Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak odzyskać usunięte pliki w Windows 10 Korzystanie Windows Odzyskiwanie plików

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak odzyskać usunięte pliki w Windows 10 Korzystanie Windows Odzyskiwanie plików

Czy często znajdujesz się w sytuacji, w której przypadkowo usuwasz pliki ze swojego Windows maszynę i skończysz żałując swojej gafy? Cóż, teraz nie musisz, dzięki niedawno wydanemu narzędziu Microsoftu, Windows Odzyskiwanie plików, które umożliwia bezproblemowe odzyskanie usuniętych i uszkodzonych danych na komputerze.

Mimo że możliwość odzyskania usuniętych plików nie jest czymś nowym, rozwiązania dostępne w przeszłości nie były już tak niezawodne i wygodne, szczególnie dla przeciętnego użytkownika. Jednak dzięki wprowadzeniu własnego narzędzia do odzyskiwania plików firmy Microsoft można teraz łatwo odzyskać utracone dane bez konieczności pobierania oprogramowania innych firm.

Windows Odzyskiwanie plików jest dostępna bezpłatnie w sklepie Microsoft Store i jest kompatybilna z działającymi laptopami i komputerami stacjonarnymi Windows 10 (kompilacja 2004 lub nowsza). Oto nasz przewodnik, który pomoże Ci w użyciu Windows Odzyskiwanie plików, aby odzyskać utracone pliki na swoim Windows 10 komputer.

Co jest Windows Odzyskiwanie plików?

Aby dać ci podkład, Windows File Recovery (lub WFR) to wewnętrzne narzędzie firmy Microsoft. Zasadniczo jest to narzędzie wiersza poleceń (CLI), które umożliwia odzyskanie przypadkowo usuniętych dokumentów lub uszkodzonych plików z różnych urządzeń pamięci masowej, takich jak dyski (HDD i SSD), pendrive’y i karty pamięci Windows.

Jak komputery radzą sobie z usuniętymi plikami?

Zanim zajmiemy się odzyskiwaniem usuniętych plików, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób komputery radzą sobie z usuniętymi plikami.

Gdy użytkownik usunie plik na swoim Windows komputerze (łącznie z koszem), w zależności od zainstalowanego systemu plików, następują następujące zmiany:

I. TŁUSZCZ – Z wyjątkiem pierwszego znaku nazwy pliku, pozycja katalogu, w której znajdują się dodatkowe metadane o plikach, pozostaje niezmieniona. Dodatkowo lista klastrów dyskowych względem pliku w formacie FAT (Tabela alokacji plików) zostanie usunięty, a sektor zostanie oznaczony jako dostępny.

II. NTFS – Wpis do MFT (Główna tabela plików), który przechowuje informacje o pliku w systemie NTFS, jest oznaczony jako niepowiązany, ale nadal pozostaje na dysku.

Note: NTFS ma lepszą możliwość odzyskania danych niż FAT.

Mówiąc laikiem, gdy usuwasz plik ze swojego komputera, nie jest on natychmiast usuwany z dysku. Zamiast tego bit wskazujący lokalizację (pliku) na dysku jest usuwany, co sprawia, że ​​jest on nieczytelny dla systemu operacyjnego. W rezultacie, ponieważ system operacyjny nie może zlokalizować tego pliku, traktuje lokalizację pliku jako nieużywaną, dopóki nowe dane nie zastąpią miejsca na dysku.

Oznacza to, że jeśli miejsce — ostatnio oznaczone jako „wolne” lub „nieużywane” — nie zostanie zastąpione nowymi danymi, usunięte pliki będzie można odzyskać w tak krótkim czasie. Dlatego najlepszym sposobem na zwiększenie szans na odzyskanie usuniętych plików jest upewnienie się, że nie dodajesz nowych plików ani nie instalujesz nowych programów na komputerze.

Jakie urządzenia i formaty można odzyskać za pomocą WFR?

Windows File Recovery pomaga w odzyskiwaniu usuniętych lub uszkodzonych plików z dysku twardego, SDD (innego niż TRIM), pendrive’a i kart pamięci. Obsługuje systemy plików NTFS, FAT, exFAT i ReFS i może odzyskiwać pliki JPEG, PDF, PNG, MPEG, pliki Office, MP3 i MP4 oraz pliki ZIP.

Jak używać Windows Odzyskiwanie plików w celu odzyskania utraconych danych

W zależności od rodzaju pliku i typu przechowywania istnieje kilka różnych sposobów odzyskiwania plików za pomocą WFR.

Instalowanie Windows Odzyskiwanie plików

1. Przejdź do sklepu Microsoft Store na swoim komputerze, wyszukaj „Windows File Recovery” i pobierz narzędzie. Alternatywnie kliknij ten link aby pobrać go na swój komputer.

2. Po zainstalowaniu uruchom narzędzie jako administrator. Aby to zrobić, naciśnij Windows klawisz i wyszukaj „Windows Odzyskiwanie plików’. Gdy narzędzie pojawi się w wyniku, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz Uruchom jako administrator.

Za pomocą Windows Odzyskiwanie plików

Po uruchomieniu WFR wprowadź polecenie odzyskiwania, używając następującej składni:
winfr dysk źródłowy: dysk docelowy: [/switches]

Tutaj,

I. dysk źródłowy określa źródło utraconego pliku

II. dysk docelowy określa dysk, na którym chcesz przechowywać odzyskane pliki

iii. przełączniki określ argumenty, aby lepiej kierować plik lub folder

Teraz, w zależności od typu pliku, który chcesz odzyskać, Windows File Recovery oferuje dwa tryby działania, a mianowicie:

I. Regularny – idealny do odzyskiwania ostatnio usuniętych plików w systemie plików NTFS.

II. Rozległy – idealny do odzyskiwania plików zapisanych w systemie NTFS, które zostały usunięte jakiś czas temu, po sformatowaniu dysku lub po uszkodzeniu dysku. Można go również używać z plikami FAT i exFAT w każdych okolicznościach.

Poprzednia wersja Windows File Recovery oferuje trzy tryby odzyskiwania usuniętych plików: domyślny, segmentowy i podpis. Jeśli więc masz już WFR na swoim komputerze, pamiętaj o zaktualizowaniu go do najnowszej wersji.

Aby uniknąć nieporozumień związanych z systemami plików i pomóc w określeniu nośnika używanego na nośniku danych, który chcesz odzyskać, oto co musisz wiedzieć:

I. NTFS – Używany na większości urządzeń pamięci masowej, takich jak dyski twarde, dyski SSD i pendrive’y o pojemności większej niż 4 GB.

II. FAT i exFAT – Używane głównie przez karty pamięci i pendrive’y o pojemności mniejszej niż 4 GB.

iii. Referencje – Użyty na Windows Serwer i stacje robocze.

Note: W porównaniu z dyskiem twardym wskaźnik powodzenia odzyskiwania danych z dysku SSD jest dość niski, głównie ze względu na złożoność danych i funkcję TRIM.

Jeszcze bardziej szczegółowe omówienie różnych przełączników i obsługiwanych trybów można znaleźć w artykule Oficjalny blog Microsoftu na temat WFR.

Windows Odmiany poleceń odzyskiwania plików

Idąc dalej, przyjrzyjmy się teraz różnym odmianom poleceń i sposobom ich wykorzystania do odzyskiwania różnych plików. Jak wspomniano wcześniej, domyślna składnia akceptowana w WFR wymaga podania czterech rzeczy: winfr, dysku źródłowego, dysku docelowego i przełączników, gdzie dysk źródłowy i dysk docelowy muszą być różne.

Na przykład: winfr C: D: /n \testfolder\testfile\

Za pomocą powyższego polecenia prosimy narzędzie o odzyskanie pliku o nazwie „testfile” znajdującego się w folderze „testfolder” na dysku „C” i umieszczenie go na dysku „D”.

Odzyskiwanie określonego pliku

Jeśli chcesz odzyskać określony plik usunięty z komputera, oto polecenie umożliwiające jego odfiltrowanie i odzyskanie:
winfr C: D: /n \Users\smol\Documents\testfolder\testfile.txt

Odzyskiwanie wielu podobnych typów plików

Jeśli chcesz odzyskać wiele plików tego samego typu (pliku), powiedzmy .JPG, oto jak to zrobić:
winfr C: D: /n \Users\smol\Documents\testfolder\*.JPG

Odzyskiwanie całego folderu

Jeśli chcesz odzyskać cały folder, który przypadkowo usunąłeś, WFR również Ci to umożliwi. Oto składnia, której musisz użyć:
winfr C: D: /n \Users\smol\Documents\testfolder\

Aby poznać bardziej zaawansowane polecenia, uruchom:
winfr /? lub winfr/!

Przywracanie usuniętych plików włączone Windows

Windows File Recovery to jedno z najlepszych narzędzi, które może pomóc Ci odzyskać większość usuniętych plików Windows 10. Jeśli więc przypadkowo usuniesz plik lub folder ze swojego komputera lub gdy konflikt oprogramowania spowoduje usunięcie ważnych plików, możesz użyć WFR, aby je odzyskać.

Jedną z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w przypadku odzyskiwania plików, jest to, że powodzenie odzyskiwania zależy od pewnych czynników. Możesz jednak zwiększyć swoje szanse na odzyskanie utraconych plików, upewniając się, że nie nadpiszesz systemu plików i używając polecenia odpowiedniego dla typu pamięci.