Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak opracować niszową strategię dla swojej firmy

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak opracować niszową strategię dla swojej firmy

Przed wprowadzeniem jakiegokolwiek produktu na rynek, przede wszystkim ważne jest, aby dowiedzieć się, co wyróżni Cię na tle innych konkurencyjnych firm i potencjalnych klientów, którzy będą zainteresowani zakupem od Ciebie.

Jeśli po prostu wskoczysz na rynek bez strategii, możliwe, że będziesz kierować reklamy do klientów, którzy mogli już zostać osaczeni przez uznanych graczy w Twojej branży.

Jednak łatwiej powiedzieć, niż zrobić, zidentyfikowanie tego, w czym się wyróżniasz, i potencjalnych klientów, których przyciągnie to, co oferujesz.

Jak więc pozycjonować się, aby odnieść sukces w swojej branży?

Odpowiedzią jest zidentyfikowanie niewykorzystanej niszy na rynku docelowym, a następnie opanowanie jej poprzez przekroczenie oczekiwań klientów.

W tym artykule pokażę, jak opracować strategię niszową i wyróżnić firmy, które z powodzeniem przyjęły podobne podejście.

Co to jest strategia niszowa?

Strategia niszowa to decyzja biznesowa dotycząca zaprojektowania i zbudowania produktu lub usługi dla określonej części rynku docelowego.

Będziesz kierować reklamy do tego segmentu demograficznego swojego rynku, ponieważ ma on potrzeby i preferencje, których nie spełniają opcje dostępne w Twojej branży.

Na przykład branża odzieży sportowej była zdominowana przez Nike i Addidas przez dziesięciolecia, jednak firma Under Armour była w stanie wykroić dla siebie niszę, koncentrując się na sprzedaży odzieży sportowej odprowadzającej wilgoć, która może pozostać sucha po wchłonięciu potu.

Założycielem firmy był piłkarz NFL, a produkt od razu stał się hitem wśród jego kolegów. Od tego czasu Under Armour wyrosło na wartą wiele miliardów dolarów markę z własną lojalną bazą klientów.

Dlaczego strategia niszowa jest ważna?

Bariery wejścia, jeśli chodzi o tworzenie nowego biznesu, nie są tak wysokie. Każdy, kto ma pomysł i trochę kapitału, może rozpocząć nowe przedsięwzięcie lub biznes online.

Oznacza to, że niezależnie od tego, o jakim pomyśle teraz myślisz, jest więcej niż kilka osób, które myślą o zrobieniu tego samego.

Aby odnieść sukces, musisz skupić się na opanowaniu jednego zakątka rynku docelowego i odróżnieniu swojej firmy od konkurencji.

Marketing niszowy pomoże Ci dostarczyć właściwy komunikat, który będzie rezonował z Twoimi idealnymi klientami, i będziesz w stanie wyrzeźbić unikalną tożsamość w swojej branży.

Czym strategia niszowa różni się od innych strategii

Istnieją dwie główne strategie marketingowe biznesu; marketing niszowy i marketing masowy.

Podczas gdy niszowa strategia marketingowa koncentruje się na określonej grupie demograficznej na rynku docelowym, strategia marketingu masowego jest skierowana do całej bazy klientów w tej branży.

Oba podejścia mają różne cele. Marketing niszowy ma na celu zdominowanie segmentu rynku w innych, aby stworzyć lojalną bazę klientów i zmaksymalizować zyski.

W przypadku strategii rynku masowego celem jest dotarcie do jak największej liczby potencjalnych klientów, aby umożliwić jak największy wolumen sprzedaży. Takie firmy zwykle sprzedają artykuły pierwszej potrzeby, które przemawiają do wszystkich klientów, niezależnie od ich grupy demograficznej.

Na przykład krajowa, tania linia lotnicza, taka jak JetBlue, obsługuje jak największą liczbę osób, podczas gdy firma czarterowa luksusowych prywatnych odrzutowców, taka jak ExecuJet, sprzedaje swoje usługi wyłącznie osobom zamożnym, których stać na loty czarterowe.

Jak stworzyć niszową strategię marketingową

Oto kroki, które musisz podjąć, aby z powodzeniem opracować unikalną propozycję wartości, która pomoże odróżnić Twoją markę od innych w Twojej branży.

Krok 1: Ustal swoją niszę

Cel na tym etapie jest dość prosty; zbadaj swój rynek docelowy, aby znaleźć problem, który nie został rozwiązany przez istniejące produkty i usługi lub nieodpowiednie rozwiązania, które obecnie go zaspokajają.

Rekommenderad:  6 Najlepsze biznesowe karty kredytowe dla startupów w 2023 roku

Poznaj bliżej swoich klientów, czy są potencjalni klienci, którzy chcą czegoś bardziej przystępnego cenowo, produktu o wyższej jakości, czegoś, co jest wytwarzane przy użyciu zrównoważonych materiałów lub kompleksowego pakietu rozwiązań, które rozwiązują wiele powiązanych problemów?

Aby odkryć ich pilne wyzwania, przejdź do trybu online i przejrzyj platformy mediów społecznościowych, aby zobaczyć, o czym mówią. Sprawdź klienta Facebook grupy i fora czatu online, które są związane z Twoją branżą.

Wyszukiwarka Google to kolejne doskonałe narzędzie, którego możesz użyć do wyszukiwania. Wpisz odpowiednie słowa kluczowe, a następnie zanotuj dodatkowe propozycje słów kluczowych na liście rozwijanej paska wyszukiwania.

Badanie słów kluczowych pokaże Ci, czego szukają ludzie na Twoim rynku docelowym, i powinieneś być w stanie zidentyfikować potrzeby, których obecnie nie zaspokajają istniejące rozwiązania.

Na przykład, jeśli wpiszesz „zdrowe przekąski” w pasku wyszukiwania Google, otrzymasz wyniki takie jak; „zdrowe przekąski dla kobiet w ciąży”, „zdrowe przekąski dla diabetyków”, „zdrowe przekąski dla małych dzieci” oraz „zdrowe przekąski na odchudzanie”.

Załóżmy, że rynek przekąsek jest obecnie zdominowany przez firmy oferujące słodkie przekąski; następnie możesz opracować i sprzedawać niszowy produkt, który nie zawiera cukru i jest sprzedawany temu segmentowi klientów poszukujących zdrowych przekąsek dla diabetyków.

Możesz użyć dowolnego z poniższych czynników, aby ukształtować swoją unikalną ofertę marketingową:

 • Geografia: możesz zdecydować się na skupienie się na ludziach w określonym mieście, stanie, regionie, a nawet kraju (regionalna linia lotnicza Horizon Air)
 • Demografia: przy takim podejściu zaprojektujesz produkt spełniający potrzeby osób w określonym wieku, płci, wykształceniu lub poziomie dochodów (Girlfriend Collective – marka odzieży sportowej dla kobiet)
 • psychografika: skoncentrujesz swój produkt na uwzględnieniu unikalnych wartości lub zainteresowań określonej grupy ludzi w Twojej branży (Tesla dla kierowców świadomych ekologicznie)
 • Cena: dzięki takiemu podejściu Twój produkt będzie przeznaczony dla klientów, którym odpowiada określony przedział cenowy. Może być bezpłatny z płatnymi dodatkami, budżetowy lub premium. (Luksusowe towary Louis Vuitton dla zamożnych klientów)
 • Innowacja: Twój produkt zostanie zaprojektowany i zbudowany tak, aby znacznie przewyższał jakością i możliwościami istniejące rozwiązania (pierwotny iPhone, który zmienił rynek telefonów komórkowych)

Krok 2: Oceń wykonalność pomysłu

Na tym etapie wybrałbyś niszę, do której chcesz dotrzeć, ale zanim przejdziesz dalej, musisz najpierw ustalić, czy istnieje wystarczająco duży rynek, aby wesprzeć Twój biznes.

Nie ma sensu dominować w segmencie rynku, jeśli jest on zbyt mały, aby osiągnąć rentowność. Rynek musi być również wystarczająco duży, abyś mógł z czasem zwiększać sprzedaż i przychody.

Możesz użyć narzędzi SEO, takich jak Semrush lub ChooseWeb, aby uzyskać liczbę wyszukiwań słów kluczowych, które zainspirowały Twój pomysł. Porównaj te wolumeny z innymi reprezentatywnymi słowami kluczowymi dla istniejących produktów w Twojej branży, które prowadzą zrównoważoną działalność.

Kolejną rzeczą, którą musisz sprawdzić, jest to, czy twoi niszowi odbiorcy są w ogóle zainteresowani twoim nowatorskim pomysłem. Produkt lub usługa, którą prezentujesz, musi nie tylko przemawiać do docelowych odbiorców, ale musi także rozwiązywać problem lub zaspokajać potrzebę.

Jeśli nie oferuje żadnych wyjątkowych korzyści, za które klienci byliby skłonni zapłacić, nowy produkt może wypalić się, a Ty zmarnowałbyś czas i zasoby.

A Ankieta Klienta pomoże Ci usłyszeć z ust konia, czy klienci mają dobry powód, aby kupić Twój nowy produkt.

Krok 3: Zrozum problemy swojej grupy docelowej i rozwiąż je

Po potwierdzeniu, że Twój niszowy pomysł jest wykonalny, nadszedł czas, aby zbudować holistyczny obraz docelowego klienta.

Rekommenderad:  20 niezbędnych technicznych narzędzi SEO dla agencji

To, co zrobiłeś do tej pory, dowiodło, że istnieją klienci dla niewykorzystanego segmentu Twojej branży, ale nadal niewiele o nich wiesz. Ten krok polega na nawiązaniu kontaktu z potencjalnymi klientami na głębszym poziomie, aby zrozumieć ich dane demograficzne i funkcje, których oczekują od Twojego produktu lub usługi.

Najlepszym sposobem na to jest stworzenie persony kupującego. To profil Twojego potencjalnego klienta pokazujący jego wiek, płeć, zawód, dochody, zainteresowania, ulubione platformy społecznościowe, hobby i inne informacje.

Uzyskane informacje pomogą Ci zaprojektować produkt najlepiej odpowiadający potrzebom Twojego klienta. Pomoże to również w komunikacji marki.

Zyskałbyś głębokie zrozumienie tego, co z nimi rezonuje, więc będziesz w stanie odpowiednio dostosować taktykę marketingową bez marnowania pieniędzy na marketing.

Na przykład, Buty Malenki to niszowa marka, która sprzedaje stylowe szpilki stworzone dla drobnych kobiet. Założycielka firmy zauważyła, że ​​kobiety z małymi stopami były zmuszane do noszenia dziecięcych balerinek lub zadowalania się butami o niewłaściwym rozmiarze i postanowiła wyjść naprzeciw tej potrzebie.

Dziś firma ma lojalną bazę klientów i odniosła szczególny sukces w marketingu wpływowym.

Krok 4: Poznaj konkurencję

Musisz przestudiować mocne i słabe strony konkurencji, aby móc określić, co Twoja firma może zrobić lepiej, aby klienci wybrali Twoją markę zamiast innych alternatyw.

Im więcej wiesz o swoich konkurentach, tym łatwiej będzie ci wypracować odrębną strategię niszową.

Na przykład, trzecia miłość jako jedyna firma bieliźniarska oferuje biustonosze w 78 różnych rozmiarach. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, założyciel firmy postanowił skupić się na różnorodności ciała jako strategii niszowej. Mają tak szeroką gamę produktów, że każdy może znaleźć najlepszy krój i rozmiar biustonosza.

Zbudowali również wizerunek swojej marki wokół pozytywnego nastawienia do ciała, a przesłanie to odbiło się echem wśród setek tysięcy lojalnych klientów.

Analiza konkurencji jest bardzo przydatna przy tworzeniu strategii marketingowej. Pomoże Ci zidentyfikować cenne informacje o Twojej konkurencji, w tym:

 • Platformy mediów społecznościowych, których używają do promowania swojej marki,
 • Strategie, których używają do interakcji z klientami,
 • I słowa kluczowe, na które kierują swój content marketing.

Krok 5: Skoncentruj się na swojej marce

Wyraźna tożsamość marki pomoże Ci przyciągnąć odpowiednich klientów do Twoich produktów. Twoje badania rynkowe i dane z analizy konkurencji powinny pomóc w sformułowaniu dobrze zdefiniowanego przekazu marki.

Badania rynku pokażą Ci główny przekaz, który spodoba się docelowym odbiorcom, a także ton głosu i język, którego musisz używać, aby się z nimi komunikować.

Na przykład, Oktawia Elżbietafirma zajmująca się biżuterią, rozumie, że wielu nabywców w jej branży jest zaniepokojonych wpływem na środowisko, spowodowanym wydobyciem kamieni szlachetnych używanych do produkcji biżuterii.

Dlatego firma zbudowała przekaz marki wokół biżuterii pozyskiwanej w sposób zrównoważony. Jej strona internetowa i profile w mediach społecznościowych pokazują zaangażowanie firmy we współpracę z etycznymi partnerami produkcyjnymi.

Takie podejście przyciągnęło lojalną klientelę, która jest gotowa zapłacić wyższą cenę za swoje produkty.

Ten przykład dodatkowo potwierdza znaczenie posiadania unikalnej tożsamości marki — pomaga budować bazę lojalnych klientów. Kiedy kupujący czują, że zasady firmy są zgodne z ich wartościami, będą nadal kupować od tej firmy.

Krok 6: Wybierz, gdzie będziesz promować swoją firmę

Kiedy firma próbuje połączyć się z określonym segmentem rynku, wybór odpowiednich platform do promocji marki ma kluczowe znaczenie.

Rekommenderad:  5 najlepszych przykładów reklam zawierających treści powiązane z marką Instagram (Reklamy partnerskie)

Pomogą w tym Twoje badania rynku. Pomoże Ci odkryć preferowane platformy Twoich docelowych klientów, sposób, w jaki wyszukują produkty online oraz rodzaj treści, które przyciągną ich uwagę.

Tak więc, jeśli twoją grupą docelową są osoby z wyżu demograficznego, które spędzają więcej czasu Facebook, warto skupić się na tej platformie. A jeśli w większości pochodzą z pokolenia Z, Twoje działania marketingowe będą koncentrować się na platformach takich jak TikTok i Instagram.

Krok 7: Słuchaj swoich klientów

Na tym etapie wypracowana strategia niszowa doprowadziła do powstania nowego produktu, który przyciągnął uwagę segmentu rynku i zacząłeś budować lojalną bazę klientów.

Twoja praca na tym się nie kończy, musisz nadal słuchać swoich klientów, aby móc wykorzystać ich opinie do rozwiązywania problemów i ulepszania produktu.

Narzędzia do słuchania społecznościowego, takie jak BrandWatch I Bufor pomoże Ci monitorować, co ludzie mówią o Twojej marce na wszystkich głównych platformach społecznościowych.

Zalety i wady strategii niszowych

Poświęćmy teraz chwilę na omówienie zalet i wad strategii niszowych.

Zalety strategii niszowych

 • Mniej konkurencji: będziesz miał mniej rywali, ponieważ będziesz sprzedawać wyjątkowy produkt określonej grupie odbiorców
 • Wyższy zwrot z inwestycji: Twój budżet marketingowy zapewni większą sprzedaż za mniej dolarów, ponieważ Twoje wysiłki koncentrują się na osobach, które z największym prawdopodobieństwem kupią od Ciebie
 • Lojalność: kiedy klienci dostają dokładnie to, czego chcą od marki, mają tendencję do pozostawania z nią przez długi czas.

Wady strategii niszowych

 • Ograniczona przestrzeń do wzrostu: ponieważ sprzedajesz do małego segmentu rynku, potencjał rynkowy Twojej firmy jest ograniczony do tej grupy odbiorców
 • Nowy konkurs: kiedy udowodnisz, że nowy pomysł na biznes jest opłacalny, inni konkurenci pojawią się z zamiarem kradzieży twoich klientów i odzwierciedleniem twojego sukcesu

Często Zadawane Pytania

Jest Apple Niszowy rynek?

Apple koncentruje się na sprzedaży telefonów z najwyższej półki nabywcom z klasy średniej i wyższej, których stać na jej ceny premium. Nisza zdominowana przez firmę odpowiada za zaledwie 18% sprzedaży telefonów, a mimo to generuje 74% zysków w branży.

Czy Starbucks to rynek niszowy?

Niszowa strategia Starbucks polega na skupieniu się na klientach o średnich i wysokich dochodach, którzy są zainteresowani produktami kawowymi premium, które mogą spożywać w spokojnej i dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Ta strategia sprawdziła się w firmie i obecnie ma 37% udział w rynku w swojej branży.

Podsumowanie

Strategia niszowa pomaga marce skoncentrować swoje produkty i działania marketingowe na klientach, którzy z największym prawdopodobieństwem zareagują na jej propozycje.

To zwycięska strategia, która może działać dla każdego rodzaju firmy, zarówno dużej, jak i małej. Zapewnia również efektywne wykorzystanie zasobów marketingowych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące najlepszego sposobu wdrożenia strategii niszowej dla swojej nowej firmy, skontaktuj się z nami w sekcji komentarzy.

Table of Contents