Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak odłączyć się od uzależnienia od smartfona

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak odłączyć się od uzależnienia od smartfona

Technologia osiągnęła fazę, w której firmy szukają sposobów, aby trzymać się od niej z daleka. Szczególnie „uzależnienie od smartfona” lub „Nomofobia” stało się chorobą, na którą niektórzy ludzie nieświadomie cierpią. Istnieje jednak wiele metod, które można wykorzystać, aby uniknąć takich problemów, a nawet uciec od nich. Dlatego w tym artykule omawiamy kilka wskazówek dotyczących odłączania się od smartfona.

Uzależnienie od smartfona: zarządzaj powiadomieniami

Zdjęcie: TechHive

Największym winowajcą tego, że nie możesz odłożyć telefonu, są „powiadomienia”. Może to być wszystko, od alertów o wyprzedażach, bezużytecznych wiadomości grupowych lub po prostu czegokolwiek innego, co namawia Cię do odblokowania telefonu. Najbardziej krytycznym problemem związanym z otrzymywaniem powiadomień jest to, że trafiasz do aplikacji, z których nie powinieneś korzystać w określonym czasie. Wyobraźmy sobie na przykład taki scenariusz – Ding! Sprawdzasz telefon, odrzucasz lub odpowiadasz na powiadomienie, a potem dwie godziny później oglądasz tutoriale dotyczące szkolenia szczeniąt, mimo że ich nie masz.

Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem w walce z uzależnieniem od smartfonów jest włączenie powiadomień tylko dla najważniejszych aplikacji, takich jak poczta e-mail i wiadomości. W przypadku wiadomości sugerowałbym ponadto wyciszenie grup lub innego niepotrzebnego kanału. Ponadto, jeśli to możliwe, powinieneś pozwolić na wyświetlanie powiadomień na ekranie blokady. Dzięki temu możesz od razu wchodzić z nimi w interakcję, bez konieczności sięgania do telefonu. Oprócz tego możesz także włączyć tryb „nie przeszkadzać” podczas pracy, jeśli nie chcesz go całkowicie wyłączać.

Zdobądź prawdziwy budzik

Badania wykazały, że spanie ze smartfonem nie jest zdrowe psychicznie i fizycznie. Używanie telefonu przed pójściem spać, a co ważniejsze, w ciemności może mieć niekorzystny wpływ na sen, może również powodować problemy ze wzrokiem. Jak twierdzą badacze, godzinę przed zaśnięciem należy zarezerwować na odpoczynek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup oldschoolowego budzika i odłożenie telefonu z dala od stolika nocnego.

Rekommenderad:  12 kroków, które freelancerzy powinni podjąć podczas koronawirusa

Uzyskaj pomoc ze swojego komputera

Od komputera nie ma ucieczki, ponieważ wokół niego koncentruje się Twoja praca. Dlatego jedną z niezwykle pomocnych wskazówek, które osobiście stosuję, jest odinstalowanie aplikacji, którymi mogę zarządzać na moim laptopie, takich jak Slack lub Email. Ma to dwie główne zalety – mniej aplikacji na telefonie, a po drugie, nie będziesz ciągle zasypywany powiadomieniami, o których wiesz, że po prostu je odrzucisz i nie weźmiesz w nich udziału.

Ukryj najbardziej uzależniające aplikacje

Umieszczenie najbardziej czasochłonnych aplikacji takich jak FacebookSnapchat lub Instagram na ekranie głównym może mieć również znaczący wpływ na uzależnienie od smartfona. Dlatego oczywistym rozwiązaniem tego problemu jest usunięcie ich z ekranu głównego, jeśli używasz Androida, lub ukrycie ich w folderach, jeśli używasz iPhone’a.

Dzień Głuchoniemego

Smartfony mogą być wyczerpujące. Sama ilość informacji, które w każdej minucie przekazują Ci przed oczami, może czasami być męcząca. A może wrócisz do starych, dobrych czasów telefonów z internetem lub, jak niektórzy teraz nazywają, głupich telefonów. Oczywiście, że nie na stałe. Raz na tydzień lub dwa tygodnie powinno wystarczyć. Być może powinieneś spróbować przekonać kilku swoich kolegów, aby zrobili to samo i nazwali to „dniem głupka”.

Cyfrowe aplikacje detoksykujące, które pomogą wyeliminować uzależnienie od smartfona

Jak wspomniałem na początku tego wpisu, uzależnienie od smartfonów zrodziło zupełnie nową kategorię aplikacji w ramach cyfrowego detoksu. Są w stanie śledzić Twoje codzienne użytkowanie, informować Cię, kiedy przestać, a nawet blokować kilka tytułów, jeśli to konieczne. Oto najlepsze dostępne na Androida i iOS.

Chwila (iOS)

Moment to najbardziej wszechstronna aplikacja antysmartfonowa, jaką można pobrać na iOS. Na początek rejestruje różne działania, w tym częstotliwość korzystania z telefonu, najczęściej używanych aplikacji, liczbę podniesionych rąk i nie tylko. Oprócz tego aplikacja jest wyposażona w funkcję coachingu, która doradzi Ci szereg ćwiczeń szkoleniowych minimalizujących użycie, takich jak „przestań spać z telefonem”, „uprość ekran główny”, a także sprawdzi, czy je wykonałeś, czy nie . Co więcej, Moment generuje mnóstwo wykresów dla lepszego widoku i można go nawet zsynchronizować z urządzeniami Twojej rodziny, jeśli masz dzieci, które nie są szczególnie interaktywne w porze kolacji.

Rekommenderad:  Co się stanie, jeśli odblokujesz numer na iPhonie?

Moment jest bezpłatny i możesz go pobrać stąd połączyć.

Las (iOS, Android)

Kolejną fajną aplikacją, którą możesz wypróbować, jest „Forest”. Jednak radzenie sobie z głodem smartfona wymaga nieco innego podejścia. Jak opisali twórcy – „”. Forest z pewnością warto pobrać, jeśli nie szukasz czegoś tak wyrafinowanego jak Moment. Jest dostępny bezpłatnie na Android ale dalej iOScena jest wysoka – 160 Rs (USD 10,99).

QualityTime (Android)

Odpowiednikiem Moment dla Androida jest „QualityTime”, podobnie działająca aplikacja, która pozwala ograniczyć wykorzystanie smartfona poprzez ustawienie szeregu ograniczeń. Oprócz tego może rejestrować czas spędzony na różnych aplikacjach, a także umożliwia konfigurowanie czasów przerw. QualityTime można pobrać bezpłatnie z tego miejsca połączyć.

To tylko niektóre ze wskazówek, które możesz wykorzystać, aby ograniczyć użycie smartfona. Oczywiście ostatecznie wszystko zależy od Ciebie i od tego, jak bardzo jesteś oddany harmonogramom. Daj nam znać w sekcji komentarzy, jeśli przegapiliśmy dobre rozwiązanie.

Table of Contents