Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak sprzedać samochód

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak sprzedać samochód

Prawdopodobnie zarobisz więcej, jeśli sam sprzedasz swój samochód. Jeśli sprzedajesz dealerowi lub dokonujesz wymiany dealera, dealer musi mieć trochę wyściółki, aby zarabiać pieniądze, gdy samochód zostanie ponownie sprzedany.

Pojazdy silnikowe różnią się od innych posiadanych nieruchomości. Stanowy departament rejestracji pojazdów silnikowych jest zaangażowany w ten proces i wymaga pewnych dokumentów (różni się nieco w zależności od stanu). Jeśli sprzedajesz samochód prywatnie, będziesz odpowiedzialny za formalności. Jeśli sprzedasz dealerowi lub przeniesiesz własność poprzez wymianę u dealera, dealer zajmie się formalnościami.Rynek samochodów używanych w 2023 roku

Rynek samochodów używanych w 2022 roku był fantastyczny. Przewiduje się, że w 2023 roku ceny nowych samochodów spadną o ok 5%. Oczekuje się, że ceny używanych samochodów spadną o 10 do 20%.

Na ceny używanych samochodów wpływa wiele czynników. Na przykład możesz pomyśleć, że sprzedaż twojej ciężarówki z gazem będzie trudna, ale sprzedaż samochodów kempingowych rozkwitła w czasach pandemii. Ludzie potrzebują pojazdu o mocy wystarczającej do holowania kampera.

Z drugiej strony, wraz ze wzrostem cen paliw, wiele osób szuka pojazdów z napędem benzynowym lub hybrydowych. Jeśli Twój używany pojazd jest w dobrym stanie, znajdziesz kupca.

Jak sprzedasz swój samochód?

Potencjalni nabywcy nie tylko nawiedzają salony samochodowe. Korzystają z Internetu, aby znaleźć typ pojazdu, którego szukają.

To Ty decydujesz, jak chcesz sprzedać swój samochód.

Wyprzedaż na imprezę prywatną

Transakcja podmiotu prywatnego odbywa się między Tobą a innym podmiotem prywatnym. Reklamujesz pojazd za pomocą różnych środków, takich jak ogłoszenie w gazecie lub prywatna witryna sprzedaży. Możesz nawet zaparkować go przy swoim domu z napisem „Na sprzedaż”, aby potencjalni nabywcy mogli go zobaczyć.

Handel samochodem

Handel samochodem to wyreżyserowany proces sprzedaży, w którym każdy krok przypomina ruch szachowy. U większości dealerów otrzymujesz ofertę na swój obecny samochód i próbujesz wynegocjować najlepszą cenę na inny używany samochód lub nowy samochód. Niektórzy dealerzy reklamują ofertę natychmiastowej gotówki, która jest wyższą ceną, ale później mogą obniżyć wartość wymiany.

Jak sprzedać samochód prywatnie

Prywatna sprzedaż na imprezę składa się z kilku bardzo trudnych elementów, a jednym z nich jest jazda próbna. Pozwolisz obcej osobie odbyć jazdę próbną Twoim pojazdem. Później podamy wskazówki, jak załatwić tę część umowy z potencjalnym nabywcą (zobacz Jak bezpiecznie sprzedać samochód poniżej).

1. Ustaw cenę

Zacznij od strony internetowej z ocenami sprzedaży samochodów, takiej jak Kelley Blue Book (KBB). Witryna KBB poda Ci dwie wartości – jedną dla prywatnej sprzedaży i jedną dla wymiany. Następnie uczciwie wypisz wszelkie usterki, które posiada pojazd – na przykład pęknięte siedzenie kubełkowe lub wgniecenie tylnego zderzaka. Zostaw sobie trochę swobody w ustalaniu ceny, ponieważ każdy potencjalny nabywca będzie chciał negocjować mniej niż Twój numer. Sprawdź ceny podobnych samochodów. Wyceń to dobrze, jeśli liczysz na szybką sprzedaż.

Rekommenderad:  Wyszukiwanie Bing AI: jak działa nowe wyszukiwanie zintegrowane z AI

2. Napraw samochód albo nie naprawiaj samochodu

To jest kwestia punktu cenowego. Jeśli sprzedajesz samochód za minimalną kwotę, potencjalni nabywcy mogą chcieć przeoczyć pewne kwestie, o ile samochód prowadzi się bezpiecznie. W rzeczywistości zainteresowanym nabywcą może być mechanik lub ktoś, kto jest właścicielem salonu samochodowego z dostępem do własnego mechanika. Jednak aktualna naklejka kontrolna to ogromny atut.

3. Uzyskaj raport Carfax

Kupujący będą chcieli wiedzieć, czy Twój pojazd kiedykolwiek miał wypadek.

4. Zbierz swoje rejestry usług

Kiedy pojazd otrzymał ostatnio nowe hamulce, opony, przeglądy itp.?

5. Napisz opis pojazdu

W swoim szczegółowym opisie nie zapomnij zawrzeć kluczowych podstawowych informacji, takich jak przebieg, powód sprzedaży samochodu, rodzaj siedzeń i wszelkie specjalne wyposażenie, takie jak szyberdach lub pakiet holowniczy. Bądź uczciwy co do stanu samochodu, zwłaszcza jeśli jest to stary pojazd.

6. Zrób zdjęcia pojazdu

Nie bój się robić zdjęć wad, jeśli je wymieniłeś. Pamiętaj, że ludzie przyjdą zobaczyć Twój samochód niezauważony, a możesz nawet przyciągnąć kupującego spoza miasta. Poczują się bardziej komfortowo, jeśli będą wiedzieć, czego się spodziewać.

7. Reklamować

Gdzie się reklamować to ważna decyzja. Na niektórych platformach społecznościowych, np Facebook Marketplace, jeśli podasz swój numer telefonu, możesz spodziewać się odpowiedzi od osób, które nie są zainteresowane kupnem pojazdu.

8. Wybierz, kiedy zaplanować spotkania

Postaraj się umówić ludzi na obejrzenie samochodu i jazdę próbną w ciągu dnia. Rozsądne może być również zorganizowanie faktycznej sprzedaży – transferu funduszy i dokumentów – w czasie, gdy dostępny jest notariusz.

9. Uzyskaj cenę wymiany u dealera

Już obliczyłeś swoją cenę. Jeśli otrzymasz cenę od dealera, poznasz również dolną liczbę, którą tam uzyskasz. Warto o tym wiedzieć podczas negocjacji.

10. Bądź gotowy do negocjacji

Twoja cena wywoławcza jest punktem wyjścia. Nowy właściciel nie zamierza tam zaczynać.

11. Oczyść samochód

Jeśli chcesz szybko sprzedać samochód, zadbaj o jego jak najlepszy wygląd. Zeskrob naklejki ze zderzaka. Możesz nawet zdecydować się na profesjonalne wykonanie detali (co może całkowicie odnowić stary samochód). Usuń wszystkie przedmioty osobiste.

Jak sprzedać samochód, gdy nadal masz pożyczkę

Jeśli nadal jesteś winien pieniądze z tytułu pożyczki samochodowej, nie będziesz mieć tytułu samochodu. Kupujący chcą zdobyć tytuł – dlatego reklamy pojazdów często mówią „tytuł w ręku”.

Mimo to papierkowa robota nie jest zniechęcająca, ale może być czasochłonna. Masz opcje:

Rekommenderad:  Bitwarden: jak zobaczyć klucz API

1. Spłać pojazd

To dobry pomysł, zwłaszcza jeśli nie jesteś winien dużo pieniędzy. Możesz nawet wziąć osobistą pożyczkę. Zadzwoń do swojego pożyczkodawcy i uzyskaj rzeczywistą kwotę wypłaty, zanim zaczniesz szukać pożyczek osobistych.

2. Sprzedaj pojazd bezpośrednio dealerowi

Dealer zajmie się formalnościami związanymi ze spłatą kredytu samochodowego i uzyska tytuł pojazdu.

3. Skontaktuj się z pożyczkodawcą pożyczki samochodowej

Dowiedz się, jaka jest rzeczywista kwota wypłaty. Dowiedz się również, w jaki sposób pożyczkodawca chciałby otrzymać pieniądze za sprzedaż. Pożyczkodawca może dyktować dokładnie, jakich dokumentów potrzebujesz, a nawet świadczyć usługi depozytowe. Czy kupujący postępuj zgodnie ze wskazówkami pożyczkodawcy. Pożyczkodawca może nawet działać jako usługa depozytowa lub pośrednik, przechowując czek kasjerski od kupującego do momentu zwolnienia tytułu własności pojazdu.

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Oszuści są wszędzie i mogą nie tylko ścigać Twój pojazd. Mogą na przykład próbować dowiedzieć się, kiedy będziesz w domu lub w pracy.

Oto kilka kroków, które należy podjąć:

  • Zanim ktoś przyjdzie do Twojej nieruchomości, zdobądź kopię prawa jazdy potencjalnego nabywcy. Poproś tę osobę o wysłanie SMS-a lub e-maila z obrazem licencji. Sprawdź, czy licencja jest ważna (aktualna).
  • Jeśli sprzedajesz pojazd o wysokiej wartości, możesz poprosić o dowód posiadania środków, na przykład raport kredytowy. Prośba o raport kredytowy odstraszy miłośników opon.
  • Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową pojazdu i poproś o informacje na temat obsługi jazd próbnych. Firma może nalegać, abyś towarzyszył im podczas jazdy. Niektóre firmy mogą mieć rodzaj klauzuli dodatkowej, która umożliwia umieszczenie tymczasowego kierowcy w polisie.
  • Nie pozwól kupującemu odjechać pojazdem z tablicą rejestracyjną nadal na pojeździe. Tablica rejestracyjna pozostaje u sprzedawcy, ponieważ numer rejestracyjny jest zarejestrowany na sprzedawcę. Kupujący otrzyma nową płytkę.
  • Oprócz Ciebie możesz zaprosić innego członka rodziny na jazdę próbną.
  • Więcej o jeździe próbnej – zaplanuj trasę. Możesz nawet zdecydować się na jazdę próbną w otwartym miejscu, takim jak kościół lub szkolny parking.
  • Zachowaj ostrożność, odpowiadając na pytania, aby umówić się na oglądanie. Nie mów na przykład: „Będę w pracy od 9 Do 5, a w domu nie byłoby nikogo, kto mógłby pokazać Ci pojazd”. Zamiast tego zaplanuj stwierdzenia, takie jak: „Jesteśmy zapracowaną rodziną i pokazujemy pojazd pomiędzy 3 I 5 po południu.”

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży samochodu?

Oto krótka lista dokumentów potrzebnych do sprzedaży samochodu:

Raport historii pojazdu

Takich jak Carfax.

Tytuł samochodu

Jeśli nadal masz pożyczkę na samochód, będziesz mieć dodatkowe kroki, aby wyczyścić tytuł.

Rejestry serwisowe

Miej jak najwięcej dokumentów, zwłaszcza w przypadku głównych zadań.

Dokumenty gwarancyjne

W szczególności dołącz informacje o wszelkich wycofaniach, które miały miejsce, oraz podjętych działaniach. Większość nowszych samochodów nadal ma gwarancję na układ napędowy.

Rekommenderad:  600 punktów kredytowych: jakie są opcje Twojej karty kredytowej i pożyczki

Instrukcja obsługi

Nie jest to konieczne, ponieważ większość firm udostępnia instrukcję online.

Paragon

Powinno to obejmować nazwiska sprzedającego i kupującego, datę faktycznego przeniesienia i cenę sprzedaży.

Dokumentacja stanowa

Skontaktuj się z stanowym Departamentem Pojazdów Silnikowych. Na przykład w niektórych stanach można uzyskać tymczasowy identyfikator (tablicę rejestracyjną), który będzie używany podczas sprzedaży pojazdu.

Jak przenieść tytuł własności samochodu?

Podpiszesz się na odwrocie tytułu. Przeniesienia można dokonać w biurze AAA lub w swoim wydziale pojazdów mechanicznych, przez notariusza lub w niektórych salonach.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób sprzedaży samochodu?

To zależy od Ciebie. Prywatne wyprzedaże przyniosą Ci najwięcej pieniędzy, ale zajmą też więcej czasu. Przez krótki czas będziesz odbierać telefony, SMS-y i e-maile; spotykanie się z ludźmi na spotkania; i jeździć na jazdach próbnych.

W przypadku wymiany dealera papierkowa robota jest obsługiwana przez nich. Może nawet znajdziesz tam swój następny samochód.

Jaka jest najlepsza strona internetowa do sprzedaży używanego samochodu?

Autotrader od dawna jest najlepszym miejscem do kupna lub sprzedaży samochodu przez Internet.

Gdzie możesz sprzedać swój samochód za największe pieniądze?

Cena używanego samochodu ma wbudowaną poduszkę, gdy jest sprzedawany w salonie. To dlatego, że dealer musi zarabiać na przyszłej sprzedaży. Wysokość tej poduszki zależy od ceny samochodu i wiedzy dealera o prawdopodobieństwie zarobienia na nim pieniędzy. Nawet jeśli zamierzasz sprzedać samochód prywatnie, nie zaszkodzi uzyskać cenę od dealera, który może przedstawić natychmiastowe oferty gotówkowe.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ: