jak wpływa na twoje wrażenia z przeglądania?

Co to jest neutralność sieci?

Neutralność sieci to system, w którym każda strona internetowa jest traktowana na takim samym poziomie, bez względu na to, jak sławna lub zyskowna. To może wydawać się dziwną koncepcją; w końcu ludzie są traktowani tak samo, bez względu na to, jak duża lub mała jest ich strona internetowa. Jednak ten model jest dokładnie tym, co niektórzy chcą znieść.

Jeśli neutralność sieci zniknie, pozwala to ludziom płacić dodatkowo, aby przyspieszyć połączenia z ich witryną. Stwarza to nierównowagę, w której płatne strony ładują się szybciej niż niepłatne strony. Są zwolennicy i krytycy zniesienia neutralności sieci, przy czym obie strony pochodzą z różnych punktów widzenia.

Dlaczego ludzie nie chcą neutralności sieci?

Net Neutrality Corporation

Ludzie lobbujący przeciwko neutralności sieci to zazwyczaj duże firmy. Nie mają nic przeciwko pomysłowi wprowadzenia drobnych zmian, aby ich strona ładowała się szybciej niż konkurenci. Dlatego chcą znieść neutralność sieci, aby mieć przewagę nad wszystkimi innymi. Utrzymanie monopolu na konkretny produkt staje się łatwiejsze, jeśli firma może wydać pieniądze na podniesienie swojej strony internetowej ponad wszystko inne.

Niektórym dostawcom usług internetowych podoba się również pomysł neutralności sieci. Twierdzą, że różne strony internetowe mają różne wymagania w zależności od dostarczanej treści. Na przykład starsza pani, która tworzy stronę internetową z listą swoich przepisów na zapiekanki, obciąży ISP znacznie mniej niż strumieniowe przesyłanie wideo do centrali Netflix przez miliony ludzi.

W związku z tym dostawca usług internetowych może znieść zniesienie neutralności sieci, aby obciążyć dodatkowo duże firmy. Im więcej przepustowości wykorzystuje firma, tym więcej usługodawca internetowy może naliczać, aby utrzymać swoją pozycję w Internecie. W oczach dostawcy usług internetowych tworzy to bardziej sprawiedliwą scenę, w której ludzie, którzy korzystają z usługi, najwięcej płacą.

Dlaczego ludzie chcą neutralności sieci?

Aktywiści neutralności sieci

Jeśli neutralność sieci jest krytykowana przez duży biznes, to jej wsparcie pochodzi od małych i średnich przedsiębiorstw oraz konsumentów. Neutralność sieci zapewnia każdemu swobodę zgłaszania roszczeń w cyberprzestrzeni bez konieczności ukrywania się w cieniu większych stron internetowych.

Małe i średnie firmy uwielbiają neutralność sieci, ponieważ mają wystarczająco dużo problemów konkurujących z dużymi firmami. W przypadku uchylenia neutralności netto te mniejsze przedsiębiorstwa mogą być zmuszone do uiszczenia opłaty, aby utrzymać się na powierzchni.

Konsumenci nie lubią też dźwięku „przymusu” do określonych stron internetowych. Konsumenci lubią selekcję, więc pomysł, że witryny będą ładowały się wolniej, jeśli webmaster nie uiści opłaty, nie jest idealny.

Jak dziś wygląda neutralność sieci?

W październiku 2019 r. Nastąpił ostatni wynik walki o neutralność sieci. W Stanach Zjednoczonych zdecydowano, że poszczególne państwa mogą dyktować, czy obowiązuje neutralność sieci, czy nie. To była wielka wygrana dla zwolenników neutralności sieci, ponieważ oddała kontrolę w ręce poszczególnych państw. Państwo może przyjąć neutralność sieci według własnego uznania, w zależności od tego, jak jego mieszkańcy korzystają z Internetu.

FCC próbowało naciskać, aby państwa nie zniosły neutralności sieci, ale sądy uznały, że to zbyt wiele. W związku z tym bitwa o neutralność sieci stała się walką państwową, a nie ogólnokrajową.

Być równym lub nie być równym

Zniesienie neutralności sieci ma swoje zalety i wady. Zazwyczaj duże firmy i dostawcy usług internetowych chcieliby, aby zostały zniesione, podczas gdy mniejsze firmy i ogół społeczeństwa chcieliby, aby pozostały.

Jakie jest Twoje zdanie na temat neutralności sieci? Daj nam znać poniżej.

Czy ten artykuł jest przydatny?