Jak naprawić dane mobilne nie działa na Androidzie

Dane komórkowe, dane mobilne, jakkolwiek chcesz to nazwać, to jedna z tych rzeczy, które stają się koniecznością życiową dopiero po zakupie pierwszego smartfona. Dopiero gdy stracisz łączność, zdasz sobie sprawę, że nie wiesz, jak dotrzeć gdziekolwiek bez Map Google, nie masz nic do czytania bez Flipboard i nie wiesz, jak komunikować się z ludźmi za pośrednictwem innego medium niż WhatsApp.

Innymi słowy, gdy dane mobilne przestają działać na Androidzie, niszczą świat. Oto kilka wskazówek, jak je odzyskać.

Wyczyść pamięć podręczną telefonu z odzyskiwania

W telefonie jest duża część pamięci urządzenia przeznaczona na pamięć podręczną – gdzie dane dla różnych aplikacji i procesów są przechowywane „na backburnerze”, aktywując się automatycznie, aby aplikacje i procesy szybciej uruchamiały się na twoim urządzeniu.

Ale czasami, jak podają niektórzy Galaxy S10 i inni użytkownicy Androida mogą wystąpić błędy w pamięci podręcznej, które prowadzą kluczowe procesy – w tym przypadku połączenie danych – aby przestały działać. Aby to naprawić, musisz wyczyścić systemową partycję pamięci podręcznej, do której można uzyskać dostęp z ekranu odzyskiwania telefonu (programiści XDA mają przydatną listę jak uruchomić do odzyskiwania z różnych urządzeń z Androidem).

Napraw dane mobilne, które nie działają, partycja pamięci podręcznej czyszczenia Androida

Po zakończeniu odzyskiwania użyj przycisków głośności na telefonie, aby wybrać „wyczyść partycję pamięci podręcznej” lub „wyczyść pamięć podręczną”, a następnie wybierz opcję za pomocą przycisku zasilania.

Proces ten powinien zająć tylko kilka sekund. Po zakończeniu uruchom ponownie telefon.

Zresetuj połączenie sieciowe telefonu

Napraw dane mobilne nie działają Resetuj sieć Android

Prostym i wydajnym rozwiązaniem dla danych, które nie działają na twoim urządzeniu z Androidem, jest wprowadzenie SCRTN (Specjalny kod do resetowania sieci). Note ta poprawka będzie działać tylko w telefonach korzystających z sieci CDMA. W USA od 2019 r. Sieci te to Sprint, Verizon i US Cellular.

Zakładając, że korzystasz z sieci CDMA, przejdź do klawiatury telefonu i wprowadź następujący kod, w zależności od urządzenia:

  • Google Pixel, Moto G4: * # * # 72786 # * # *
  • Ogniwo 5, Nexus 6, Moto G5: # * # * 72786 # * # *
  • Inne telefony z Androidem: ## 72786 #

Note że operatorzy telefoniczni powoli próbują wycofać sieci CDMA, próbując całkowicie przejść na szybszy, nowszy standard LTE, więc ta konkretna poprawka może nie istnieć tak długo.

Włącz odpowiedni tryb sieci

Począwszy od najprostszego rozwiązania, możliwe jest, że podczas aktualizacji lub po prostu w ustawieniach domyślnych telefonu tryb sieci (3G, 4G itp.) Telefonu jest ustawiony na taki, który nie zapewnia optymalnego zasięgu.

Jeśli masz na przykład telefon 4G, zawsze powinieneś upewnić się, że 4G jest wybrany w trybach sieciowych, aby złapać te słodkie promienie 4G. Lub jeśli Twój telefon nie obsługuje technologii 4G, ale używasz systemu operacyjnego, który działa w trybie sieciowym (na przykład poprzez rootowanie), Twój telefon może próbować połączyć się z sygnałami 4G, na które nie jest zdolny.

Zmiana tego jest prosta. Przejdź do „Ustawienia -> Dane mobilne -> Tryb sieci”, a następnie przełącz się na ten, który najlepiej pasuje do twojego telefonu. Ponieważ mój telefon to 4G, wybieram 2G / 3G / 4G Auto, aby zawsze próbował połączyć się z najlepszym dostępnym sygnałem.

Wyjmij kartę SIM i włóż ją ponownie

Niektórzy wyśmiewają się na samą wzmiankę o sugestiach, takich jak „zrestartuj telefon” i „wyjmij kartę SIM i włóż ją ponownie”, ale zawsze powinny one być pierwszym portem połączenia przy próbie rozwiązania problemów z mobilną transmisją danych. Inną opcją jest przetestowanie telefonu za pomocą innej karty SIM, aby sprawdzić, czy problem pochodzi z telefonu, czy z karty.

Istnieje również dodatkowa sztuczka polegająca na ponownym uruchomieniu telefonu, która może pomóc:

  • Przed ponownym uruchomieniem włącz tryb samolotowy
  • Poczekaj 30 sekund, a następnie wyłącz tryb samolotowy
  • Jeśli nadal nie masz danych, włącz ponownie tryb samolotowy, wyłącz telefon, poczekaj minutę, włącz ponownie telefon, wyłącz tryb samolotowy, odczekaj trzydzieści sekund, a następnie włącz dane mobilne.

Jeśli to się nie powiedzie, wypróbuj następujące poprawki.

Zresetuj swoje APN

Nazwy punktów dostępowych (APN) to sposób, w jaki dostawca sieci komórkowej łączy telefon z mobilnym Internetem. Skonfiguruje telefon ze wszystkimi kluczowymi ustawieniami, takimi jak adresy IP i bramy, aby (miejmy nadzieję) uzyskać połączenie. Jednak ten proces może czasem pójść nie tak i wymagać resetu. Poniżej pokazano, jak to zrobić.

1. Przejdź do „Ustawienia -> Dane mobilne / Sterowanie bezprzewodowe / Bezprzewodowe i sieci”.

2. Wybierz „Sieci komórkowe -> Nazwy punktów dostępu”.

3. Powinieneś zobaczyć listę APN (potencjalnie z tylko jedną siecią). Naciśnij ikonę menu w prawym górnym rogu, a następnie „Zresetuj do domyślnych”.

Ustaw Protokół APN na iPv4 / IPv6

Ta opcja nie istnieje w ustawieniach APN wszystkich telefonów, ale niektóre urządzenia (takie jak OnePlus) 3) daje możliwość pozostawienia pola protokołu APN pustego. Jeśli tak jest w ustawieniach APN Twojej sieci, upewnij się, że zamiast niego jest napisane IPv4 / IPv6. Podobnie w przypadku innych urządzeń upewnij się, że mówi to, a nie tylko jedno z dwóch.

Wprowadź ustawienia APN ręcznie

To smutne, ale nierzadkie zdarza się, że ustawienia APN wychodzą z gry po aktualizacji oprogramowania Androida, a jeśli standardowy reset nie rozwiąże problemu, może być konieczne ręczne wprowadzenie adresu APN.

1. Przejdź do listy APN, korzystając z metody opisanej w poprzedniej wskazówce.

2. Naciśnij ikonę „+” lub przycisk menu z trzema kropkami, a następnie „Nowa APN”.

3. Wprowadź wszystkie dane APN dla swojej sieci. Istnieje przyzwoita lista ustawień APN w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii tutaj i bardziej kompleksowy lista ustawień APN w Wielkiej Brytanii tutaj.

4. Zapisz nowe ustawienia APN, a następnie wybierz je z listy APN na swoim urządzeniu.

Czy masz limit danych mobilnych?

Każdy telefon z Androidem pozwala ustawić własne limity komórkowej transmisji danych i ostrzeżenia, gdy zbliżasz się do limitu. Zazwyczaj nie są one domyślnie włączone, ale być może ustawiłeś wcześniej limit, od tego czasu zaktualizowałeś taryfę i zapomniałeś odpowiednio zaktualizować limit danych mobilnych. Aby to sprawdzić:

1. Przejdź do „Ustawienia -> Dane mobilne / Wykorzystanie danych” (w zależności od urządzenia).

2. Zobaczysz wykres pokazujący zużycie danych wraz z całą masą ustawień. Upewnij się, że limity danych na wykresie odpowiadają temu, na co pozwala sieć, przeciągając limit w górę lub w dół na wykresie.

3. Alternatywnie możesz wyłączyć wszystkie limity danych, odznaczając pole „Ogranicz wykorzystanie danych mobilnych”.

Wniosek

Oto klucz – klucz do powrotu do trybu online, kiedy myślałeś, że będziesz musiał zacząć korzystać z papierowych map i gołębiej poczty, aby komunikować się z ludźmi.

Oczywiście byłoby idealnie, gdyby istniała uniwersalna, pojedyncza poprawka dotycząca problemów z Twoimi danymi mobilnymi, ale świat technologii nie jest już taki prosty. Jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe rozwiązania, ale nadal nie możesz się połączyć, skontaktuj się ze swoim operatorem komórkowym, aby uzyskać nową kartę SIM.

Ten artykuł został opublikowany w październiku 2016 r. I został zaktualizowany w listopadzie 2019 r.

Czy ten artykuł jest przydatny?