Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak prowadzić grupę fokusową

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak prowadzić grupę fokusową

Grupy fokusowe są przydatne dla firm, które chcą dowiedzieć się więcej o swoich klientach lub potencjale grupa docelowa. Pozwalają zbierać spostrzeżenia i angażować się w interaktywne rozmowy, które mogą kształtować decyzje biznesowe.

Więc czym są grupy fokusowe, Dokładnie? Ogólnie rzecz biorąc, jest to prowadzona dyskusja z reprezentatywną grupą konsumentów na temat nowego produktu, inicjatywy lub kampanii marketingowej. Zadajesz pytania i ułatwiasz dialog między rynkiem docelowym, aby poznać ich opinie, a następnie wykorzystać te spostrzeżenia do kształtowania przyszłych kampanii lub premier.

Kiedy już zdecydujesz, że Twoja mała firma musi organizować grupy fokusowe, musisz dowiedzieć się, jak to zrobić. Oto jak prowadzić grupę fokusową.Jak prowadzić grupę fokusową

Nie wszystkie grupy fokusowe są takie same. Istnieje jednak ogólna lista kroków, które mogą pomóc Ci pokierować Twoją podróżą w kierunku zebrania przydatnych informacji od docelowych klientów.

Wyznaczone cele

Każda grupa fokusowa powinna mieć określony cel. Nie traktuj tego jako ogólnej sesji badania rynku; zamiast tego wykorzystaj to jako okazję do poznania opinii konsumentów na temat konkretnej części Twojej inicjatywy. Na przykład, jeśli myślisz o wprowadzeniu nowej linii produktów pełnej produktów przyjaznych dla środowiska, tematy dyskusji powinny koncentrować się na tym, jak bardzo klienci cenią tę jakość, a nie na innych aspektach tych produktów.

Określ swój rynek docelowy

Musisz także pomyśleć o tym, od jakich docelowych klientów chcesz się uczyć. Jeśli nowy produkt jest skierowany głównie do starszej grupy demograficznej, powinieneś skupić się na tej grupie. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujesz reprezentatywnej grupy, więc staraj się pozyskać osoby z każdej grupy demograficznej lub grupy zainteresowań, które mogą stanowić odpowiednią bazę klientów.

Wybierz lokalizację i godzinę

Potrzebujesz wystarczająco dużej fizycznej lokalizacji, aby pomieścić uczestników w jednym miejscu, takim jak sala lub duża sala konferencyjna. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujesz od pięciu do piętnastu uczestników w każdej rozmowie. Należy jednak ułatwić wszystkim dostęp, zapewniając duży parking lub bliskość środków transportu publicznego. Planując, pamiętaj o czasie, w którym Twoi idealni uczestnicy prawdopodobnie będą dostępni. Na przykład, jeśli kierujesz reklamy do profesjonalistów, prawdopodobnie powinno to odbywać się po godzinach pracy.

Rekrut

Następnie nadszedł czas, aby faktycznie zaprosić ludzi do wzięcia udziału w grupie fokusowej. Możesz kontaktować się bezpośrednio z klientami ze swojego adresu e-mail lub listy albo reklamować możliwość w publikacjach lub punktach sprzedaży, które są popularne w grupie lub na rynku docelowym. Na przykład, jeśli szukasz właścicieli zwierząt domowych w swojej społeczności, umieść reklamy w pobliżu lokalnych biur weterynaryjnych. Poproś ludzi o kontakt w celu potwierdzenia, a możesz nawet zaoferować mały prezent lub zachętę do udziału.

Napisać pytania

Gdy masz już na myśli swoje cele i uczestników, musisz bardziej szczegółowo określić, o co chcesz zapytać. Wszystkie pytania powinny koncentrować się na twoich celach, a każde z nich ma na celu wywołanie głębokich rozmów. Staraj się, aby wszystko było bezstronne i otwarte, na przykład pytania „dlaczego” i „jak”.

Ułatwiaj Grupę

Teraz możesz faktycznie uruchomić wydarzenie. Idealnie byłoby, gdyby obecnych było dwóch lub więcej członków zespołu. Jeden jest po to, aby zadawać pytania i ułatwiać dyskusje. Drugi powinien robić notatki, nagrywać i zapewniać wsparcie podczas całej sesji. Chociaż ważne jest, aby trzymać się ogólnego zarysu i listy tematów, powinieneś także zachować otwartość i pozwolić uczestnikom poruszyć kwestie, które uważają za ważne. Możesz być zaskoczony tym, czego się dowiesz, jeśli po prostu będziesz śledzić wątek i udostępnić innym forum do otwartego udostępniania.

Rekommenderad:  Olej napędowy zanieczyszcza jak akumulatory elektryczne: nadchodzi wodór

Analizuj wyniki

Twoja grupa fokusowa jest skuteczna tylko wtedy, gdy jesteś w stanie działać na podstawie dostarczonych informacji. Następnie poświęć trochę czasu na przejrzenie notatek i nagrań, aby zagłębić się w informacje dostarczone przez uczestników. Możesz zauważyć trendy, które kształtują Twoje kampanie lub inicjatywy, lub odnotować interesujące punkty, o których wcześniej nie pomyślałeś. Następnie możesz działać na podstawie tych informacji, aby ulepszyć swoje nowe produkty lub kampanie marketingowe w oparciu o wyniki.

Wskazówki dla grup fokusowych

Skuteczne prowadzenie grupy fokusowej wymaga starannego planowania i finezji. Jeśli jesteś nowy w tej koncepcji, weź sobie te wskazówki do serca podczas planowania, ułatwiania i analizowania tej przydatnej metody badania rynku.

1. Priorytetyzuj cele

Oprócz ogólnego celu dla grupy fokusowej, stwórz krótką listę pytań, na które chcesz odpowiedzieć do końca. Niekoniecznie są to dokładnie te pytania, które zadajesz; powinny one być zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwiały rozmowy dotyczące Twoich celów.

2. Podziel grupy klientów

Musisz także ocenić, jakie grupy demograficzne chcesz uwzględnić w swojej grupie fokusowej. Następnie określ, jaki procent każdej grupy powinien pasować do każdego typu klienta.

3. Oddzielne grupy, jeśli to konieczne

Jeśli chcesz uzyskać informacje od wielu grup, ale martwisz się, że klienci nie będą uczciwie dzielić się informacjami z całą obecną grupą, rozważ rozdzielenie ich i prowadzenie różnych grup. Na przykład niektóre tematy mogą nie być wygodne dla mężczyzn i kobiet do dyskusji w tym samym pokoju, więc możesz podzielić ich na dwie grupy.

4. Wybierz dogodną lokalizację

Musisz maksymalnie ułatwić uczestnikom pojawienie się. Wybierz więc łatwo dostępne miejsce publiczne, do którego podróżowanie nie zajmie dużo czasu. Następnie podaj jasne wskazówki, aby wszyscy dokładnie wiedzieli, jak się tam dostać. Bonus, jeśli jest bezpłatny parking lub dostęp do pobliskich autobusów lub pociągów.

5. Stwórz komfortową atmosferę

Chcesz, aby uczestnicy czuli się komfortowo, aby mogli mówić otwarcie i byli skupieni podczas całej sesji. Ustaw wygodną temperaturę i zapewnij przyjemne miejsce do siedzenia z wystarczającą ilością miejsca dla wszystkich. Aby ludzie czuli się komfortowo społecznie, rozstaw plakietki dla wszystkich, aby mogli się poznać i przedstawić w przyjazny sposób po przybyciu. Możesz również zapewnić lekkie przekąski, zwłaszcza jeśli planujesz je przechowywać przez godzinę lub dłużej.

6. Zaproś więcej uczestników niż potrzebujesz

Nawet jeśli zapewnisz zachętę, niektórzy z twoich uczestników mogą się nie pojawić z powodu konfliktów w harmonogramie w ostatniej chwili, więc możesz chcieć zaprosić więcej osób, niż faktycznie możesz użyć do grupy fokusowej. Nie przesadzaj, ponieważ nie chcesz, aby pokój był zbyt zatłoczony, ale jeśli chcesz grupę 10 osób, rozważ zaproszenie 12 osób na wszelki wypadek. W idealnym przypadku utwórz zakres akceptowalnych grup, a następnie zaproś największą liczbę, z którą czujesz się komfortowo.

7. Zacznij od najważniejszych pytań

Uczestnicy są prawdopodobnie najbardziej skoncentrowani i otwarci na dyskusję na wczesnym etapie. Ustal priorytety dla pytań, które naprawdę chcesz omówić z góry. Pomoże to również upewnić się, że zostaną udzielone odpowiedzi na wypadek, gdyby inne tematy były dłuższe niż oczekiwano lub dyskusja zboczyła z kursu w nieoczekiwanym kierunku.

Rekommenderad:  Jak ustawić GIF jako zdjęcie profilowe na WhatsApp?

8. Pytania słowne ułatwiające dyskusję

W miarę możliwości unikaj pytań typu „tak” lub „nie” i staraj się, aby wszystko było otwarte, aby ludzie rozmawiali tak długo, jak to możliwe. Głównym celem grupy fokusowej jest zebranie informacji, więc głębokie nurkowanie jest prawie zawsze korzystne. W miarę możliwości staraj się używać tematów zaczynających się od „co”, „dlaczego” i „jak”.

9. Zmieniaj typy pytań

Możesz jednak lepiej zainteresować ludzi, jeśli Twoje pytania mają różny format. Możesz na przykład zadać pytania otwarte, gry w skojarzenia słów i luźne dyskusje. Spróbuj równomiernie rozłożyć te rodzaje pytań w trakcie sesji. Twórz różne sekcje, aby ludzie się nie nudzili, a grupa fokusowa nie wydawała się zbyt powtarzalna.

10. Zadawaj pytania neutralnie

Należy również unikać stronniczych sformułowań. Jeśli uczestnicy myślą, że szukasz konkretnej odpowiedzi, prawdopodobnie powiedzą ci to, co chcesz usłyszeć. Ponieważ Twoim celem powinno być zebranie uczciwych opinii, unikaj pytań zawierających sformułowania typu „Czy nie powiedziałbyś…?” lub „Nie sądzisz…?”

11. Zadawaj dodatkowe pytania

Twoja grupa fokusowa może ujawnić tematy lub informacje, których się nie spodziewałeś, więc powinieneś być otwarty na zadawanie pytań, których nie ma na liście. Możesz przygotować kilka potencjalnych działań następczych, ale powinieneś też być przygotowany na myślenie w locie.

12. Mów bezpośrednio do cichych uczestników

Czasami jedna osoba może zdominować dyskusję w grupie fokusowej, więc upewnij się, że zwracasz się bezpośrednio do innych uczestników, abyś mógł zebrać spostrzeżenia od wszystkich. Nie musisz być niegrzeczny ani wymagający, po prostu chodź po pokoju lub kieruj pytania do konkretnych osób.

13. Rozważ szybkie lodołamacze

Na początku grupy fokusowej możesz rozważyć chodzenie po sali i proszenie ludzi o przedstawienie się lub zadawanie szybkich pytań na przełamanie lodów. Może to pomóc ludziom poczuć się bardziej komfortowo, otwierając się na innych uczestników.

14. Rób notatki

Nawet jeśli nagrywasz sesję, zanotowanie określonych części sesji może pomóc w późniejszym odwołaniu się do przydatnych spostrzeżeń. Poproś członka zespołu, który nie prowadzi sesji, aby wysłuchał i zwrócił uwagę na kwestie, które wydają się ważne.

15. Nagrywaj sesje

Nawet z notatkami możesz później wrócić i wysłuchać całej dyskusji. Nagranie audio lub wideo może pomóc ci wrócić z innymi członkami zespołu, abyś mógł dokładnie wszystko przeanalizować.

16. Zwróć uwagę na język ciała

Nie wszystkie twoje spostrzeżenia muszą pochodzić z rzeczy, które faktycznie zostały powiedziane podczas grupy fokusowej. Czasami równie wiele można się nauczyć, patrząc na twarze ludzi i zauważając ich mowę ciała podczas mówienia. Poproś notatnika o określenie takich rzeczy, jak mimika i postawa podczas całej sesji. Na przykład osoba, która siada i otwiera szeroko oczy podczas określonej reklamy lub pytania, pokazuje, że jest szczególnie zainteresowana tym obszarem. A jeśli to możliwe, nagranie wideo może później pomóc w bardziej efektywnej analizie tego aspektu grupy fokusowej.

17. Mów krótko

Ważnym elementem planowania grup fokusowych jest czas. Im dłużej działa Twoja grupa fokusowa, tym bardziej prawdopodobne jest, że Twoi uczestnicy zaczną się nudzić lub zniechęcać. Może to prowadzić do mniej dokładnych spostrzeżeń lub mniej zaangażowanych dyskusji. Aby utrzymać uwagę wszystkich, postaraj się, aby trwało to około godziny do półtorej. Przećwicz sesję wcześniej i miej oko na czas całej dyskusji, aby utrzymać ją w ruchu.

Rekommenderad:  Jak usunąć Adobe Flash z komputera Mac?

18. Podsumuj kluczowe punkty

Podczas dyskusji uczestnicy mogą czasami zgłaszać kwestie, które są nieco złożone lub niespójne. Aby utrzymać zaangażowanie innych uczestników i wyjaśnić wszystko sobie i członkom zespołu, staraj się okresowo podsumowywać te punkty. Po prostu streść własnymi słowami w uproszczony sposób. Następnie możesz poprosić, aby upewnić się, że dobrze rozumiesz, co mieli na myśli.

19. Poszukaj ogólnych motywów

Przeglądając i analizując dyskusję z grupy fokusowej, staraj się zwracać uwagę na powtarzające się tematy lub punkty, które wykorzystało lub poruszyło wielu uczestników. Nie musisz działać w odniesieniu do każdego punktu, który zgłasza każda osoba, ale te, które pojawiają się raz za razem, są prawdopodobnie warte przynajmniej zbadania.

20. Zbieraj dane osobowe

Musisz zebrać zgodę od każdego uczestnika grupy fokusowej. Powinieneś także zebrać podstawowe dane osobowe, aby móc jeszcze bardziej podzielić spostrzeżenia. Zanim zaczniesz, poproś każdą osobę o wypełnienie szybkiego formularza, który udzieli Ci pozwolenia na wykorzystanie ich spostrzeżeń i poprosi o adres e-mail lub dane kontaktowe oraz podstawowe dane demograficzne. Może to pomóc w dostrzeżeniu głębszych trendów z sesji. Na przykład możesz zauważyć, że starsi uczestnicy są bardziej pozytywnie nastawieni do potencjalnego nowego produktu niż młodsi uczestnicy. Dzięki temu możesz łatwiej określić, komu sprzedawać swój nowy produkt.

Wniosek

Grupy fokusowe to popularna metoda badania rynku wykorzystywana do zdobywania dodatkowych informacji o klientach. Jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś grupy fokusowej dla swojej małej firmy, powyższe wskazówki pomogą Ci zachować porządek i faktycznie wyciągnąć od uczestników cenne spostrzeżenia, które mogą sprawić, że Twoje nowe inicjatywy odniosą sukces. Gdy poprowadzisz pierwszą grupę fokusową, możesz dowiedzieć się, jakie strategie zastosowałeś najlepiej dla swojej firmy, a następnie wprowadzać poprawki w miarę postępów. Za każdym razem, gdy prowadzisz grupy fokusowe dla swojej firmy, prawdopodobnie będziesz jeszcze lepszy na każdym kroku i ostatecznie uzyskasz bardziej korzystne wyniki.

Powiązana lektura: Co to jest grupa fokusowa


Table of Contents