Jak poznać i usunąć osobę, która kradnie twoje WiFi

Jak poznać i usunąć osobę, która kradnie twoje WiFi 1

Udostępnianie jest ważne, ale jeśli chodzi o Wi-Fi, chcesz kontrolować, komu je udostępniasz. Jeśli udostępnisz swoje hasło zbyt wielu znajomym, zauważysz, jak niska będzie prędkość Internetu, i to jeśli policzysz osoby, którym możesz się połączyć.

Jeśli komuś uda się zhakować sygnał Wi-Fi i połączyć się z siecią, prędkość Internetu ucierpi jeszcze bardziej. Poniższe wskazówki pomogą Ci dowiedzieć się, kto ma dostęp do Twojej sieci Wi-Fi i jak je wyrzucić w razie potrzeby.

Jak stwierdzić, czy Twoja sieć WiFi została zhakowana

Jak poznać i usunąć osobę, która kradnie twoje WiFi 2

Twoje połączenie internetowe zwykle działa najlepiej i rzadko jest wolne, ale przez ostatnie kilka dni nie było takie samo. Jest wolniejszy niż zwykle, ale nie dodałeś żadnych innych urządzeń, aby uzasadnić powolność. Wolne połączenie internetowe jest zwykle pierwszym sygnałem, że ktoś kradnie twoje Wi-Fi, ale czy tak się stało w tym przypadku?

Utrata sygnału Wi-Fi nie jest niczym niezwykłym, ale nie jest to coś, co powinno zdarzać się regularnie. Jeśli zdarza się to często, ktoś zdecydowanie używa Twojej sieci Wi-Fi bez Twojej zgody. Kolejnym znakiem, że ktoś kradnie twoje Wi-Fi, byłoby miganie lampek na routerze, gdy nie korzystasz z żadnego z urządzeń.

Ale jeśli chcesz się upewnić, czy tak jest, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zainstalować aplikację na Androida o nazwie Fing. Aplikacja jest łatwa w użyciu i daje listę wszystkich urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi. Zobaczysz także, które urządzenia są aktualnie online.

Jak poznać i usunąć osobę, która kradnie twoje WiFi 3

Wybierz strzałkę po prawej stronie podejrzanego urządzenia, aby dodać informacje, takie jak nazwa, dodatkowe notatki lub lokalizację tego urządzenia (jeśli masz tego rodzaju informacje).

Jak zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi WiFi do sieci

Często zdarza się, że goście pytają Cię o pozwolenie na dostęp do Twojej sieci Wi-Fi. Ponieważ chcesz być dobrym gospodarzem, możesz podać im swoje hasło, ale z czasem zapomnij, że im je podałeś. Wystarczy, że będą w pewnej odległości od sygnału Wi-Fi, aby móc się połączyć.

Jak poznać i usunąć osobę, która kradnie twoje WiFi 4

Pamiętaj, że wszelkie nielegalne działania, które mogą wykonywać, zostaną przypisane do Ciebie. Po prostu zmieniając hasło, uniemożliwisz nieautoryzowanym urządzeniom podłączenie się do sieci.

Innym sposobem na zablokowanie komuś dostępu do sieci byłoby uniemożliwienie mu korzystania z adresu MAC urządzenia, czyli numeru identyfikującego urządzenie. Adres MAC urządzenia można znaleźć we wcześniej zainstalowanej aplikacji Fing. Wybierz urządzenie, które chcesz zablokować, i przeciągnij w dół, aby znaleźć adres MAC.

Jak poznać i usunąć osobę, która kradnie twoje WiFi 5

Możesz to zrobić za pomocą komputera podłączonego do routera i wpisać adres IP routera w pasku adresu przeglądarki. Istnieją routery, które używają domyślnych adresów IP, takich jak 192.168.1.100, 192.168.0.1, 192.168.2.1lub 192.168.1.1

Jeśli żaden z tych domyślnych adresów IP nie działał, wystarczy tylko kilka kroków, aby znaleźć go w ustawieniach komputera. Przejdź do paska wyszukiwania komputera i wpisz Centrum sterowania. Kliknij Sieć i Internet, a następnie Centrum sieci i udostępniania.

Jak poznać i usunąć osobę, która kradnie twoje WiFi 6

Po lewej stronie okna kliknij Zmień ustawienia karty i kliknij sieć WiFi, z której korzysta intruz. Kiedy pojawi się pole Status WiFi, kliknij pole Szczegóły.

Jak poznać i usunąć osobę, która kradnie twoje WiFi 7

W następnym oknie adres IP routera zostanie wyświetlony z boku adresu IPv4. Wpisz ten adres IP w pasku adresu przeglądarki, aby uzyskać dostęp do ustawień routera. Zobaczysz opcję, taką jak Next, która będzie wymagać podania danych logowania do routera.

Po wejściu znajdź opcje zabezpieczeń. Jeśli nie możesz go znaleźć, poszukaj go w Ustawieniach zaawansowanych. Lokalizacja ustawienia będzie się różnić w zależności od posiadanego routera.

Po znalezieniu ustawienia Zabezpieczenia zlokalizuj i kliknij opcję Filtrowanie adresów MAC, a następnie Dodaj urządzenie. Dodaj adres MAC nieautoryzowanego urządzenia. Aby zapisać zmiany, kliknij Zapisz lub podobną opcję. W końcu wieczorem dobrze się zamkniesz, wiedząc, że do Twojej sieci Wi-Fi nie są podłączone żadne nieautoryzowane urządzenia.

Wniosek

Zawsze uważaj, komu zezwalasz na dostęp do sieci Wi-Fi, ponieważ nie zawsze możesz mieć oko na to, co robią. Ilu intruzów znalazłeś? Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy.