Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak przedłużyć żywotność baterii MacBooka [Guide]

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak przedłużyć żywotność baterii MacBooka [Guide]

Głównym problemem dotyczącym laptopów jest szybkość. W rezultacie obecnie producenci wykorzystują technologię do granic możliwości, stale unowocześniając procesory, karty graficzne, pamięci, monitory i tak dalej. Na pierwszy rzut oka wszystko to wydaje się piękne, jednak laptop musi być przenośny, a wszystkie te zmiany mają bezpośredni wpływ na żywotność baterii. Zwłaszcza jeśli mówimy o MacBooku.

Istnieje kilka wskazówek i wskazówek przedłużyć żywotność baterii MacBooka o kilka godzin. Urządzenie przenośne, które jest cały czas podłączone do prądu, nie jest lepsze od zwykłego komputera stacjonarnego, więc czytaj dalej poniższy artykuł, aby znaleźć odpowiedzi na ten problem.

Wydłuż żywotność baterii MacBooka

Bateria to kluczowy element laptopa. Dzięki niezbędnej kalibracji i właściwej konserwacji akumulator może zachować optymalną wydajność i wytrzymać znacznie więcej w miarę upływu czasu. Według różnych producentów akumulator do najnowszego MacBooka Pro trwa do 7 godziny. Pewne obawy mogą pojawić się, gdy zobaczysz, że bateria Twojego nowego laptopa nie jest nawet bliska tej autonomii. Na szczęście istnieje kilka sposobów na wydłużenie tego okresu:

Przyciemnić ekran

Pierwszą i łatwą rzeczą, którą musisz zrobić, jest dostosowanie jasności ekranu. Wyświetlacz to jedna z najbardziej energochłonnych części laptopa, więc aby oszczędzać energię, wystarczy zmniejszyć jasność.

Operację tę można wykonać na dwa sposoby: jeden polega na naciśnięciu klawisza F1 w celu zmniejszenia jasności, a drugi obejmuje więcej kroków:

  1. Przejdź do Preferencji systemowych w obszarze Apple menu, które znajduje się w lewym górnym rogu ekranu, wybierz opcję Wyświetlacze.
  2. Odznacz opcję „Automatycznie dostosuj jasność” i przeciągnij suwak w lewo, tak jak Ci odpowiada.

Ustawienia karty graficznej

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia baterii jest zmiana ustawień domyślnej karty graficznej. Można to zrobić tylko w przypadku nowych MacBooków wyposażonych w dwie karty graficzne: jedną wbudowaną i drugą dedykowaną.

Aby to zrobić, po prostu przejdź do Preferencji systemowych w Docku i kliknij Oszczędzanie energii. W obszarze Grafika sprawdź, czy zaznaczona jest opcja „Lepsza żywotność baterii” lub „Wyższa wydajność”. Wybierz pierwszy.

Dostosuj czas snu

Wróć do menu Oszczędzanie energii i dostosuj ustawienia uśpienia wyświetlacza i komputera. Przeciągnij suwak w lewo i zaznacz także opcję „Uśpij dyski twarde, jeśli to możliwe” i „Automatycznie zmniejsz jasność przed przejściem wyświetlacza w stan uśpienia”. Zmniejszą one tylko trochę zużycie baterii, ale różnica będzie widoczna.

Wyłącz Bluetooth

Jeśli nie używasz usługi Bluetooth do podłączania urządzenia peryferyjnego, wyłącz ją, ponieważ pochłania ona energię. Można to zrobić na dwa różne sposoby. Pierwsza polega na kliknięciu ikony Bluetooth, która znajduje się w prawym górnym rogu pulpitu i wybraniu opcji „Wyłącz Bluetooth”.

Drugi sposób polega na przejściu do ustawień Bluetooth w Preferencjach systemowych. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ikony Preferencji systemowych, jest to szary kwadrat z kilkoma zębatkami w środku. Tutaj po prostu odznacz pole „Włącz”. Jeśli wszystko zostało poprawnie wykonane, ikona Bluetooth powinna być teraz wyszarzona.

Wyłącz Wi-Fi

Wi-Fi pozostaje włączone częściej niż usługa Bluetooth, ponieważ służy do realizacji połączenia z Internetem. Jednak w niektórych sytuacjach można go zmniejszyć, aby uzyskać większą moc. Aby to zrobić, po prostu przejdź do prawego górnego rogu ekranu, kliknij ikonę Wi-Fi i wybierz, aby ją wyłączyć.

Innym sposobem jest przejście do ustawień sieciowych w Preferencjach systemowych i kliknięcie pola oznaczonego „Wi-Fi wyłączone”.

Wyłącz podświetlaną klawiaturę

Mimo że jest to świetna funkcja w MacBookach, korzystanie z podświetlanej klawiatury może skrócić czas pracy baterii o kilkadziesiąt minut. Najprostszym sposobem na wyłączenie jest wielokrotne naciśnij przycisk F5.

Możesz też otworzyć Preferencje systemowe i wybrać Ustawienia klawiatury. Odznacz „” i poniżej, przy „” ustaw suwak na minimum.

Wyłącz wehikuł czasu

Time Machine to narzędzie do tworzenia kopii zapasowych opracowane przez Apple dla swoich urządzeń. Cały proces jest bardzo łatwy, ale wiąże się również ze zużyciem ogromnej ilości energii. Dlatego warto pomyśleć o wyłączeniu go w czasie, gdy laptop pracuje na zasilaniu bateryjnym.

Przejdź do Preferencji systemowych i wybierz „Opcje” w „Wehikule czasu”. W nowym menu, które się pojawi, po prostu odznacz „”.

Usuń/wysuń urządzenia peryferyjne i dyski twarde

Ważne jest, aby usuwać urządzenia peryferyjne, takie jak myszy, drukarki lub zewnętrzne dyski twarde, a także wyjmować płyty CD i DVD, gdy nie są używane, ponieważ zużywają one również energię baterii. Nawet jeśli zużycie energii nie jest zbyt duże, liczy się każdy „sok”, jaki możesz oszczędzić.

Włącz przeglądanie prywatne

Może trudno w to uwierzyć, ale jeśli Safari jest ustawione na przeglądanie prywatne, zmniejszy to zużycie energii. Podczas przeglądania prywatnego Safari nie będzie już uzyskiwać dostępu do pamięci w celu buforowania danych. Ta funkcja ma swoje wady i zalety, ponieważ jeśli ją ustawisz, przeglądarka nie będzie pamiętać historii ani haseł i będziesz musiał je wprowadzać za każdym razem.

Aby ustawić przeglądanie prywatne w Safari, otwórz aplikację i wybierz „Przeglądanie prywatne” na karcie Safari.

Zamknij nieużywane aplikacje

Uruchamianie aplikacji w tle wymaga zasilania, nawet jeśli tak naprawdę nie jest używane. Dlatego zajrzyj do Docka i sprawdź, czy pod którąkolwiek aplikacją znajduje się symbol światła. Aby zamknąć wszystkie programy, kliknij je i naciśnij CMD+Q lub kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję zamknięcia. Zwiększy to żywotność baterii.

Skalibruj baterię

W przypadku skrócenia żywotności baterii bardzo ważna jest kalibracja baterii. Apple zaleca kalibrację raz w miesiącu i w tym celu należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Naładuj całkowicie swojego MacBooka, MacBooka Air, MacBooka Pro.
  2. Po całkowitym naładowaniu pozostaw go podłączonego do prądu na kilka godzin (co najmniej 2 godziny)
  3. Następnie odłącz zasilacz i korzystaj z MacBooka, aż laptop przejdzie w tryb uśpienia. Pojawi się komunikat ostrzegawczy, ale po prostu go zignoruj.
  4. Bardzo ważne jest, aby nie podłączać go ponownie i pozwolić mu spać minimum 5 godziny.
  5. Następnie podłącz go ponownie i poczekaj, aż całkowicie się naładuje. Teraz bateria została skalibrowana.

Wyluzuj

Aby zapewnić lepsze wrażenia i chronić swoje komponenty, MacBooki zaprojektowano tak, aby włączały się lub zwiększały prędkość wentylatorów, gdy laptop osiągnie określoną temperaturę. Te rzeczy będą wymagały dodatkowego zasilania, które skróci żywotność baterii.

Dobrym sposobem na utrzymanie laptopa w tych temperaturach i wyłączonych wentylatorów jest podkładka chłodząca bez podłączania go do USB. Używanie podkładki chłodzącej nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić energię, ale także sprawi, że laptop będzie ustawiony w lepszej pozycji do użycia. Są dostępne w różnych kształtach, kolorach i materiałach, a jedyne, co musisz zrobić, to wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Użyj aplikacji

Warto także zapoznać się z aplikacją o nazwie Battery Guardian, która może przypominać o wyczerpaniu się baterii. Po zainstalowaniu w prawym górnym rogu ekranu pojawi się ikona w kształcie serca, która zmieni kolor na czerwony, gdy bateria będzie wymagała wyczerpania. Aplikacja będzie informować Cię co 30 dni od ostatniej kalibracji.

Co więcej, aplikacja informuje, czy bateria jest sprawna, czy nie. Kliknij małe serce, a pojawi się menu z łatwym do zrozumienia wskaźnikiem: trzy gwiazdki oznaczają, że bateria jest sprawna, a jedna gwiazdka lub wskaźnik ostrzegawczy oznacza, że ​​bateria musi zostać zweryfikowana i wymieniona. Pobierać Strażnik baterii z Tutaj.

Warto też wiedzieć, że jeśli planujesz nie używać MacBooka przez kilka miesięcy, Apple zaleca, aby akumulator był naładowany w 50%, przechowywany w bardzo niskiej temperaturze i chroniony przed wilgocią.