Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak rozwiązać typowe problemy z dyskiem twardym laptopa

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak rozwiązać typowe problemy z dyskiem twardym laptopa

Żadna technologia nie trwa wiecznie. Weź najważniejszy dysk twardy swojego laptopa. Przechowuje krytyczne dane, takie jak system operacyjny, pliki i aplikacje. Ale jeśli twój dysk twardy nagle się zepsuł, co byś zrobił?

Nie martw się — możemy pomóc. W AKKO codziennie uczymy ludzi o ich technologii. Od nauczania, co zrobić, jeśli wylejesz wodę na laptopa, po to, czy powinieneś go naprawić lub wymienić, możemy pokazać, jak wydobyć więcej z urządzeń, na których najbardziej polegasz. Oto, co musisz wiedzieć o typowych problemach z dyskiem twardym w laptopie.

Dlaczego dyski twarde się psują?

Dysk twardy w komputerze MacBook® lub laptopie PC może ulec awarii z różnych powodów — uszkodzonych plików, przegrzanego sprzętu, zużytych części, wystawienia na działanie kurzu lub wody przez długi czas, przepięcia i innych. Ten proces może zachodzić stopniowo lub nagle, może być częściowy lub całkowity.

Oznaki awarii dysku twardego w laptopie

Zanim dysk twardy ulegnie całkowitej awarii, zauważysz następujące znaki ostrzegawcze:

 • Powtarzające się restarty lub awarie systemu
 • Pusty lub zamrożony ekran lub niebieski ekran śmierci
 • Wolny komputer
 • Dziwne dźwięki klikania (zwykle spowodowane niespójnym zasilaniem lub fizycznym uszkodzeniem)
 • Zaszyfrowane nazwy plików lub folderów
 • Losowe komunikaty o błędach podczas zapisywania, otwierania lub przenoszenia plików
 • Utracone lub znikające pliki
 • Komunikaty o błędach dotyczące problemów, takich jak uszkodzenie danych i uszkodzone dyski, które uniemożliwiają dostęp do zapisanych plików. Jeśli podejrzewasz, że dysk twardy uległ awarii, wykonaj następujące czynności.

Wykonaj kopię zapasową danych

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast wykonaj kopię zapasową danych laptopa, aby ich nie utracić. Obejmuje to zdjęcia i filmy, muzykę, kontakty, aplikacje i ustawienia aplikacji, wszystko, co chcesz zachować. Najlepszym sposobem tworzenia kopii zapasowych na komputerze Mac jest użycie Time Machine® lub iCloud®. Na Windows laptopa, użyj zewnętrznego dysku lub Microsoft® OneDrive®. Aby uzyskać instrukcje krok po kroku, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący tworzenia kopii zapasowych laptopa.

Rekommenderad:  Dlaczego SEO prowadzi do większej sprzedaży

Wypróbuj te poprawki

Jeśli uważasz, że masz problem z dyskiem twardym, oto kilka sposobów zdiagnozowania i ewentualnego rozwiązania problemu. Podkreślimy tutaj kilka kroków, ale pamiętaj, że mogą one nie rozwiązać problemu i nadal możesz potrzebować pomocy eksperta.

Wykonaj reset

 1. Wyłącz laptopa.
 2. Odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne.
 3. Wyjmij przewód zasilający lub akumulator.
 4. Naciśnij przycisk zasilania przez 15 sekund.
 5. Poczekaj chwilę, a następnie ponownie podłącz przewód zasilający lub baterię i włącz laptopa.

Uruchom automatyczną kontrolę systemu

Na komputerze:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku twardego.
 2. Iść do Nieruchomości > Narzędzia > Sprawdzanie błędów.
 3. Kliknij Sprawdzaća następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby rozwiązać wszelkie błędy systemowe.

Na komputerze Mac: Użyj Apple Diagnostyka, aby dowiedzieć się, która część sprzętu jest przyczyną problemu i poznać potencjalne rozwiązania.

 1. Wyłącz laptopa.
 2. Odłącz urządzenia zewnętrzne (z wyjątkiem myszy, klawiatury, wyświetlacza, podłączenia do zasilania sieciowego i sieci Ethernet, jeśli z niej korzystasz).
 3. Umieść komputer Mac na twardej, płaskiej i stabilnej powierzchni. Zadbaj również o dobrą wentylację.
 4. Dowiedz się, czy używasz komputera Mac z Apple Silicon lub procesor Intel® wg sprawdzając tę ​​listę, następnie wykonaj odpowiednie kroki.
  1. Apple Krzem: Włącz komputer Mac, a podczas uruchamiania laptopa naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania. Zwolnij go, gdy pojawi się okno opcji uruchamiania (zobaczysz ikonę koła zębatego z etykietą Opcje). Naciśnij Command (⌘)-D na klawiaturze.
  2. Procesor Intela: Włącz komputer Mac, natychmiast naciskając i przytrzymując klawisz D podczas uruchamiania laptopa. Zwolnij klawisz, gdy zobaczysz pasek postępu lub gdy zostaniesz poproszony o wybranie języka.
 5. Zobaczysz pasek postępu jako Apple Diagnostyka sprawdza komputer Mac. Po zakończeniu przeczytaj wyniki i użyj ten przewodnik aby sprawdzić kody referencyjne.
 6. Możesz powtórzyć test, klikając Ponownie uruchom test lub naciskając Command-R.
 7. Aby ponownie uruchomić komputer Mac, kliknij Uruchom ponownie lub naciśnij R. Aby go zamknąć, kliknij Zamknięcie lub naciśnij S.
Rekommenderad:  Jak dodać ikony mediów społecznościowych do menu WordPress

Uruchom test diagnostyczny dysku twardego

Błędy dysku twardego mogą wystąpić nieoczekiwanie — na skutek ataku złośliwego oprogramowania, złego programu, a nawet próby uzyskania dostępu do pliku, który już nie istnieje. Aby to naprawić, wykonaj test diagnostyczny dysku twardego. (Note że klawisze mogą się różnić w zależności od urządzenia).

Na komputerze:

 1. Uruchom ponownie laptopa i naciśnij F2 biegać Diagnostyka systemu.
 2. Gdy pojawi się okno, wybierz Testy komponentówNastępnie Twardy dysk.
 3. Potwierdź swój wybór, a następnie poczekaj, aż system uruchomi test diagnostyczny.

Na komputerze Mac:

 1. Iść do Aplikacje > Narzędzia > Narzędzie dyskowe.
 2. Wybierz dysk, który chcesz sprawdzić.
 3. Kliknij Przycisk informacyjny na pasku narzędzi.
 4. Jeśli pojawi się komunikat informujący, że na dysku wystąpił krytyczny błąd sprzętowy, oznacza to, że na dysku wystąpił nieodwracalny problem sprzętowy, którego nie można naprawić. Należy wykonać kopię zapasową danych i wymienić dysk.
 5. Jeśli nie widzisz komunikatu o błędach sprzętowych, ale nadal masz problemy z dyskiem, być może uda Ci się to naprawić za pomocą Narzędzie dyskowe.

Sformatuj dysk

Na komputerze:

 1. Podłącz dysk twardy do laptopa.
 2. otwarty Mój komputer.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku twardego.
 4. Iść do Format, i wybierz system plików do zgodnego formatu (np. NTFS).
 5. Kliknij Początek aby wyczyścić istniejące dane na dysku i zresetować jego format pliku.

Zrób miejsce na dysku twardym

Jeśli masz zbyt wiele zdjęć, filmów, muzyki i innych dużych plików na dysku twardym, może zabraknąć na nim miejsca, co spowoduje powolne działanie, nieprawidłowe działanie lub nawet występowanie błędów. Aby to naprawić, usuń niechciane treści.

Na komputerze (Windows 10):

 1. Wybierz Początek przycisk , a następnie wybierz Ustawienia.
 2. Wybierać System > Składowaniea zobaczysz, jakie miejsce jest dostępne Lokalny magazyn.

Na komputerze Mac:

 1. Idź do Ustawienia systemowenastępnie kliknij Ogólny.
 2. Kliknij Składowanie po prawej.
 3. W tym miejscu będą wyświetlane zalecenia dotyczące optymalizacji miejsca na komputerze Mac, takie jak tworzenie kopii zapasowej urządzenia na iCloud. Wybierz opcję najlepszą dla siebie.
Rekommenderad:  Ile stron korzysta z Cloudflare? (Statystyki rozbłysku chmur)

Rozważ usunięcie wszelkich aplikacji, programów i plików, których już nie potrzebujesz, zwłaszcza tych, które zajmują dużo miejsca. Możesz także tworzyć kopie zapasowe swoich zdjęć i filmów w chmurze.

Wymień dysk twardy

Jeśli te poprawki nie pomogły lub problemy z dyskiem twardym nadal występują, czas na nowy.

Wymiana dysku twardego w laptopie jest trudna i wymaga rozebrania komputera i prawdopodobnie odłączenia płyty głównej. Sugerujemy udanie się do sklepu, który używa wysokiej jakości części, oferuje gwarancję na swoje usługi i ma pozytywne recenzje w Internecie — na przykład Twój najbliższy sklep uBreakiFix® by AKKO lub AKKO Tech Repair & Solutions™. Nasi eksperci mogą przywrócić i uruchomić Twoje urządzenie już tego samego dnia.

Aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący modernizacji dysku twardego.

Bezpiecznie pozbądź się starego dysku twardego

Jeśli zdecydujesz się na wymianę dysku twardego, nie wyrzucaj starego do śmieci. Zamiast tego poddaj go recyklingowi w sposób odpowiedzialny. Jeśli zabrałeś laptopa do uBreakiFix® firmy AKKO lub sklep AKKO Tech Repair & Solutions™, masz szczęście: oferują również usługi recyklingu. Możesz także wyszukać lokalne opcje recyklingu poprzez Ziemia911.

Zanim cokolwiek zrobisz, pamiętaj o wyczyszczeniu starego dysku twardego z wszelkich informacji osobistych i danych, w tym zdjęć, filmów, dokumentów i innych plików. Aby uzyskać instrukcje krok po kroku, zapoznaj się z naszymi przewodnikami dotyczącymi czyszczenia MacBooka® i przywracania ustawień fabrycznych komputera.