Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak odzyskać dane po oprogramowaniu ransomware: wszystko, co musisz wiedzieć

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak odzyskać dane po oprogramowaniu ransomware: wszystko, co musisz wiedzieć

Ataki ransomware coraz częściej wymierzone są w właścicieli małych firm. A jeśli nie jesteś przygotowany, atak ransomware może zrujnować Twoją firmę. W tym poście znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak odzyskać dane po oprogramowaniu ransomware.Co to jest ransomware?

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które instaluje się na komputerze lub urządzeniu mobilnym bez wiedzy użytkownika, a następnie szyfruje pliki i dane na urządzeniu. Następnie użytkownik zazwyczaj otrzymuje żądanie okupu żądające zapłaty za odszyfrowanie danych.

Ransomware może również całkowicie zablokować użytkownikom dostęp do ich urządzeń. W niektórych przypadkach ransomware może nawet rozprzestrzeniać się na inne urządzenia w sieci.

Aktualizowanie urządzeń za pomocą najnowszych poprawek zabezpieczeń, korzystanie z programu chroniącego przed oprogramowaniem ransomware, ignorowanie wiadomości e-mail z nieznanych źródeł i tworzenie kopii zapasowych ważnych danych to praktyczne sposoby ochrony firmy przed oprogramowaniem ransomware.

Czy odzyskanie ransomware jest możliwe dla firmy?

Tak, odzyskiwanie ransomware jest możliwe dla firm. Jednak czas odzyskiwania i ilość danych utraconych podczas odzyskiwania mogą się znacznie różnić w zależności od wagi ataku i poziomu gotowości firmy. Odzyskiwanie po ataku ransomware staje się łatwiejsze, jeśli masz dane zapisane na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej lub w chmurze.

Jak odzyskać siły po ataku ransomware

Poniżej przedstawiono krok po kroku proces odzyskiwania danych po ataku ransomware:

1. Nie panikować

Jako właściciel firmy może być przerażające uświadomienie sobie, że oprogramowanie ransomware zaatakowało twoje systemy komputerowe. Twoim pierwszym odruchem może być panika i poddanie się żądaniom atakującego, ale ważne jest, aby pamiętać, że istnieją inne sposoby radzenia sobie z sytuacją.

Im jesteś spokojniejszy, tym lepiej będziesz w stanie ocenić sytuację i zbadać różne możliwości odzyskiwania.

2. Odłącz zainfekowane urządzenia

Jednym z krytycznych kroków w celu odzyskania sprawności po ataku ransomware jest odłączenie zainfekowanych urządzeń od sieci. Zapobiega to dalszemu rozprzestrzenianiu się ransomware, chroniąc inne urządzenia podłączone do sieci.

Rekommenderad:  Jak usunąć blok w WordPress – Usuń bloki

Dlatego gdy tylko dowiesz się o infekcji ransomware, szybko odłącz zainfekowane urządzenia od sieci lub serwera oraz wszelkich zewnętrznych urządzeń pamięci masowej. Jeśli zainfekowane urządzenia mają tryb samolotowy, włącz go. Wyłącz urządzenie, jeśli nie możesz wyłączyć połączenia internetowego.

3. Sprawdź inne urządzenia i serwery

Po odłączeniu zainfekowanych urządzeń należy sprawdzić inne urządzenia pod kątem śladów zaszyfrowanych plików. Nawet jeśli nie widzisz żadnych oznak szyfrowania danych i masz wątpliwości, odłącz wszystkie urządzenia i serwery w swojej sieci. Następnie przeskanuj wszystkie komputery za pomocą renomowanego narzędzia anty-ransomware.

4. Sprawdź wszystkie urządzenia pamięci pod kątem infekcji

Po sprawdzeniu wszystkich urządzeń komputerowych należy przeskanować wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej w firmie. Ransomware często atakuje wszystkie typy urządzeń pamięci masowej, w tym dyski twarde i zewnętrzne urządzenia pamięci masowej.

5. Sprawdź eksfiltrację danych

Twoje dane mogą zostać wykradzione podczas ataku ransomware. Dlatego należy sprawdzać systemy komputerowe i podłączone urządzenia pamięci masowej pod kątem jakichkolwiek oznak eksfiltracji danych.

Monitorowanie wzorców ruchu wychodzącego, połączeń z obcymi adresami IP oraz system zarządzania informacjami i zdarzeniami bezpieczeństwa (SIEM) mogą pomóc w wykryciu każdego przypadku eksfiltracji danych.

6. Unikaj płacenia okupu

Gdy atak ransomware uderza w Twoją firmę, zapłacenie okupu może wydawać się najszybszym sposobem na odzyskanie dostępu do danych i powrót do pracy.

Ale nie powinieneś płacić okupu, ponieważ nie ma gwarancji, że zapłacenie okupu pomoże ci odzyskać dostęp do twoich plików.

Małe firmy muszą tworzyć kopie zapasowe ważnych plików i poufnych danych przy użyciu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Pomoże to w razie potrzeby przywrócić dane z kopii zapasowych.

7. Sprawdź online, aby znaleźć klucz odszyfrowywania

Obecnie wiele witryn oferuje klucze deszyfrujące dla znanego oprogramowania ransomware. Musisz więc sprawdzić klucz deszyfrujący online. są szanse, że możesz uzyskać klucz odszyfrowywania, aby odzyskać swoje dane.

Rekommenderad:  Dla przedsiębiorców: 17 mało znanych nawyków ludzi sukcesu [Infographic]

Możesz zwrócić uwagę na klucz odszyfrowywania Tutaj, TutajI Tutaj.

8. Zgłoś atak władzom

Powinieneś zgłosić atak ransomware odpowiednim władzom. Czasami władze mogą mieć klucz odszyfrowywania i pomóc w pełnym odzyskaniu danych.

Co więcej, w niektórych przypadkach prawnie wymagane jest, aby niektóre firmy zgłaszały ataki ransomware. A niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się ze znaczną grzywną. Więc powinieneś natychmiast powiadomić odpowiednie władze o ataku ransomware.

9. Odzyskaj dane

Zapobieganie atakom ransomware nie zawsze jest możliwe. Dlatego tak ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych. Usuń ransomware ze swoich komputerów i zacznij przywracać dane z kopii zapasowej, aby Twój system działał.

Jeśli masz taką możliwość, zawsze powinieneś przywracać dane z kopii zapasowej, a nie z zainfekowanego urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ nastąpi utrata danych nawet podczas odzyskiwania danych z zainfekowanych urządzeń, nawet jeśli uda ci się zdobyć klucz odszyfrowywania.

10. Dowiedz się, jak doszło do ataku

Po usunięciu oprogramowania ransomware z komputerów i przywróceniu plików nadszedł czas na przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa, aby odkryć przyczyny ataku ransomware. Pomoże to wzmocnić ochronę przed oprogramowaniem ransomware, aby uniknąć przyszłych incydentów.

Powinieneś także podjąć wymagane kroki w celu zwiększenia ciągłej ochrony danych w swojej firmie. Korzystanie z kopii zapasowych danych w chmurze, tworzenie wielu kopii niezbędnych danych i elastyczne opcje odzyskiwania mogą pomóc w szybkim odzyskaniu sprawności po ataku ransomware.

Należy zauważyć, że ataki ransomware stają się coraz bardziej wyrafinowane. A ponad połowa infekcji ransomware jest spowodowana atakami typu phishing.

Edukowanie pracowników w zakresie najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa może pomóc w zapobieganiu atakom ransomware.

Czy odzyskiwanie systemu może usunąć ransomware?

Przywracanie systemu nie zawsze usuwa ransomware, ponieważ ransomware często ukrywa się w plikach, których przywracanie systemu nie modyfikuje.

Rekommenderad:  Jak naprawić białe linie na ekranie iPhone'a

Czy odzyskiwanie danych ransomware jest łatwe?

To zależy. Jeśli masz kopię zapasową ważnych danych, odzyskanie danych po oprogramowaniu ransomware jest łatwe. Jeśli nie masz kopii zapasowej danych w lokalnym rozwiązaniu do tworzenia kopii zapasowych lub w chmurze, odzyskanie danych ransomware nie jest łatwe.

Dlatego posiadanie planu odzyskiwania danych po awarii ransomware jest koniecznością.

Jak długo trwa powrót do zdrowia po ataku ransomware?

The średni czas do odzyskania sprawności po ataku ransomware wynosi jeden miesiąc. Rzeczywisty czas odzyskiwania zależy jednak od typu oprogramowania ransomware, sposobu, w jaki komputer został zainfekowany oraz rodzaju dostępnych danych lub kopii zapasowych danych (jeśli takie istnieją).

Ile kosztuje odzyskanie danych po ataku ransomware?

The średni koszt do odzyskania po ataku ransomware jest 1$.4 milion. Jednak rzeczywisty koszt odzyskania danych po oprogramowaniu ransomware może się znacznie różnić w zależności od wielkości i złożoności organizacji, rodzaju szyfrowanych danych oraz dostępności (lub jej braku) kopii zapasowych danych.

CZYTAJ WIĘCEJ: