Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak sprzedać nazwę domeny: 8-Step Framework (z wglądem)

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak sprzedać nazwę domeny: 8-Step Framework (z wglądem)

Wielu z nas ma zwyczaj rejestrowania nazwy domeny, gdy mamy świetny (lub niezbyt świetny) pomysł na nową firmę startową, produkt, projekt, blog lub działalność poboczną. Ale te pomysły często pozostają tylko tym, pomysłem.

A nazwa domeny pozostanie uśpiona na Twoim koncie rejestratora przez miesiące, lata, a nawet dekady wraz z często rosnącą rodziną innych, nieużywanych nazw domen. Te nazwy domen nie muszą pozostawać w stanie uśpienia; założenie firmy jest niesamowicie przerażające, ale wykonalne.

Innym powodem posiadania nieużywanych nazw domen może być odejście lub zamknięcie firmy, decyzja o zaprzestaniu aktualizowania bloga lub witryny osobistej lub nabycie innych firm z ich domenami na przestrzeni lat.

Jeśli tak, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy te domeny są coś warte dla kogoś innego, a jeśli tak, to w jaki sposób możesz sprzedawać swoje nazwy domen?


Jak szybko sprzedać nazwę domeny: My 8-Proces krokowy

W tym poście przeprowadzę Cię przez wszystkie etapy skutecznej sprzedaży nazwy domeny.

Od wyceny po wycenę, marketing, wystawianie, negocjowanie i zamykanie sprzedaży z bezpiecznym sposobem przeniesienia nazwy domeny na nowego właściciela i otrzymanie płatności przez sprzedającego (czyli Ciebie).

Możesz skorzystać z poniższych linków, aby przejść do określonej sekcji.

  1. Określ wartość nazwy domeny.
  2. Wyceń swoją nazwę domeny.
  3. Wyraźnie zaznacz, że nazwa domeny jest na sprzedaż, za pomocą strony docelowej „Na sprzedaż”.
  4. Wystaw swoją domenę na sprzedaż na giełdach domen.
  5. Sprzedaj swoją domenę na aukcji.
  6. Znajdź kupca ze sprzedażą wychodzącą.
  7. Zatrudnij brokera nazw domen.
  8. Skorzystaj z usługi escrow w celu bezpiecznego transferu środków i nazwy domeny.

Krok 1: Określ wartość nazwy domeny.

Zanim sprzedasz nazwę domeny, musisz najpierw dowiedzieć się, ile jest warta Twoja nazwa domeny.

Łatwiej to powiedzieć niż zrobić, a wartość nazwy domeny może wahać się od kilku dolarów do liczb w przedziale sześcio-, a nawet siedmiocyfrowym (!). Jedyną w 100% poprawną odpowiedzią jest to, że nazwa domeny jest warta tyle, ile kupujący jest skłonny za nią zapłacić, ale na szczęście istnieją pewne techniki wyceny nazwy domeny, które mogą dać dobre wyobrażenie o potencjalnej wartości nazwy domeny, jeśli taka istnieje .

1. Zacznij od przestudiowania porównywalnej sprzedaży

Świetnym źródłem informacji o ostatnich sprzedażach nazw domen i badaniach sprzedaży nazw domen podobnych do tych, które posiadasz, jest NameBio.com.

Ta niesamowita strona oferuje historyczną bazę danych zawierającą $1.5 miliardów dolarów w sprzedaży nazw domen i jest codziennie aktualizowana, aby pokazać, ile nazw domen zostało ostatnio sprzedanych na wielu różnych rynkach. Wykorzystaj to na swoją korzyść, aby zobaczyć, jak Twoja nazwa domeny wypada w porównaniu z ostatnią sprzedażą.

Użyj filtrów długości, słów kluczowych i oczywiście rozszerzenia (takich jak .com, .net lub .io), aby zawęzić listę sprzedawanych nazw domen, które są podobne do Twojej.

2. Skorzystaj z narzędzi oceny domeny

Inną metodą uzyskania wskaźnika wartości domeny jest użycie narzędzia do automatycznej oceny nazw domen, takiego jak Estibot lub GoDaddy GoValue.

Obie witryny wykorzystują złożone algorytmy do obliczania wartości nazwy domeny na podstawie wielu różnych atrybutów, takich jak długość domeny, rozszerzenie, liczba słów, wymowa, a także czynniki związane z SEO, takie jak słowa kluczowe, liczba wyszukiwań, miesięczne wyszukiwania i koszt za kliknięcie. Należy pamiętać, że te oceny są zautomatyzowane i nigdy nie będą w stanie uwzględnić wszystkiego, ponieważ wartość domeny nie jest naukowym absolutem.

3. Uzyskaj opinię eksperta

Trzecią opcją, którą masz, jest proszę o opinię eksperta.

Jeśli obie poprzednie metody dają wysoką wartość dla Twojej nazwy domeny, możesz rozważyć poproszenie o ekspertyzę przez zaufanego brokera nazw domen, aby upewnić się, że nazwa domeny jest odpowiednio wyceniona.

Możesz również rozważyć udostępnienie swojej nazwy domeny w sekcji bezpłatnej wyceny nazw domen na NamePros, forum dla tych, którzy aktywnie kupują i sprzedają nazwy domen w celu osiągnięcia zysku. Przygotuj się na szczere opinie, ale pamiętaj, że niekoniecznie każdy, kto zostawia komentarz, jest ekspertem.

Krok 2: Wyceń swoją nazwę domeny

Teraz, gdy masz już wskaźnik potencjalnej sprzedaży swojej domeny, nadszedł czas, aby wybrać odpowiednią strategię cenową.

Większość nazw domen na rynku wtórnym sprzedaje się w $2,000, a zdecydowana większość pozostałych nazw domen, które są kupowane na rynku wtórnym, kosztuje mniej niż $5,000.

Więc jeśli nie masz w swoich rękach nazwy domeny premium, która powinna sprzedawać się dobrze za pięć, a może nawet sześć cyfr, zdecydowanie zalecamy sprzedawanie nazwy domeny z realistyczną „ceną sprzedaży”, Cena Kup teraz.

Domeny z ceną Kup teraz mają o wiele większe szanse na sprzedaż niż standardowe domeny „złóż ofertę”. Innym powodem, dla którego warto wybrać tę strategię, jest to, że cena Kup teraz stwarza poczucie pilnej potrzeby kupujących; jeśli nie kupią teraz, ktoś inny może i oni mogą stracić możliwość posiadania nazwy domeny na zawsze.

Jeśli posiadasz bardzo poszukiwaną nazwę domeny i lubisz negocjować umowę, istnieje kilka powodów, dla których warto wybrać „Składać ofertę” zamiast ustalania stałej ceny na swoją domenę. Otrzymywanie ofert dotyczących Twojej nazwy domeny pozwoli Ci przeprowadzić analizę due diligence zainteresowanej strony i dowiedzieć się, jakie są jej plany związane z nazwą domeny oraz ile potencjalnie jest w stanie i jest skłonna zapłacić za nabycie Twojej nazwy domeny.

Krok 3: Podaj nazwę domeny ze stroną docelową na sprzedaż

Kiedy ktoś myśli o nazwie domeny i chce sprawdzić, czy jest dostępna, co robi? Wpisują go w swojej przeglądarce. A jeśli nie masz krystalicznie jasnego komunikatu „ta domena jest na sprzedaż” na swojej nazwie domeny i łatwego sposobu na skontaktowanie się z Tobą przez potencjalnego nabywcę, tracisz największą szansę na sprzedaż swojej nazwy domeny.

Strona docelowa „Na sprzedaż” natychmiast poinformuje każdego odwiedzającego, że Twoja nazwa domeny jest dostępna do zakupu i jak się z nią skontaktować. Istnieje kilka sposobów na utworzenie strony docelowej na sprzedaż dla swojej nazwy domeny.

Jeśli masz istniejąca strona internetowa możesz po prostu przekierować każdą nazwę domeny, którą posiadasz i chcesz sprzedać, na stronę docelową w tej witrynie za pomocą formularza zapytania. Możesz też użyć strony docelowej na sprzedaż z jednej z witryn handlu domenami, takich jak Sedo lub Afternic.

Wadą korzystania z tych stron jest to, że często wyświetlają one reklamy, które mogą dezorientować odwiedzających. A kiedy sprzedajesz swoją nazwę domeny za pośrednictwem platformy handlowej, musisz zapłacić im prowizję za sprzedaż, wynoszącą od 10 do 30% całkowitej ceny sprzedaży – nawet jeśli kupujący przeszedł bezpośrednio przez własną stronę docelową domeny.

Wreszcie, możesz skorzystać z bezpłatnej platformy sprzedaży nazw domen, takiej jak pięćdziesiąt. Efty zajmuje się wszystkimi aktualizacjami, utrzymuje i działa strony docelowe na sprzedaż, a ich strony są optymalizowane, aby pomóc w sprzedaży nazw domen.

Krok 4: wystawiaj swoją nazwę domeny na sprzedaż na giełdach domen

Jeśli dotarłeś tutaj, wiesz już, jak ważne jest przede wszystkim przyciąganie bezpośrednich gości do nazwy domeny za pomocą strony docelowej. Nie oznacza to jednak, że wystawienie nazwy domeny na sprzedaż na giełdach domen nie przyniesie wartości dodanej.

Wiele dużych rynków ma stałych nabywców i tak zwaną sieć dystrybucji, w ramach której współpracują z innymi stronami internetowymi, takimi jak rejestratorzy, aby zaprezentować Twoją nazwę domeny potencjalnym nabywcom na całym świecie.

Sedo

Sedo działa od 2001 roku i z ponad 18 milionami domen na liście, Sedo jest jednym z największych rynków domen na świecie. Sama strona sięga ok 2 milionów odwiedzających miesięcznie, ale promują również Twoją domenę w wielu witrynach partnerskich. Wystawienie nazwy domeny na sprzedaż w Sedo jest bezpłatne, ale płacisz prowizję od 10 do 20%, gdy Twoja nazwa domeny zostanie sprzedana.

Afternic

Ta platforma została założona w 1999 roku i udostępnia ponad pięć milionów nazw domen dostępnych na sprzedaż i obsługuje ponad 75 milionów wyszukiwań domen każdego miesiąca – Afternic to siła, z którą trzeba się liczyć. Ten rynek jest własnością GoDaddy, dzięki czemu zyskuje dużą przewagę nad podobnymi witrynami. Gdy wystawisz swoją nazwę domeny na sprzedaż w Afternic, będzie ona również wyświetlana jako domena premium, gdy ludzie będą jej szukać w witrynie GoDaddy.com. Wystawienie nazwy domeny na Afternic jest bezpłatne, ale płacisz 20% prowizji za udaną sprzedaż.

BrandBucket

Czy posiadasz nazwę domeny, która niekoniecznie jest bardzo opisowa, ale byłaby świetną marką dla nowej firmy, produktu lub usługi?

Jeśli tak, BrandBucket może mieć odpowiednich odbiorców, którzy pomogą Ci znaleźć nabywcę. Ten rynek jest nadzorowany, co oznacza, że ​​każda nazwa domeny musi przejść przez proces przesyłania i zatwierdzania. Po zatwierdzeniu Twoja domena zostanie wymieniona ze specjalnie zaprojektowanym logo i opisem, które pomogą potencjalnym nabywcom wyobrazić sobie. Ten rynek pobiera opłatę w wysokości 10 USD za wystawienie Twojej domeny i wymaga wyłączności, co oznacza, że ​​nie możesz sprzedawać swojej nazwy domeny gdzie indziej, dopóki jest ona wystawiona na rynku. Przy 30% prowizja jest wysoka w porównaniu z innymi platformami handlowymi.

Krok 5: Sprzedaj swoją nazwę domeny na aukcji (najszybszy sposób)

Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży nazwy domeny, istnieje kilka serwisów aukcyjnych, które mogą Ci w tym pomóc. Witryny te działają w podobny sposób do internetowych serwisów aukcyjnych, takich jak eBay. Tworzysz aukcję, ustalasz cenę minimalną lub minimalną ofertę otwarcia, aw niektórych przypadkach cenę Kup teraz.

Większość kupujących na portalach aukcyjnych to inwestorzy nazw domen (osoby, które kupują nazwy domen wyłącznie w celu ich odsprzedaży z zyskiem), więc musisz być przygotowany na sprzedaż swojej nazwy domeny w tzw. poziomów cen, które zazwyczaj mieszczą się pomiędzy 5 do 15% „detalicznej” ceny nazwy domeny.

Na przykład sprzedałem TechTuna.com, nazwę domeny, którą kupiłem za 10 USD w 2016 roku za 69 USD, komuś na portalu aukcyjnym, który następnie wystawił tę nazwę domeny na sprzedaż na BrandBucket.com, gdzie została sprzedana za około USD2000 wkrótce potem.

Aukcje GoDaddy

Godaddy Auctions to witryna GoDaddy z rynkiem wtórnym dla domen dodatkowych. Rynek jest bardzo popularny wśród osób i firm, które szukają ekskluzywnych nazw domen, które wkrótce wygasną, aby dodać je do swojego portfela nazw domen. Rynek jest odwiedzany przez 900 000 użytkowników każdego miesiąca, a GoDaddy ma status światowej #1 rejestratora domen masz pewność, że Twoja aukcja będzie dobrze eksponowana, jeśli Twoja nazwa domeny jest wartościowa.

Istnieje kilka sposobów wystawiania nazw domen, w tym Kup teraz z ustaloną ceną, Złóż ofertę lub jako domenę 7-dniowa aukcja. To jest typowa aukcja internetowa. Sprzedający ustala cenę minimalną, licytujący toczą ze sobą walkę, a kiedy kończy się czas, wygrywa licytant, który zaoferował najwyższą cenę. Jest mały ($5) roczna opłata członkowska za dołączenie do serwisu, a kiedy sprzedajesz nazwę domeny, prowizja wynosi od 10 do 20%.

Flippa

Flippa to przede wszystkim rynek kupowania i sprzedawania firm internetowych, ale ma również sekcję z aukcjami nazw domen. Witryna nie jest tak popularna jak kiedyś, ale z 2 milionów odwiedzających miesięcznie, nadal jest popularnym miejscem docelowym, a codziennie sprzedaje się wiele nazw domen na stronie. Wystawienie nazwy domeny na aukcję kosztuje $9 a aukcje, które zostały pomyślnie sprzedane, będą skutkowały opłatą za sukces w wysokości 15%.

Jedną z rzeczy, która odróżnia Flippa od innych platform handlowych, jest to, że umożliwiają one napisanie szczegółowego opisu aukcji. Jeśli chcesz poznać najlepsze praktyki wystawiania, pisania i promowania swoich ofert na Flippa, polecam ten wywiad wideo z supersprzedawcą Ali Zandi. Widzowie, uwaga – film ma kilka lat i wiele się zmieniło, ale niektóre rady Ali dotyczące marketingu i promocji Twoich aukcji są ponadczasowe i bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

Nazwisko

NameJet to kolejna firma działająca na rynku wtórnym nazw domen, obsługująca platformę aukcyjną popularną głównie wśród inwestorów domenowych. Witryna ma dużą liczbę kupujących i każdego dnia przenosi ogromną liczbę dodatkowych nazw domen. Nie każdy może wystawiać nazwy domen na sprzedaż w NameJet, ale strona zapewnia opcję online, aby zgłosić swoje domeny do rozpatrzenia na nadchodzącą aukcję.

Aby zapewnić kupującym najwyższą jakość domen, nie wystawiają na aukcję wszystkich zgłoszonych nazw; Twoje nazwiska są przekazywane i sprawdzane przez zespół NamesJet. Aby przesłać nazwę domeny, musisz najpierw mieć aktywne konto. Prowizja od udanej sprzedaży wynosi 15%.

Krok 6: znajdź kupca ze sprzedażą wychodzącą

Czy masz opisową nazwę domeny w niszy z wieloma potencjalnymi użytkownikami końcowymi? Coś w rodzaju AustinBaker.com lub AtlantaLawyer.com.

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, możesz rozważyć podjęcie działań w celu zwiększenia prawdopodobieństwa sprzedaży nazwy domeny poprzez aktywne kontaktowanie się z odpowiednimi firmami, które mogłyby odnieść korzyści z posiadania Twojej nazwy domeny.

Sprzedaż wychodząca jest zazwyczaj prowadzona za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu do docelowej grupy potencjalnych klientów, którzy zostali zebrani po przeprowadzeniu pewnych badań. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia badań jest wyszukiwanie w Google firm pasujących do słów kluczowych w nazwie Twojej domeny.

Po zebraniu listy firm możesz użyć narzędzi, takich jak LinkedIn lub Clearbit Connect, aby znaleźć nazwiska i adresy e-mail osób odpowiedzialnych za marketing lub technologię, takich jak dyrektor ds. Marketingu lub CTO. Jeśli firma jest mała, zalecam wysłanie e-maila bezpośrednio do właściciela. Pamiętaj, aby wysyłać e-maile indywidualnie, tak aby każdy z nich był spersonalizowany i krótki.

Tak jak w poniższym przykładzie.

Temat: Sprzedaż AtlantaLawyer.com
Drogi Johnie,
Jestem właścicielem nazwy domeny AtlantaLawyer.com i kontaktuję się z kilkoma firmami z sektora prawniczego tutaj w Atlancie, aby zbadać możliwą sprzedaż nazwy domeny. Czy byłbyś zainteresowany posiadaniem tej nazwy domeny dla swojej firmy?
Pozdrowienia,
Twoje imię
Twoje dane kontaktowe.

Prosto i na temat, kończąc e-mail pytaniem, najprawdopodobniej uzyskasz odpowiedzi. Mogą one wahać się od „nie, dziękuję” do czasami nieco mniej uprzejmych odpowiedzi, ale jeśli Twoja domena jest wartościowa, zobaczysz, że prawdopodobnie otrzymasz kilka e-maili z pytaniem „Ile?”.

Potrzebujesz więcej wskazówek na temat technik wychodzących od doświadczonego inwestora w nazwy domen? Sprawdź ten wpis na blogu autorstwa Ali Zandi, który jest pełen świetnych informacji, które pomogą Ci zacząć. A skoro już przy tym jesteś, koniecznie przeczytaj część drugą, w której Ali dzieli się wszystkim, co chcesz wiedzieć o negocjowaniu i zamykaniu sprzedaży.

Krok 7: Zatrudnij brokera nazw domen

Czy wszystko powyższe wydaje się trudne lub męczące? Cóż, nie powiedziałem, że to było łatwe, prawda?

Jeśli posiadasz nazwę domeny o znacznej wartości, możesz i prawdopodobnie powinieneś rozważyć zaangażowanie profesjonalnego brokera nazw domen, który pomoże Ci znaleźć nabywcę i ułatwi sprzedaż w Twoim imieniu. Większość brokerów domen pracuje na zasadzie prowizji, co oznacza, że ​​otrzymują procent od ceny sprzedaży.

Ta struktura bez leczenia i bez zapłaty oznacza, że ​​większość uznanych brokerów będzie zainteresowana współpracą z Tobą w znalezieniu nabywcy Twojej nazwy domeny tylko wtedy, gdy jej wartość mieści się w co najmniej pięciocyfrowym przedziale. Bardzo ważne jest, abyś zapoznał się z polityką brokera i strukturą cenową przed skorzystaniem z usług. Zdecydowanie zaleca się pisemną umowę jasno określającą wszystkie najdrobniejsze szczegóły, takie jak prowizja i wyłączność.

Poniżej znajduje się lista brokerów nazw domen i firm maklerskich o dobrej reputacji i osiągnięciach:

Przed podjęciem współpracy z brokerem nazw domen należy przeprowadzić własną analizę due diligence i zawsze korzystać z licencjonowanej usługi depozytowej, aby ułatwić sprzedaż nazwy domeny i transfer środków.

Krok 8: Użyj usługi escrow w celu bezpiecznego transferu środków i domeny

Kupując lub sprzedając domenę online, korzystanie z licencjonowanej i zabezpieczonej usługi depozytowej zmniejszy ryzyko zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego.

Korzystanie z usługi depozytowej w celu obsługi sprzedaży nazwy domeny gwarantuje, że otrzymasz zapłatę, a kupujący otrzyma swoją domenę. Wszystkie giełdy nazw domen i serwisy aukcyjne, o których mowa w tym przewodniku, oferują własne, bezpłatne usługi depozytowe w ramach swojej platformy, więc kiedy sprzedajesz nazwę domeny za pośrednictwem jednego z tych serwisów, wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że jesteś w stanie przenieś swoją nazwę domeny w momencie jej sprzedaży.

Ale jeśli sprzedajesz swoją nazwę domeny w drodze bezpośrednich negocjacji z kupującym lub korzystasz z usług firmy maklerskiej, zawsze powinieneś dokonywać transakcji za pośrednictwem licencjonowanej firmy depozytowej.

Sposób działania depozytu nazw domen polega na tym, że obie strony zgadzają się na warunki transakcji, które obejmują nazwy domen i cenę sprzedaży. Kupujący będzie wówczas zobowiązany do wpłaty uzgodnionej kwoty na rachunek zastrzeżony. Gdy usługa Escrow zweryfikuje i zabezpieczy płatność, otrzymasz polecenie przeniesienia nazwy domeny na kupującego. Gdy kupujący potwierdzi posiadanie domeny, środki zostaną Ci przekazane.

Najczęściej używanymi firmami depozytowymi do sprzedaży nazw domen są Escrow.com i Payoneer Escrow.