Sieć, jaką znamy dzisiaj, jest oparta na technologii zwanej „systemem nazw domen”, znanej również jako DNS. Działa jak książka telefoniczna w Internecie, łącząc serwery internetowe z odpowiadającymi im nazwami domen witryn internetowych. DNS to to, co przenosi Cię do Google, gdy wpisujesz google.com, więc możesz sobie wyobrazić, że DNS jest krytyczną częścią infrastruktury Internetu.
Podczas gdy większość ludzi po prostu korzysta z domyślnych serwerów DNS dostarczonych przez operatora lub dostawcę usług internetowych, istnieją alternatywne serwery. Google Public DNS jest popularną opcją od lat, a DNS 1.1.1.1 CloudFlare to nowsza usługa, która szybko zyskuje na popularności.
ANDROIDPOLICE WIDEO DNIA
Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć zmienić serwer DNS, z którego korzystają Twoje urządzenia. Niektórzy dostawcy usług internetowych są znani z rejestrowania zapytań DNS (np. listy wszystkich odwiedzanych witryn) i udostępniania ich stronom trzecim. Niektóre usługi DNS są również szybsze niż inne, w zależności od tego, jak blisko ich serwerów znajdujesz się, co może mieć wpływ na szybkość ładowania stron internetowych.
W tym przewodniku omówimy niektóre popularne opcje usług DNS i pokażemy, jak zmienić serwer DNS na urządzeniu z Androidem.
Usługi DNS
Najbardziej znaną niestandardową usługą DNS jest Publiczny DNS Google. Ma serwery na całym świecie, więc wyszukiwania powinny być szybkie bez względu na to, gdzie jesteś. Obsługuje również DNS przez TLS (DoT) i DNS przez HTTPS (DoH), więc jeśli Twój system operacyjny działa z tymi standardami (tak jak Android 9+), zapytania są wysyłane przez bezpieczny kanał. Google twierdzi, że jego usługa DNS nie przechowuje na stałe żadnych danych.
Jeśli pomysł na wszystkie Twoje zapytania internetowe przechodzące przez Google nie brzmi zachęcająco, CloudFlare 1.1.1.1 to kolejna popularna opcja. Według większości niezależnych testów jest to ogólnie najszybsza dostępna usługa DNS. Ma również fajną aplikację na Androida, z której możesz korzystać, jeśli Twój telefon nie ma ustawienia dla ogólnosystemowego serwera DNS (więcej o tym później).
Inne usługi DNS skupiają się na konkretnych przypadkach użycia. Na przykład OpenDNS filtruje niebezpieczne i przeznaczone dla dorosłych strony internetowe na poziomie sieci (o ile dzieci nie znajdą tego artykułu!). Norton ConnectSafe był popularną opcją ochrony przed zagrożeniami online przed złośliwym oprogramowaniem, ale został zamknięty w 2018 roku.
Jak zmienić serwer DNS
Proces ustawiania domyślnego serwera DNS dla Androida zależy od wersji Androida, na której działa Twój telefon/tablet. Jest to prosty proces na nowszych urządzeniach, ale starsze wersje Androida to utrudniają.
Jeśli nie masz pewności, jaką wersję Androida ma Twoje urządzenie, możesz ją znaleźć, otwierając aplikację Ustawienia i przechodząc do menu Informacje o telefonie. Wersja systemu operacyjnego (8.0, 9.0, 10.0 itd.) powinna być gdzieś wymieniona.
Android 9 Pie i nowszy
Android 9 Pie wprowadził ogólnosystemowe ustawienie DNS, więc zamiast zmieniać DNS dla każdej indywidualnej sieci, możesz to zrobić w jednym miejscu. Android wymaga jednak, aby usługa DNS obsługiwała DNS-over-TLS, więc nie każdy serwer będzie działał. Własny publiczny DNS Google nie był kompatybilny aż do kilku miesięcy po uruchomieniu Androida 9.
Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć aplikację Ustawienia w telefonie, przejść do ustawień sieci i znaleźć opcję prywatnego serwera DNS. Tutaj możesz wyłączyć prywatny DNS (aby używany był serwer twojego ISP), ustawić go na automatyczny (gdzie Android będzie próbował używać DNS-over-TLS z serwerem twojego ISP) lub zawsze używać niestandardowego serwera.
Możesz wpisać serwer niestandardowy w polu adresu, ale musi to być nazwa hosta TLS, a nie tylko ciąg cyfr. Na przykład zamiast wpisywać 4.4.4.4 lub 8.8.8.8 dla Google Public DNS, musisz użyć dns.google. Zamiast 1.1.1.1 dla CloudFlare umieściłbyś 1kropka1kropka1kropka1.cloudflare-dns.com.
Po naciśnięciu przycisku Zapisz ustawienie powinno zacząć obowiązywać. Pamiętaj, że Twój wybór DNS może zostać zastąpiony, gdy korzystasz z VPN lub innej aplikacji, która zmienia konfigurację sieci.
Android 8.1 Oreo i starszy
W starszych wersjach Androida oficjalnym sposobem zmiany serwera DNS jest ręczne wprowadzenie go w każdym połączeniu sieciowym (zarówno Wi-Fi, jak i komórkowym). Aby wprowadzić zmiany w sieci Wi-Fi, przejdź do aplikacji Ustawienia, znajdź sieć Wi-Fi, z którą jesteś połączony, naciśnij i przytrzymaj nazwę sieci i wybierz „Modyfikuj sieć”. Następnie przełączenie opcji zaawansowanych powoduje wyświetlenie opcji „Ustawienia IP”.
Zwykle będzie to oznaczać „DHCP”, co w zasadzie oznacza ustawienie „Jestem dobry we wszystkim; po prostu pozwól routerowi Wi-Fi martwić się o wszystko”. Zmień to jednak na „Statyczny”, a będziesz mógł ręcznie wprowadzić wszystkie żądane ustawienia sieciowe – w tym serwer DNS. Jest miejsce zarówno na serwer podstawowy, jak i zapasowy, co w naszym przykładzie Cloudflare byłoby 1.1.1.1 i 1.0.0.1.
Niestety zmiana tych ustawień otwiera szereg nowych problemów. Po pierwsze, będziesz musiał ręcznie określić adres IP telefonu i bramę routera Wi-Fi. Nawet jeśli nie masz nic przeciwko, są to ustawienia, które prawdopodobnie będziesz chciał zmienić tylko dla sieci znajdujących się bezpośrednio pod Twoją kontrolą, takich jak router w domu.
Na szczęście istnieje prostsza metoda niż ta. W Sklepie Play dostępnych jest kilka aplikacji, które korzystają z interfejsu API VPN systemu Android do kierowania wszystkich żądań DNS przez niestandardowy serwer, co zapewnia podobną funkcjonalność do opcji systemowej w systemie Android 9 i nowszych. Są to aplikacje VPN, jedynym aspektem połączenia sieciowego, który się zmienia, jest DNS.
Niektóre popularne opcje to DNS Changer i dnspipe. Ponieważ korzystają z API VPN Androida, zawsze jest co najmniej jedno stałe powiadomienie, gdy jesteś połączony.
Jeśli chcesz głównie korzystać z CloudFlare DNS, być może nie będziesz musiał korzystać z aplikacji innej firmy — CloudFlare ma własną aplikację „WARP” na Androida. Robi to samo, co różne aplikacje zmieniające DNS, ale istnieje opcjonalna płatna funkcja „WARP +”, która twierdzi, że poprawia wydajność.
Uwaga na temat łączności
Warto tutaj zauważyć, że podobnie jak VPN, niektóre niestandardowe serwery DNS są blokowane w niektórych sieciach. Osobiście spędziłem dużo czasu próbując dowiedzieć się, dlaczego mój telefon nie może połączyć się z Wi-Fi mojej uczelni, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że blokuje DNS CloudFlare.
Jeśli więc kiedykolwiek napotkasz problemy z połączeniem w sieciach Wi-Fi, może być konieczne tymczasowe wyłączenie funkcji prywatnego DNS w systemie Android (lub wyłączenie wszystkich używanych aplikacji VPN). To może być problem, ale poprawa prywatności prawie zawsze wiąże się z bólem głowy lub dwoma.