Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na zakupy online w 2024 r.?

Adriana Campos.

Czego oczekujesz dokonując zakupu w Internecie? Intuicyjna i łatwa w obsłudze platforma, bezpieczna kasa i dobra wizualizacja produktu. A jeśli potrzebujesz pomocy, aby odpowiedzieć na pytanie lub rozwiązać problem, odpowiedź musi być szybka i kompletna. W końcu zakupy online motywowane są przede wszystkim wygodą i elastycznością.

Według badania przeprowadzonego przez PagSeguro w samej Brazylii w 2024 r. w tym sektorze przesunięto 275 miliardów dolarów. A prognozy na przyszłość pozostają bardzo pozytywne. To samo badanie wskazuje na obrót Brazylii w wysokości 435 miliardów dolarów do 2026 roku. Nowe technologie jeszcze bardziej zwiększą sprzedaż w przyszłym roku, ze sztuczną inteligencją (AI) ułatwiającą dostęp i konsumpcję dzięki coraz bardziej spersonalizowanym doświadczeniom.

Aby to osiągnąć, niezbędne jest inteligentne zarządzanie danymi, nie tylko w procesie zakupów, ale także w sprzedaży: co oferować w oparciu o stany magazynowe? Dzięki analizie predykcyjnej rekomendacje produktów powinny być coraz bardziej udoskonalane, a sztuczna inteligencja dostosowuje powtarzalność, sezonowość konsumpcji i ocenę profilu pod kątem sugestii.

W kontekście omnichannel mówimy o integracji wszystkich punktów styku z klientem, co może bardzo zyskać na sztucznej inteligencji. To rodzaj technologię, która może śledzić podróż konsumenta, gdziekolwiek się uda, czy to w Internecie, czy w środowisku fizycznym. W ten sposób możliwe jest wyrównanie komunikacji i doświadczenia, tak aby stało się ono unikalne i spójne we wszystkich kanałach.

Liczba urządzeń mobilnych stale rośnie. Według danych Brazylijskiego Stowarzyszenia Handlu Elektronicznego (ABComm) ponad połowa zakupów online odbywa się za pośrednictwem smartfonów. Użytkownicy wymagają dobrej nawigacji i interakcji podczas korzystania z telefonu komórkowego do dokonywania zakupów, czy to na stronie internetowej, w aplikacji, czy w sieciach społecznościowych. Sztuczną inteligencję z kolei można wdrożyć, aby w sposób zautomatyzowany poprawić te problemy techniczne, optymalizując cały proces.

Kolejnym kierunkiem, w którym powinna podążać sztuczna inteligencja, jest rozwój osobistych asystentów zakupowych, którzy również skupiają się na urządzeniach mobilnych. Chatboty są już powszechnie stosowane, ale teraz mogą odgrywać bardziej aktywną rolę w relacjach ze społeczeństwem – na przykład udzielać porad lub uczyć, jak korzystać z usługi.

Interaktywność powinna coraz bardziej wzrastać, dzięki czemu AI będzie nie tylko reagować na problemy czy wątpliwości, ale także jako konsultant, czy nawet towarzysz zakupów. Jak zawsze będzie to kolejny rok, w którym firmy starają się zapewnić bardziej spersonalizowane i precyzyjne doświadczenia zakupowe swoich konsumentów.

Różnica polega obecnie na tym, że narzędzia AI są coraz bardziej dostępne, a firmy mają więcej tych możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. To będzie rok dużego postępu w cyfrowej transformacji firm.

***

Adriana Campos jest absolwentką ESPM w dziedzinie reklamy ze specjalizacją marketing oraz Big Data, kreatywności i przywództwa na Uniwersytecie Stanforda. Jest założycielką i dyrektorem generalnym Adtail, jednej z głównych agencji zajmujących się kompleksowym marketingiem wydajności cyfrowej w Brazylii.