Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak śledzić współczynnik odrzuceń w Google Analytics 4 (GA4)

Jak śledzić współczynnik odrzuceń w Google Analytics 4 (GA4)

SZYBKIE PODSUMOWANIE:

Google Analytics 4 na nowo definiuje współczynnik odrzuceń, koncentrując się na sesjach zaangażowanych. Oblicza się go jako sesje trwające poniżej 10 sekund, bez konwersji lub z mniej niż dwoma odsłonami strony. Ta zmiana zapewnia głębszy wgląd w zaangażowanie użytkowników, kluczowe dla udoskonalenia strategii cyfrowych.

Na najbardziej podstawowym poziomie współczynnik odrzuceń miał – ale nie miał – mierzyć tego, jak angażująca jest witryna internetowa. Ponieważ jednak badało tylko sesje jednostronicowe, szybko stało się prawdopodobnie jednym z najbardziej źle rozumianych wskaźników w analityce internetowej.

Początkowo raporty GA4 nie uwzględniały nawet współczynnika odrzuceń, ale po wielu sprzeciwach Google w końcu ustąpił i przywrócił go. Jednak współczynnik odrzuceń, jaki osiągnęliśmy w GA4, znacznie różni się od współczynnika odrzuceń, do którego jesteś przyzwyczajony w UA.

W tym artykule omówimy, jak znaleźć współczynnik odrzuceń w Google Analytics 4, jak zmienił się współczynnik odrzuceń i jakie nowe dane musisz znać, aby prawidłowo śledzić współczynnik odrzuceń w GA4.

Co to jest współczynnik odrzuceń w Google Analytics?

Definicja współczynnika odrzuceń zależy od tego, z której wersji Google Analytics korzystasz. Porównajmy więc, jak Google definiuje współczynnik odrzuceń zarówno w Universal Analytics, jak i Google Analytics 4.

Współczynnik odrzuceń w Universal Analytics

Jeśli korzystasz z Universal Analytics (czasami określanego jako Google Analytics 3 lub GA3), Google tak definiuje współczynnik odrzuceń:

Innymi słowy, jeśli ktoś odwiedzi witrynę Twojego klienta i przed opuszczeniem obejrzy tylko jedną stronę, w UA jest to uznawane za „odrzucenie”.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł dotyczący współczynnika odrzuceń Google w Universal Analytics.

Definicja współczynnika odrzuceń w Google Analytics 4

Tymczasem współczynnik odrzuceń w GA4 jest nieco inny. Oto jak Google to definiuje:

Jeśli zastanawiasz się, czym jest „sesja z zaangażowaniem”, oto definicja według słów Google:

A teraz połączmy to wszystko w jedną całość:

Współczynnik odrzuceń w Google Analytics (GA4) to odsetek sesji, które:

  • Trwały mniej niż 10 sekund,

  • miał zero zdarzeń konwersji lub

  • Miał mniej niż 2 wyświetlenia strony lub ekranu.

Jeśli sesja spełnia WSZYSTKIE te trzy kryteria, uznaje się ją za odbicie.

Panel Google Analytics 4 w SimplyTrends automatycznie wizualizuje każdy ze wskaźników KPI Twoich klientów. Wypróbuj za darmo przez 14 dni!

Porównanie współczynnika odrzuceń w UA i GA4 – co się zmieniło?

Jak widać, współczynnik odrzuceń w Universal Analytics skupiał się na sesjach jednostronicowych, natomiast w GA4 chodziło wyłącznie o sesje z zaangażowaniem.

Oznacza to również, że współczynnik odrzuceń w GA4 jest ściśle powiązany z zaangażowaniem do tego stopnia, że ​​współczynnik odrzuceń jest w rzeczywistości odwrotnością współczynnika zaangażowania.

Być może zauważyłeś, że definicja współczynnika odrzuceń w Universal Analytics jest znacznie prostsza niż jego definicja w Google Analytics 4. Kiedy definicja UA liczyła sesje pojedynczej strony jako odrzucenie, było to odzwierciedleniem czasów, ale wiele się zmieniło zmienił się od Premiera Universal Analytics miała miejsce w 2012 roku.

Nowa definicja współczynnika odrzuceń w GA4 aktualizuje ten wskaźnik w obliczu bardziej złożonego okresu nieskończonego przewijania na stronach docelowych i aplikacjach jednostronicowych, a jednocześnie umożliwia marketerom lepsze uchwycenie rzeczywistej interakcji użytkowników z witrynami Twojego klienta.

Co powiedzieć swoim klientom

Chociaż wskaźnik współczynnika odrzuceń pozostanie, punkty danych ulegną zmianie.

Twoi klienci prawdopodobnie zauważą znaczną zmianę współczynnika odrzuceń w swoich raportach dotyczących GA4 w porównaniu z UA, dlatego ważne jest, aby rozumieli, że ta różnica wynika ze sposobu śledzenia danych, a nie ze zmiany zachowania użytkownika.

Na przykład AgencyAnlalytics automatyzuje proces wyszukiwania danych, umieszczając dane klientów w czasie rzeczywistym w intuicyjnych pulpitach nawigacyjnych, takich jak ten.

Śledź wszystkie kluczowe wskaźniki swoich klientów za pomocą panelu GA4. Wypróbuj za darmo przez 14 dni!

Przykłady współczynnika odrzuceń: artykuły na blogu i nieskończone przewijanie

Wyobraź sobie, że ktoś klika artykuł na blogu Twojego klienta i stwierdza, że ​​jest on na tyle interesujący i pouczający, że czyta całość, spędzając na stronie siedem minut (lub więcej) przed opuszczeniem strony.

Zgodnie ze starą definicją współczynnika odrzuceń stosowaną w Universal Analytics tę sesję można uznać za odrzucenie, ponieważ użytkownik nie kliknął i nie przeszedł do innej strony ani w żaden inny sposób nie wszedł z nią w interakcję. Jednak liczenie tego jako odbicia nie daje dokładnego obrazu średniego czasu trwania sesji ani zaangażowania użytkownika.

Tymczasem zgodnie z nową definicją współczynnika odrzuceń w GA4 ta sama sesja będzie liczona jako „sesja z zaangażowaniem” (ponieważ użytkownik spędził na stronie ponad 10 sekund), co oznacza, że ​​nie będzie liczyła się jako odrzucenie, przez co współczynnik odrzuceń GA4 kalkulacja jest dokładniejszą miarą zaangażowania.

Innym przykładem może być nieskończone przewijanie w aplikacjach takich jak Instagram, Facebook i Reddit. Jeśli bez końca przewijałeś Instagram przez (co wydaje się) godzinami, nie klikając niczego, Universal Analytics uzna to za odrzucenie, podczas gdy w GA4 będzie to policzone jako sesja z zaangażowaniem i dlatego nie będzie się kwalifikować jako odrzucenie .

Dlaczego współczynnik odrzuceń został usunięty, a następnie przywrócony w GA4?

Istnieje wiele powodów, dla których Google zdecydowało się wycofać stary współczynnik odrzuceń przy pierwszym uruchomieniu GA4 – począwszy od postrzeganego braku trafności po popularność aplikacji jednostronicowych (SPA).

Ale jednej rzeczy Google nie wziął pod uwagę: stare nawyki trudno wykorzenić. Współczynnik odrzuceń istnieje od początków Google Analytics, co oznacza, że ​​marketerzy i agencje minęły ponad dziesięć lat, zanim przywiązali się do współczynnika odrzuceń lub przynajmniej zawsze uwzględniali go w szablonie raportu Google Analytics, ponieważ tego oczekiwali ich klienci.

Jednak w dobie aplikacji jednostronicowych stara definicja współczynnika odrzuceń nie jest już przydatna, ale aby zrozumieć, dlaczego musimy przyjrzeć się, czym są SPA i jak działają.

Co to są aplikacje jednostronicowe?

Zwykle, gdy jesteś na stronie internetowej i klikasz łącze, Twoja przeglądarka internetowa za każdym razem ładuje zupełnie nową stronę. W zależności od witryny internetowej ładowanie strony może zająć od 0 do 30 sekund.

Z drugiej strony SPA są znacznie szybsze, ponieważ każde kliknięcie nie ładuje nowej strony. Zamiast tego bieżąca strona internetowa jest przepisana w czasie rzeczywistym w odpowiedzi na działania użytkownika, co zapewnia szybsze działanie i bardziej przypomina to, czego można oczekiwać w aplikacji mobilnej.

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o SPA, prawdopodobnie korzystasz z nich każdego dnia, ponieważ są wśród nich tacy giganci jak Gmail, Netflix, Instagram, Twitter, Mapy Google i Facebook.

Załóżmy na przykład, że korzystasz z aplikacji internetowej Gmail. Zauważ, że przełączanie się między różnymi skrzynkami pocztowymi przebiega prawie bezproblemowo, ponieważ strona nie musi być ponownie ładowana ani odświeżana?

To główna zaleta SPA.

Czy aplikacje jednostronicowe powodują, że współczynnik odrzuceń jest nieistotny?

Google z pewnością uważał, że współczynnik odrzuceń nie ma znaczenia i ma rację. Gdy współczynnik odrzuceń był w UA, był on definiowany jako procent sesji jednostronicowych, ale zgodnie ze starą definicją każda sesja w aplikacji jednostronicowej byłaby uznawana za odrzucenie.

Jaki więc sens ma mierzenie współczynnika odrzuceń, jeśli każda sesja jest uważana za odbicie? Jest to jeden z głównych powodów, dla których Google zmienił definicję współczynnika odrzuceń i skupił się na sesjach z zaangażowaniem, a nie na sesjach jednostronicowych, kiedy wrócił do GA4.

Czy współczynnik zaangażowania powinien zastąpić współczynnik odrzuceń?

Google miało nadzieję, że współczynnik zaangażowania w GA4 zastąpi stary współczynnik odrzuceń, ponieważ uważał, że współczynnik zaangażowania jest lepszym sposobem pomiaru zaangażowania witryny lub aplikacji Twojego klienta. Chociaż to nastroje nie spodobały się wielu agencjom marketingowym.

Kiedy został przywrócony ze względu na duże zapotrzebowanie, został na nowo zdefiniowany w kategoriach sesji z zaangażowaniem. Choć może to być mylące dla osób przyzwyczajonych do Universal Analytics, znacznie łatwiej jest obliczyć współczynnik odrzuceń w GA4, ponieważ jest to po prostu odwrotność współczynnika zaangażowania.

Na przykład, jeśli witryna Twojego klienta ma współczynnik zaangażowania wynoszący 20%, oznacza to, że współczynnik odrzuceń wynosi 80%. Łatwe, prawda?

Czy współczynnik odrzuceń powinien być traktowany jako KPI?

Jednym z powodów tak niezrozumienia współczynnika odrzuceń jest to, że określenie, czy jest on dobry, czy zły, nie jest tak proste, jak w przypadku innych wskaźników.

Możesz automatycznie pomyśleć, że wysoki współczynnik odrzuceń jest zły, a niski współczynnik odrzuceń jest dobry, ale nie jest to takie proste. Aby to zrozumieć, często będziesz potrzebować nieco więcej kontekstu, co sprawia, że ​​nie jest on tak skuteczny jak inne wskaźniki KPI, które można rozpoznać na pierwszy rzut oka.

Ta dwuznaczność może prowadzić do nieporozumień, które tylko pogłębia fakt, że Google zmieniło definicję współczynnika odrzuceń między UA a GA4, więc przygotuj się na pewne wyjaśnienia (czy to członkom zespołu w Twojej agencji, czy klientom), jeśli tak nie jest przyspieszyć i decydujesz się zachować współczynnik odrzuceń jako ważny wskaźnik w raportach klientów.

Plusy i minusy śledzenia współczynnika odrzuceń

Śledzenie współczynnika odrzuceń w GA4 to nadal dobry pomysł, aby uzyskać ogólny obraz interakcji użytkowników z witrynami Twojego klienta, ale nie powinien on służyć jako uniwersalny wskaźnik.

Mimo to pamiętaj o kilku zastrzeżeniach, bo mimo że zaktualizowana definicja współczynnika odrzuceń w GA4 sprawia, że ​​jest on dokładniejszy i trafniejszy do pomiaru zaangażowania, wciąż zdarza się, że może wywołać błędne wrażenie.

Na przykład, jeśli ktoś korzysta z laptopa i klika stronę internetową Twojego klienta, a jego uwagę rozprasza wiadomość tekstowa na telefonie, na którą spędza 20 sekund, odpowiadając, zanim wróci do laptopa i zamknie stronę klienta?

Ponieważ 20 sekund spędzonych na stronie to więcej niż próg 10 sekund, GA4 NIE uznałoby tego za odrzucenie, mimo że technicznie rzecz biorąc było tak, ponieważ użytkownik nie wchodził aktywnie w witrynę z powodu jego rozproszenia.

Najlepszym podejściem jest postrzeganie tego jako ogólnego wskaźnika zaangażowania użytkowników. Jeśli zauważysz jakieś duże zmiany, warto przyjrzeć się bliżej, aby dowiedzieć się dlaczego i poprawić współczynnik odrzuceń.

Jednocześnie należy śledzić inne ważne rzeczy, takie jak wskaźniki konwersji, współczynnik zaangażowania i czas spędzony w witrynie, co może dać lepszy obraz szerszego obrazu i dodać więcej kontekstu do współczynnika odrzuceń.

Uwzględnienie szerszego obrazu ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji i opracowywaniu strategii, a poleganie wyłącznie na współczynniku odrzuceń w przypadku zaangażowania spowodowałoby zniekształcony obraz przypominający wizję tunelu

Współczynnik zaangażowania a współczynnik odrzuceń: jak je porównać?

Przełączanie między współczynnikiem odrzuceń a współczynnikiem zaangażowania jest łatwe oprogramowanie do automatycznego raportowania. Wypróbuj ten panel za darmo przez 14 dni!

Jak wspomniano wcześniej, współczynnik odrzuceń jest odwrotnością współczynnika zaangażowania w Google Analytics 4. Jeśli więc współczynnik zaangażowania Twoich klientów wynosi 20%, oznacza to, że współczynnik odrzuceń wynosi 80%.

Całkiem proste, prawda?

Ale to prowadzi nas do następnego pytania.

Jak śledzić współczynnik odrzuceń w GA4

GA4 domyślnie śledzi już wiele różnych danych i zdarzeń, a także pozwala tworzyć i śledzić własne zdarzenia niestandardowe.

Przypomnijmy sobie wcześniej, jak dowiedzieliśmy się, że współczynnik odrzuceń w GA4 to odsetek sesji, które:

  • Trwały mniej niż 10 sekund,

  • Miał zero zdarzeń konwersji i

  • Miał mniej niż 2 wyświetlenia strony lub ekranu

Pierwsze i trzecie kryterium są stosunkowo proste, ale środkowe, dotyczące zdarzeń konwersji, robi się bardziej interesujące. Dzieje się tak dlatego, że Google Analytics 4 pozwala nam definiować własne zdarzenia konwersji.

Na przykład możesz ustawić głębokość przewijania jako zdarzenie konwersji strony bloga swojego klienta, więc jeśli ktoś przewinie do dołu artykułu, zostanie to automatycznie uznane za sesję z zaangażowaniem i możesz śledzić tego typu niestandardowe zdarzenia konwersji za pomocą Tagu Google Menedżer.

Gdzie znaleźć współczynnik zaangażowania i współczynnik odrzuceń w GA4?

W obu przypadkach możesz znaleźć współczynnik zaangażowania i współczynnik odrzuceń raporty I eksploracje (jest to funkcja, która umożliwia głębsze wnikanie w dane niż w przypadku standardowych raportów), chociaż w celu wyświetlenia obu wskaźników konieczne będzie dokonanie pewnych dostosowań.

Ale nie martw się, to dość proste, a my pokażemy Ci, jak to zrobić.

Załóżmy, że chcesz dodać współczynnik zaangażowania i współczynnik odrzuceń przy następnym tworzeniu raportów klientów Google Analytics.

Oto jak to zrobić wg Google:

  1. W prawym górnym rogu raportu kliknij Dostosuj raport

  2. W sekcji DANE RAPORTU kliknij Metryki

  3. Wybierz dane Współczynnik zaangażowania i Współczynnik odrzuceń

  4. Kliknij Zastosuj

  5. Kliknij Zapisz > Zapisz zmiany w bieżącym raporcie > Zapisz

Prawdopodobnie odczujesz ulgę, gdy usłyszysz, że za pomocą tego procesu można dodać te dwie metryki do większości raportów, chociaż wyświetlanie obu metryk może być zbędne, ponieważ są one po prostu odwrotnością siebie.

Dopóki znasz jedno z nich, łatwo jest dowiedzieć się, czym jest drugie.

Korzystanie ze współczynnika odrzuceń i współczynnika zaangażowania w raportach klientów

Pamiętaj, aby jak najszybciej skonfigurować śledzenie GA4. Universal Analytics przestanie przetwarzać dane w lipcu 2023 r., co oznacza, że ​​Twoja agencja utraci możliwości porównywania rok do roku, jeśli nie będziesz korzystać z obu usług jednocześnie.

Gdy już skonfigurujesz konta Google Analytics 4 swoich klientów do śledzenia współczynnika odrzuceń i konwersji niestandardowych, będziesz potrzebować usprawnionego sposobu śledzenia wszystkich tych danych – w czasie rzeczywistym. W przeciwnym razie będziesz spędzać godziny na klikaniu między kontami klientów, zanim nadejdzie czas raportowania.

SimplyTrends integruje się zarówno z Universal Analytics, jak i GA4, dzięki czemu Twoi klienci mogą zacząć przyzwyczajać się do nowych danych, zanim stare znikną.

Śledź wszystkie wskaźniki KPI Google Analytics swoich klientów w intuicyjnych pulpitach nawigacyjnych, które automatycznie aktualizują się za pomocą wskaźników w czasie rzeczywistym. Zaoszczędź godziny na raportowaniu klientów dzięki SimplyTrends. Wypróbuj za darmo przez 14 dni!