Gdy przejdziesz do trybu online i chcesz zwiększyć zasięg swojej witryny, a co za tym idzie zwiększenie ruchu, jedną z pierwszych rzeczy, która niewątpliwie się pojawi, będzie SEO, a dokładniej ocena SEO. Nie wchodząc w zbyt wiele szczegółów technicznych, ocena SEO (Search Engine Optimization) jest jednym z głównych czynników wykorzystywanych przez algorytmy wyszukiwarek podczas wyświetlania wyników wyszukiwania. Co najważniejsze, jest to istotny czynnik w algorytmach Google i wszyscy chcą mieć upragnione miejsce na pierwszej stronie (bez płatnych kampanii marketingowych).
Możesz przestrzegać prostych zasad, aby każdy post, strona lub film uzyskał wyższą ocenę, dostosowując kilka tagów, słów i wyrażeń. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są słowa kluczowe.
Zmiana paradygmatu
Minęło trochę czasu, odkąd główną formą poruszania się po Internecie było bezpośrednie wprowadzanie adresu URL witryny. Zamiast tego wszyscy przerzuciliśmy się na wyszukiwarki (zdecydowanie najbardziej widoczne na Google), aby dotrzeć tam, gdzie chcemy, mając jednocześnie zapisanych kilka regularnie odwiedzanych witryn w celu szybkiego dostępu. Z powodu tej zmiany słowa kluczowe i wyrażenia stały się ważniejsze niż kiedykolwiek. Zasadniczo nie szukasz już witryn, a szukasz stron zawierających dokładnie to, czego szukasz.
Załóżmy, że chcesz kupić nową piłkę nożną. Wpiszesz na przykład „ceny piłki nożnej” lub „futbol Wilsona” – nie chcesz trafiać na stronę główną sklepu z artykułami sportowymi i musisz przechodzić do sekcji piłek, a następnie filtrować jeszcze dalej, aby dostać się do piłki nożnej. Mając tak mało czasu, klient chce uzyskać dostęp do ostatecznej, przefiltrowanej strony dokładnie jednym kliknięciem po uzyskaniu wyników wyszukiwania; nie ma czasu do stracenia. Biorąc to wszystko pod uwagę, można zobaczyć, dlaczego słowa kluczowe są ważne i wyróżniają je na każdej stronie, stronie produktu, poście, treściach multimedialnych itp.
Znajdź właściwe słowa
Świadomość konieczności użycia słów kluczowych to zupełnie coś innego niż wiedza jakich słów kluczowych użyć. Podobnie jak wszystko inne, niektóre będą skuteczne lepiej niż inne, dlatego ważne jest skupienie się na tych słowach kluczowych, które będą miały znaczenie. Ponieważ słowa kluczowe są tak ważne, rynek narzędzi SEO jest nasycony wszelkiego rodzaju aplikacjami i usługami, które pomogą Ci wskazać wszystko, czego potrzebujesz, aby zmaksymalizować swój potencjał. Stanie w obliczu zbyt wielu opcji może oznaczać niezdecydowanie i ostatecznie doprowadzić do zapłacenia za nieodpowiednią usługę po prostu dlatego, że nie jesteś wystarczająco przygotowany.
Biorąc pod uwagę, że Google jest bramą do większości treści w internecie, nie ma powodu rezygnować z usług świadczonych przez tę firmę bezpośrednio (albo indywidualnie, albo w ramach większego pakietu).
Ponieważ tematem dnia są słowa kluczowe, zagłębimy się w nie głębiej Google Trends – jak z niego korzystać oraz jak zdobyte dane można interpretować i wdrażać.
Znajome wyszukiwanie
Strona główna wyświetlana po przejściu do Trendów Google przypomina stronę domyślną, do której można uzyskać dostęp po przejściu do strony wyszukiwarek. Nie powiedzielibyśmy, że jest ustandaryzowany do tego stopnia, że jest identyczny, ale jest w nim znajomy, a ponieważ jest tak rozpoznawalny, będziesz bardziej skłonny go używać.
Jeśli pomysł polegał na prostym interfejsie użytkownika, musimy przyznać, że im się to udało. Interfejs startowy nie może być prostszy. Pasek wyszukiwania z przodu i na środku umożliwia natychmiastowe przejście, czemu towarzyszy kilka popularnych sugestii, które mogą Cię zainteresować. Wyświetlane sugestie zawierają obraz regionalnych lub światowych trendów wyszukiwania, co oznacza, że możesz szybko sprawdzić, jak dobrze i gdzie popularne słowo kluczowe było skuteczne w określonym okresie.
Jeśli nie potrzebujesz sugestii, zignoruj je i rób swoje. Ponownie, tak jak w przypadku standardowej wyszukiwarki, wpisz słowo kluczowe lub frazę, którą chcesz sprawdzić, wybierz naród, dla którego chcesz uzyskać dane (można to zmienić na następnym ekranie) i gotowe; naprawdę nie może być prostsze.
Uzyskiwanie wyników
Po wprowadzeniu słowa kluczowego lub frazy otrzymujemy wyniki. Są one podzielone na sekcje, które zapewniają szczegółowy wgląd w wyszukiwania zawierające żądane słowo kluczowe lub frazę. Zanim jednak do nich przejdziesz, możesz wybrać jeden z kilku filtrów dotyczących sposobu przedstawiania danych. W naszym przykładzie użyliśmy „trampek z limitowanej edycji”, więc załóżmy, że reprezentujemy dobrze zapowiadający się sklep internetowy specjalizujący się w tenisówkach, które pojawiły się w limitowanych edycjach lub są starsze i dlatego rzadkie.
Filtry z jakich możemy skorzystać to:
- Kraj – możesz wyróżnić dowolny kraj, aby Trendy Google zebrały dane tylko dla niego, ignorując całą resztę. Jeśli planujesz sprzedawać wyłącznie w USA, nie ma potrzeby zaciemniania danych dodatkowymi informacjami.
- Ramy czasowe – z jakiego okresu chcesz pobierać dane. W zależności od potrzeb możesz sięgnąć po dane z ostatniej godziny, aż do danych od 2004 r. i dalej. Biorąc pod uwagę stale zmieniający się charakter trendów, zaleca się korzystanie wyłącznie z istotnych danych i pozostawienie przeszłości tam, gdzie jej miejsce.
- Kategoria – dość oczywista. Możesz wybierać spośród kategorii, które chcesz wyróżnić, np. nowości, nauka, gry, zakupy itp. Pamiętaj, że te kategorie są domyślnymi kategoriami używanymi przez Google. Możesz tworzyć niestandardowe kategorie.
- Rodzaj wyszukiwania – ponieważ Google oprócz „zwykłej” strony głównej obejmuje różne rodzaje wyszukiwań, wszyscy są do tego przyzwyczajeni. Na przykład, jeśli prowadzisz witrynę multimedialną, będziesz chciał sprawdzić wyszukiwania dotyczące wyłącznie obrazów lub YouTube, całkowicie pomijając wyszukiwania w Internecie.
Po ustawieniu filtrów czas przyjrzeć się danym zebranym dla Ciebie przez Google Trends. Pierwszą rzeczą, którą można zobaczyć, jest zainteresowanie słowem kluczowym/wyrażeniem w czasie. Jest to bezpośrednio powiązane z ustawionym właśnie filtrem ram czasowych.
Wyświetlane liczby odnoszą się wyłącznie do żądanego terminu, co oznacza, że 100 to szczytowa popularność, a zero to najniższa popularność, ale stanowi jedyny kontekst samego słowa kluczowego/wyrażenia, nieporównywany z innymi zapytaniami. Taki wykres zainteresowań może wskazywać nie tylko skuteczność słowa kluczowego, ale także dokąd może potencjalnie dotrzeć. Idealnie byłoby, gdybyś dołączył do nas w momencie, gdy zaczyna się wzrost popularności, maksymalizując dłuższy szczyt. Z drugiej strony, jeśli wylądujesz na szczycie i/lub w dół, liczby z pewnością będą odzwierciedlać negatywny trend.
Skoro już wiesz, jak sprawdzało się Twoje zapytanie na przestrzeni czasu, przyjrzyjmy się, jak radziło sobie ono na podstawie lokalizacji. Patrząc na mapę zainteresowań według regionów (mimo że jest ona oznaczona jako „region”, to są kraje), możesz uzyskać informacje na temat docelowych odbiorców, a może nawet zmienić swoje priorytety. Kładziesz nacisk na sprzedaż w Wielkiej Brytanii, ale we Francji stopy procentowe są znacznie wyższe. Dlaczego nie dodać lokalizacji francuskiej do swojej witryny, korzystając z sytuacji.
Warto zaznaczyć, że im popularniejsze będzie szukane słowo kluczowe/fraza, tym więcej danych będzie dostępnych. Mniej wyszukiwane słowa będą miały mapę świata dostępną tylko dla popularnych. Z drugiej strony możesz przejść do podregionów (takich jak stany w USA), a nawet obszarów metropolitalnych i miast. Nie ma wielu sytuacji, w których chcesz zagłębić się w tak wiele szczegółów, ale w żadnym wypadku nie zaszkodzi mieć taką opcję.
Wszystko jest ze sobą powiązane
Szukając czegoś konkretnego, zawsze warto rozważyć podobne tematy i zapytania, jeśli nie nic innego, aby uzyskać perspektywę i być może wyobrażenie o kierunku, w którym można wyjść od pierwotnego pomysłu. Należy zauważyć, że w obu sekcjach znajdują się słowa kluczowe/wyrażenia w ich oryginalnej formie, więc jeśli wybierzesz dane z całego świata (w naszym przykładzie „Puchar Świata”), otrzymasz najpopularniejsze wyniki niezależnie od języka, jak widać w stół poniżej.
W tej sekcji wyniki mogą być pokazane na dwa różne sposoby – rosnący i górny. Sortowanie „rosnące” pokazuje tematy i zapytania o największym wzroście popularności w wybranym przedziale czasu, natomiast sortowanie „najwyższe” pokazuje te, które mają łącznie absolutnie najwięcej zapytań. Pomyśl o tym pierwszym jako o „trendach”, a drugim o „najlepszych w historii”, a będziesz miał dobre pojęcie o tym, co reprezentuje każdy z nich.
Porównanie
Wreszcie będziesz mieć możliwość połączenia i porównania dwóch lub więcej słów kluczowych/fraz, jeśli masz dylemat, którego z nich użyć. Każdy fragment danych, który już omówiliśmy, jest również tutaj obecny, z każdym wykresem, mapą i powiązanym zapytaniem. Jedyna różnica polega na tym, że teraz masz ich więcej na tej samej stronie – po jednym na każdy wprowadzony termin, a wykres „odsetki w czasie” pokazuje je wszystkie w tej samej tabeli, aby uzyskać najdokładniejszy obraz ich stanu przeciwko sobie.
Streszczenie
W przypadku słów kluczowych/wyrażeń nie powinno być zbyt wiele owijania w bawełnę. Najlepiej byłoby, gdybyś był bezpośredni i na temat. Musisz poświęcić czas na sprawdzenie, które z nich pasują do Twojej konkretnej marki, a ponadto znaleźć odmiany, które mogą pomóc, aby Twój wynik SEO był jeszcze lepszy. Używanie na siłę tych, które po prostu nie cieszą się popularnością, to droga do ruiny.
Kiedy wiemy, że Google jest alfą i omegą we wszystkim, co przeciętny użytkownik robi w Internecie, rozsądne będzie skorzystanie z ich narzędzi, aby zapewnić sobie wyższą ocenę strony w jego wyszukiwarce. Trendy Google to przyszłość analityki, przynajmniej jeśli chodzi o słowa kluczowe/wyrażenia, a Ty nie chcesz pozostać w tyle.