Jak korzystać z wyszukiwarki Google jak zaawansowany użytkownik

Jeśli jesteś podobny do większości ludzi, codziennie polegasz na Google, aby odpowiadać na podstawowe pytania i przeprowadzać badania, ale nie zawsze możesz znaleźć to, czego szukasz.

Wyszukiwarka Google jest potężna i ma wielu wyspecjalizowanych operatorów, których możesz użyć, aby ograniczyć to, czego szuka Google lub przeprowadzić specjalne wyszukiwania. Możesz być zaskoczony, jak dobrze można kontrolować te zaawansowane funkcje.

Oto kilka mało znanych wskazówek i wskazówek, których możesz użyć, aby doładować swoje wyszukiwania w Google.

1. Użyj zaawansowanych operatorów wyszukiwania

Chcesz wyniki tylko z jednej strony? Możesz użyć operatora site:, aby ograniczyć wyszukiwanie. Na przykład wyszukaj „strona: giełda cnn.com,”, A powiązane wyniki otrzymasz tylko z określonej witryny.

Operator witryny wyszukiwania Google

Szukasz kopii raportu lub prezentacji w formacie PDF? Google pozwala wyszukiwać pliki określonego typu, w tym pliki PDF, dokumenty Word, pliki tekstu sformatowanego i inne za pomocą operatora typu pliku:

Aby użyć tego operatora, po prostu wpisz go wraz z poszukiwanym typem pliku wraz z zapytaniem. Na przykład, "typ pliku: raport pdf 2020”Zwróci pliki PDF zawierające„ treść raportu 2020 ”w treści, adresie URL lub tytule.

Wyszukiwarka Google Operator typu pliku

Google udostępnia również operatorów, którzy pozwalają wyszukiwarce wyszukiwać zapytanie tylko w adresie URL strony, tytule lub treści operatorów allinurl :, allintitle: i allintext:.

Na przykład, jeśli chcesz znaleźć słowa „Facebook aktualizacje ”w treści strony, możesz wyszukać„allintext: Facebook aktualizacje. ”Wyszukiwanie typu„allinurl:Facebook aktualizacje”Będzie wyglądał tylko w adresach URL stron, a„allintitle:Facebook aktualizacje”Będzie wyglądał tylko w tytułach stron.

Google Search Operators News Facebook Aktualizacje

Za pomocą operatora pokrewnego: możesz znaleźć witryny powiązane z określonym adresem URL. Na przykład wyszukiwanie „powiązane: amazon.com”Zapewni witryny związane z AmazonStrona główna.

Możesz użyć tego operatora, aby szybko wyszukać pojęcia związane z witryną lub szybko dowiedzieć się, w jaki sposób Google klasyfikuje daną witrynę na podstawie powiązanych witryn, które zwraca.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej ograniczyć wyszukiwanie, istnieje jeszcze więcej operatorów wyszukiwania Google, których możesz użyć, aby ograniczyć wyszukiwanie.

Chcesz wyświetlić stronę internetową, która nie działa lub chcesz przejrzeć starszą wersję strony? Google regularnie przechowuje cyfrowe migawki stron internetowych, do których można uzyskać dostęp za pomocą powiązanego operatora:. Wystarczy połączyć operatora z adresem URL jak w pamięci podręcznej: google.com, aby przejść do zapisanej wersji witryny.

Możesz także wyszukiwać w obrębie zakresu za pomocą elips (dwie kropki: ..) operator. W połączeniu z parą liczb operator ten mówi Google, aby szukał tylko wyników mieszczących się w określonym zakresie.

Tak więc, jeśli szukasz głośnika w określonym przedziale cenowym, możesz przeprowadzić wyszukiwanie, takie jak Linux 100 USD .. 250 USD, aby znaleźć to, czego szukasz.

2. Użyj Asterisk Wildcard

W wyszukiwaniu Google gwiazdka (*) może oznaczać dowolne słowo. Jeśli więc szukasz określonej frazy, ale nie pamiętasz jednego lub więcej słów, możesz wpisać część znanej frazy i powiedzieć Google, aby wpisała cokolwiek innego za pomocą gwiazdki.

Na przykład wyszukiwanie „wojna i *”Uzyska wyniki podobne do wyszukiwania„wojna i pokój. ”Możesz także użyć więcej niż jednej gwiazdki, aby wprowadzić dla wielu słów wyszukiwanie takie jak„być lub * * być”Zwróci wyniki takie jak wyszukiwanie„być albo nie być. ”

Wyszukiwarki Google Wojna i pokój

3. Wykonuj podstawowe konwersje matematyczne i szybkie jednostki

Możesz użyć wyszukiwarki Google, aby szybko wykonać podstawowe obliczenia. Wpisz problem matematyczny, taki jak „4 x 4 + 10”, A Google zwróci wyszukiwanie z widżetem kalkulatora u góry strony wyników. Widżet zostanie wstępnie wypełniony Twoim problemem i odpowiedzią.

Kalkulator wyszukiwania Google

Kalkulator Google może również wykonywać bardziej zaawansowane operacje jak znalezienie pierwiastka kwadratowego liczby lub sinusa pod danym kątem.

Możesz także użyć Google, aby szybko przeliczyć jedną jednostkę miary lub walutę na inną. Na przykład, "3 cm na cale”Zwróci równowartość długości 3 cm w calach, a „500 USD na GBP”Zwróci wartość 500 dolarów w funtach.

Konwersja wyszukiwania Google

4. Wyszukaj za pomocą operatorów logicznych

Chcesz wyszukać konkretny termin, ale wyniki są zapchane powiązanym słowem, o którym nie potrzebujesz informacji? A może potrzebujesz szerokiego wyszukiwania, które może zawierać jeden z dwóch różnych terminów? W takich przypadkach można użyć prostych operatorów boolowskich – i, nie i lub – aby Twoje wyszukiwanie w Google było bardziej szczegółowe.

Szukać "kamera ORAZ wideo”Zwróci tylko wyniki zawierające słowa kamera i wideo. Szukać "kamera LUB wideo”Zwróci wyniki z jednym ze słów. Jeśli nie potrzebujesz słowa, możesz wykluczyć je z wyszukiwania za pomocą NIE, jak w "kamera NIE wideo. ”

LUB i NIE można również zastąpić określonymi znakami, które będą wykonywać tę samą funkcję, co pionowy pasek (|) dla LUB i łącznik lub minus (-) dla NIE.

Operatorzy wyszukiwarki Google Pomiń cytaty

Upewnij się, że operatorzy używają wielkich liter, w przeciwnym razie Google potraktuje ich jako część tego, czego szukasz, a nie operatora.

Superładowanie Twoich wyszukiwań w Google

Mimo że prawie wszyscy korzystają z Google na co dzień, nie wszyscy wiedzą o ukrytych specjalnych funkcjach, z których można korzystać podczas wyszukiwania. Dzięki tym operatorom i specjalnym funkcjom wyszukiwania możesz wyszukiwać w Google jak zaawansowany użytkownik.

Czy ten artykuł jest przydatny?