Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak skonfigurować SSH na routerze Cisco

Przesyłanie danych poprzez komunikację między kilkoma komputerami to jeden z ważnych tematów trzeciego tysiąclecia, który ma swoje złożoności i problemy. Sieć komputerowa powstaje wtedy, gdy dwa lub więcej systemów komputerowych może wymieniać informacje za pomocą kabla multimedialnego, kabla optycznego lub bezprzewodowo. Jednak utworzenie sieci nie jest proste i obejmuje kilka różnych i wrażliwych części. Na przykład w przypadku zdalnego połączenia między serwerem a użytkownikiem istnieje kilka protokołów internetowych i sieciowych, a w tym poście przedstawimy Ci, jak skonfigurować SSH w Cisco.

Protokół SSH jest jednym z najbardziej znanych protokołów sieciowych opracowanych w 1995 r. (odpowiednik roku 1375 n.e.) i jest obecnie szeroko stosowany w sieciach bezprzewodowych (zdalnych). Pod względem bezpieczeństwa SSH w znaczący sposób zabezpiecza wymianę informacji poprzez ich szyfrowanie.

Co to jest protokół SSH lub Secure Shell?

Słowo SSH to skrót od Secure Socket Shell lub Secure Shell, protokołu internetowego oznaczającego bezpieczną powłokę, która umożliwia wymianę danych przy użyciu bezpiecznego kanału. SSH1 i SSH2, dwie główne wersje tego protokołu, zostały początkowo utworzone w systemach Unix i Linux w celu uzyskania dostępu do kont powłoki i są uważane za odpowiednią alternatywę dla Telnetu i innych niezabezpieczonych powłok do komunikacji zdalnej.

SSH to szeroko stosowana metoda programowa zaprojektowana w celu uzyskania dostępu do sieci z najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Protokół SSH początkowo szyfruje dane przesyłane z komputera do sieci i automatycznie je ponownie odszyfrowuje, gdy dotrą do miejsca docelowego.

Jedną z zalet konfiguracji SSH jest to, że użytkownik końcowy nie jest zaangażowany w proces kodowania i dekodowania, a wszystkie kroki będą wykonywane w sposób niewidoczny. Jednak bezpieczeństwo protokołu SSH gwarantuje zastosowanie nowoczesnych i złożonych algorytmów, dlatego jest on stosowany w wielu superwrażliwych i krytycznych systemach.

Konfigurowanie SSH w Cisco

Cisco to największa i najbardziej niezawodna firma produkująca sprzęt sieciowy i komunikacyjny nowej ery. Ta międzynarodowa firma z siedzibą w Dolinie Krzemowej w Kalifornii w USA zajmuje się projektowaniem, sprzedażą i produkcją sprzętu związanego z sieciami i telekomunikacją. Założyciele Cisco Holding są pionierami sieci lokalnej lub LAN do łączenia komputerów za pośrednictwem routerów.

Po skonfigurowaniu routera lub przełącznika użytkownicy muszą ustanowić zdalny dostęp, aby połączyć się z urządzeniem, jeśli zajdzie taka potrzeba w celu rekonfiguracji lub rozwiązywania problemów. Załóżmy, że skonfigurowałeś kilka systemów lub urządzeń na poziomie makro – miasta, województwa, a nawet kraju – i następnie musisz świadczyć usługi wsparcia swoim abonentom. Jeśli nie masz zdalnego dostępu do tych urządzeń, będziesz musiał przejść długą drogę, aby uzyskać do nich dostęp i rozwiązać problemy swojego abonenta. Aby ułatwić proces konfiguracji i rozwiązywania problemów, Cisco korzysta z protokołów Telnet i SSH, które zapewniają większe bezpieczeństwo niż Telnet.

Kompleksowe szkolenie Cisco (Cisco) – kliknij

Krok po kroku z konfiguracją SSH w Cisco

Do konfiguracji routerów i przełączników Cisco potrzebne są protokoły takie jak Telnet. Protokół ten był w przeszłości najczęściej używany, a jego wykorzystanie maleje ze względu na większe bezpieczeństwo SSH. W Telnecie osoba z zewnątrz może uzyskać dostęp do informacji wymienianych pomiędzy siecią a urządzeniem administratora sieci. Można zobaczyć wszystkie dane w tym protokole, a nawet usłyszeć i skopiować hasło, ustawienia przełącznika i routera.

Konfigurując SSH w Cisco, problem włamań nieupoważnionych osób i urządzeń zostaje całkowicie rozwiązany, ponieważ wszystkie informacje są przesyłane pomiędzy serwerem a klientem w postaci kodu. Ustawienia przełącznika są również dokonywane za pomocą kluczy prywatnych.

Przed skonfigurowaniem protokołu SSH w Cisco należy sprawdzić wersję systemu operacyjnego iOS – przełączników i routerów Cisco. System operacyjny musi obsługiwać szyfrowanie protokołu SSH; Jeśli instrukcja K9 znajduje się w pliku serwera iOS, nie będziesz mieć problemu z konfiguracją SSH w Cisco.

Polecenie #Show Version służy do sprawdzenia wersji systemu operacyjnego używanego przez router i przełącznik:

Aby ustawić nazwę hosta na routerze Cisco, wykonaj poniższe czynności.

Znaczenie rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem sieci przed jej skonfigurowaniem

Jeśli mówimy, że kwestie bezpieczeństwa sieci są ważniejsze niż kwestie wdrażania, nie mówimy nic złego. Bezpieczeństwo sieci obejmuje wszystkie zasady i polityki przyjęte przez zarządzających siecią, których celem jest zapobieganie nieuprawnionemu dostępowi i ograniczanie dostępnych zasobów w sieci.

Infiltratorzy, których nazywamy hakerami, najlepiej wykorzystują nieznajomość użytkowników i pracowników organizacji i przy użyciu dowolnego podstępu przedostają się do sieci, powodując w efekcie zakłócenia i manipulację informacjami. Wraz ze wzrostem rozwoju Internetu i transferu danych przez tę ogromną sieć, wzrośnie potrzeba posiadania bezpiecznej sieci. Bezpieczeństwo sieci zazwyczaj zapewnia odpowiednią i chronioną platformę przed intruzami (lub hakerami).

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo w sieciach komputerowych, technik sieciowy musi być ekspertem w następujących kwestiach:

  • Znajomość rodzajów ataków hakerskich i sposobów ich przeciwdziałania
  • Podczas testowania sieci w praktyce pod obciążeniem złośliwymi atakami
  • Pełne zrozumienie kontroli kriogenicznej w celu ochrony sieci
  • Pełne zrozumienie bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych (zdalnie)

Typowe metody hakowania w sieci

Codziennie hakerzy atakują dużą liczbę osób, osadzając różne metody. Ilość informacji w Internecie wzrosła tak bardzo, że niezwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa może być śmiertelnym ciosem dla osób fizycznych, organizacji i firm. Ważne jest, aby znać najważniejsze metody hakowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Atak phishingowy to jeden z najczęstszych ataków internetowych, który powoduje kradzież ważnych informacji użytkowników. Phishing jest uważany za rodzaj fałszerstwa; zamiast wprowadzać swoje informacje na właściwą platformę, ludzie idą w kierunku, który założyli hakerzy. Oto kilka innych powszechnych metod stosowanych przez hakerów w celu uzyskania dostępu do informacji użytkowników w sieci komputerowej:

  • Hakowanie plików wsadowych
  • Hakowanie poprzez keyloggery
  • Hakowanie poprzez ataki phishingowe
  • Hakowanie poprzez tworzenie fałszywych stron
  • Zostać zhakowanym poprzez e-maile phishingowe

Kompleksowe szkolenie z bezpieczeństwa sieci

Aby zapewnić użytkownikom bezpieczną platformę w sieciach komputerowych, technik sieciowy musi znać typy sieci, cele sieci, typowe metody ataków hakerów na sieci i inne kwestie związane z siecią. Aby móc pracować w bezpieczeństwie sieci – na dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym rynku – trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Uczestnictwo w różnych kursach daje Ci wszystko, czego potrzebujesz na temat bezpieczeństwa sieci.

Bezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie XiaomiPobierz motywy WordPress za darmokurs Lyndy do pobrania za darmo