Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak działa rynek akcji?
Pomimo żargonu i mylących liczb, inwestowanie jest w swej istocie dość proste. Nie wierzysz nam? Pozwól nam wyjaśnić Ci rynek akcji.
Giełda może wydawać się rezerwą dla wyczynowych bankierów miejskich i tych bardziej matematycznych spośród nas. Ale prawda jest taka, że inwestowanie pieniędzy jest o wiele bardziej dostępne, niż mogłoby się wydawać – choć z pewnym ryzykiem.
Aby pomóc Ci zrozumieć, przygotowaliśmy kompleksowy sklep, w którym nauczysz się podstaw działania rynku akcji. Od tego, czym właściwie jest rynek, po to, jak kupować akcje i udziały, mamy wszystko, czego potrzebujesz.
Niniejszy przewodnik jest przeznaczony wyłącznie do celów edukacyjnych. Nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej lub finansowej.
Czym są akcje i udziały?
Teoretycznie istnieją niewielkie różnice między „akcjami” i „udziałami”. Ale tak naprawdę są to dwa słowa oznaczające to samo: posiadanie części firmy.
Zazwyczaj pojedyncza akcja lub udział będzie warta tylko bardzo mały procent firmy (znacznie mniej niż 1%). Ale nawet posiadanie jednej oznacza, że będziesz posiadać część tej firmy. Można również inwestować w fundusze i indeksy, które wyjaśniamy bardziej szczegółowo później.
Możesz kupić akcje większości największych firm na świecie. Obejmuje to Apple, Amazon i niektóre brytyjskie firmy, takie jak Vodafone i Tesco. W rzeczywistości rynek akcji jest w zasadzie wyłącznie zamieszkany przez duże firmyponieważ jest to jeden z wymogów, jakie spółka musi spełnić przed wejściem na rynek (tzw. „debiutem publicznym” lub „debiutem giełdowym”).
Inne kryteria, które musi spełniać spółka, aby wejść na giełdę, obejmują:
- Przewidywalny i stały strumień przychodów
- Potencjał dalszego wzrostu w przyszłości
- Długoterminowy plan biznesowy.
Ale dlaczego firma miałaby w ogóle wejść na giełdę? Choć wiąże się to z dodatkowymi naciskami, takimi jak odpowiadanie akcjonariuszom i bycie poddawanym ciągłym oczekiwaniom krótkoterminowego wzrostu, istnieje jedna główna korzyść: pieniądze.
Wejście na giełdę daje firmie ogromny zastrzyk gotówki, który może następnie sfinansować przyszły wzrost. Chociaż, oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy inwestorzy faktycznie kupują akcje.
Czym jest rynek akcji?
Zasadniczo rynek akcji jest taki sam jak każdy inny rynek. To miejsce do handlu wartościowymi aktywami. Ale w tym przypadku są to akcje spółek.
Nigdy nie zalecamy angażowania się w giełdę bez wcześniejszego przeprowadzenia badań. Ale na pewno nie musisz rozumieć każdej małej rzeczy o tym, jak to działa, aby zacząć inwestować.
I nie wierzcie nam. Uwierzcie najbardziej udanemu inwestorowi wszech czasów, Warrenowi Buffettowi:
Gdyby umiejętność rachunku różniczkowego i całkowego lub algebry miała być warunkiem zostania świetnym inwestorem, musiałbym wrócić do dostarczania gazet.
Warren Buffett
Chociaż ludzie często mówią o „rynku akcji”, w rzeczywistości jest ich wiele. New York Stock Exchange (powszechnie nazywana po prostu „Wall Street”) jest największą z nich. Ale na całym świecie jest ich dziesiątki, w tym London Stock Exchange.
Firmy są zazwyczaj notowane na giełdach krajów, w których mają siedzibę. Jednak w dzisiejszym cyfrowym świecie nie ma to już tak dużego znaczenia, jak kiedyś.
Dzięki internetowym platformom handlowym, ktoś w Anglii może teraz kupić akcje notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych tak samo łatwo, jak mógłby kupić akcje jej odpowiednika w Londynie.
Czym są indeksy giełdowe?
Indeksy giełdowe (znane również jako „indeksy”) mierzą wyniki określonej grupy spółek.
Firmy w ramach jednego indeksu giełdowego zawsze będą miały coś wspólnego. Może to być to, że wszystkie znajdują się w tym samym kraju lub na tym samym kontynencie, w tej samej branży lub wszystkie są uważane za renomowane i niezawodne inwestycje (znane również jako firmy „blue chip”).
Być może słyszałeś na przykład o FTSE 100. Jest to indeks giełdowy Wielkiej Brytanii zawierający 100 najcenniejszych spółek notowanych na London Stock Exchange.
Dow Jones Industrial Average (zwykle nazywany po prostu Dow Jones) to kolejny znany indeks giełdowy. Mierzy 30 blue chipów notowanych na giełdach w USA.
Jak ustalane są ceny akcji?
Kiedy spółka wchodzi na giełdę, pierwsza partia akcji wprowadzana na rynek nazywana jest pierwszą ofertą publiczną (IPO).
Cena akcji jest ustalana w procesie konsultacji między samą spółką, bankiem inwestycyjnym i grupą początkowych inwestorów. Różne czynniki są wykorzystywane do ustalania ceny. Jednak najważniejsza jest wartość spółki w tym czasie.
Jednak po wprowadzeniu akcji na rynek ich cena jest skutecznie ustalana przez proces aukcyjny.
Aby to wyjaśnić, posłużymy się przykładem.
Załóżmy, że inwestor A kupił akcje spółki za 1 funta za akcję i chce je sprzedać. Jednak inwestor B uważa, że są one warte tylko 90 pensów za akcję.
Obaj traderzy muszą dojść do porozumienia, aby dokonać sprzedaży. Jeśli Inwestor B uważa, że wartość może wzrosnąć w przyszłości, mogą się zgodzić na zakup akcji za nieco więcej niż ich pierwsza oferta.
Podobnie, jeśli Inwestor A uważa, że wartość wkrótce spadnie lub jest zainteresowany sprzedażą z innych powodów, może zgodzić się na sprzedaż za nieco mniej niż 1 GBP za akcję.
Na giełdzie działają miliony inwestorów i traderów, więc akcje każdej spółki będą prawdopodobnie przedmiotem obrotu tysiące razy dziennie. Często robią to osoby, które mają różne opinie na temat wartości.
Te indywidualne opinie nie będą masowo różne (rzadko zdarza się, że jeden trader mówi, że akcja jest warta 1 funta, a inny, że 5 pensów), ale każda transakcja wpłynie na cenę. W dowolnym momencie wartość akcji jest dosłownie ostatnia cena, za którą został sprzedany w godzinach otwarcia rynku.
Co powoduje wzrosty i spadki cen akcji?
Oto kilka innych czynników, które mogą powodować wzrost lub spadek wartości akcji:
- Podaż i popyt – Istnieje tylko ograniczona liczba akcji spółki. Jeśli masz akcje spółki, które każdy chce kupić, możesz sobie pozwolić na pobieranie wyższych opłat. Podobnie, jeśli bardzo niewiele osób chce kupić akcje tej spółki, prawdopodobnie będziesz musiał sprzedać swoje za mniej (lub je zatrzymać).
- Sprawozdania z zysków i wydarzenia firmowe – Pozytywne lub negatywne raporty o zyskach mogą mieć wpływ na cenę akcji spółki, podobnie jak wydarzenia, w które zaangażowana jest firma. Jeśli starszy dyrektor jest zamieszany w głośny skandal lub okaże się, że produkty spółki mają poważną wadę, duża liczba akcjonariuszy może próbować sprzedać swoje akcje. Spowoduje to spadek ceny.
- Wiadomości polityczne i ekonomiczne – Podobnie, wiadomości z szerszego krajobrazu politycznego i ekonomicznego mogą wpływać na ceny akcji na całym rynku. Ludzie tacy jak porozumiewawczy że mają zwycięzcę. Ponura prognoza gospodarcza rządu (lub nawet wydarzenia powodujące niepewność, takie jak Brexit) mogą obniżyć ceny akcji.
- Instynkt stadny – Jeśli traderzy widzą dużą liczbę osób kupujących lub sprzedających określone akcje, mogą zrobić to samo, wierząc, że ci inni traderzy wiedzą coś, czego oni nie wiedzą. A gdy wszyscy próbują kupić lub sprzedać akcje spółki, cena odpowiednio rośnie lub spada.
Trading oparty na instynkcie stadnym może być niebezpieczny. Ale jeśli będziesz ostrożny, może być skutecznym sposobem na zysk z rynków jako nowicjusz.
Jak kupić akcje
Najłatwiejszym sposobem zakupu akcji spółki, funduszu lub indeksu jest skorzystanie z internetowej platformy inwestycyjnej, takiej jak eToro. Te usługi pozwalają kupować i sprzedawać akcje na całym świecie, a wszystko to z wygody własnego domu.
I nie tylko w firmy możesz inwestować. Możesz również handlować towarami (takimi jak złoto lub ropa naftowa) i walutami (w tym kryptowalutami, takimi jak Bitcoin). Warto jednak zauważyć, że tego typu inwestycje są o wiele bardziej ryzykowne niż handel akcjami spółek publicznych.
Korzyścią płynącą z korzystania z platformy do handlu online jest możliwość przeglądania i zarządzania wszystkimi akcjami i inwestycjami (tzw. ‘teczka’) w jednym miejscu.
Inną zaletą platform inwestycyjnych jest to, że usuwają bariery wejścia, które wcześniej wiązały się z kupowaniem akcji. Dlatego są szczególnie popularne wśród osób początkujących, które chcą dowiedzieć się więcej o rynku akcji poprzez handel.
eToro ma wirtualny rynek akcji, który jest świetny do ćwiczenia bez ryzyka. Mamy pełny przewodnik po inwestowaniu na rynku akcji, aby uzyskać więcej informacji.
Zanim otworzysz prawdziwe konto handlowe na dowolnej platformie lub u brokera, upewnij się, że: zrozumieć opłaty zaangażowanych w usługę. Opłaty różnią się w zależności od platformy, więc zrób rozeznanie przed zapisaniem się (więcej na ten temat później).
Czy lepiej kupić akcje czy zainwestować w fundusze?
Jako trader masz możliwość bezpośredniego zakupu akcji spółek lub inwestowania w fundusze (grupy podobnych spółek).
Fundusze zazwyczaj koncentrują się na konkretnym regionie lub temacie. „Europejskie przedsiębiorstwa” lub „przedsiębiorstwa zajmujące się zieloną energią” to czynniki, na podstawie których można ustalić kryteria wyboru funduszu.
Menadżerowie funduszy decydują, jak wydawane są pieniądze funduszu. Są oni tak zwanymi „ekspertami” w swojej dziedzinie i ich zadaniem jest zapewnienie, że fundusz będzie rósł w wartości najlepiej, jak potrafią.
Jeśli jedna lub więcej firm w funduszu ma słabe wyniki, nie jest to katastrofa. Twoje pieniądze zostały zainwestowane w wiele firm. Dlatego ograniczona część Twojego kapitału jest zagrożona, jeśli ta jedna firma upadnie.
I to jest główna zaleta inwestowania w fundusze: ryzyko jest zazwyczaj znacznie niższe, ponieważ fundusze są urozmaicony.
Problemem większości funduszy jest to, że mają one zarządzających funduszami, którzy są zarówno drodzy, jak i ludzcy. Bez względu na to, jak duże mają doświadczenie i jakie obietnice próbują składać, nie potrafią przewidzieć przyszłości.
Fundusze indeksowe zajmują się obydwoma tymi problemami. Po prostu śledzą indeksy giełdowe (takie jak FTSE 100). Naturalnie, koncentrują się na najzdrowszych spółkach w danym momencie. Ponieważ nie trzeba płacić pensji menedżerom funduszy, opłaty za produkty są znacznie niższe. A w dłuższej perspektywie udowodniono, że przewyższają one wyniki każdego zarządzanego funduszu.
Jak inwestowanie w fundusze zmniejsza ryzyko i zwroty
Na przykład wyobraź sobie, że masz 100 funtów. Nie jesteś pewien, czy zainwestować w firmę (nazwijmy ją DabCorp), czy w fundusz, który inwestuje w 100 firm – jedną z nich jest DabCorp. Dla przykładu załóżmy, że ten fundusz inwestuje Twoje 100 funtów po równo w każdą firmę. To daje 1 funt na firmę.
Teraz wyobraźmy sobie, że DabCorp zbankrutuje pierwszego dnia. Inwestując za pośrednictwem funduszu, tracisz tylko 1 £. Ale gdybyś zainwestował wszystko w DabCorp, straciłbyś wszystko.
Ale co jeśli DabCorp nagle stanie się kolejną wielką rzeczą, a wartość jego akcji podwoi się w ciągu jednego dnia? 100 funtów w funduszu wzrośnie tylko do 101 funtów (ignorując inne akcje w nim zawarte). Ale gdybyś zainwestował wszystkie 100 funtów w DabCorp, Twoje akcje byłyby teraz warte 200 funtów.
Choć perspektywa podwojenia swoich pieniędzy brzmi wspaniale, powinieneś zwracaj równą uwagę na ryzyko utraty wszystkiego. Nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy korzystają z funduszy. I to mówi ci wszystko, co musisz wiedzieć o znaczeniu pośredniczenia w ryzyku.
Ile pieniędzy potrzebujesz, żeby kupić akcje?
Istnieje błędne przekonanie, że inwestowanie na giełdzie jest przeznaczone wyłącznie dla bogatych.
Z pewnością rozsądne jest inwestowanie tylko tyle, ile jesteś gotów stracić (i oczywiście możliwość dokonania takiego wyboru to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić). Ale prawdą jest również to, że nie musisz mieć tysięcy funtów leżących dookoła, aby zaangażować się w akcje.
Pojedyncza akcja w firmie może być warta grosze, więc teoretycznie prawie każdy mógłby posiadać przynajmniej jedną akcję. Jednak nawet gdyby wartość tej akcji wzrosła 100-krotnie, nadal miałbyś tylko kilka funtów.
W związku z tym prawdopodobnie musisz zainwestować co najmniej 100 funtów na rynku, aby było to warte zachodu. Ale powtórzymy to jeszcze raz: nie powinieneś inwestować więcej, niż jesteś gotów stracić.
Kiedy warto kupować i sprzedawać akcje?
Jeśli chodzi o inwestowanie, możesz wybrać podejście krótkoterminowe lub długoterminowe. Na bardziej ekstremalnym końcu krótkoterminowości znajduje się to, co jest znane jako ‘handel dzienny’. Polega to na kupowaniu i sprzedawaniu akcji w ciągu jednego dnia od obrotu. Jak można się spodziewać, jest to bardzo ryzykowne podejście, które często kończy się stratą.
Twoje szanse na zysk z inwestycji są o wiele większe, jeśli będziesz się jej trzymać przez dłuższy czas. W związku z tym szanse na to, że nie stracisz wszystkich pieniędzy, są również większe.
Jeśli jesteś pewien, że firma, w którą zainwestowałeś, ma dobrą długoterminową przyszłość, nie ma znaczenia, czy wzrośnie, czy spadnie w krótkim okresie. Dopóki wartość twoich akcji wzrośnie w ciągu kilku miesięcy lub lat, będziesz w złotej sytuacji.
To samo przekonanie podziela Warren Buffett, który powiedział kiedyś:
Ktoś dziś siedzi w cieniu, bo ktoś dawno temu posadził drzewo.
Warren Buffett
Więc wiemy, że czekanie jest często najrozsądniejsze, gdy myślisz o sprzedaży akcji. Ale co z kupowaniem? Kiedy powinieneś podjąć ryzyko?
Oczywiście, nikt nie może przewidzieć przyszłości. Może być trudno określić, kiedy akcje osiągnęły najniższy poziom lub czy będą dalej spadać.
Ale w przypadku ogólnorynkowego kryzysu, takiego jak kryzys finansowy w 2008 r. lub krach COVID w 2020 r., możesz być względnie pewien, że akcje, które kupisz, będą warte więcej, niż za nie zapłacisz. Powinno tak być nawet jeśli nadal będą tracić na wartości po zakupie.
Powyższy obraz pokazuje wartość FTSE 100 na przestrzeni czasu. Jak widać, nawet po niszczycielskim krachu finansowym w 2008 r. (oznaczonym na wykresie 1) i krachu spowodowanym koronawirusem w 2020 r. (oznaczonym 2), ogólny trend nadal jest wzrostowy.
Więc teoretycznie nie ma znaczenia, czy źle ocenisz moment, w którym rynek osiągnął dno i pójdziesz za wcześnie. Istnieje prawdopodobieństwo, że sytuacja ostatecznie powróci do punktu, w którym wartość twoich akcji nie tylko powróci do ceny, którą zapłaciłeś, ale ją przekroczy.
Podobnie, jeśli już posiadasz akcje, a rynek nagle spada, sprzedaż może nie być najlepszą opcją. Jak pokazuje wykres, rynek zawsze odzyskiwał się w długim okresie, przekraczając poprzednie szczyty.
Albo, jak mówi Warren Buffett:
Po prostu próbujemy być lękliwi, gdy inni są chciwi, i być chciwi tylko wtedy, gdy inni się boją.
Warren Buffett
Jak można zarabiać na akcjach?
Być może sam się domyśliłeś, ale zarabianie na akcjach sprowadza się do ich sprzedaży za kwotę wyższą niż ta, za którą je kupiłeś (uwzględniając wszelkie opłaty).
W rzeczywistości nie jest to takie proste. Określenie najlepszych momentów na kupno i sprzedaż to umiejętność, której nabycie zajmuje trochę czasu. Nie powinieneś oczekiwać, że zarobisz fortunę na rynkach – przynajmniej nie od razu.
Istnieje jednak sposób na zwiększenie wartości akcji bez konieczności ich zakupu: dywidendy.
Dywidendy to dodatkowe akcje, które firma daje obecnym akcjonariuszom bez dodatkowych kosztów. Zazwyczaj dzieje się to po tym, jak firma opublikowała dobre wyniki.
Możesz wypłacić te dywidendy. Jednak może być w Twoim interesie, aby zainwestować je ponownie jako kolejne akcje.
Dzieje się tak, ponieważ dywidendy są wypłacane sprawiedliwie. Innymi słowy, im więcej akcji posiadasz, tym więcej dywidend otrzymujesz. Jeśli zainwestujesz te dywidendy jako więcej akcji, następnym razem, gdy dywidendy zostaną wypłacone, otrzymasz jeszcze większą część.
Zjawisko to jest znane jako kapitalizacja. Jest podobne do tego, jak Twoje oszczędności mogą rosnąć wykładniczo wraz z odsetkami.
Powyższy wykres jest tylko przykładem. Rzeczywista wartość Twoich akcji w czasie będzie się różnić w zależności od wyników firmy i wielkości wypłacanych przez nią dywidend (jeśli takie są).
Ale pokazuje, jak reinwestowanie dywidend może z czasem doprowadzić do znacznego wzrostu wartości portfela. I to jest bez konieczności inwestowania przez Ciebie ani jednego dodatkowego grosza!
Jeśli inwestujesz w fundusze, dywidendy będą reinwestowane w Twoim imieniu.
Dlaczego warto inwestować na giełdzie?
Oto główne korzyści wynikające z inwestowania w akcje:
-
W dłuższej perspektywie inwestowanie może przynieść więcej pieniędzy niż oszczędzanie
Jeśli masz szczęście i masz trochę wolnej gotówki, powinieneś zazwyczaj wpłacić ją na konto oszczędnościowe lub ISA. Ale to tylko połowa historii.
Te konta są dobre do zwiększania wartości oszczędności w krótkim lub średnim okresie. Jednak w dłuższym okresie inwestowanie na giełdzie zwykle zapewnia większe zyski. Tak było z pewnością po krachu finansowym w 2008 r., ponieważ stopy procentowe były stale niskie przez ponad 10 lat.
Oczywiście, jest w tym coś więcej. Możesz zainwestować w firmę, która cieszy się szybkim, krótkoterminowym wzrostem, co sprawia, że giełda jest lepszą opcją niż konto oszczędnościowe. Albo możesz zainwestować w firmę, która ledwo rośnie (lub nawet się kurczy) przez długi okres czasu.
Choć istnieją sposoby, aby mieć względną pewność zwrotu w dłuższej perspektywie…
-
W dłuższych okresach indeksy zawsze rosną
Jak wyjaśniliśmy wcześniejW ciągu kilku lat indeksy giełdowe stale zyskują na wartości.
I nie dotyczy to tylko indeksów śledzących największe firmy w danym regionie (jak FTSE 100). Niezależnie od tego, co obejmuje indeks, są one zazwyczaj dość pewnym zakładem na zwrot z inwestycji.
W związku z tym inwestowanie w indeks giełdowy może nie być najrozsądniejszym posunięciem, jeśli próbujesz zaoszczędzić na wakacje. Wartość Twoich akcji może spaść, zanim nadejdzie czas odlotu. Ale jeśli jesteś młody i myślisz o oszczędzaniu na emeryturę lub kupnie domu, istnieje prawdopodobieństwo, że indeks, w który inwestujesz, będzie wart więcej, gdy będziesz musiał wypłacić pieniądze.
-
Konta ISA na akcje i udziały umożliwiają osiąganie zysków wolnych od podatku
Jeśli osiągniesz znaczny zysk na giełdzie, będziesz zobowiązany do zapłaty podatku od zysków kapitałowych (CGT).
Wchodzi w życie, jeśli zysk, jaki osiągasz ze sprzedaży swoich akcji lub inwestycji, przekroczy 3000 funtów w jednym roku podatkowym (od kwietnia do kwietnia). Podatnicy płacący podstawową stawkę podatku pobierają 10% zysków, a w przypadku podatników płacących wyższą lub dodatkową stawkę stawka wzrasta do 20% (nasz przewodnik po podatkach w Wielkiej Brytanii wyjaśnia, do którego przedziału się zaliczasz).
Nie chcesz zostać dotkniętym przez CGT, jeśli jedna z twoich inwestycji naprawdę się powiedzie i zdecydujesz się ją spieniężyć. I tu właśnie pojawiają się akcje i akcje ISA.
W przeciwieństwie do zwykłych kont oszczędnościowych, zyski, jakie osiągasz na koncie ISA, są zawsze wolne od podatkuObejmuje to akcje i udziały ISA, które dają szansę na osiągnięcie większych zysków niż normalne ISA poprzez inwestowanie oszczędności na giełdzie.
Pamiętaj, że akcje i udziały ISA nie są idealne. Na początek, możesz zainwestować w nie maksymalnie 20 000 funtów w jednym roku podatkowym. I, w przeciwieństwie do gotówkowych ISA, istnieje ryzyko, że wartość Twoich inwestycji może spaść.
-
Im wcześniej zaczniesz inwestować, tym lepiej
Kluczem do zwiększenia szans na sukces na giełdzie jest: grać długoterminowo. Naturalnie, ma sens, że im wcześniej zaczniesz inwestować, tym bardziej Twoje pieniądze mogą wzrosnąć.
Istnieje kilka powodów. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, indeksy giełdowe mają tendencję do wzrostu wartości w długich okresach czasu. Zatem inwestowanie wcześniej powinno oznaczać większy zysk w momencie, gdy będziesz chciał wypłacić pieniądze.
Po drugie, istnieje magia kapitalizacji (wyjaśniono powyżej). Oznacza to, że im częściej reinwestujesz swoje dywidendy jako dodatkowe akcje, tym więcej dywidend otrzymasz. A co za tym idzie, wartość Twoich inwestycji również wzrośnie.
Na koniec, jest coś, o czym można powiedzieć doświadczenie. Nie musisz być ekspertem, aby zaangażować się w inwestowanie, ale nie da się zaprzeczyć, że pomaga wyciąganie wniosków ze swoich błędów i obserwowanie, jak działa rynek z pierwszej ręki.
-
Prawdopodobnie masz już inwestycje
Jeśli dotarłeś aż tutaj i uważasz, że giełda nie jest twoją rzeczą, mamy dla ciebie wiadomość. Być może już masz w tym swój udział.
Ponieważ może to być opłacalne w dłuższej perspektywie, większość prywatnych funduszy emerytalnych inwestuje na rynkach. Jeśli masz pracę i emeryturę, jest prawdopodobne, że masz już pieniądze na giełdzie. Przynajmniej pośrednio.
Już z tego powodu, czyż nie warto poszerzyć wiedzy na temat giełdy i dowiedzieć się, co robi Twój fundusz emerytalny?
Jakie są ryzyka związane z inwestowaniem na giełdzie?
Oto główne zagrożenia związane z inwestowaniem na giełdzie:
-
Wartość Twoich inwestycji może spaść
Wspominaliśmy o tym kilka razy, ale warto to powtórzyć. Kiedy inwestujesz w akcje i udziały, istnieje szansa, że ich wartość spadnie i stracisz pieniądze.
Ile stracisz, zależy od tego, ile zainwestowałeś i jak słabo radzi sobie firma (lub firmy). Jednak w skrajnym przypadku możesz stracić wszystko, co zainwestowałeś.
Stanowi to jaskrawy kontrast z ISA lub zwykłym kontem oszczędnościowym. Jeśli nie zdecydujesz się na konto z ujemnym oprocentowaniem (prawie niespotykane w Wielkiej Brytanii), jedynym sposobem na utratę pieniędzy jest bankructwo banku. W takim przypadku stracisz tylko kwotę przekraczającą chronioną kwotę (zwykle 85 000 funtów).
-
Decyzje inwestycyjne oparte na emocjach
Ponieważ ceny akcji ciągle rosną i spadają, łatwo jest dać się wciągnąć w dramaturgię giełdy.
Załóżmy, że wartość jednej z Twoich inwestycji podwoiła się, a Ty decydujesz się zainwestować więcej pieniędzy w inne akcje, licząc na to, że i one pójdą w tym samym kierunku.
A co jeśli stanie się odwrotnie? Firma, w którą zainwestowałeś, opublikuje okropne wyniki, a akcje spadną? Możesz wpaść w panikę i sprzedać akcje ze stratą, obawiając się, że cena spadnie jeszcze bardziej.
Historia może ostatecznie potwierdzić słuszność obu decyzji, ale równie łatwo (i prawdopodobnie bardziej prawdopodobnie) mogą one z czasem wydawać się bardzo głupie. Dzieje się tak, ponieważ obie są przykładami decyzji podejmowanych pod wpływem emocji, a nie rozumu. To coś, czego większość odnoszących sukcesy inwestorów by odradzała.
-
Pogoń za stratami
Podejmowanie decyzji w oparciu o emocje to jedno z największych zagrożeń na giełdzie i może prowadzić do pogoń za stratami.
Mówiąc prościej, pogoń za stratami to sytuacja, gdy inwestujesz dodatkowe pieniądze, aby nadrobić spadek wartości niektórych innych akcji, które posiadasz. Jednak takie działanie pomija kluczowy punkt: nie straciłeś ani grosza, dopóki nie zdecydujesz się na sprzedać ze stratą.
Pamiętaj, jako Wykres FTSE 100 powyżej Jak wynika z danych, nawet gwałtowny spadek ceny akcji nie oznacza, że nie odbije się ona i nie przekroczy ceny, za którą ją kupiono.
Jak mawiał Warren Buffett, kluczem jest cierpliwość:
Nasz ulubiony okres posiadania to „na zawsze”.
Warren Buffett
-
Niektóre rynki są bardzo ryzykowne
Każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem, ale niektóre są o wiele większe niż inne.
Fundusze indeksowe lub zróżnicowane są zazwyczaj postrzegane jako najbezpieczniejszy sposób inwestowania. Z drugiej strony handel forex jest niewątpliwie jednym z najbardziej ryzykownych. Forex to skrót od „foreign exchange” i jest nazwą nadaną rynkom, na których inwestorzy handlują walutami.
Prawdopodobnie widziałeś mnóstwo TikToków i reklam online promujących handel forex jako sposób na szybkie zarabianie pieniędzy. Ale prawda jest taka, że bardzo niewiele osób zaangażowanych w ten zakątek rynku osiąga zysk.
Jak wyjaśnia Andrew Hallam w swojej książce:Nauczyciel milioner‘, na każdego dolara zarobionego na handlu forex przypada dolar stracony gdzie indziej.
-
Ukryte opłaty
Wyjaśniliśmy wcześniej jak akcje i udziały ISA pozwalają na inwestowanie bez konieczności płacenia podatku. Ale nawet ISA nie uchroni Cię przed innym obciążeniem Twoich potencjalnych zysków: opłaty inwestycyjne.
Istnieje wiele różnych opłat, które mogą zostać naliczone w zależności od rodzaju inwestycji i sposobu jej zarządzania. Niektóre z powszechnych opłat obejmują opłatę za platformę, opłatę za zarządzanie funduszem i opłatę za każdym razem, gdy kupujesz lub sprzedajesz akcje.
Ważne jest jednak, aby pamiętać, że niektóre opłaty są naliczane niezależnie od tego, jak dobrze radzą sobie Twoje akcje. Opłata w wysokości 1% może nie brzmieć tak źle, jeśli wartość Twojego portfela znacznie wzrosła od momentu zakupu. Ale będzie to przypominało posypywanie ran solą, jeśli cena spadła, a Ty nadal płacisz za ten przywilej.
To niekoniecznie jest powód nie aby zaangażować się w rynek. Pamiętaj tylko, aby wziąć pod uwagę potencjalne koszty, gdy będziesz ustalać, ile możesz sobie pozwolić zainwestować.
-
Nadmierna ekspozycja na giełdzie
Na koniec, ale nie na ostatnim miejscu, powinieneś nigdy nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy na giełdzie.
Ceny mogą rosnąć lub spadać kilka razy w ciągu dnia, a bardziej drastycznie w średnim i długim okresie. Nawet w przypadku niezawodnych długoterminowych inwestycji, takich jak indeksy giełdowe, akcje mogą spaść poniżej pierwotnej ceny zakupu na miesiące (jeśli nie lata), zanim przyniosą zysk.
Z tego powodu zawsze powinieneś mieć oszczędności gotówkowe na koncie ISA lub oszczędnościowym. Najlepiej, jeśli będziesz mieć część na koncie o łatwym dostępie, dzięki czemu nie będziesz obciążany opłatą za wypłatę.
Oprócz ryzykowania utrata każdego posiadanego groszatrzymanie wszystkich pieniędzy na rynkach może być trudne, jeśli nagle pojawi się nieoczekiwany wydatek, na przykład naprawa samochodu.
Jeśli musisz sprzedać akcje, które są teraz warte mniej niż za ile je kupiłeś, poniosłeś stratę. To problem, który nigdy by nie wystąpił, gdybyś po prostu korzystał z konta oszczędnościowego o łatwym dostępie.
Nasz przewodnik po inwestowaniu na giełdzie z eToro to idealny, praktyczny przewodnik, jeśli chcesz zrobić kolejny krok.