Jak grać w gry PSP w systemie Linux za pomocą PPSSPP

PPSSPP jest jednym z najłatwiejszych w użyciu emulatorów PSP. Teoretycznie możesz go uruchomić, wybrać plik gry i prawie natychmiast zobaczysz większość tytułów PlayStation Portable uruchomionych na ekranie bez żadnych problemów.

Dowiedz się, jak zainstalować PPSSPP w systemie Linux i dostosuj sposób jego działania. Jeśli masz potężny komputer, możesz także wdrożyć aktualizacje, które mogą znacznie poprawić sposób prezentacji i działania wszystkich gier w PPSSPP.

Instalacja

PPSSPP jest dość popularny, ale nie ma go w wielu popularnych dystrybucjach. Wśród nich, jako niezbyt przypadkowy przykład, Ubuntu.

Ppsspp Psp W instalacji Deepin Linux

Aby zainstalować go w większości dystrybucji opartych na Debianie, musisz najpierw dodać do nich jego oficjalne repozytorium.

sudo add-apt-repository ppa:ppsspp/stable

Następnie należy odświeżyć listę dostępnego oprogramowania za pomocą polecenia

Na koniec przejdź do instalacji samej aplikacji za pomocą polecenia

sudo apt-get install ppsspp

Grać w grę

Aby zagrać w prawdziwą grę, potrzebujesz kopii gry przechowywanej lokalnie, zwykle w formacie ISO lub CSO. Wybierz „Plik -> Załaduj”, a następnie w następnym oknie wybierz plik gry. PPSSPP załaduje obraz i uruchomi tytuł automatycznie. W trybie pełnoekranowym kliknij dwukrotnie puste miejsce głównego interfejsu emulatora.

Jeśli masz skonfigurowany joypad, prawdopodobnie emulator go podniósł. Elementy sterujące zostaną zmapowane na podstawie map, z których rodzina gier PlayStation korzysta od dziesięcioleci. Na klawiaturze domyślnymi są klawisze kursora dla pada kierunkowego (ruch), Z jako „X”, A jako „Kwadrat”, S jako „Trójkąt” i X jako „Okrąg”, z miejscem na „Start” i V dla „Wybierz”. Nub analogowy jest odwzorowany na IKJL (odpowiednio w górę, w dół, w lewo i w prawo). Jeśli Twój joypad nie został rozpoznany lub nie podoba Ci się domyślna mapa klawiszy, możesz zmienić je w ustawieniach.

Ustawienia i dostosowanie

PPSSPP daje dostęp do tych samych opcji z dwóch różnych punktów. Jednym z nich jest typowe menu w górnym rzędzie, jeśli PPSSPP działa w trybie okienkowym. To menu jest niedostępne w trybie pełnoekranowym. Pełny zestaw opcji i ustawień jest jednak dostępny tylko poprzez opcję Ustawienia poprzez jego, w przypadku braku lepszego terminu, środowisko emulatora.

Ppsspp Psp W Deepin Linux Settings

Rendering oprogramowania

Zanotuj w pamięci (lub faktyczną) tę opcję, ponieważ może być potrzebna w przyszłości: jeśli tytuł ma jakiekolwiek problemy z grafiką, spróbuj zmienić tryb renderowania emulatora na „Renderowanie oprogramowania (wolne)”.

Ppsspp Psp W renderowaniu oprogramowania Deepin Linux

Ma to znacznie niższą wydajność, ale także znacznie większą kompatybilność. Chociaż rzadko jest to potrzebne, w niektórych przypadkach może to być jednokierunkowa ulica dla prawidłowego odtworzenia tytułu bez problemów – przynajmniej do czasu wydania nowej wersji emulatora, która rozwiąże problemy, które go trapią.

Shadery do postprocessingu

W przeciwieństwie do renderowania oprogramowania, w poprzednim kroku zauważyliśmy, że „Moduł przetwarzania postprocessingu” nie pomaga w rozwiązywaniu problemów i problemów ze zgodnością, ale może radykalnie zmienić sposób, w jaki PPSSPP przedstawia wszystkie gry PSP.

Shadery przetwarzania końcowego to filtry stosowane w grze bezpośrednio na GPU. Mogą na przykład wygładzić irytujące piksele w grafice (antyaliasing), sprawić, że nowy ekran będzie wyglądał staro (linie skanowania CRT) lub zmodyfikować kolory gry (kolory naturalne).

Ppsspp Psp Na platformach Deepin Linux Postprocessing Shaders

Zamiast próbować opisać je wszystkie, najlepiej wypróbować je po kolei, aby zobaczyć, z którego chcesz skorzystać. Smaki i opinie są różne, a chociaż ktoś może pokochać filtr CRT, ponieważ przypomina mu to dzieciństwo z przed telewizorem rodzinnym z konsolą domową, inny będzie nienawidził nieuniknionego rozmycia shadera CRT.

Rozdzielczość renderowania

Pomimo posiadania szanowanej kolekcji wybitnych gier, PSP, pod względem sprzętowym, opierała się nie tylko na tym, co jest dziś uważane za starożytną technologię, ale miała też tę wadę, że jest przenośna. No tak, oczywiście, przenośna konsola powinna być przede wszystkim przenośna.

Powodem, dla którego wspominamy o tym jako wadę, jest to, że wraz ze spadkiem sprzętu zmniejsza się jego wydajność. Tak więc, chociaż PSP został wydany po PlayStation 2, jego rzeczywista wydajność jest znacznie niższa niż u większego brata. Nie wspomnimy nawet o następnych generacjach konsol Sony.

Wszystko to jest naszym grzecznym sposobem powiedzenia, że ​​gry na PSP zwykle wyglądają znacznie gorzej niż cokolwiek działającego na PlayStation 2 lub nowsze. Rzeczywista rozdzielczość PSP była tragicznie niska 480 x 272 pikseli, 16 razy mniejsza niż już „stara” rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pikseli. Na szczęście PPSSPP może coś zrobić z tym małym problemem.

Ppsspp Psp w rozdzielczości renderowania Deepin Linux

Opcja „Rozdzielczość renderowania” pozwala zmienić rozdzielczość emulowanych gier na wielokrotność rzeczywistej rozdzielczości PSP. Wartość 4x jest prawie idealna dla monitorów Full HD.

Zwykle im wyższa rozdzielczość, tym wyższe wymagania emulatora. W tym przypadku jednak PSP opierało się na tak przestarzałej technologii, a PPSSPP jest tak zoptymalizowany, że większość komputerów nie poci się, podnosząc rozdzielczość jeszcze wyżej – jeśli monitor może to zrobić.

Skalowanie tekstur

Opcje w sekcji Skalowanie tekstur mogą znacznie poprawić sposób wyświetlania gry i, wręcz przeciwnie, zmienić ją w koszmarny bałagan. Ich skuteczność i jakość wyników zależy od rodzaju grafiki w każdej grze: czy są one dwuwymiarowe czy trójwymiarowe?

Skalowanie tekstur jest idealne dla grafiki 3D, ponieważ może ulepszać powierzchnie stosowane we wszystkich modelach 3D tworzących świat gry.

Ppsspp Psp w Deepin Linux Texture Scaling

Dlatego nie możemy podać predefiniowanych wartości i ustawień, które zapewnią optymalne wyniki dla wszystkich. Podobnie jak w przypadku shaderów postprocessingowych, wszystko zależy zarówno od indywidualnej gry, jak i preferencji użytkownika. Jednak warto wygłupiać się z tymi opcjami, aby zobaczyć ich wyniki w działaniu dla każdego tytułu. Niektórzy mogą mieć wrażenie zupełnie różnych gier. Inni zwrócą się do niedoszłych Picassa. Nie możesz cały czas wygrywać.

Licznik FPS

PPSSPP zawiera licznik FPS, który możesz – i powinieneś – umożliwić, aby zobaczyć wpływ twoich poprawek na opcje emulatora na rzeczywistą wydajność.

Ppsspp Psp na Deepin Linux Fps Counter

Chociaż jest to przydatne podczas dostosowywania, po skonfigurowaniu wszystkiego możesz chcieć wyłączyć licznik FPS, chyba że skończysz grać jednocześnie w wiele różnych gier, ciągle zmieniając ustawienia emulatora dla każdej z nich.

Mapowanie kontrolne

„Mapowanie kontrolne” umożliwia zmianę mapowania fizycznych przycisków PSP na klawiaturze. I tak, obejmuje to „nub”, mały joystick analogowy, który na szczęście został zignorowany przez wiele gier.

Ppsspp Psp w Deepin Linux Control Mapping

Aby cieszyć się większością gier, w które zostały zaprojektowane, można korzystać z konsoli PS4 joypad z odbiornikiem Bluetooth na komputerze lub starszej konsoli PS2 z adapterem. Są najbliżej rzeczywistej konfiguracji przycisków PSP na PC.

Czy ten artykuł jest przydatny?