Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak obliczyć ROI dla SEO

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak obliczyć ROI dla SEO

Większość firm musi wykazać swój zwrot z inwestycji, aby udowodnić, że ich strategia marketingowa odniesie sukces. Jednak SEO często przestaje śledzić KPI, takie jak pozycje w rankingu i ruch.

Chociaż te dane są przydatne, same w sobie nie pozwalają dokładnie określić, czy zarabiasz wystarczająco dużo na swoich inwestycjach w reklamę. Ale przy odrobinie matematyki nadal można znaleźć zwrot z inwestycji w SEO, korzystając z liczb znalezionych w oprogramowaniu do śledzenia analitycznego. Oto jak to zrobić.

Co to jest ROI SEO?

Zwrot z inwestycji (ROI) to miara, która ocenia sukces (i rentowność) inwestycji. ROI próbuje bezpośrednio zmierzyć zwrot finansowy z różnych inwestycji, a obliczenie to jest zazwyczaj proste. W większości przypadków ROI obliczysz w następujący sposób:

ROI = bieżąca wartość inwestycji – koszt inwestycji / koszt inwestycji

Jeśli zwrot z inwestycji jest dodatni, prawdopodobnie jest to opłacalne w zależności od tego, jak długo inwestycja zwróciła wysoki zwrot z inwestycji. Ramy czasowe stanowią ograniczenie w obliczaniu zwrotu z inwestycji, ponieważ niektóre roczne inwestycje mogą wyglądać bardziej idealnie niż inwestycje miesięczne, jeśli nie uwzględni się czasu.

Mimo to znajomość zwrotu z inwestycji dla każdej inwestycji jest niezbędna i pozostaje to prawdą w przypadku optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jeśli chcesz przekazać wartość SEO, pozytywny zwrot z inwestycji ma kluczowe znaczenie.

Znaczenie pomiaru ROI SEO

Około 53% całego ruchu biznesowego pochodzi z wyszukiwania organicznego, które polega na tym, że Twoi potencjalni klienci wpisują słowo kluczowe w wyszukiwarce i klikają Twoją witrynę. Tylko z tego powodu ważne jest, aby naprawdę zrozumieć wartość finansową tego, co napędza Twoją firmę.

Podstawowe KPI SEO, takie jak konwersje, widoczność organiczna, linki zwrotne i rankingi słów kluczowych, pozwalają mierzyć i demonstrować postępy, ale prawdziwą miarą sukcesu jest zwrot z inwestycji. Wszystkie Twoje wskaźniki KPI mogą być zielone, a mimo to możesz zbankrutować z powodu nadmiernych wydatków na SEO.

Nie wiedząc, ile zwracają Twoje działania marketingowe w przeliczeniu na dolara, nie będziesz wiedział, która strategia jest najskuteczniejsza. To sprawia, że ​​Twoje sukcesy są niemożliwe do odtworzenia.

Jeśli prowadzisz firmę sprzedającą usługi SEO i budowania linków lub agencję SEO, pomiar zwrotu z inwestycji SEO wykracza poza użytek osobisty. Interesariusze, klienci i zarząd chcą wiedzieć, czy Twoja strategia przynosi pieniądze w banku, a pozytywny zwrot z inwestycji SEO to doskonały sposób na odróżnienie sukcesów reklamowych od porażek.

Dlaczego obliczanie zwrotu z inwestycji w SEO jest wyzwaniem

Łatwo jest obliczyć ROI SEO na podstawie offsetu, zwłaszcza jeśli kupujesz coś po stałych kosztach. Na przykład pytanie „czy powinienem kupić linki zwrotne” zaczyna się od całkowitej ceny za link. Ale po zapłaceniu za linki zwrotne, skąd będziesz wiedzieć, czy uzyskany ruch organiczny był tego wart?

Kiedy nie możesz nawet obliczyć początkowego zysku lub kosztu ze strategii SEO, takiej jak dodanie słów kluczowych lub samodzielne pisanie postów na blogu, określenie zwrotu z inwestycji staje się bardziej skomplikowane.

Chociaż zwrot z inwestycji w SEO nie jest niemożliwy do zmierzenia, nie ma bezpośredniego związku kosztów z inwestycjami w SEO, jak ma to miejsce w przypadku innych wydatków na reklamę. Kampanie PPC (płatność za kliknięcie) są proste, ponieważ istnieje stały koszt, koszt kliknięcia i koszt opłaty agencyjnej (jeśli dotyczy), które łatwo śledzić.

Ponieważ SEO koncentruje się bardziej na zdobywaniu widoczności organicznej, a nie na jej kupowaniu, nie ma stałych kosztów związanych z organicznymi kliknięciami lub wzmiankami o marce, ale istnieją sposoby na prawidłowe obliczenie tego.

Rekommenderad:  Dobre wieści od Xiaomi dla użytkowników!

Jak obliczyć inwestycję w SEO

Obliczenie łącznego kosztu SEO zależy od używanych kanałów i metod zastosowanych do urzeczywistnienia Twojej strategii. Twoja firma prawdopodobnie inwestuje w co najmniej jeden z następujących elementów:

  • Agencja marketingowa: Współpraca z agencją ułatwia obliczanie zwrotu z inwestycji, ponieważ praca została już wykonana za Ciebie. Większość agencji, które pracują na podstawie wynagrodzenia, ma stałą miesięczną opłatę, więc po prostu użyj tej opłaty i dodaj ją do kalkulacji inwestycji.
  • Marketing wewnętrzny: Jeśli masz pracowników, którzy zajmują się tylko SEO, możesz skorzystać z ich stawki godzinowej lub dziennej. Następnie pomnóż tę liczbę przez śledzony czas. Jeśli twoi marketerzy pracują nad czymś więcej niż tylko SEO, wykorzystaj tylko czas poświęcony na SEO, zanim pomnożysz go przez śledzony czas.
  • Marketing oparty na narzędziach: Marketerzy używają wielu narzędzi do śledzenia KPI i metryk, ale te narzędzia zazwyczaj korzystają z modelu subskrypcji. Weź dowolne oprogramowanie, którego używasz do śledzenia lub wdrażania kampanii SEO i dodaj całkowite koszty pracy swoich pracowników, jeśli ma to zastosowanie.

Po połączeniu tych kosztów powinieneś mieć wartość inwestycji do obliczenia zwrotu z inwestycji, ale ten koszt prawdopodobnie nie będzie stały. W przypadku wahań kampanii może być konieczne obliczanie kosztów inwestycji co miesiąc. Tak czy inaczej, będziesz mieć koszt podstawowy do odpracowania.

Jeśli masz wewnętrznego marketera lub korzystasz z usług agencji marketingowej, prawdopodobnie będą oni w stanie obliczyć dla Ciebie SEO. Jeśli nie, czytaj dalej, aby wdrożyć resztę zwrotu z inwestycji w równanie SEO.

Jak obliczyć przewidywany zwrot z inwestycji w SEO

Zrozumienie przewidywanego zwrotu z inwestycji może pomóc Tobie i Twojemu zespołowi określić, czy Twoja strategia SEO będzie warta wysiłku. Oto, w jaki sposób możesz obliczyć przewidywany zwrot z inwestycji w SEO.

Metryki potrzebne do obliczenia przewidywanego zwrotu z inwestycji w SEO

Aby obliczyć przewidywany zwrot z inwestycji w SEO, potrzebujesz następujących wartości:

  • Średnie miesięczne wizyty/sesje
  • Współczynnik konwersji
  • Średnia wartość zamówienia

Możesz zlokalizować te wartości w oprogramowaniu analitycznym, takim jak Google Analytics lub w sekcji metryk na dowolnym portalu społecznościowym. Niektóre platformy wymagają przełączenia na stronę firmową (Instagram) lub płacenie za reklamy w celu śledzenia kampanii, zanim uzyskasz dostęp do tych wartości.

Jak znaleźć średnie miesięczne wizyty/sesje

Aby znaleźć miesięczne wizyty w witrynie, zazwyczaj musisz zlokalizować sekcję „ruch” w swoich danych. W WordPress musisz przejść do strony „Statystyki i statystyki”, klikając „Statystyki” na pulpicie nawigacyjnym. Następnie wybierz zakładkę „Miesiące”, a zobaczysz całkowitą liczbę „odwiedzających”.

Jednak niektóre programy używają „Sesji” do określania odwiedzin w witrynie, dlatego tak ważna jest znajomość częstotliwości odświeżania sesji. WordPress może zająć do dwóch godzin, aby ponownie załadować „sesję” i policzyć nową przeglądarkę, podczas gdy Google Analytics zazwyczaj odświeża się co 30 minut.

Aby uzyskać średnią miesięczną liczbę wizyt, zmień zakres dat na pełny rok i podziel całkowitą liczbę sesji/wizyt przez 12. Na przykład: 1200 000 / 12 = 100 000 przeciętnych miesięcznych wizyt.

Jak znaleźć współczynnik konwersji

Niezależnie od tego, czy śledzisz konwersje w swojej witrynie, czy w mediach społecznościowych, musisz bezpośrednio zintegrować Google Analytics, aby śledzić te dane. Dobry współczynnik konwersji jest pomiędzy 2-5%, więc jeśli znajdujesz się pomiędzy tymi liczbami, prawdopodobnie obliczysz dodatni zwrot z inwestycji w SEO.

Aby znaleźć współczynnik konwersji, przejdź do Konwersje > E-commerce > Przegląd. W lewym górnym rogu strony zobaczysz swój roczny „Współczynnik konwersji e-commerce”, oznaczony w procentach. Note ta wartość taka jaka jest. Jeśli zakres dat jest ustawiony na rok, nie musisz dzielić tej liczby przez 12.

Rekommenderad:  Co należy, a czego nie należy robić w przypadku dropshippingu w 2023 roku?

Jak znaleźć średnią wartość zamówienia

Jeśli korzystasz z Google Analytics, znajdziesz „Śr. Wartość zamówienia” na tej samej stronie co „Współczynnik konwersji”. Zachowaj zakres dat do pełnego roku i zanotuj kwotę o dwie spacje po prawej stronie. Ta liczba łączy całkowity koszt zamówienia w ciągu roku, który obejmuje razem najsłabsze i najsilniejsze miesiące.

Teraz złóż to wszystko razem

Do celów tego zwrotu z inwestycji w SEO, użyjemy następujących liczb:

  • Średnie miesięczne wizyty: 100 000
  • Współczynnik konwersji e-commerce: 2.5%
  • Średnia wartość zamówienia: 120 $
  • Przewidywany koszt inwestycji/SEO: 20 000 $

Aby wyjść na zero, musisz wygenerować ponad 20 000 USD za pośrednictwem SEO, aby wygenerować dodatni zwrot z inwestycji. Możesz określić, ile produktu musisz zobaczyć, aby wyjść na zero, obliczając:

Proponowana sprzedaż/średnia wartość zamówienia = 20 000 USD / 120 USD = 166,66

Na podstawie tych obliczeń musisz wygenerować ponad 166,66 zamówień, aby wyjść na zero w okresie obowiązywania umowy. Jeśli tego nie zrobisz, uzyskasz ujemny zwrot z inwestycji, zarówno dla swojego klienta, jak i dla akcjonariuszy. Ale ta liczba nie określa wysiłku potrzebnego do sprzedaży ponad 166,66 zamówień, ale to obliczenie:

Liczba zamówień do osiągnięcia progu rentowności/współczynnik konwersji e-commerce = 166,66/2.5% = 6,666,40 wizyt

Średnio będziesz musiał przyciągnąć 6666,40 wizyt w witrynie, aby zarobić 20 000 USD, jeśli współczynnik konwersji e-commerce pozostanie stały. Potrzebujesz jednak wyższego zwrotu z inwestycji, więc podwojmy liczbę wizyt (6,666,40x 2 = 13 332,80), aby otrzymać podwójne zyski (20 tys 2 = 40 tys. dolarów).

Twoim celem jest zaprojektowanie 100% zwrotu z inwestycji, aby zarobić dwa razy tyle, ile włożyłeś:

(przewidywana wartość – przewidywany koszt)/przewidywany koszt = (40 000 USD – 20 000 USD) / 20 000 USD = 100%

Jeśli pracujesz dla klienta, oczekuje on co najmniej 100% zwrotu z inwestycji, a ty powinieneś chcieć tego samego. Na wczesnych etapach podwojenie zysków może nie być możliwe, ale celem jest zdobycie tej kwoty. Jeśli Ci się nie uda, możesz sprawdzić, które wskaźniki wymagają poprawy w przyszłych projektach.

Jak obliczyć rzeczywisty zwrot z inwestycji w SEO

Znalezienie rzeczywistego ROI dla kampanii SEO jest znacznie łatwiejsze niż przewidywanie postrzeganej wartości wydatków na marketing lub reklamę. Oto jak możesz obliczyć rzeczywisty zwrot z inwestycji w SEO.

Jak obliczyć zwrot z inwestycji w e-commerce w SEO

Oprogramowanie SEO, takie jak Google Analytics, faktycznie się zapełnia 2 z 3 wartości potrzebne do szybkiego obliczenia zwrotu z inwestycji. Wszystko, czego potrzebujesz, to inwestycja w SEO, aby obliczyć tę formułę:

(całkowity przychód z wyszukiwania organicznego + wartość konwersji wspomaganej) – koszt inwestycji w SEO = (300 000 $ + 800 000 $) – 100 000 $ = $1,000,000

„Całkowity przychód z bezpłatnych wyszukiwań” dotyczy przychodów z SEO, podczas gdy „Wartość konwersji wspomaganej” odnotowuje ogólne konwersje z wizyt bezpłatnych. Obliczamy te wartości razem, ponieważ ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania przyczynia się do wielu konwersji kampanii.

Wybierz zakres dat, który chcesz śledzić, aby znaleźć obie wartości potrzebne do tego obliczenia. Aby znaleźć „Łączne przychody z bezpłatnych wyszukiwań”, przejdź do Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały > E-commerce. Przewiń w dół do karty „Wyszukiwanie bezpłatne” i zanotuj kwotę w sekcji „Przychody”.

Aby znaleźć „Wartość konwersji wspomaganych”, wybierz Konwersje > Ścieżki wielokanałowe > Wartość konwersji wspomaganych. Znajdź „Bezpłatne wyniki wyszukiwania” i zanotuj wartość w polu „Wartość konwersji wspomaganej”.

Jak obliczyć zwrot z inwestycji w generowanie leadów w SEO

Większość firm nie zajmuje się wyłącznie e-commerce, więc jeśli pracujesz z firmą, w której głównym typem konwersji są potencjalni klienci, musisz użyć innego obliczenia. Google Analytics nie nadaje automatycznie powiązanej wartości potencjalnym klientom, więc musisz przejść do sekcji „Cele”.

Rekommenderad:  Jak zsynchronizować Notion z Kalendarzem Google

Przejdź do opcji Administrator > Widok > Cele, aby skonfigurować nowy cel. Kliknij „Niestandardowy”, aby utworzyć odpowiednią nazwę i ustaw „Typ celu” na „Miejsce docelowe”. Na koniec oblicz następujące równanie:

Wartość życiowa klienta x współczynnik konwersji leadów

Aby znaleźć „Customer Lifetime Value”, przejdź do Raporty > Odbiorcy > Lifetime Value. Note ta wartość. Następnie użyj wartości procentowej podanej w „Wartości konwersji wspomaganych” w sekcji „Wyszukiwanie bezpłatne”, przechodząc do Konwersje > Ścieżki wielokanałowe > Wartość konwersji wspomaganych.

Możesz również znaleźć „Współczynnik konwersji leadów”, dzieląc liczbę leadów przez całkowitą liczbę odwiedzających i mnożąc tę ​​liczbę przez 100%. Być może będziesz musiał użyć tego obliczenia, jeśli masz różne strategie generowania potencjalnych klientów, takie jak zgody na e-maile, wizyty na stronie, sprzedaż i/lub obserwujących.

Niezależnie od liczby, jaką daje równanie „Customer Lifetime Value x Lead Conversion Rate”, należy przejść do opcji „Wartość” w ustawieniach „Szczegóły celu” w Google Analytics.

Ponieważ ta wartość jest teraz śledzona, Google Analytics będzie dodawać wartość pieniężną za każdym razem, gdy ten cel zostanie osiągnięty. Możesz śledzić wiele celów jednocześnie lub dodać lejek, jeśli ma to zastosowanie.

Kiedy zgłaszać zwrot z inwestycji w SEO

Chociaż możesz zgłaszać zwrot z inwestycji w SEO w dowolnym momencie, lepiej publikować swoje liczby, gdy są dodatnie. Dla wielu marketerów brzmi to myląco dla konsumenta, ale większość, jeśli nie wszystkie, kampanie SEO będą wykazywać ujemny zwrot z inwestycji przez pierwsze kilka miesięcy.

Ważne jest, aby edukować swoich klientów (i siebie) o tej rzeczywistości, aby uniknąć rozczarowania i frustracji. Marketing wymaga czasu, a dzięki SEO budowanie może być długim, przeciągającym się procesem.

Jednak SEO pomaga firmom zwiększyć ruch długo po zakończeniu kampanii, pod warunkiem, że monitorujesz swoje wskaźniki KPI i metryki. SEO będzie nadal działać, jeśli zostanie wykonane prawidłowo, a Twoje wysiłki w zakresie SEO będą się zwiększać wykładniczo. Dlatego najlepiej jest zgłaszać dodatni zwrot z inwestycji, aby klienci byli zadowoleni.

Nie zapomnij dobrze obliczyć zwrotu z inwestycji po zakończeniu kampanii.

Ale jeśli po tym nadal otrzymujesz ujemny zwrot z inwestycji 3 miesięcy, będziesz musiał dostosować swoją kampanię.

Cyfrowa kampania marketingowa

Jedzenie na wynos

Niestety, większość oprogramowania analitycznego nie dodaje wartości pieniężnej do SEO, ale nie jest to celowe. Jeśli Twoje narzędzie SEO nie wie, ile zapłaciłeś za usługi SEO, nie może dokładnie określić przewidywanego lub faktycznego zwrotu z inwestycji, więc musisz go obliczyć samodzielnie.

Po przeprowadzeniu kampanii SEO oprogramowanie SEO może wypełnić potrzebne liczby, aby ułatwić to zadanie; po prostu upewnij się, że raportujesz zwrot z inwestycji klientom, gdy jest dodatni.

Table of Contents