Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak opracować strategię marketingową eCommerce z ogromnym katalogiem

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak opracować strategię marketingową eCommerce z ogromnym katalogiem

Jednym z kluczowych elementów, dla których właściciele firm przechodzą od fizycznego do internetowego handlu detalicznego, jest prostota rozszerzania oferty produktów. W przeciwieństwie do tradycyjnego handlu detalicznego, gdzie każdy SKU to dodatkowy koszt w przestrzeni handlowej, handel elektroniczny sprawia, że ​​wystawianie tysięcy produktów na raz jest niezwykle łatwe.

Jest to jeszcze bardziej uproszczone, jeśli Twój model biznesowy obejmuje rynek lub model dropshipping, ponieważ Twoje wydatki są praktycznie takie same, niezależnie od tego, ile produktów przechowujesz.

Oczywiście marketing może się skomplikować w przypadku szerszej gamy produktów. Przyjrzyjmy się najlepszym sposobom łatwego promowania Twojego sklepu internetowego — nawet jeśli masz tysiące produktów.

3 Wyzwania związane z prowadzeniem sklepu eCommerce z ogromnym katalogiem

Prowadzenie sklepu eCommerce z obszernym katalogiem to nie bułka z masłem. Istnieje wiele wyzwań do pokonania.

Twoje kampanie marketingowe mogą być rozproszone zbyt cienko.

Niezależnie od wielkości Twojego sklepu, Twój budżet marketingowy jest wciąż taki sam. W przypadku obszernego katalogu do sprzedaży oznaczałoby to rozłożenie kampanii na tysiące produktów, które nie zawsze mogą przynieść taki sam zwrot, jak wydanie na jeden lub dwa produkty.

Ponadto, jeśli sprzedajesz szeroką gamę produktów bez ich uporządkowania, witryna może być źle zoptymalizowana i niezbyt przyjazna dla użytkownika. Może to utrudnić klientom znalezienie tego, czego potrzebują, i zakup Twoich produktów.

Będziesz potrzebować dużego zespołu lub agencji, aby pomóc w sprzedaży katalogu produktów w wielu kanałach, np Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, i inni. Im więcej kanałów wykorzystasz, tym trudniej będzie efektywnie nimi wszystkimi zarządzać.

Możesz nie być w stanie skutecznie ustawić się.

Łatwiej jest skierować swoją markę do określonej grupy odbiorców, gdy masz tylko kilka produktów do sprzedania. Staje się to jednak trudne, gdy Twój sklep zaspokaja wiele potrzeb i odbiorców.

Ten dylemat jest szczególnie powszechny w przypadku sklepów internetowych prowadzących sprzedaż zarówno B2C, jak i B2B. Twoi klienci B2C będą mieli inne pragnienia i potrzeby niż klienci B2B, więc ich doświadczenia muszą być segmentowane również.

W Twojej firmie może brakować personalizacji.

Wynika to z poprzedniego punktu. Ponieważ kierujesz reklamy na wielu odbiorców i kategorie produktów, personalizacja kampanii pod kątem dotarcia do określonego rodzaju odbiorców może być trudniejsza.

Jasne, możesz tworzyć osobne kampanie kroplowe skierowane do różnych profili odbiorców. Jak jednak radzić sobie z grupami odbiorców, które się pokrywają? Zbyt wiele spersonalizowanych wiadomości może być spamem, a brak personalizacji może powodować mniejszą konwersję.

Jak sprzedawać sklep internetowy z wieloma produktami w 6 Kroki

Jak więc opracować strategię, która działa dla sklepu internetowego z dużym katalogiem? Dowiedzmy Się.

1. Twórz klastry

Jeśli masz duży katalog produktów, tworzenie klastrów może pomóc w uporządkowaniu produktów.

Możesz użyć klastrowania, aby pogrupować podobne produkty. Na przykład, jeśli masz sklep „pionowy” sprzedający wyłącznie produkty kosmetyczne, możesz je posegregować według włosów, skóry, paznokci itp.

Zamiast sprzedawać na określonym rynku, sklep „horyzontalny” sprzedaje produkty na różne potrzeby. Jeśli Twój sklep internetowy jest poziomy, możesz tworzyć wiele poziomów klastrów. Na przykład, jeśli sprzedajesz produkty kosmetyczne i domowe, „Uroda” może stanowić osobny klaster, z pielęgnacją skóry i pielęgnacją włosów jako klastrami podrzędnymi. „Życie w domu” stanowiłoby oddzielny klaster z przyborami kuchennymi, produktami do sypialni itp. jako podgrupami.

Możesz także użyć klastrowania dla rynków pionowych, które są podobne, ale nie takie same. Na przykład, jeśli Twój sklep internetowy sprzedaje akcesoria dla mężczyzn i akcesoria dla kobiet, możesz utworzyć klastry na podstawie płci w taki sam sposób, jak w powyższym przykładzie istnieją podgrupy w ramach każdej głównej kategorii.

Rekommenderad:  Jak zbudowane są zespoły ds. danych?

2. Stwórz strategię pozycjonowania

Strategia pozycjonowania to sposób na określenie swojego miejsca na rynku, któremu chcesz służyć.

Jeśli masz sklep poziomy, możesz podzielić swój sklep na wiele mniejszych marek. Ułatwia to kierowanie każdego produktu do jednej określonej grupy odbiorców.

W przypadku sklepów, które sprzedają tysiące produktów w tej samej szerokiej kategorii, zastosuj zasadę 80:20, aby zidentyfikować 20% produktów, które stanowią 80% przychodów.

Twórz wysoce ukierunkowane persony klientów dla tych konkretnych nabywców produktów.

3. Twórz Persony Kupujących dla każdej Grupy

Persony kupujących pomogą Ci lepiej zrozumieć ich potrzeby i odpowiednio dostosować przekaz.

Twórz segmenty klientów na podstawie zachowań klientów i zamiarów zakupu. Zadaj te pytania, aby zbudować te persony kupujących:

 • Co kupują?
 • Jak wygląda ich proces zakupowy?
 • Jak często kupują?
 • Czy kupują online czy offline?
 • Czy jest w nich coś szczególnego, co odróżnia ich od innych klientów w Twojej niszy?
 • Jaka jest ich demografia?
 • Jaki jest poziom dochodów ich gospodarstwa domowego?
 • Jakie są ich zainteresowania?
 • Czy mieszkają w pobliżu Twojego sklepu stacjonarnego (jeśli dotyczy), czy nie?

4. Mocno zautomatyzuj

Im więcej czasu możesz zaoszczędzić automatyzując kampanie i procesy, tym więcej czasu możesz poświęcić na inne obszary swojego biznesu. Pomoże Ci to również rozszerzyć działalność i dotrzeć do klientów w sposób, który wcześniej nie był możliwy.

W przypadku każdego produktu z grupy 20% przyjrzyj się analityce, aby zidentyfikować wzorce zakupów — średnią wartość zamówienia (AOV), częstotliwość zakupu, co jeszcze jest za to kupowane itp.

Teraz skonfiguruj automatyczne przypomnienia SMS i e-mail, aby wysyłać biuletyny marketingowe promujące te produkty do konkretnego klienta.

Oto kilka świetnych przykładów tego, jak zautomatyzowane marketingu e-mailowego może pracować dla Twojego biznesu eCommerce:

 • Automatycznie wysyłaj newslettery na podstawie tego, jakie produkty są kupowane lub kiedy klienci osiągają określone cele sprzedażowe.
 • Automatycznie wysyłaj e-maile o nadchodzących promocjach lub nowych produktach.
 • Wysyłaj automatyczne wiadomości SMS do potencjalnych klientów, którzy niedawno odwiedzili Twoją witrynę lub kliknęli reklamę Facebook.

W zależności od branży możesz również stworzyć rozbudowany kalendarz marketingowy i zaplanować wysyłanie wiadomości e-mail z wyprzedzeniem, aby dotrzeć do określonych klientów.

5. Ogranicz koszty ogólne

Gdy masz ogromny katalog, łatwo jest dać się ponieść dodawaniu jednostek SKU. Każda jednostka SKU zwiększa koszty ogólne. Zmniejszenie jednostek SKU może usprawnić operacje. Twoje portfolio produktów powinno być dobrze zorganizowane, a produkty, które nie sprzedają się dobrze, powinny zostać wyeliminowane. Pomoże to zarządzać wydatkami i zwiększyć rentowność.

Najlepszym sposobem na to jest zidentyfikowanie wszystkich produktów, które sprzedają się słabo (np 1% sprzedaży) i sprawdzić, czy możesz usunąć je ze swojego katalogu. Jeśli nie jest to możliwe, opracuj alternatywne strategie, takie jak rynek lub dropshippingu dzięki czemu nie musisz posiadać zapasów.

6. Przetestuj swoje strategie marketingowe

Wyrób sobie nawyk regularnego testowania swoich strategii marketingowych. Musisz wiedzieć, czy działają, czy nie.

Najlepszym sposobem na to jest przeprowadzanie testów A/B różnych części witryny, takich jak nagłówki, obrazy lub opisy produktów. Pomoże Ci to uzyskać jaśniejszy obraz tego, co działa w przypadku różnych produktów i odbiorców.

Rekommenderad:  Jak sparować Ford Focus Bluetooth?

Niektóre zalecenia i zalecenia dotyczące sprzedaży online z ogromnym katalogiem

Zanim zbudujesz kampanię marketingową dla swojej długiej listy produktów, musisz upewnić się, że Twoja witryna jest w pełni zoptymalizowana pod kątem doskonałych zakupów.

Zrób: Uważaj na opisy produktów.

Twoja strategia marketingowa eCommerce powinna opierać się na rodzaju sprzedawanych produktów, docelowych odbiorcach i słowach kluczowych, dla których chcesz się pozycjonować.

Jeśli chodzi o opisy produktów, im więcej masz informacji o każdym produkcie, tym lepiej.

Jeśli pozyskujesz opisy produktów od dostawcy, upewnij się, że ktoś z Twojego zespołu przejrzy każdy z tych opisów ręcznie przed ich opublikowaniem. W przeciwnym razie będziesz mieć tysiące stron, które prawdopodobnie są duplikatami — co może mieć wpływ na SEO.

Jest to szczególnie ważne, jeśli do tworzenia katalogu używasz zautomatyzowanej platformy. Niektóre opisy mogą nie być tak skuteczne jak inne lub po prostu nie pasować do osobowości Twojej marki.

Jednym ze sposobów zapewnienia spójności w całej witrynie jest zlecenie copywriterowi przeglądu wszystkich opisów produktów przed ich opublikowaniem. Pozwala to zachować spójność języka i tonu — dzięki czemu klienci mogą szybko znaleźć to, czego szukają, zamiast być przytłoczonym zbyt dużą ilością informacji naraz.

Zrób: Uczyń doświadczenie klienta priorytetem.

Twórz wewnętrzne tagi dla powiązanych produktów, które poprawiają UX. Na przykład, jeśli sprzedajesz czerwoną i niebieską piłkę, są to różne jednostki SKU. Jeśli jednak są one oznaczone razem, kupujący może sprawdzić te warianty przed zakupem jednego, który mu się podoba.

Upewnij się, że wszystkie Twoje strony produktów automatycznie przekierowują do głównej strony produktu, gdy klient zakończy zakup. Jest to bardzo ważne, ponieważ daje wrażenie zaufania i utwierdza klienta w przekonaniu, że jego zamówienie zostanie zrealizowane.

Utwórz formularz subskrypcji e-mail na swojej stronie internetowej, aby kupujący mogli w wygodny sposób otrzymywać okresowe informacje o nowych produktach lub promocjach pocztą elektroniczną.

Nie: marnuj budżetu Google na indeksowanie.

Kiedy masz ogromny katalog, jest wiele produktów, które musisz śledzić. Chcesz również upewnić się, że Twój sklep jest zoptymalizowany, aby w pełni wykorzystać SEO.

Aby to zrobić, musisz regularnie uruchamiać pająki w swojej witrynie. Pomoże to mieć oko na wszelkie błędy 404 lub uszkodzone linki w Twojej witrynie.

Pomoże Ci również wyczyścić strony produktów wycofanych (które już nie istnieją), aby Google nie marnował swojego „budżetu na indeksowanie” na niepotrzebne strony. Możesz także skorzystać z Narzędzi Google dla webmasterów, aby sprawdzić, czy są jakieś problemy z Twoją witryną.

Pająki Google służą nie tylko do sprawdzania, czy któregoś z Twoich produktów nie ma w indeksie, ale także do sprawdzania, czy wszystkie Twoje produkty są widoczne i dostępne. Im są bardziej widoczne i dostępne, tym bardziej prawdopodobne jest, że kupujący będą mogli je znaleźć, szukając Twojej marki w Google.

Powinieneś również upewnić się, że Twój sklep jest zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych i tabletów. Oznacza to użycie responsywnego projektu i CSS Grid Layout zamiast starszych metod, takich jak pływaki i pozycjonowanie bezwzględne.

Zrób: Połącz wewnętrznie.

W miarę rozwoju firmy prawdopodobnie będziesz mieć duży katalog produktów do sprzedaży. Im więcej sprzedajesz, tym bardziej skomplikowane może być zarządzanie. Jak więc śledzić wszystkie odmiany produktów i upewnić się, że klienci mogą znaleźć to, czego szukają?

Jedna sztuczka polega na utworzeniu wewnętrznych linków między tymi różnymi powiązanymi produktami wewnętrznymi, aby kupujący mogli łatwo nawigować. Możesz to zrobić, tworząc łącze z jednej strony produktu do innej w ramach tej samej kategorii.

Rekommenderad:  Bitwarden: Jak sprawdzić, czy Twoja nazwa użytkownika jest częścią naruszenia danych

Dzięki temu klienci wyszukujący „buty” lub „łyżwy” mogą znaleźć potrzebne im produkty bez konieczności przeszukiwania każdej strony produktu w Twoim katalogu.

Załóżmy na przykład, że ty sprzedawaj książki w swoim sklepie eCommerce tylko z trzema kategoriami książek (beletrystyka, literatura faktu i historia). W takim przypadku sensowne jest utworzenie wewnętrznych linków między tymi kategoriami, aby gdy ktoś wyszukuje „książki”, mógł zobaczyć wszystkie różne książki dostępne w Twoim sklepie.

Zrób: użyj sztucznej inteligencji, aby zidentyfikować powiązane produkty do sprzedaży krzyżowej lub dodatkowej.

Nie wystarczy po prostu mieć ogromny katalog produktów. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do identyfikowania powiązanych produktów do sprzedaży krzyżowej lub dodatkowej ma kluczowe znaczenie.

Załóżmy na przykład, że masz firmę fotograficzną, która sprzedaje aparaty fotograficzne. Możesz sprzedawać klientom dodatkowe obiektywy i inne akcesoria. Jest to dość proste, gdy masz mały katalog produktów.

W przypadku dużego sklepu użyj sztucznej inteligencji do przewidywania zachowań zakupowych na podstawie historii zakupów. Te spostrzeżenia mogą pomóc Ci polecić odpowiednie produkty w witrynie i za pomocą zasobów marketingowych, takich jak biuletyny lub reklamy remarketingowe.

Platformy e-mail marketingu, takie jak Moosend zintegrować z aplikacjami innych firm, które mogą dostarczać tych informacji. Dzięki temu możesz zautomatyzować wiadomości i harmonogram dostarczania wiadomości marketingowych.

Nie: Zapomnij o optymalizacji automatyzacji.

Jedną z podstawowych części marketingu eCommerce jest analityka. Nie jest tajemnicą, że jako marketer zawsze szukasz sposobów na ulepszenie swoich kampanii i optymalizację ich w celu uzyskania lepszych wyników. Gdy zaczynasz zwiększać skalę swojej firmy, automatyzacja zawsze może się nie udać. Używaj wskaźników, takich jak wskaźniki otwarć, zaangażowanie i rezygnacje z subskrypcji, aby zidentyfikować źle zoptymalizowane kampanie i przerobić je.

Te taktyki pozwalają zobaczyć, co działa, a co nie. Na przykład, jeśli zauważysz, że Twoje kampanie są skuteczne pod względem zaangażowania, ale nie pod względem konwersji, może to oznaczać problem ze stroną docelową lub wezwaniem do działania (CTA). Jeśli tak jest, nadszedł czas, aby przemyśleć swoją strategię i wprowadzić odpowiednie zmiany.

Wniosek

Kiedy masz ogromny katalog produktów, musisz stawić czoła kilku wyzwaniom. Jak masz sobie radzić z takimi rzeczami jak płatny marketing w wyszukiwarkach? Co powiesz na tworzenie i dystrybucję treści w wielu kanałach? Jest wiele do rozważenia, więc od samego początku musisz opracować spójną strategię marketingową eCommerce. Jeśli nie, prawdopodobnie napotkasz problemy po drodze.

Umieść wyżej wymienione strategie w zagraj o swój sklep eCommerce i obserwuj, jak to pomaga sprzedawać lepiej i szybciej.