Jak poprawić wygląd filmów w VLC

Może ci się wydawać, że kolory są trochę nie w porządku YouTube wideo. Lub możesz mieć słaby wzrok, tak jak twój, i uważasz, że każdy film wygląda niewyraźnie, tak jakby Twój ekran był pokryty wazeliną. VLC jest tutaj, aby pomóc.

Istnieje niezliczona ilość poradników wyjaśniających, w jaki sposób możesz ulepszyć swoje filmy, aby poprawić ich wygląd, ale wszystkie one ostatecznie wymagają rekompresji lub transkodowania plików. Jest to procedura, która może potrwać od pięciu minut do pięciu godzin, w zależności od zawartości i możliwości komputera. Po co spędzać tyle czasu, wysiłku, zasobów komputera i energii elektrycznej, jeśli wszystko, czego chcesz, to obejrzeć film, ale ulepszony z lepszym kontrastem i może bardziej wyraźnymi szczegółami?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak w tym celu zastosować efekty VLC i filtry w czasie rzeczywistym podczas odtwarzania wideo.

Efekty i filtry

Chociaż można go używać jako narzędzia do edycji, VLC jest przede wszystkim odtwarzaczem multimedialnym. Tak więc efekty i filtry działają przede wszystkim w czasie rzeczywistym.

Oznacza to, że nie musisz wstępnie przetwarzać filmu, ale możesz go włączyć i zmodyfikować podczas odtwarzania na ekranie, aby dostosować go do swoich upodobań.

VLC Ulepszone efekty wideo i filtry

Aby uzyskać dostęp do efektów i filtrów, podczas odtwarzania (lub wstrzymania) filmu kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Narzędzia -> Efekty i filtry” lub naciśnij Ctrl + E na klawiaturze.

Odcień i nasycenie

Niektóre filmy mogą wyglądać na wyprane, inne jak ruchome plamy koloru. W obu przypadkach suwaki Barwa i Nasycenie są Twoimi przyjaciółmi. Możesz je znaleźć, jak każda opcja, którą tutaj zbadamy, w panelu „Efekty wideo -> Niezbędne”.

Ulepszone filmy VLC Barwa i nasycenie

Po włączeniu „regulacji obrazu” możesz przesuwać pełną gamę kolorów za pomocą suwaka Barwa. Jest to rzadko wymagane, w porównaniu do suwaka Nasycenie, który reguluje bogactwo kolorów w strumieniu wideo. Aż do lewej strony, a Twoje wideo stanie się czarno-białe, a na przeciwległej krawędzi sprawi, że będzie wyglądać jak stara taśma VHS.

Jasność, kontrast i gamma

Czy widzisz jakiś szary blok tańczący w ciemnych obszarach wideo, czy też światła i błyszczące białe powierzchnie wyglądają jak matowa szarość? Masz problem z jasnością i kontrastem.

Ulepszone filmy VLC Jasność Kontrast Gamma

Dostosuj dwa suwaki, aż wszystko będzie wyglądało dobrze. Szybkie „oszustwo” obniża jasność, aż najciemniejszy punkt ciemnej ramki stanie się tak czarny, jak to tylko możliwe, na ekranie, a następnie zwiększy kontrast, aż najjaśniejsza część (jak jasna lub błyszcząca metalowa powierzchnia) będzie wyglądać odwrotnie, jak jasny, jak na ekranie może pokazać.

Jeśli twoje białe i czarne kolory wyglądają OK, ale jakoś każda klatka jest wyprana lub, przeciwnie, każdy kształt wymowy jak kreskówka, popraw wartość gamma.

Wyostrz i Ziarno filmu

Dla osób o doskonałym wzroku wyniki następujących poprawek będą wyglądały przerażająco. Jeśli jednak każde wideo wygląda na zbyt rozmyte, włączenie efektu Wyostrzanie i zwiększenie jego wartości Sigma może sprawić, że poczujesz się, jakbyś nosił zupełnie nowe okulary, poprawiając najdrobniejsze szczegóły.

Nie przesadzaj, bo Twój film zmieni się w późnego Picassa w ruchu. Pozostań na lewo od pierwszego znaku.

Ulepszone filmy VLC Wyostrzają ziarno

Film Grain emuluje irytujący hałas, który był zauważalny w analogowych sygnałach wideo. Powodem, dla którego możesz chcieć włączyć tę funkcję, jest to, że piksele dodawane w bardziej płaskich obszarach ramki pomagają naszym przyzwyczajonym do wykrywania ruchu oczom dostrzec więcej szczegółów.

Może to być iluzja, ale wypróbuj ją na niskim poziomie, a wynik może być zaskakujący.

Scenariusze poszczególnych przypadków

Te proste poprawki pomogą Ci uaktualnić każdy film oglądany w VLC lub przynajmniej dostosować jego wygląd do własnych upodobań. Każda osoba jest inna, więc to, co wydaje się zbyt kolorowe dla jednego, może wydawać się skala szarości dla drugiego.

To nie tylko kwestia osobistych preferencji, ponieważ każdy pojedynczy film to inna sprawa. Jako skrajny przykład, kolorowe filmy anime zazwyczaj wymagają innego zestawu poprawek w porównaniu do starych thrillerów Hitchcock.

To niefortunne, że przynajmniej o ile wiemy, VLC nie oferuje opcji tworzenia profili poprawek, a każda wprowadzona zmiana będzie miała zastosowanie do aktywnego wideo (jeśli klikniesz „Zamknij” po poprawkach) lub do wszystkich VLC gra od teraz (jeśli wybierzesz opcję „Zapisz”).

Czy ten artykuł jest przydatny?