Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak korzystać z układów przyciągania i grup przyciągania w Windows 11

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak korzystać z układów przyciągania i grup przyciągania w Windows 11

Microsoftu Windows system operacyjny jest wyraźnym zwycięzcą w przypadku codziennych zadań, takich jak wielozadaniowość i produktywność, dzięki takim funkcjom jak Grupy przyciągania, Układy przyciągania, Pulpit wirtualny (wiele pulpitów), Karty w Eksploratorze plików, itp.

OBRAZ: Windows (Odprysk)

Układy przyciągania i grupy przyciągania to dwie ważne funkcje programu Windows 11 opartych na Snap Assist. Snap Assist umożliwia jednoczesne otwarcie dwóch aplikacji poprzez podzielenie ekranu na dwie części i umieszczenie ich obok siebie.

Układy przyciągania i grupy przyciągania idą o krok dalej. Zwiększają funkcjonalność Snap Assist i umożliwiają przyciąganie Windows 11 aplikacji na pulpicie jest znacznie łatwiejsze. Oto przegląd obu tych funkcji i sposobu ich używania Windows 11.

Co to są układy przyciągania?

Układy przyciągania są bardziej wyrafinowaną wersją Asystent przyciągania. Zamiast umożliwiać korzystanie tylko z dwóch aplikacji na raz, Snap Layouts zapewnia elastyczność korzystania z maksymalnie czterech aplikacji jednocześnie i pracę z nimi jednocześnie.

W tym celu Snap Layouts oferuje sześć różnych układów do wyboru:

  • 2 układy dwuokienkowe,
  • 3 układy trzech okien i
  • 1 układ czterech okien.

W zależności od tego, z ilu aplikacji chcesz korzystać jednocześnie i w jakiej kolejności chcesz, możesz wybrać ustawienie wstępne spośród dostępnych opcji.

Jak korzystać z układów przyciągania?

Pierwsze kroki Windows 11 funkcji wielozadaniowości jest bardzo łatwe. Układy Snap są łatwo dostępne w następujący sposób:

  1. Naciskać Wygraj + Z wewnątrz aplikacji/okna lub najedź kursorem myszy na przycisk maksymalizacji okna, aby wyświetlić menu Układy przyciągania.
  2. W tym menu zobaczysz różne układy siatki, każdy z kilkoma strefami w różnych konfiguracjach. Wybierz układ spośród tych opcji w zależności od wymagań i najedź kursorem na strefę, w której chcesz mieć aktywną aplikację. Spowoduje to podświetlenie strefy na niebiesko. Kliknij na nią, aby przyciągnąć aplikację do wybranej pozycji.
  3. Wszystkie pozostałe aplikacje będą teraz wyświetlane jako miniatury w innych strefach. Użyj Alt + Tab skrót klawiaturowy, aby je przeglądać. Gdy aplikacja znajdzie się w żądanej strefie, kliknij ją, aby ją tam umieścić.

Ta funkcja wygląda na praktyczną, szczególnie podczas oglądania rzeczy na dużym wyświetlaczu lub otwierania wielu programów na monitorze ultrawide i układania programów obok siebie. Układy Snap to z pewnością odświeżenie Alt + Tab funkcjonalności, z których korzystamy od tego czasu Windows 7.

Microsoft udostępnił nawet użytkownikom dedykowaną stronę ustawień w sekcji Ustawienia aplikacja, dzięki której możesz dostosować ogólną funkcjonalność i zastosować do niej własne dostosowania. Na razie dzięki Snap Layouts możemy używać maksymalnie czterech aplikacji jednocześnie i nie ma możliwości tworzenia niestandardowych układów w oparciu o scenariusze użytkowania.

Jak dostosować układy przyciągania

Aby dostosować działanie Snap Layouts, wykonaj następujące kroki:

  1. Udaj się do Ustawienia Aplikacja > System > Wielozadaniowość > Snap Windows.
  2. Kliknij strzałkę obok Włączać/Wyłączyć przełącz, aby wyświetlić pełną listę opcji.
  3. Zaznacz/odznacz ustawienia, których chcesz używać/nie używać.

Chociaż ta funkcja może wyglądać na nową i wyłączną Windows 11, był już dostępny Windows 10 użytkowników i jest częścią wewnętrznej aplikacji Microsoftu znanej jako PowerToys. W Microsoft PowerToys nazywane są układami przyciągania Fantazyjne Strefy. Fancy Zones nie tylko udostępnia funkcjonalność Snap Layouts w starszych wersjach Windows ale także pozwala nam tworzyć niestandardowe szablony lub wybierać spośród różnych opcji.

Obecnie możliwość dostosowywania i tworzenia niestandardowych układów jest możliwa tylko za pośrednictwem PowerToys, ale mamy nadzieję, że Microsoft w końcu udostępni to Windows 11 natywnie z przyszłą aktualizacją.

Czym są grupy przyciągania?

Grupy przyciągania to nic innego jak rozszerzenie funkcjonalności Snap Layouts. Automatycznie tworzy grupy/pary aplikacji używanych w Snap Layouts i zapamiętuje je, dzięki czemu następnym razem, gdy będziesz chciał pracować z tym samym zestawem aplikacji, możesz wrócić do poprzedniego układu i nie musisz ponownie przyciągać tych aplikacji na miejsce. Chociaż może to nie usprawnić bezpośrednio wielozadaniowości, jest to fajna, drobna funkcja, która oszczędza czas i kłopoty z otwieraniem poszczególnych aplikacji jedna po drugiej.

Jak korzystać z grup przyciągania?

Korzystanie z grup przyciągania jest bardzo prostym i intuicyjnym procesem. Wszystko, co musisz zrobić, to utworzyć układ Snap z co najmniej dwiema aplikacjami i to wszystko. Możesz tworzyć grupy z dowolnymi aplikacjami obsługującymi funkcję układu i nie ma żadnych konkretnych aplikacji do rozglądania się.

Jeszcze bardziej interesujące jest to, że ta funkcja działa również z wieloma windows tej samej aplikacji. Windows może również zapamiętać, czy dana funkcja jest używana na innym monitorze, co ułatwia korzystanie z konfiguracji z wieloma monitorami.

Na razie funkcjonalność jest bardzo ograniczona i na razie podstawowa. Ale łatwiej uwierzyć, biorąc pod uwagę ciągłe opinie i prośby użytkowników, że Microsoft testuje tę funkcję z większymi możliwościami i znacznie większą liczbą opcji.

Krok na właściwej ścieżce

Produktywność i hybrydowy przepływ pracy wydają się być istotnymi obszarami rozwoju zarówno dla Microsoftu, jak i Windows ogólnie rzecz biorąc, a podstawowe funkcje, takie jak układy przyciągania, grupy przyciągania i pulpity wirtualne, to dopiero początek przyszłości i rozwoju Windows w dobrym kierunku. Już teraz widzimy, jak Microsoft testuje i podkreśla nowe funkcje, takie jak likTabs w Eksploratorze plików, widżety na komputerze, ulepszoną obsługę Alt + Tab i wiele więcej, które pojawią się w przyszłych wydaniach Windows.

Daj nam znać w komentarzach poniżej, w jaki sposób Snap Layouts pomagają zwiększyć produktywność i jakich kombinacji układów używasz.