Jak korzystać z funkcji sterowania głosowego w iOS 13

AppleNajnowsze wersje systemów operacyjnych (np. IOS 13, iPadOS 13 i macOS Catalina) oferują nową funkcję ułatwień dostępu, znaną jako sterowanie głosowe. Sterowanie głosowe pozwala sterować całym urządzeniem za pomocą głosu. To świetna funkcja dla tych, którzy mogliby mieć trudności z obsługą urządzenia przy użyciu tradycyjnych metod wprowadzania. Podczas korzystania z funkcji sterowania głosem wszystko na ekranie można kontrolować za pomocą głosu.

Podstawowym celem sterowania głosowego jest umożliwienie łatwego sterowania wszystkimi aspektami urządzenia za pomocą głosu. Sterowanie głosowe pozwala poruszać się po etykietach umieszczonych obok klikalnych elementów lub siatek. Ten system etykiet i siatek pozwala użytkownikom uruchamiać aplikacje, wybierać dodatkowe opcje aplikacji, nawiązywać połączenia, wysyłać wiadomości i nie tylko. Oprócz funkcji Siri można także używać sterowania głosowego, AppleVoice Assistant, który sam w sobie jest bardzo przydatny, ale nie zapewnia pełnej kontroli nad urządzeniem za pomocą Voice Control.

Aby włączyć sterowanie głosowe na telefonie iPhone / iPadzie:

1. Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do „Dostępność -> Sterowanie głosowe”.

Włącz sterowanie głosowe Sterowanie głosowe Ios

2. Stuknij w „Skonfiguruj sterowanie głosem”.

3. Podczas konfigurowania sterowania głosowego zostanie wyświetlona lista poleceń, których możesz użyć do uruchomienia sterowania głosowego.

Włącz sterowanie głosowe komendami iOS

Podstawowe polecenia to „Otwórz Centrum sterowania”, „Idź do domu”, „Pokaż siatkę” itp. Za pomocą tych poleceń możesz poruszać się po całym urządzeniu za pomocą głosu.

Po włączeniu sterowania głosowego na pasku powiadomień urządzenia pojawi się mała niebieska ikona mikrofonu:

Włącz ikonę sterowania głosowego na iOS

4. Jeśli chcesz utworzyć niestandardowe polecenie lub wyświetlić pełną listę poleceń, których możesz użyć, po prostu wybierz „Dostosuj polecenia” w menu sterowania głosowego. Aby utworzyć nowe polecenie, musisz określić frazę wypowiedzianą przez użytkownika w celu włączenia polecenia oraz wynikową akcję lub aplikację, którą chcesz otworzyć. Po zakończeniu zapisz, a będziesz mógł użyć nowo dodanej komendy.

Włącz sterowanie głosowe Ios Dostosuj sterowanie

Korzystając z menu „Dostosuj polecenia”, możesz również wyłączyć określone polecenia, jeśli nie chcesz ich używać. Inną opcją jest włączenie polecenia „Potwierdzenie wymagane”. Nie jest to domyślnie włączone, ale jeśli zdecydujesz się je włączyć, za każdym razem, gdy wymawiasz polecenie, musisz je potwierdzić, dotykając ekranu lub mówiąc „Stuknij Wykonaj”, aby polecenie zostało wykonane. Jest całkiem fajny, ale dla niektórych może być uciążliwy.

Włącz Kontrola głosowa Potwierdzenie iOS wymagane

Aby nawigować po urządzeniu, możesz włączyć opcję Siatki, aby wyświetlać różne siatki na urządzeniu. Następnie, wypowiadając numer siatki, którą chcesz powiększyć, możesz zmusić urządzenie do skupienia się na tej części. To z kolei pomoże ci w dalszej nawigacji lub powiększeniu do określonej części ekranu. Aby wyświetlić siatki, po prostu powiedz „Pokaż siatkę”. Po włączeniu siatki na ekranie po prostu podaj numer siatki, którą chcesz powiększyć.

Możesz także dodać słowa do listy słownictwa urządzenia dla niestandardowych poleceń. Aby to zrobić, w sekcji Sterowanie głosowe kliknij Słownictwo.

Włącz sterowanie głosowe Ios Słownictwo

Tutaj kliknij ikonę Plus u góry-

w prawym rogu, aby dodać nowe słowo, którego chcesz używać w Sterowanie głosowe. Po dodaniu możesz utworzyć nowe polecenie z nowym słowem.

Włącz sterowanie głosowe Ios Dodaj słownictwo

Korzystając ze wskazówek wymienionych powyżej, możesz łatwo włączyć i używać sterowania głosowego na swoim urządzeniu z systemem iOS. Czy sterowanie głosem jest skuteczne i przydatne dla Ciebie lub Twojego przyjaciela / krewnego? Daj nam znać w sekcji Komentarze poniżej.

Czy ten artykuł jest przydatny?