Jak sprawdzić wersję Bios na swoim urządzeniu Windows 10 szt

Każdy, kto korzysta z komputera, ma co najmniej niejasne pojęcie o tym, czym jest BIOS. Jest to pierwsza rzecz, którą widzisz po uruchomieniu komputera, ale nie jest to coś, co chcesz zbadać dalej. Ale przychodzi czas, kiedy lepiej zapozna się z tym, czym jest BIOS i co robi.

BIOS to oprogramowanie systemowe niskiego poziomu – i ma po prostu wykonywać swoją pracę. Ale czy chcesz to zaktualizować i dlaczego? A zanim to zrobisz, czy w ogóle wiesz, jak sprawdzić, jakiej wersji systemu BIOS używasz na swoim urządzeniu Windows 10 komputerów?

Sprawdzanie wersji systemu BIOS

Sprawdzanie ustawienia w swoim Windows 10 nie jest tak trudne do znalezienia. To samo dotyczy sprawdzania wersji systemu BIOS. Jest wyświetlany w samym menu BIOS-u. I dobrze wiedzieć, że nie trzeba ponownie uruchamiać się, aby sprawdzić numer wersji. Możesz sprawdzić wersję systemu BIOS na dwa sposoby.

Konfiguracja BIOS

Wiersz polecenia

Najczęstszym sposobem na to jest użycie wiersza polecenia.

  1. Przejdź do Start i wpisz „wiersz polecenia” w polu wyszukiwania.
  2. Kliknij wynik wyszukiwania (nie uruchamiaj go jako administrator).
  3. Wpisz polecenie „wmic bios get smbiosbiosversion” i naciśnij Enter.
  4. Teraz zobaczysz numer wersji systemu BIOS, który znajduje się na twoim komputerze.

Okno informacji o systemie

Innym sposobem sprawdzenia, która wersja systemu BIOS znajduje się na komputerze, jest okno Informacje o systemie. Dla Windows 10, oto co musisz zrobić:

  1. naciśnij Windows Klawisz + R
  2. Wpisz „msinfo32” w polu Uruchom. Wciśnij Enter.
  3. Sprawdź numer wersji BIOS w obszarze Podsumowanie systemu. Zobacz „Wersja / data systemu BIOS”.

Co to jest BIOS?

W przeciwieństwie do systemu operacyjnego, który obsługuje komputer, na przykład Windows 10, system BIOS komputera znajduje się na układzie scalonym na płycie głównej komputera. BIOS to podstawowy system wejścia / wyjścia. Nowoczesne komputery używają teraz oprogramowania układowego UEFI zamiast systemu BIOS, ale UEFI odgrywa podobną rolę.

Flashowanie systemu BIOS

Flashowanie BIOS to termin, który jest używany, gdy chcesz zaktualizować płytę główną komputera. Głównym celem tego procesu jest zwiększenie zarówno zgodności, jak i wydajności komputera. Z biegiem lat może stać się to prostszym procesem, ale nie jest to coś, co każdy może zrobić bez pomocy. Ponieważ istnieje szansa na trwałe uszkodzenie komputera.

Aktualizacja systemu BIOS rozpoczyna się od wyszukania plików w witrynie producenta płyty głównej. Czasami można to zrobić, będąc jeszcze w środku Windows. Jednak w przypadku starszych płyt głównych konieczne jest pobranie specjalnego narzędzia, którego można użyć podczas uruchamiania komputera w systemie DOS. Może być nawet konieczne utworzenie rozruchowego napędu USB, ponieważ mogą wystąpić problemy.

Jak sprawdzić wersję Bios

Czy powinieneś zaktualizować BIOS?

Być może zastanawiasz się, czy nadszedł czas na aktualizację systemu BIOS. Ale prawdopodobnie najlepiej zrozumieć, co to oznacza dla twojego komputera. Aktualizacja systemu BIOS nie powoduje żadnych dużych aktualizacji oprogramowania ani ulepszeń wydajności.

Jeżeli twój Windows 10 komputer działa poprawnie, prawdopodobnie nie powinieneś iść na aktualizację systemu BIOS. Możliwe, że po aktualizacji nie zauważysz żadnej różnicy. W nowej wersji systemu BIOS możesz nawet napotkać dodatkowe błędy.

Powodem tego może być to, że wersja systemu BIOS, w którą był wyposażony komputer, przeszła rygorystyczne testy. Ponadto, jeśli komputer traci moc podczas flashowania systemu BIOS, może to spowodować problem, który ostatecznie uniemożliwi uruchomienie komputera.

Kiedy dokładnie należy zaktualizować system BIOS? Jeśli potrzebujesz wsparcia sprzętowego, to jeden z powodów, aby to zrobić. Niektórzy producenci płyt głównych obsługują nowe procesory i inne rodzaje sprzętu. Jeśli chcesz zaktualizować procesor komputera, zaktualizuj system BIOS.

Innym powodem przejścia przez skomplikowany proces aktualizacji systemu BIOS jest naprawienie błędów w komputerze. Często producent doradza nawet aktualizację systemu BIOS. Jeśli masz problemy, których nie możesz naprawić, skorzystaj z pomocy technicznej.

Jak sprawdzić wersję Bios na swoim urządzeniu Windows 10 szt

Nie naprawiaj tego, co nie jest zepsute

BIOS jest jak cicha część komputera. Nie należy go zauważać ani majstrować – chyba że absolutnie musisz! Naprawdę łatwo jest sprawdzić, która wersja systemu BIOS jest twoja Windows 10 komputer używa. Jeśli masz problemy z komputerem, prawdopodobnie nie jest to wina BIOS-u. Sprawdź Windows zamiast tego zaktualizuj. Ale jeśli musisz zaktualizować system BIOS, upewnij się, że wiesz, co robisz.

Którą wersję systemu BIOS ma Twój komputer? Czy uważasz, że powinieneś go zaktualizować? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.