Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak odpowiedzieć na pytanie „Czy świetnie pasujesz do tej roli?”
Jako doradca zawodowy pomogłem setkom klientów w przygotowaniu odpowiedzi na pytania i pomogłem im uzyskać oferty od największych, najbardziej wymagających firm na świecie. Istnieje prosty proces, przez który każdy może przejść, aby odpowiedzieć na to powszechne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Więc ty też możesz poznać sekret odpowiedzi: „Czy świetnie pasujesz do tej roli?”
Wiedz, z kim rozmawiasz
Zapamiętywanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, takie jak: „Czy świetnie pasujesz do tej roli?” nie jest dobrym pomysłem. Szybko wpędzi cię w kłopoty, ponieważ nie bierze pod uwagę, że różne osoby zadają ci to pytanie. Na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej te trzy osoby mogą zadać ci następujące pytanie:
- Zasoby ludzkie (lub kierownik ds. rekrutacji)
- Twój potencjalny menedżer
- Kierownik działu (lub członek zarządu)
Musisz dobrze się przygotować, ponieważ każda osoba ma wymagania dotyczące tego, co stanowi „doskonałe dopasowanie”.
Personel HR jest po to, aby odfiltrować nieodpowiednich kandydatów, którzy albo nie spełniają wymagań stanowiska, albo mają inne istotne wady, które mogłyby sprawić, że będą problematyczne.
Kiedy masz rozmowę kwalifikacyjną z menedżerem, spróbuje ocenić, czy możesz wykonać tę pracę, czy jesteś graczem zespołowym i czy dobrze pasujesz do ich klientów.
Kiedy masz ostatnią rozmowę kwalifikacyjną z szefem działu lub kimś z wyższego szczebla w firmie, spełniasz już wymagania i nadajesz się na to stanowisko. Teraz skupimy się na tym, czy idealnie pasujesz do firmy. Szefowie działów patrzą na ciebie jak na inwestycję. Widzą cię jako potencjalnego menedżera za pięć lat.
Tryb mnicha to doskonały sposób na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, dający dużo czasu i miejsca na skupienie, bez rozpraszania uwagi, z którym spotykasz się każdego dnia.
Zrób swoje badania
Samo myślenie o swoich mocnych i słabych stronach nie wystarczy. Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, kluczem do udanej rozmowy kwalifikacyjnej jest badanie metodyczne. Upewnij się, że zrobisz to na długo przed rozmową. Należy wziąć pod uwagę dwa poziomy analizy:
Na poziomie stanowiska wszystko, co musisz wiedzieć, będzie zawarte w opisie stanowiska, a mianowicie wymagania i obowiązki związane z rolą. Załóżmy, że nie trafiłeś w najważniejsze elementy, takie jak wykształcenie lub poziom doświadczenia. W takim przypadku jest mało prawdopodobne, że otrzymasz ofertę. Tak więc większość twoich aplikacji powinna dotyczyć stanowisk, na które już spełniasz większość, jeśli nie wszystkie wymagania.
Obowiązki to zadania, które będziesz wykonywać na stanowisku. Nie musisz mieć w nich dokładnego doświadczenia, ale powinieneś umieć podać dobre powody, dla których możesz je dobrze wykonać.
Na przykład w przypadku roli korzystającej z SAP możesz mieć doświadczenie z innym systemem ERP, takim jak Microsoft Dynamics AX.
Podczas gdy doświadczenie akademickie w przedmiotach jest tutaj cenne, cenniejsze będzie doświadczenie zdobyte poza klasą, czy to na stażu, pracy zarobkowej, czy projektach osobistych. Te doświadczenia pokazują, że masz nie tylko umiejętności, ale także pasję do pracy.
Na poziomie firmy istnieją trzy podsekcje, które należy zbadać:
- Tło firmy
- Biznes firmy
- Wartości firmy
Podstawowe informacje o większości dużych firm można znaleźć w Wikipedii. Powinieneś wiedzieć, skąd pochodzi firma, jaki jest jej prezes i podstawowe informacje o historii firmy. Ponadto znajomość ceny akcji, rocznego obrotu lub innych powiązanych informacji będzie nieoceniona, jeśli ubiegasz się o stanowisko finansowe.
Klienci często pytają mnie, czy chcą wiedzieć, kto jest dyrektorem generalnym lub jaka jest cena akcji. Chociaż nie będziesz pytany o takie informacje, korzystanie z nich powstrzyma cię od brzmienia, jakbyś udzielał odpowiedzi giełdowych, ponieważ będą one specyficzne dla tej firmy. Ponadto, jeśli nazwisko dyrektora generalnego pojawi się w rozmowie kwalifikacyjnej, możesz stracić pracę, jeśli zapytasz, kto to jest.
Dalej jest działalność firmy. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę w BMW, lepiej znasz ich samochody. Podobnie, jeśli aplikujesz do firmy konsultingowej, lepiej zapoznaj się z jej usługami. Może się to wydawać oczywiste, ale zdziwiłbyś się, jak wielu kandydatów idących na rozmowy kwalifikacyjne nie jest w stanie wymienić choćby jednego produktu firmy.
Oprócz produktów i usług wyszukaj online projekty, w które firma jest obecnie zaangażowana lub czy firma niedawno zwolniła pracowników. Badania te dadzą dobry obraz aktualnej sytuacji firmy.
Wpisanie nazwy firmy w Google News to najlepsze miejsce do przeprowadzenia tego rodzaju badań.
Ostatnim elementem badania firmy są wartości firmy. Aby pokazać, że dobrze pasujesz na to stanowisko, musisz pokazać, że pasujesz do kultury firmy i wartości społecznych. Na przykład niektóre firmy cenią sobie kreatywność, inne tradycję. Inni mogą być bardzo charytatywni lub inwestować w wydarzenia sportowe lub kulturalne.
Witryna firmy rzadko podaje tego typu informacje. Zamiast tego przejdź do firmowych stron w mediach społecznościowych, gdzie dzielą się rzeczami, które cenią. Spróbuj znaleźć jakieś wartości, które podzielasz z firmą i zanotuj je.
Znać siebie
Po zakończeniu badań nadszedł czas, aby zebrać umiejętności, doświadczenia i kwalifikacje związane z pracą, aby połączyć je z nową wiedzą na temat firmy i stanowiska. Pomyśl o swojej osobowości. Jesteś ekstrawertykiem, introwertykiem czy omniwertykiem?
Na poziomie stanowiska upewnij się, że spełniasz wymagania i zanotuj umiejętności, kwalifikacje lub doświadczenia, które to potwierdzają.
W przypadku każdego odpowiedzialności wymienionej w opisie stanowiska upewnij się, że posiadasz odpowiednie szczegóły dotyczące wcześniejszego doświadczenia lub sąsiednich doświadczeń, które nauczyły Cię podobnych umiejętności.
Wykorzystaj badania swojej firmy, aby pokazać, jak pasujesz do firmy dzięki wiedzy i doświadczeniu, które masz z produktami firmy. Wykorzystaj swoje zainteresowania, aby pokazać, że wyznajesz podobne wartości jak firma. Na przykład, jeśli znajdziesz post w mediach społecznościowych na temat działalności charytatywnej firmy, zanotuj odpowiednią działalność charytatywną, którą wykonałeś.
Tworzenie odpowiedzi
Teraz nadszedł czas, aby opracować odpowiedź. Powinieneś już mieć mnóstwo informacji o pracy i firmie oraz wiele sposobów na powiązanie ich ze sobą.
Oprzyj się pokusie wykorzystania każdej informacji. Spowoduje to, że twoja odpowiedź będzie długa i nużąca. Zamiast tego wybierz trzy najważniejsze wymagania i obowiązki w opisie stanowiska i pokaż, jak je spełniasz.
Następnie wspomnij o jednej rzeczy dotyczącej strony biznesowej firmy i jednej kwestii dotyczącej wartości firmy.
Na koniec nie zapomnij omówić swoich doświadczeń, aby połączyć je ze sobą.
Pełna odpowiedź powinna trwać od jednej do trzech minut, a przebieg rozmowy i reakcje ankietera powinny sygnalizować odpowiednią długość.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej ma kluczowe znaczenie przy tworzeniu najlepszej odpowiedzi, więc poproś znajomego lub członka rodziny o przeprowadzenie próbnej rozmowy kwalifikacyjnej. Otrzymasz szansę na stworzenie idealnej odpowiedzi, a oni mogą powiedzieć ci o możliwych czerwonych flagach lub jeśli masz niezręczny sposób bycia.
Inne wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to ostatnia szansa na podkreślenie swoich osiągnięć i pokazanie, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko.
Bądź szczery
Dobra odpowiedź musi zaimponować i pomóc sprzedać siebie i być uczciwym. Nie ulegaj pokusie upiększania prawdy w odpowiedzi. Prędzej czy później wróci, by cię prześladować. Zamiast tego przećwicz wcześniej, ćwicząc trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli zapytają o doświadczenie zawodowe, którego nie masz, naucz się obracać.
„Czy masz doświadczenie we wdrażaniu programów w Javie?”
„Nie miałem doświadczenia z bezpośrednim wdrażaniem w Javie, ale spędziłem sześć lat na wdrażaniu projektów napisanych w C++. Ponieważ Java jest silnie uzależniona od składni C, wiele umiejętności będzie można przenieść”.
Przygotuj się na często zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest niezbędne, zanim wejdziesz do drzwi rekrutera lub weźmiesz udział w rozmowie telefonicznej. Oto niektóre z najczęstszych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Opowiedz mi o sobie lub jakie są twoje ulubione hobby?
- Jakie są twoje mocne strony?
- Opowiedz mi o swojej słabości.
- Jaka jest Twoja wymarzona praca lub cele zawodowe?
- Jak pracujesz pod presją?
- Jakie są Twoje oczekiwania płacowe lub wymagania płacowe?
Poznaj metodę STAR
Metoda gwiazdy jest ramą odpowiedzi na pytania kompetencyjne – sytuacyjne pytania wywiadu, które są często zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pytania dotyczące kompetencji często koncentrują się na pracy zespołowej, przywództwie i umiejętnościach komunikacyjnych. Na przykład „Opisz sytuację, w której wykorzystałeś swoje umiejętności komunikacyjne do rozwiązania problemu w miejscu pracy”.
Przygotuj się na nie z metodą STAR:
- Informacje sytuacyjne – kiedy, gdzie, kto itp.
- Zadanie – co robiłeś?
- Akcja – co zrobiłeś?
- Wynik – rozdzielczość.
Nie przesadzaj z praktyką
Chociaż musisz doskonalić swoje umiejętności podczas rozmów kwalifikacyjnych, ćwicząc z wyprzedzeniem odpowiedzi na pytania typu „Czy świetnie pasujesz do tej roli?” Przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej to coś więcej niż tylko pytania i odpowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zbyt częste odpowiadanie na udawane pytania sprawi, że zabrzmią one sztywnie i przećwiczone. Aby się wyróżnić, musisz także brzmieć naturalnie. Więc wiedz, co powiesz, ale pozwól sobie mówić to inaczej za każdym razem, gdy ćwiczysz.
Powiązane lektury: