Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak radzić sobie z przegrzaniem laptopa

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak radzić sobie z przegrzaniem laptopa

Jestem pewien, że większość właścicieli laptopów miała w pewnym momencie problemy z przegrzaniem. Urządzenia te są okropne, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła (z wyjątkiem wysokiej klasy laptopów do gier), ze względu na ich małe otwory wentylacyjne i bardzo niskoprofilowe grzejniki. Producenci laptopów zazwyczaj muszą iść na te kompromisy, aby ich urządzenia były smukłe i przenośne.

Ultrabooki stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych laptopów. Pozwalają one uniknąć (w pewnym stopniu) problemów z przegrzaniem dzięki zastosowaniu komponentów o niskim poborze mocy, takich jak dyski SSD mSATA lub procesory niskonapięciowe, i czasami nie są wyposażone w dedykowaną kartę graficzną, ale znacznie zwiększają cenę tych urządzeń. Niemniej jednak przy intensywnym użytkowaniu nawet ultrabooki się przegrzewają, a tysiące użytkowników skarży się na te problemy.

Co powoduje przegrzanie laptopa

Ważne jest, aby wiedzieć, co powoduje przegrzanie laptopów, ponieważ większość z nas ma złe nawyki, jeśli chodzi o sposób korzystania z tych urządzeń przenośnych. Zrozumienie źródła problemu jest pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nim. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do przegrzania, ale najważniejszy jest pył.

  • Pył jest największym wrogiem komputera. Kurz gromadzi się we wlotach komputera, przez co otwory wentylacyjne są prawie bezużyteczne. Będąc technikiem komputerowym, widziałem kilka laptopów (i komputerów stacjonarnych), które miały całkowicie zatkane otwory wentylacyjne. W takich przypadkach przepływ powietrza w urządzeniu prawie zanika i gromadzi się ciepło, aż do momentu zadziałania układu zabezpieczającego i jego wyłączenia.
  • Niewłaściwe umiejscowienie laptopa może również powodować przegrzanie. Wiem, że o wiele wygodniej jest leżeć w łóżku z laptopem obok siebie, ale ponieważ powierzchnia nie jest płaska i twarda, laptop może się zapaść, a jego otwory wentylacyjne zostaną zakryte. To z kolei zapobiega ucieczce ciepła i powoduje przegrzanie. Dotyczy to również każdej innej miękkiej powierzchni, na której można umieścić laptopa (koce, kolana, ściereczka itp.).
  • Zamykanie pokrywy, gdy urządzenie jest nieruchome on to kolejny przykład tego, czego należy unikać, jeśli nie chcesz mieć problemów z przegrzaniem laptopa. W wielu przypadkach klawiatura i podparcie dłoni działają jak radiatory i chociaż nie przyczyniają się aż tak bardzo do ogólnego chłodzenia urządzenia, to nadal trochę pomagają. Gdy zamkniesz pokrywę, a laptop pozostanie włączony, głowica wyświetlacza i ciepło z głównego korpusu urządzenia zostaną zablokowane, a ogólna temperatura gwałtownie wzrośnie.
  • Umieszczenie włączonego laptopa w zamkniętym pojemniku jak teczka czy plecak to coś, czego należy za wszelką cenę unikać. W przypadku przechowywania przez dłuższy czas nierzadko zdarza się, że urządzenie faktycznie się zapali (choć jest to bardzo rzadkie). Jeśli jednak w tej zamkniętej przestrzeni nagromadzi się ciepło, może się przegrzać, a nawet uszkodzić laptopa.
  • Duży pobór mocy przez laptop sprawia, że ​​jego elementy są cieplejsze. Jeśli procesor jest intensywnie używany przez aplikacje wymagające dużych zasobów, zadania te przeciążają procesor (który jest najgorętszym elementem laptopa) i powodują, że pobiera on jeszcze więcej energii. Ponieważ pracuje ciężej, potrzebuje więcej soku, aby się zasilić, a większe napięcie powoduje więcej ciepła. Ale ten efekt nie ogranicza się tylko do procesora, ponieważ dyski twarde często się bardzo nagrzewają, podobnie jak karty graficzne (jeśli masz dedykowany procesor graficzny).
  • Źle skonfigurowany BIOS może być kolejną przyczyną przegrzania laptopa. Zwykle w BIOS-ie laptopa znajdują się zabezpieczenia, które zapobiegają jego przekroczeniu (pod względem temperatury). Są one odpowiedzialne za nagłe przestoje, ale jednocześnie są tam umieszczane, aby zapobiec smażeniu się sprzętu. Zdecydowanie zaleca się, aby nie modyfikować tych opcji, jeśli nie masz 100% pewności, co robisz.
  • Niskiej jakości (lub stary) smar termiczny na procesorze, karcie graficznej i innych modułach przyczyni się do przegrzania. Ze względu na to, że smar termiczny traci swoje właściwości, przepływ ciepła pomiędzy chipem a radiatorem jest zmniejszony, co powoduje, że komponenty pracują w wyższych temperaturach.

Jak sobie poradzić z przegrzaniem laptopa

Teraz, gdy już wiesz, jakie są główne przyczyny przegrzania laptopa, możesz mniej więcej domyślić się, jak sobie z tym problemem poradzić. Ale pamiętaj, przeprowadzimy dla Ciebie przyspieszony kurs konserwacji komputera/laptopa, dzięki czemu zawsze będziesz wiedział, jak zapewnić chłód laptopa i nigdy więcej nie będziesz musiał przeglądać tej strony. Pamiętaj, że możesz chcieć wdrożyć więcej niż jedno z tych rozwiązań i wskazówek, ponieważ wszystkie one współdziałają, aby zapobiec przegrzaniu laptopa.

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, staraj się chronić laptopa w miarę możliwości przed kurzem. Mimo to, niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się starał chronić, otwory wentylacyjne z biegiem czasu nadal będą się zatykać. Aby zaradzić temu problemowi, będziesz musiał kupić puszkę ze sprężonym powietrzem i oczyścić otwory wentylacyjne najlepiej jak potrafisz. Jeśli nie martwisz się o gwarancję, możesz ją nawet rozebrać i dokładnie wyczyścić wnętrze. W tej sytuacji przydatny może być także mały odkurzacz elektroniczny.

Jeśli chodzi o położenie laptopa, należy go zawsze trzymać na płaskiej, twardej powierzchni, tak aby otwory wentylacyjne pod spodem mogły zasysać zimne powietrze. Dodatkowo można kupić podkładkę chłodzącą, która czasami jest wyposażona w zintegrowane otwory wentylacyjne. Urządzenia te są szeroko dostępne w Internecie lub w prawie każdym sklepie komputerowym, do którego wejdziesz. Jako rozwiązanie typu „zrób to sam” możesz umieścić laptopa na pudełku po jajkach. Kształt kartonu zapewni laptopowi odpowiednią wentylację, a także płaską i solidną powierzchnię. Sam zastosowałem tę metodę i z własnego doświadczenia mogę zaświadczyć, że mój laptop nie miał żadnych problemów z przegrzaniem.

Możesz także zminimalizować pobór mocy laptopa, aby działał chłodniej. Ilość pracy wykonanej przez elementy jest wprost proporcjonalna do ilości wytworzonego przez nie ciepła. Preferowane byłoby zamykanie procesów w tle i planowanie konserwacji, gdy urządzenie jest bezczynne. W takim scenariuszu laptop będzie musiał obsłużyć tylko część obciążenia na raz.

Wymiana pasty termoprzewodzącej nie jest czymś, czego powinieneś sam próbować, jeśli nie masz żadnego doświadczenia w składaniu komputerów (chociaż jest to naprawdę proste, gdy już to opanujesz). Tylko poprzez wymianę taniej pasty termoprzewodzącej z mojego laptopa na Arctic Silver 5 (Używam tego produktu od lat i nie mogę powiedzieć o nim nic złego), widziałam m.in 5-10 stopni różnicy w temperaturze procesora. Wymianę smaru można przeprowadzić w domu lub raz w dowolnym serwisie komputerowym 6 lub coś koło tego.

Jeśli próbujesz samodzielnie wymienić pastę termoprzewodzącą, zachowaj szczególną ostrożność, aby nie dotknąć złączy z tyłu procesora ani styków. Dokładnie oczyść starą pastę termoprzewodzącą, nałóż bardzo cienką warstwę nowego materiału i równomiernie rozprowadź go na kapsułce (a w niektórych przypadkach na chipsecie i innych komponentach).

Regularna konserwacja jest kluczem do utrzymania prawidłowego działania laptopa przez dłuższy czas. Jeśli czujesz się wystarczająco pewnie, raz na jakiś czas 6 miesięcy wymienić pastę termoprzewodzącą i jednocześnie użyć puszki ze sprężonym powietrzem do oczyszczenia wszystkich radiatorów i otworów wentylacyjnych. Jeśli będziesz się trzymać wskazówek zawartych w tym poradniku, nie powinieneś mieć problemów z przegrzaniem laptopa. Dobrym pomysłem byłoby również skorzystanie z oprogramowania monitorującego, aby dowiedzieć się, jak gorąco pracuje Twój laptop. Temperatura rdzenia Lub HWMonitor CPUID są dobrymi przykładami takiego oprogramowania, ponieważ pozwalają zobaczyć temperaturę procesora (temperaturę każdego rdzenia), karty graficznej lub innych komponentów.