Rozpoczęcie działalności e-commerce w Polsce to zadanie składające się z dwóch podstawowych elementów: trzeba wiedzieć, jak rozpocząć działalność e-commerce jako taką, a następnie wiedzieć, jak dostosować ją do specyfiki polskiego rynku. W poniższym artykule szczegółowo przyjrzymy się obu tym aspektom.
Dlaczego warto rozpocząć działalność e-commerce w Polsce?
Niezależnie od tego, czy jesteś obywatelem Polski, czy nie, założenie firmy e-commerce w Polsce może być dobrym pomysłem.
Polski rynek e-commerce rozwija się dość szybko i coraz więcej osób decyduje się na zakupy online. Polska jest zatem uważana za kraj o jednym z najszybszych wskaźników rozprzestrzeniania się e-commerce w całej Europie, dzięki czemu masz przestrzeń do rozwoju i dużą szansę na znalezienie swojej niszy. Poza tym Polska jest położona w centrum Europy, więc łatwiej będzie Ci się z nią porozumieć, jeśli masz inne firmy w Europie.
Innym powodem tworzenia biznesu e-commerce skierowanego specjalnie do polskiego odbiorcy jest fakt, że polscy obywatele statystycznie preferują lokalny handel elektroniczny, a nie eksport. Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2019” Polskiej Izby Gospodarki Elektronicznej i Gemius Polska, 62% Polaków dokonuje zakupów w Internecie, ale tylko 26% z nich robi to w sklepach zagranicznych. Aby więc odnieść sukces w tworzeniu biznesu e-commerce dla polskiego odbiorcy, najlepiej stworzyć polski sklep.
Jak rozpocząć działalność e-commerce w Polsce?
Przestudiuj rynek
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to przeprowadzić rozeznanie rynku w Polsce. Około dwie trzecie Polaków kupuje ubrania w Internecie, a około połowa robi to samo w przypadku obuwia, elektroniki, kosmetyków, mediów (książek, muzyki, kina) i biletów. Po prostu znajdź niszę, która wydaje Ci się najbardziej atrakcyjna i w której uważasz, że masz największe szanse na sukces, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, preferencjami i doświadczeniami. Nie staraj się być zbyt wszechstronny. Lepiej skupić się na jednym konkretnym produkcie i wszystkie swoje wysiłki skierować na jego rozwój i promocję.
Wymyśl biznesplan
Kiedy już wiesz, co będziesz sprzedawać, przygotuj szczegółowy plan tego, w jaki sposób będziesz sprzedawać. Zastanów się także nad wybranym przez siebie modelem biznesowym. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię dropshipping, druk na żądanie, sprzedaż hurtowa lub magazynowanie, produkcja, białe etykiety, czy cokolwiek innego.
Następnie, aby sfinalizować swój biznesplan, zapisz swój budżet, wydatki, jakie zamierzasz ponieść, zapotrzebowanie na pożyczki i określ harmonogram osiągnięcia tego lub innego celu.
Wymyśl nazwę marki i jej ideologię
Zamiast od razu zaczynać sprzedawać ludziom, poświęć trochę czasu na stworzenie skutecznej marki, która będzie miała określone akcenty, systemy wartości i zasady i będzie się nimi kierować w każdych okolicznościach. Weź pod uwagę swoją potencjalną grupę docelową, analizując jej wartości i zainteresowania. W tym celu możesz na przykład skorzystać ze statystyk reklam na Facebooku, które pomogą Ci znaleźć grupę docelową.
Po zaplanowaniu wszystkich części swojej firmy pamiętaj o tym zarejestruj swoją firmę i zadbaj o wszelkie formalności prawne z tym związane.
Teraz możesz przejść do faktycznego tworzenia swojego biznesu. Oprócz stworzenia infrastruktury handlowej i ustalenia dostaw, pozostaje ostatni, ale nie najmniej istotny krok w ustanowieniu handlu elektronicznego – utworzenie strony internetowej.
Tworzenie witryny e-commerce
Typowym sposobem założenia witryny e-commerce jest skorzystanie z jednej z dostępnych platform e-commerce. Jest ich cała gama – Big Commerce, Shopify, WooCommerce, Wix, itp. Wybór może nie być taki prosty, dlatego dokładnie przestudiuj dostępne rozwiązania, przeczytaj recenzje i wybierz to, co Twoim zdaniem najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Znajdź odpowiedni szablon, który będzie pasował do koncepcji Twojej marki i będzie zawierał wszystkie niezbędne funkcje.
Po wymyśleniu odpowiedniej strony internetowej, ostatnim krokiem jest wybranie odpowiedniej rozwiązanie hostingowe dla tego. To także ważna decyzja, ponieważ od niej zależy jakość działania Twojej witryny: szybkość ładowania strony, czas pracy, zdolność do radzenia sobie z wysokimi szczytami ruchu, odporność na awarie i niezawodność. Czynniki te nie tylko wpływają na indywidualny komfort Twoich klientów, ale także wpływają na ranking Twojej witryny w wyszukiwarkach, ponieważ mają na celu zapewnienie klientom obiektywnie najlepszych doświadczeń, więc powyższe aspekty mają bezpośredni wpływ na optymalizacja Twojej wyszukiwarki.
Musisz poszukać wysokiej jakości rozwiązania hostingowego z wystarczającymi zasobami, aby spełnić wymagania Twojej witryny. Nigdy nie wybieraj hostingu współdzielonego, ponieważ nie tylko zapewnia on niestabilną i często słabą wydajność, ale także nie może zapewnić wystarczającego poziomu bezpieczeństwa wymaganego dla transakcji finansowych w Internecie. Wybierz VPS lub serwer dedykowany, ponieważ oba typy hostingu zapewniają bezpieczeństwo, niezawodność i wydajność, ponieważ zapewniają dedykowane zasoby. Jeśli planujesz ruch pośredni, wybierz VPS. Jeśli masz pewność, że ruch jest duży, rozwiązaniem może być serwer dedykowany. Ale tak czy inaczej, dobry dostawca usług hostingowych zaoferuje Ci opcje reskalowania, dzięki czemu zawsze będziesz mógł dostosować się do rosnących potrzeb.
Weź również pod uwagę lokalizację swojego serwera. Czynnik ten nie jest najmniej ważny, ponieważ wpływa na opóźnienie i poprawia optymalizację SEO Twojej witryny. Dla firmy e-commerce w Polsce najlepiej wybrać lokalizację w Polsce.
Dobrą opcją dla zdecydowanej większości klientów chcących otworzyć sklep internetowy jest vps Polska przez HostZealot.
Wniosek
Jak widać, na rozpoczęcie działalności e-commerce w Polsce składa się wiele aspektów. Mamy jednak nadzieję, że ten krótki przegląd był wystarczająco pomocny i teraz mniej więcej wiesz, co robić. Oto my i nasz materiał, dziękujemy za uwagę i życzymy miłego dnia!
Ucz się więcej
https://omnipack.com/blog/e-commerce-in-poland
https://www.nerdwallet.com/article/small-business/how-to-start-an-ecommerce-business
https://www.ecommerceceo.com/start-ecommerce-business/
https://www.quora.com/How-do-I-start-an-e-commerce-business-in-Poland?share=1