Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak Microsoft próbuje kształtować przyszłość komputerów osobistych

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak Microsoft próbuje kształtować przyszłość komputerów osobistych

Minęło ponad trzydzieści lat, odkąd Microsoft wyruszył w podróż mającą na celu zapewnienie możliwości korzystania ze swojego oprogramowania milionom urządzeń. Od genezy MS-DOS do Windows 10, ich wizja zrewolucjonizowania komputerów osobistych w dużej mierze pozostała niezmieniona. W trakcie tej rozległej podróży, która wiązała się z szeregiem upadków i osiągnięć, konglomerat z siedzibą w Redmond przeszedł niekończące się iteracje i zmiany, aby osiągnąć punkt, który dziś wielu uważa za odrodzenie agonii firmy technologicznej.

„”, wspomniał Satya Nadella w wywiadzie dla The Verge. A jeśli zastanowisz się nad tym stwierdzeniem, zdasz sobie sprawę, jak istotne stało się to w ciągu ostatniego roku. Firma Microsoft stworzyła miejsce dla swoich produktów i usług wszędzie i przez cały czas. Krótko mówiąc, tak właśnie Nadella i jego towarzysze wyobrażają sobie przyszłość Microsoftu i szczerze mówiąc, ich plan działania przebiega zdumiewająco dobrze, przynajmniej na razie.

Grać w łapanie

Od samego początku, kiedy Bill Gates stał na czele, Microsoft był liderem w najważniejszej linii technologii, jaką były wówczas komputery osobiste. Każda innowacja lub element technologii przeszła przez komputery PC, aby dotrzeć do mas, a Microsoft rządził większością rynku za pośrednictwem swojego niezwykle popularnego systemu operacyjnego. Ale Gates odszedł, podobnie jak jego pomysłowy partner, Steve Ballmer. Pomiędzy tym okresem niepewności branża przeżyła rewolucję i przede wszystkim przeniosła swoje jądro do chmury i urządzeń mobilnych, obu dziedzin, w których Microsoftowi całkowicie brakowało i nie miał pojęcia, jak dominować, zanim świat pozostawi ich w tyle. Windows telefony radziły sobie z niewielkim udziałem, a obecność Microsoftu na rynku chmury wyniosła zaledwie 10%.

Chociaż Microsoft teoretycznie nie tracił w tej chwili pozycji, pozostawał w tyle w sektorach innych niż PC. Później w 2014 roku Satya Nadella objął stanowisko nowego szefa Microsoftu i wprowadził mnóstwo niezbędnych zmian. Wyznaczył dla firmy zupełnie nowy kierunek, kierując się hasłem „Najpierw chmura, najpierw mobilność”. I w przeciwieństwie do poprzednich prób, które miały na celu zmuszenie ludzi do korzystania wyłącznie ze sprzętu i oprogramowania Microsoftu w celu korzystania z ich usług, Nadella stosunkowo dobrze ocenił sytuację i skierował cele firmy na inną ścieżkę.

Najpierw chmura, najpierw mobilność

W związku z tym Microsoft nie uważał urządzeń mobilnych za smartphones i laptopy z różnymi systemami operacyjnymi, były jedynie nośnikami lub czynnikami ułatwiającymi realizację globalnych ambicji Microsoftu, jakim jest przetwarzanie danych w chmurze. W przeciwieństwie do komputera Microsoft nie ma już dla firmy Microsoft znaczenia Apple który ogranicza swoje usługi wyłącznie do własnego sprzętu. Microsoft najwyraźniej wiedział, że musi zrezygnować z osobistych wyborów, aby utrzymać szybko rozwijającą się branżę, i ostatecznie to zrobił.

Zasadnicza część tego zależy od platformy Microsoft Azure, która sama w sobie przeszła długą drogę, od bycia platformą do uruchamiania aplikacji .NET do usługi otwartej infrastruktury dla przedsiębiorstw. Podczas konferencji Build 2016 firma Microsoft przedstawiła szereg ulepszeń i nowych funkcji zapewniających skalowalną i wszechstronną usługę w chmurze. Dzięki zestawowi umiejętności obejmującemu kilka funkcji do obsługi aplikacji korporacyjnych Saas i Paas, platforma Azure zbliża się do swoich rywali, takich jak Amazon Usługi internetowe.

Chociaż pozostała część historii Azure może mieć charakter techniczny, ważniejsze jest to, że cały wysiłek, do którego zmusił Nadellę, faktycznie przyniósł pozytywne rezultaty. Wyniki Microsoftu za czwarty kwartał roku obrotowego 2016 pokazują, że platforma Azure osiągnęła w ostatnim roku finansowym wzrost przychodów o prawie 102%, a wykorzystanie mocy obliczeniowej wzrosło ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, ich usługi są tuż za nimi Amazon teraz, który stoi na pierwszym miejscu.

Microsoft stale rozszerza integracje Azure i buduje kompletne platformy dla deweloperów i przedsiębiorstw. Co więcej, przejęli Xamarin i udoskonalili zasadniczo potężne narzędzie ściśle powiązane z usługami Microsoftu, takimi jak Azure, Office 365, Visual Studio i Enterprise Mobility Suite.

Ponadto firma Microsoft nawiązała także współpracę z wieloma producentami w celu dostarczania gotowych aplikacji firmy Microsoft. Do listy stopniowo dołączały wiodące marki, w tym Samsung i Xiaomi, co jest rzeczywiście godne pochwały. Jest całkiem pewne, że Microsoft znakomicie radzi sobie z konsekwencjami swojej przeszłości i wbrew temu, co myśli większość ludzi, ten stary facet nie umrze w najbliższym czasie pod wpływem współczesnego świata. Satya Nadella z pewnością wydaje się wykazywać wzrost w stosunkowo krótkim czasie, a Microsoft nie wyglądał bardziej obiecująco w ciągu ostatniej dekady.

Jednak teraz liczy się przyszłość i to, jak dobrze Microsoftowi uda się wypchnąć swoje oprogramowanie w połączeniu z najnowszymi trendami technologicznymi. Oczywiście zmiana strategii polegająca na uogólnianiu grupy docelowej odegra najbardziej wpływową rolę, ale poza tym Microsoft stawia ogromne wymagania na sztuczną inteligencję i jej ścisłe połączenie wszystkich swoich usług. Więcej o tym później.

Windows 10 jako usługa

Microsoft jest nadal znany głównie ze swojego systemu operacyjnego dla komputerów stacjonarnych, Windows. Gigantowi z Redmond udało się także zmienić ponury wizerunek rynkowy, od którego nabył Windows 8 I 8.1. Z Windows 10, wydawało się, że firma w końcu odkryła, w jaki sposób można połączyć tablety i tradycyjne komputery stacjonarne, nie rozczarowując żadnej ze stron. Najnowsza wersja Windows przeszedł na model usługowy, co oznacza, że ​​nie będziesz musiał zajmować się numerami wersji, a Microsoft będzie mógł w sposób ciągły przesyłać strumienie aktualizacji. Co ciekawe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to już ostatni raz Windows numer, jaki kiedykolwiek zobaczysz. Na razie nie ma żadnych wieści, czy Windows 10 użytkowników będzie kiedykolwiek musiało zapłacić za przyszłe aktualizacje, ale nigdy nie wiadomo.

Dzięki takiemu podejściu Microsoft zagwarantuje, że każdy użytkownik pozostanie na najnowszej kompilacji i będzie korzystał z najnowszych wdrożonych technologii. Z perspektywy czasu użytkownicy kupowali komputery PC wyposażone w najnowszą wersję Windows wersja, na którą licencję zakupił producent OEM. Kiedy Microsoft wypuszcza nowy system operacyjny, klienci mieli możliwość jego zakupu lub korzystania z przestarzałego systemu. W większości przypadków dzieje się to drugie i Microsoft nie jest w stanie przenieść swoich użytkowników na nowsze technologie. Teraz użytkownicy będą mogli skorzystać z nowej wersji, gdy tylko Microsoft ją wdroży.

Firma Microsoft skrupulatnie zrównoważyła przepływ danych w przypadku komputerów hybrydowych i całkowicie usprawniła przejście z interfejsu komputera stacjonarnego na tablet. W rezultacie producenci OEM wprowadzili na rynek znacznie więcej 2-W-1 komputery i klienci również okazali zadowolenie z tego samego powodu. Podczas gdy cały rynek komputerów osobistych stanął w obliczu spadku, Windows Liczba adopcji 10 gwałtownie wzrosła, osiągając w momencie pisania tego artykułu ponad 400 milionów. Jednak osiągnięcie miliarda jest wciąż dalekie od wizji Microsoftu.

Hej, Cortana

WindowsPrzyszłość została ogłoszona i jej nieskończony stan uznania za usługę wydaje się wykonalny. Ale Windows Najważniejszym elementem wersji 10 jest cyfrowa asystentka Microsoftu, Cortana, która od samego początku otrzymała kilka aktualizacji. Oprócz ustawiania przypomnień i dodawania terminów w kalendarzu Cortana przekształciła się w sprawną platformę, którą Microsoft podłącza do innych swoich narzędzi, takich jak Windows Domyślna przeglądarka 10, Microsoft Edge. Opierając się na ujednoliconej strategii, Cortana może teraz nawet zarządzać powiadomieniami Androida. Cortana to najbardziej kompatybilna i kompletna asystentka cyfrowa, z której mogą korzystać użytkownicy, ale wkrótce stanie się znacznie bardziej wszechobecna, ponieważ Microsoft będzie nadal rozszerzać swoją dostępność na różne inne platformy, w tym ich ekosystem gier, Xbox.

Linia Surface również odgrywa w tym niezwykle ważną rolę, ponieważ odzwierciedla to, co Microsoft myśli o laptopach, komputerach konwertowalnych, a nawet komputerach stacjonarnych typu „wszystko w jednym”. Produkty te prezentują to, co najlepsze Windows 10 i najnowszy sprzęt charakteryzujący się nowoczesnymi projektami, konfiguracjami hybrydowymi, a co najważniejsze, dostarcza wskazówek i inspiracji na temat tego, co myślą inni producenci OEM Windows komputery. Zobaczysz, Windows laptopy nie zawsze były uważane za najlepsze pod względem projektu i jakości, klienci mieli ten ustandaryzowany obraz, który obejmował grubą maszynę z irytującym dźwiękiem wentylatora i był w zasadzie używany do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. Microsoft położył temu kres i udostępnił kilka niedawnych premier, takich jak seria Dell XPS czy Lenovo Yoga, Windows jest dziś na najwyższym poziomie, bardziej niż kiedykolwiek.

Przyszłość Microsoftu wiąże się także z jednym systemem operacyjnym działającym na wszystkich platformach, niezależnie od tego, czy jest to Xbox, czy komputer stacjonarny. Windows Liczba 10 reprezentuje wizję Microsoft dotyczącą przyszłości komputerów osobistych, a to ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę ogromną bazę użytkowników. Będzie łączyć w sobie to, co najlepsze w zakresie przenośności i produktywności, a wszystko to będzie ściśle powiązane z ich prawie trzyletnim asystentem cyfrowym. Ale wkrótce będzie znacznie większy.

Ale co z urządzeniami mobilnymi?

Ach tak, Microsoft nadal ma dział smartfonów i jego przyszłość wydaje się wisieć na włosku. Pomimo ciągłych wysiłków firmy mających na celu przyciągnięcie zewnętrznych programistów, Windows 10 Mobile to nadal bałagan utrudniany przez błędy i problemy z wydajnością. Niedobór aplikacji i sprzętu wpędził system w ruchome piaski, z których wydostanie się wydaje się na razie zupełnie niemożliwe. Microsoft wymyślił nowe, eleganckie funkcje, w szczególności „Continuum”. Jednak nadal daleko mu do ideału i szczerze mówiąc, klienci nie kupią go tylko z tego powodu.

Jednak oczy wszystkich są obecnie zwrócone na krążący plotki Surface Phone. Nadella wspomniał, że pracują nad „najdoskonalszym urządzeniem mobilnym”, ale jeśli nie naprawią oprogramowania, uruchomienie sprzętu najwyższej klasy nikomu nie wyjdzie na dobre.

Jak wspomniano powyżej, Microsoft nie postrzega już urządzeń mobilnych jako smartphones działanie Windows 10. Ich ekspansja na rynku dotyczy także iOS i Androida i przy okazji nie zdziwię się, jeśli zdecydują się porzucić Windows 10 Mobile, chyba że nagle odzyskają popularność. Aplikacje, które opracowywali w swoim dziale badań i udostępniając pakiet Office (który, nawiasem mówiąc, jest o wiele lepszy od tego, co mają do zaoferowania Windows 10 działających telefonów) dla każdego systemu operacyjnego z pewnością uwypukliły ten program.

Jeśli chodzi o to najlepsze urządzenie mobilne, Microsoft ogłosił niedawno, że udało mu się wdrożyć go w całości Windows 10 na komputery PC z procesorami ARM, które zasadniczo umożliwią uruchamianie aplikacji komputerowych smartphones lub tabletki. Z pewnością mogłoby to zapoczątkować zupełnie nową rewolucję w branży, jednak na razie nic nie można powiedzieć.

Sztuczna inteligencja

OK, zajmijmy się słoniem na sali i obecnie najbardziej ambitnym celem Microsoftu, czyli sztuczną inteligencją.

Microsoft to przede wszystkim firma zajmująca się oprogramowaniem, a sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to wiodące trendy w branży, na których prawie każda duża i mała organizacja technologiczna buduje swoje produkty. Microsoft jednak celuje w znacznie szerszy poziom, jak mówiłem wcześniej.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o postępach w zakresie sztucznej inteligencji firmy Microsoft, jest to, że ma ona 5000-osobowy zespół w ramach działu sztucznej inteligencji i badań, który obejmuje także Cortanę i Bing. Firma Microsoft oferuje wiele produktów, które gromadzą i gromadzą dane w swoich bazach danych, a jedynym celem firmy jest dynamiczna manipulacja tą zawartością i stworzenie wydajnego środowiska, które jest w stanie zrozumieć, czego chce użytkownik i dostarczyć to bez komplikowania innych aspektów. Aby to osiągnąć, Nadella wprowadza sztuczną inteligencję zasadniczo do wszystkiego i wszędzie. Obejmuje to interfejsy Cognitive API dla Cortany, Skype tłumaczenia w czasie rzeczywistym, platforma botów, Office 365, klawiatura Swiftkey, a nawet takie drobne rzeczy, jak korekta pisowni w programie Word i nie tylko.

Jednak główną atrakcją ich szerokiego ekosystemu (która, obiecuję, nie będzie już bardziej skomplikowana) jest Cortana Intelligence Suite.

Cortana Intelligence Suite to brama dla programistów umożliwiająca tworzenie aplikacji przy użyciu szerokiej gamy technologii, w tym uczenia maszynowego, dużych zbiorów danych, analiz i inteligentnych botów, a wszystkie one są oparte na Microsoft Azure. Zasadniczo umożliwi to twórcom tworzenie rozwiązań dla przedsiębiorstw z wykorzystaniem tego obszernego zestawu zasobów. To naprawdę fascynujące, jak ogromnie potężny Microsoft rozwinął się w dziedzinie sztucznej inteligencji w ostatnich latach, a dzięki tej platformie będzie już tylko lepiej. Framework bota można wykorzystać do tworzenia automatycznych konwersji dla SMS-ów, Office 365, Skypenawet Slack i nie tylko.

Wiodący gracze w branży wdrożyli już dodatkowe funkcje. Uber korzysta obecnie z narzędzi do rozpoznawania twarzy Cortana Cognitive Services, aby weryfikować tożsamość kierowców i pasażerów. Co więcej, Microsoft współpracuje z Volvo nad stworzeniem inteligentnego narzędzia, które potrafi rozpoznać, kiedy kierowca jest rozproszony, i zasadniczo go ogrzeje, gdy tak się stanie. Całkiem fajne.

Microsoft chce dostarczać sztuczną inteligencję masom i biorąc pod uwagę, jak obecnie postępują, nie zdziwię się, jeśli jako pierwszy stworzy sztucznie inteligentny ekosystem zdolny obsłużyć każdą platformę, aplikację i nie tylko.

Kolejnym ważnym słowem, które usłyszysz na każdej konferencji firmy Microsoft, jest oczywiście Produktywność. Od ulepszania starszych produktów, takich jak pakiet Office, po wprowadzanie nowych, takich jak Microsoft Teams, z pewnością uczyniło Microsoft baronem produktywności. Co więcej, oprogramowanie to stale otrzymuje aktualizacje umożliwiające dotrzymanie kroku konkurencji, takie jak dodawanie algorytmów AI do tworzenia natychmiastowych prezentacji w programie Powerpoint lub aplikacji internetowych, które umożliwiają użytkownikom pracę wyłącznie w przeglądarce i współpracę z innymi. Ponadto dokonali szeregu przejęć, aby jeszcze szybciej dotrzeć do celów, takich jak Wunderlist, Genee, która jest w zasadzie usługą planowania opartą na sztucznej inteligencji, LinkedIn do integracji profesjonalnej sieci społecznościowej i wiele więcej.

HoloLens

Na koniec porozmawiajmy o najbardziej fenomenalnej technologii, jaką kiedykolwiek wymyślił Microsoft, czyli HoloLens. Jest to perspektywa, którą każdy może sobie teraz wyobrazić, ponieważ absolutnie wygląda jak przyszłość. HoloLens to zasadniczo zestaw słuchawkowy „mieszanej rzeczywistości”, który działa jako droga do wirtualnego świata, w którym użytkownik będzie mógł powiększać cyfrowe obiekty w rzeczywistych scenariuszach. Wygląda niewątpliwie na inspirowaną science fiction, ale wcale nie jest chwytem marketingowym w przeciwieństwie do tego, co próbowały zrobić inne firmy.

Microsoft uważa, że ​​Hololens wprowadzi „hologramy do prawdziwego życia”, ale nie jest to do końca prawdą, ponieważ nadal potrzebne są te gogle, aby zobaczyć, co się dzieje. Ale z pewnością działa, pozwalając interaktywnym obiektom 3D unosić się w powietrzu, połączeniom Skype unoszącym się przed tobą, wirtualnym ekranom, postaciom i tak dalej. Może wykryć, gdzie jesteś, co jest wokół ciebie, twoje gesty, tworzy wokół ciebie realistyczne wirtualne środowisko. I nie, to nie jest wirtualna rzeczywistość. VR stawia ekran przed twoimi oczami, ale HoloLens tworzy tę grafikę w twoim otoczeniu.

Microsoft uważa, że ​​HoloLens może zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie współpracują, tworzą i odkrywają nowe pomysły, i naprawdę ma ku temu potencjał. Paradygmat idealnych przypadków użycia firmy Microsoft obejmuje grupę osób noszących HoloLens i pracujących w wirtualnym świecie. Biorąc pod uwagę poziom dokładności, jaki są w stanie osiągnąć w tej chwili, jestem pewien, że im się to uda, gdy stanie się trochę bardziej dostępny niż obecnie, kosztuje 3000 dolarów.

Wizja przyszłości Microsoftu obejmuje nienaganny pakiet aplikacji i usług, do których można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca. I nie ma wątpliwości, że idą tutaj właściwą drogą. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie radzą sobie zdumiewająco dobrze na rynku, ale po drodze będą musieli zrezygnować z wielu rzeczy, co ich wycofuje. Przede wszystkim ich platforma mobilna, która wydaje się całkowicie zagubiona. Choć w tempie Nadella przekracza granice Microsoftu, gigant z Redmond wreszcie wychodzi z zamieszania i wyrusza w wielką podróż.