Jak klonowane są telefony komórkowe i jak temu zapobiec

Klonowanie telefonów komórkowych, choć nie jest tak poważnym problemem, jak kiedyś, nadal stanowi problem dla niektórych użytkowników telefonów komórkowych. Klonowanie telefonu komórkowego to metoda wykorzystująca sprzęt elektroniczny, polegająca na kradzieży tożsamości telefonu, przejęciu operatora i uzyskaniu bezpłatnej usługi dla siebie. Może to być coś od drobnej uciążliwości po katastrofę dla osoby, której telefon jest sklonowany. Konsekwencje obejmują pojawienie się fałszywych zarzutów na rachunku, aż do wniesienia zarzutów karnych, jeśli sklonowany telefon zostanie następnie wykorzystany do popełnienia przestępstwa. To poważny problem. W tym artykule wyjaśnię, czym jest klonowanie telefonu komórkowego, jak działa i co możesz zrobić, aby uchronić się przed klonowaniem telefonu komórkowego.

Jak działa klonowanie telefonu komórkowego

Klonowanie telefonu komórkowego jest procesem dwuetapowym. Po pierwsze, oszuści używają skanera elektronicznego do wykrycia elektronicznego numeru identyfikacyjnego karty SIM w pobliskim telefonie. Istnieje wiele różnych rodzajów skanerów, które można znaleźć między innymi w ciemnej sieci; naszym celem nie jest nauczenie Cię, jak sklonować telefon, więc nie będę łączył z żadnym miejscem, w którym można je kupić. Skanery są stosunkowo drogie i stosunkowo trudne do zdobycia, ale nie jest to niemożliwe. Dzisiaj, ponieważ większość telefonów znacznie poprawiła zabezpieczenia przed operacjami klonowania, kloner telefoniczny znacznie częściej próbuje uzyskać fizyczny dostęp do karty SIM. Przy fizycznym dostępie do karty klonowanie jest stosunkowo łatwe do osiągnięcia.

Jak klonowane są telefony komórkowe i jak temu zapobiec 1

Gdy kloner uzyska informacje (zwykle składające się z elektronicznego numeru seryjnego karty SIM i jej klucza uwierzytelniającego), użyje programu zapisującego karty SIM, aby utworzyć duplikat karty SIM. Ponieważ twórcy kart SIM są legalnymi narzędziami o wielu legalnych zastosowaniach, są łatwe i niedrogie do zdobycia, a każdy, kto ma 10 lub 15 USD za darmo, może je zdobyć za pośrednictwem serwisu eBay, nawet nie próbując. Kloner może następnie umieścić zduplikowaną kartę SIM w innym telefonie i używać tego telefonu do wykonywania połączeń i połączeń z konta pierwotnego właściciela telefonu.

Jak klonowane są telefony komórkowe i jak temu zapobiec 2

Klonowanie telefonów komórkowych było znacznie łatwiejsze niż obecnie. We wczesnych dniach komunikacji komórkowej zarówno same telefony, jak i sieć komórkowa działały na stosowanej technologii analogowej. Teraz wszystkie telefony komórkowe są cyfrowe, a ich sygnały są kodowane i szyfrowane, co praktycznie uniemożliwia skanowanie informacji o karcie SIM. System ma jednak jedną słabość, a mianowicie istnienie analogowych kopii zapasowych.

W obszarach o dużym natężeniu ruchu wielu przewoźników utrzymuje analogowe stacje komórkowe w celu obsługi przepełnienia. Gdy jedna stacja staje się bardzo zajęta, przepełnia niektóre połączenia do starej sieci analogowej. Ktoś ze skanerem w zasięgu tej sieci może zebrać dane identyfikujące Twój telefon. Systemy analogowe wykorzystywały technologię CDMA, która transmitowała ESN (elektroniczny numer seryjny) telefonu i MIN (mobilny numer identyfikacyjny) wraz z danymi połączenia. Systemy cyfrowe wykorzystują GSM, który przeszedł na IMEI telefonu. Gdzie raz można stosunkowo łatwo przechwycić ESN i MIN i sflashować pusty telefon z danymi, aby go sklonować, IMEI jest nieco inny. Teraz musisz przechwycić dane IMEI i użyć sprzętowego czytnika SIM i modułu zapisującego, aby sklonować kartę SIM, a nie kartę.

Jak klonowane są telefony komórkowe i jak temu zapobiec 3

Znaki sklonowanego telefonu

Nie można łatwo stwierdzić, że telefon został sklonowany. Istnieje jednak kilka znaczących znaków, które mogą wskazywać, że coś jest nie tak, w tym:

 • Telefon od operatora z pytaniem, czy podróżowałeś.
 • Nagły wzrost połączeń lub wiadomości SMS z nieznanych lub nieznanych numerów.
 • Więcej niewłaściwych numerów lub porzuconych połączeń przychodzących niż zwykle.
 • Znikanie wiadomości głosowych lub trudności z dostępem do poczty głosowej.
 • Więcej i / lub nietypowa aktywność połączeń na rachunku.
 • Jeśli podejrzewasz faul gry, możesz sprawdzić kilka innych rzeczy.

  Jeśli używasz Androida, użyj Google Find my Phone aby zobaczyć, gdzie myślisz, że jesteś. Jeśli używasz iPhone'a, Użyj icloud zrobić to samo. Nie są one dokładne, ale powinny przynajmniej dać wskazówkę, jeśli Twój telefon został sklonowany przez kogoś z innego kraju. Działa to jednak tylko wtedy, gdy w telefonie jest włączona lokalizacja.

  Jedynym innym sposobem na wykrycie, czy telefon został sklonowany, jest monitorowanie rachunku telefonicznego. Sprawdź to co miesiąc i zanotuj wszelkie nietypowe połączenia. Użyj wstecznego wyszukiwania telefonu, jeśli nie są wyraźnie zidentyfikowani, aby zobaczyć, kim mogli być. Porozmawiaj z operatorem, jeśli masz podejrzane połączenia, ponieważ będą oni w stanie zidentyfikować wieżę komórkową, z której połączenie zostało nawiązane.

  Zapobieganie klonowaniu telefonu

  Najskuteczniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, aby zapobiec klonowaniu telefonu, jest nie spuszczenie go z pola widzenia lub dostanie się w posiadanie innej osoby. Ze względu na zwiększone bezpieczeństwo w sieciach telefonicznych jest bardzo trudne, graniczące z niemożliwym, aby ktoś skutecznie sklonował twój telefon tylko dlatego, że przechodzisz obok jego skanera. Zamiast tego muszą fizycznie zdobyć urządzenie, aby mogli ściągnąć identyfikatory ze sprzętu.

  Zdecydowanie powinieneś zabezpieczyć swój telefon za pomocą numeru PIN lub hasła biometrycznego (odcisków palców), aby w przypadku zgubienia telefonu ktoś inny nie mógł uzyskać do niego dostępu. Aby zapobiec bezprzewodowemu przechwytywaniu twoich informacji, wyłącz Bluetooth i Wi-Fi, gdy ich nie używasz. Nie instaluj podejrzanych aplikacji, których nie masz 100% pewności, że nie są klonowane. Klonowanie telefonów komórkowych nie jest tak powszechne jak kiedyś, ale wciąż się zdarza. Chociaż niewiele można zrobić, aby całkowicie temu zapobiec, te podstawowe środki ostrożności znacznie obniżą szanse.

  Mamy wiele innych artykułów na temat telefonów komórkowych.

  Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego telefonu? Zobacz nasz samouczek na temat zapobiegania śledzeniu telefonu komórkowego.

  Myślisz, że w pobliżu mogą być ukryte kamery? Pokażemy Ci, jak wykrywać ukryte kamery za pomocą smartfona z Androidem lub iPhone'a.

  Chcesz naładować telefon, ale masz tylko inny telefon? Możesz ładować jeden telefon z innego telefonu komórkowego!

  Chcesz mieć lepszy sygnał na swoim telefonie? Mamy samouczek na temat poprawy odbioru telefonu komórkowego.

  Czy chcesz drugi numer telefonu do swojego smartfona z Androidem? Zobacz nasz artykuł, w jaki sposób uzyskać drugi numer telefonu.