SZYBKIE PODSUMOWANIE:
Raporty SEO oferują kluczowy wgląd w wydajność witryny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, kluczowy dla śledzenia trendów i dostosowania do celów klienta. Raporty te, niezbędne dla agencji, wyjaśniają złożoność SEO, zapewniając wymierność i skuteczność wysiłków. W tym artykule omówiono istotne elementy raportów SEO, koncentrując się na roli narzędzi do raportowania SEO w utrzymywaniu skutecznych strategii SEO.
Anatomia doskonałego raportu klienta SEO może wydawać się tajemnicą, nawet dla najbardziej doświadczonych agencji marketingowych. Powodem jest to, że SEO to dziedzina stale zmieniająca się, podobnie jak cele i oczekiwania Twoich klientów dotyczące ich działalności. Wymaga to pewnego poziomu elastyczności w przypadku raportów SEO klientów, ale nie musi utrudniać jasności co do tego, co składa się na świetny raport SEO i zapewniać spójne wyniki.
Niezależnie od specjalizacji Twojej agencji marketingowej, SEO jest niezaprzeczalnie ważnym czynnikiem dla Twoich klientów. Spójne raportowanie SEO pozwala śledzić wysiłki Twojej agencji i mieć pewność, że SEO Twojego klienta nie trafi w fanów – że tak powiem. Jest to także dowód dla Twoich klientów, że podejmujesz działania, aby przenieść ich kampanie na wyższy poziom – nawet gdy wskaźniki SEO się zmieniają.
Tworzenie raportów SEO nie jest łatwym zadaniem. Regularne ich tworzenie może być wręcz przeszkodą dla agencji, które starają się skalować. Czasami dobrze jest po prostu wrócić do podstaw i zadać sobie pytanie: Dlaczego raportowanie SEO jest ważne? Jakie wskaźniki powinniśmy śledzić w tym roku dla ruchu organicznego? W jaki sposób możemy automatycznie śledzić i raportować rankingi słów kluczowych? I czy naprawdę istnieje idealny szablon raportu SEO dla mojej agencji?
Najpierw wyjaśnijmy, co oznacza raportowanie SEO dla agencji i jak opanować raporty klientów SEO.
SPIS TREŚCI
Dlaczego raportowanie SEO jest ważne?
Nawet jeśli regularnie publikujesz treści, korzystasz z taktyk SEO poza stroną, aby tworzyć linki zwrotne do witryn swoich klientów i podejmujesz inne inicjatywy mające na celu podniesienie ich rankingów słów kluczowych i zwiększenie ruchu organicznego, Twoje wyniki nie zawsze zrobią wrażenie na klientach. Jak wie każda agencja marketingowa, prowadzenie kampanii SEO wymaga czasu, aby uzyskać zwrot z inwestycji, a ruch ma tendencję do wahań.
W tym miejscu przydaje się raportowanie SEO, które pozwala pokazać sukces na przestrzeni czasu i udowodnić, że Twoje działania przyniosą długoterminowe zwycięstwa. Raport SEO to widok z lotu ptaka na kluczowe wskaźniki ilustrujące skuteczność witryny Twojego klienta w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
Agencje potrzebują sposobu na skalowalne raportowanie trendów w czasie i dostosowywanie swoich raportów w oparciu o cele swoich klientów.
Jak zaprezentować klientom SEO?
Spędziłeś więc cały ten czas pracując nad kampaniami SEO swoich klientów i zbliża się czas raportowania. Jak przygotować raport SEO, który klienci rzeczywiście będą chcieli przeczytać? Jak to zrobić, nie tracąc całego tygodnia na kopiowanie i wklejanie tabel i wykresów z innych platform?
Raportowanie SEO to coś więcej niż tylko opowiadanie historii na podstawie danych – to istotna część komunikacji agencji z klientem. W związku z tym nie należy nadmiernie komplikować rzeczy za pomocą dodatkowych wskaźników, aby zaimponować klientom. Zamiast tego powinna jasno i prostym językiem określać, czego naprawdę chcą wiedzieć Twoi klienci:
Czy Twoja agencja poczyniła postępy w realizacji celów kampanii SEO?
Dodaj to na samym początku swojego raportu i określ jasne wyniki w odniesieniu do celów, korzystając z widżetu śledzenia celów.
Co Twoja agencja robiła w ciągu ostatniego miesiąca, aby osiągnąć swoje cele i jaki miało to wpływ?
Dodaj adnotacje do całego raportu, aby wskazać te kluczowe etapy.
Co zrobisz, aby rozwiązać wszelkie problemy i zapewnić dalszy rozwój?
Nawet jeśli sytuacja nie jest taka, jak by chciała Twoja agencja, pokaż swoim klientom, że jesteś świadomy i aktywnie zajmujesz się wszelkimi problemami związanymi z SEO.
Jako agencja zadaj sobie pytanie: Jak prezentujesz klientom SEO? Czy bardziej skupiasz się na swoich wynikach, czy na celach? Ważne jest, aby dostosować raporty SEO do tego, co chcą zobaczyć i zrobić to w sposób dla nich zrozumiały poprzez:
-
Wiedząc, kim są Twoi klienci – czy są to doświadczeni w marketingu, czy zapracowani właściciele firm, którzy nie mają czasu na samodzielne zagłębianie się w analitykę SEO?
-
Uproszczenie sposobu, w jaki Twoja agencja prezentuje swoje działania i wyniki
Analityka pod kątem SEO jest ważna, ale Twoi klienci nie muszą widzieć wszystkiego przez cały czas. Co prowadzi nas do następnego pytania: jak często należy wysyłać raporty SEO?
Jak często należy wysyłać raporty SEO?
Dobrą zasadą jest wysyłanie co miesiąc raportu SEO, ponieważ zmiany będą bardziej zauważalne z miesiąca na miesiąc, a to pomoże zrównoważyć wszelkie tymczasowe wahania. Twoi klienci będą również chcieli zobaczyć swój wzrost z miesiąca na miesiąc i mogą porównać swoje wskaźniki SEO z innymi wskaźnikami rozwoju firmy. Twoja agencja powinna dążyć do miesięcznego raportu SEO, który pokazuje stały wzrost przez cały rok.
Na podstawie danych z badania Client Reporting Benchmarks Survey 2023 ponad 50% agencji marketingowych co miesiąc tworzy dla klientów raporty SEO.
Ale dobrym pomysłem jest również podsumowanie każdego roku rocznym raportem dotyczącym rozwoju SEO. Dzięki temu Twoi klienci będą mogli zobaczyć wzrosty w czasie. Pokazanie klientom, jak Twoja agencja zapewniła ogólny wzrost ich rankingów słów kluczowych i ruchu w witrynie, znacznie pomoże w ich zatrzymaniu. To świetna okazja, aby pochwalić się wartością, jaką wniosłeś do ich działalności. A także pomóż ustalić budżet marketingowy z Twoją agencją na nadchodzący rok.
Wskazówka dla agencji: staraj się wysyłać roczne raporty SEO na około 6–8 tygodni, zanim Twój klient utworzy roczny plan operacyjny na kolejny rok. Chcesz mieć pewność, że podkreśliłeś cały sukces swojej agencji i wygenerowaną wartość, gdy Twój klient jest w trakcie przydzielania budżetów, a nie później.
Co uwzględnić w raportach SEO
Twoje raporty SEO powinny być dokumentem uzupełniającym strategię SEO Twojej agencji – opartą na celach biznesowych Twojego klienta. Na szczęście określenie celów biznesowych Twojego klienta zostałoby przeprowadzone na etapie propozycji SEO – dlatego zachęcamy Cię do prowadzenia otwartej rozmowy z klientami w miarę postępu ich kampanii.
Przeczytaj więcej: Co uwzględnić w zwycięskiej propozycji SEO + Nasz darmowy szablon propozycji SEO
Tutaj właśnie pojawia się raport SEO. Ma on wypełnić lukę pomiędzy tym, co obiecała Twoja agencja, dotychczasowymi działaniami SEO, tym, jak radzisz sobie z celami i tym, czym będziesz się zajmować w następnej kolejności.
8 rzeczy, które powinien zawierać każdy raport SEO:
Tworzenie raportów SEO dla klientów to coś więcej niż tylko prezentacja danych; to kluczowe narzędzie komunikacji, które wypełnia lukę pomiędzy złożonymi strategiami SEO a celami klienta. Potraktuj te raporty jako wyraźne odzwierciedlenie Twojej wiedzy specjalistycznej i obrazujące wpływ Twoich wysiłków SEO na obecność Twojego klienta w Internecie. Istota dobrego raportu SEO leży w jego zdolności do przekształcenia skomplikowanej sieci danych SEO w przydatne spostrzeżenia.
Skuteczne raporty SEO zależą od ich trafności i przejrzystości. Każdy raport powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb klienta, podkreślając kluczowe wskaźniki wydajności, które odpowiadają jego celom. Utrzymanie równowagi jest niezwykle istotne. Z jednej strony najwyższej jakości raport SEO musi być kompleksowy i obejmować wszystkie krytyczne aspekty działań Twojej agencji związanych z optymalizacją wyszukiwarek. Z drugiej strony musi być zwięzły, aby nie przytłaczać klientów nadmiarem danych. Celem jest zapewnienie zwięzłego, ale wszechstronnego przeglądu, który informuje klientów o ich wynikach SEO, wyjaśniając im zarówno sukcesy, jak i obszary wymagające poprawy.
Poniżej znajdują się kluczowe elementy, które należy uwzględnić w tworzonych niestandardowych raportach SEO.
1. Podsumowanie raportu
Tutaj piszesz o swoim ogólnym postępie w realizacji swoich celów, tym, co osiągnąłeś w zeszłym miesiącu i czym planujesz się zająć w następnej kolejności. Dobrym pomysłem jest umieszczenie przyszłych rekomendacji i planu wykonania na samej górze, ponieważ czasami jest to wszystko, co przeczyta zapracowany dyrektor biznesowy.
Podkreśl kluczowe osiągnięcia, opisz ich zgodność z wyznaczonymi celami i nakreśl strategie zaplanowane na nadchodzący okres. Ta sekcja powinna pełnić funkcję podsumowania wykonawczego, oferując migawkę, która oddaje istotę całego raportu. Wnikliwy, a zarazem zwięzły, musi angażować nawet najbardziej zapracowanych menedżerów, zapewniając im jasne zrozumienie postępów i planów na przyszłość.
2. Przegląd ruchu według kanału
Zwiększanie ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania jest zazwyczaj głównym celem strategii SEO Twoich klientów, więc umieszczenie go na górze raportu od razu go usatysfakcjonuje i nada ton pozostałym wynikom.
Analiza ta nie tylko odzwierciedla skuteczność strategii SEO Twojej agencji, ale także zapewnia przejrzystość zachowań odbiorców. Podkreśl, w jaki sposób ruch organiczny przyczynia się do ogólnego ruchu w witrynie, oferując cenne informacje na temat powodzenia wysiłków wyszukiwarek.
3. Konwersje poprzez ruch organiczny
Teraz rozmawiamy! Konwersje mogą oznaczać wiele rzeczy dla różnych klientów, ale ostatecznym celem jest śledzenie, czy ruch organiczny generowany przez Twoją agencję przyczynia się do ich ścieżki biznesowej.
Wskazówka dla agencji: twórz własne cele i korzystaj z widżetu realizacji celów w swoich pulpitach nawigacyjnych, aby natychmiast raportować wyniki w odniesieniu do swoich celów. Twoi klienci pokochają tę intuicyjną wizualizację.
Podkreśl współczynniki konwersji i rolę SEO w poprawie tych liczb. W tej części chcemy pokazać wymierny wpływ SEO na cele biznesowe Klienta.
4. Raport dotyczący strony docelowej
Statystyki ruchu na poziomie strony pozwalają dowiedzieć się, skąd pochodzą odbiorcy Twojego klienta. Identyfikując najskuteczniejsze strony swoich klientów, będziesz wiedzieć, czy faktycznie wykonują swoją pracę. Korzyści z mapowania podróży klienta są nieograniczone.
Analiza stron docelowych ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia zaangażowania użytkowników i skuteczności docelowych słów kluczowych. Ta sekcja powinna oferować wgląd w ruch, jaki przyciąga każda strona docelowa, podróż użytkownika na tych stronach oraz ich wydajność w odniesieniu do ustalonych celów SEO.
5. Rankingi słów kluczowych
Nie powinieneś zbytnio skupiać się na szczegółach rankingów poszczególnych słów kluczowych w raportach SEO. Zamiast podawać zbyt szczegółowe informacje, użyj narzędzia rankingów słów kluczowych, aby wyświetlić migawkę najważniejszych słów kluczowych, według których zajmujesz ranking, aby pokazać klientom, że przyciągasz właściwych odbiorców.
Migawka najskuteczniejszych słów kluczowych zapewnia jasny obraz sukcesu SEO. Ta część powinna skupiać się na tym, jak te słowa kluczowe wpływają na ogólny ranking witryny, średnią pozycję w wynikach wyszukiwania i pozyskiwanie większego ruchu organicznego.
6. Konsola wyszukiwania Google
Jako jedno z najpotężniejszych (i bezpłatnych) narzędzi SEO, jest to świetny sposób, aby upewnić się, że obecność witryny Twojego klienta w wynikach wyszukiwania Google jest na odpowiednim poziomie. Uwzględnienie tego w raportach pokazuje, że przez cały czas monitorujesz ogólny obraz, utrzymujesz witrynę internetową i regularnie rozwiązujesz problemy.
Wykorzystaj statystyki z Google Search Console, aby zaprezentować swoje kompleksowe wysiłki w zakresie monitorowania. To narzędzie oferuje mnóstwo cennych danych, od raportu stanu witryny po bezpłatne pozycje w wynikach wyszukiwania. Podkreśl, jak te dane są niezbędne do utrzymania optymalnej obecności w Google i rozwiązywania problemów, które mogą mieć wpływ na skuteczność SEO.
7. Przegląd linków zwrotnych
Miło to dodać, ponieważ pokazuje, że Twoja agencja jest zaangażowana w utrzymywanie i budowanie uprawnień domenowych swojej witryny oraz robi postępy, aby wyprzedzić konkurencję. Prosta migawka wystarczy, aby pokazać, że śledzisz zarówno ilość, jak i jakość nowych linków przychodzących. Wyjaśnij swoim klientom, że szukasz linków wysokiej jakości, a nie samej ich liczby, ponieważ jest to najlepsza praktyka SEO.
Zdrowy profil linków zwrotnych jest podstawą sukcesu SEO. Ta sekcja powinna zawierać podsumowanie działań związanych z pozyskiwaniem linków, w tym liczbę uzyskanych linków zwrotnych, jakość domen odsyłających i znaczenie linków przychodzących. Chodzi o pokazanie Twojego zaangażowania nie tylko w zwiększanie ilości, ale także w zapewnianie jakości linków zwrotnych.
8. Zdrowie witryny SEO
Dobrze zoptymalizowana strona internetowa nie tylko poprawia rankingi Twojego klienta i widoczność w wynikach wyszukiwania, ale także poprawia doświadczenie użytkownika, co ostatecznie prowadzi do zwiększenia zaangażowania i konwersji. Uszkodzone linki, obrazy, którym brakuje tekstu alternatywnego dotyczącego dostępności i inne czynniki, które mogą mieć wpływ zarówno na podróż użytkownika, jak i na ranking witryny.
Jednym ze sposobów śledzenia stanu SEO witryny jest organizowanie regularnych audytów witryny pod kątem SEO. Raporty te pomagają szybko identyfikować problemy, a także identyfikować trendy i wzorce w działaniu witryny internetowej na przestrzeni czasu. Czy zauważyłeś, że po wprowadzeniu nowego produktu na rynek wzrasta liczba błędów 404? Być może dodanie kontroli jakości do cyklu rozwojowego może pomóc w powstrzymaniu takich problemów, zanim one nastąpią.
Zautomatyzowane raporty SEO to doskonały sposób informowania klientów i interesariuszy o stanie SEO witryny, ponieważ zapewniają jasne, zwięzłe i łatwe do zrozumienia podsumowanie wydajności witryny.
Pamiętaj, że Twoi klienci prowadzący lokalne firmy również będą potrzebować raportu na temat lokalnego SEO, a tę sekcję można łatwo dodać do Twojego raportu.
Oczywiście jedną rzeczą jest określenie celów SEO Twoich klientów – drugą jest ustalenie jasnych celów za pomocą KPI i OKR. To prowadzi nas do następnego pytania…
Jakie dane uwzględnić w raporcie SEO?
Wskaźniki SEO, które umieścisz w raportach SEO swoich klientów, będą tymi, które dotyczą działalności i celów biznesowych Twojego klienta. Będzie się to różnić w zależności od przypadku. Mamy cały artykuł na temat najważniejszych wskaźników SEO do śledzenia i sposobów ich śledzenia.
Na przykład klient prowadzący działalność skupioną na handlu elektronicznym będzie potrzebował wskaźników związanych ze strategią SEO eCommerce, podczas gdy raport SEO klienta dla firmy lokalnej będzie wymagał większego nacisku na lokalne wskaźniki SEO.
Ważne jest, aby mieć pewność, że raporty SEO obejmują wystarczającą liczbę wskaźników, które pokazują pełny obraz kampanii SEO Twojego klienta – bez zagłuszania ich zbyt dużą liczbą szczegółów.
Śledzenie wskaźników SEO ważnych dla Twojego wewnętrznego zespołu to jedno. (W tym miejscu można użyć bardziej szczegółowych pulpitów nawigacyjnych SEO). Zupełnie inną rzeczą jest podjęcie decyzji, co uwzględnić w panelach kontrolnych i raportach SEO skierowanych do klienta. To jest ten słodki punkt.
Jakie KPI i OKR śledzić w raporcie SEO?
Kolejną kwestią jest raportowanie wskaźników, które odnoszą się bezpośrednio do śledzenia celów. Oto 8 kluczowych wskaźników KPI SEO, które powinieneś śledzić i raportować:
-
Ruch organiczny
-
Rankingi słów kluczowych
-
Stan witryny
-
Dane Google Moja Firma – tylko dla firm lokalnych
-
Konwersje (w tym kontakty do potencjalnych klientów, rozmowy telefoniczne i sprzedaż)
-
Współczynnik odrzuceń
-
CTR (ze szczególnym uwzględnieniem stron o wysokim wyświetleniu/niskiej liczbie kliknięć)
-
Szybkość ładowania strony
-
Wynik audytu stanu witryny
Te wskaźniki KPI są przydatne we wszystkich raportach SEO Twoich klientów, ponieważ wskazują na ich ogólny stan SEO i sposób, w jaki wskaźniki odnoszą się do celów klienta. Mając to wszystko do śledzenia i nie tylko, jakich narzędzi potrzebuje agencja, aby utworzyć raport SEO? Spójrzmy.
Jakich narzędzi potrzebujesz, aby utworzyć raport SEO?
Solidne oprogramowanie do raportowania SEO umożliwia dostosowywanie raportów i wybieranie pulpitów nawigacyjnych skierowanych do klienta, a nie wewnętrznych, aby mieć pewność, że śledzisz wszystko, czego potrzebujesz, aby zapewnić swoim klientom sukces – pokazując im tylko to, co absolutnie muszą wiedzieć.
Oto ponad 30 narzędzi programowych SEO, których możesz używać, takich jak Ahrefs, SEMrush, Google Analytics, Google Search Console i Rank Tracker. Na szczęście SimplyTrends integruje się ze wszystkimi wymienionymi narzędziami, tworząc kompleksową platformę raportowania. Zobaczmy, jak można to zrobić, korzystając z wielu konfigurowalnych funkcji, które wyróżnią Twoją agencję.
Jak stworzyć idealny raport SEO dla swoich klientów
Wiele agencji korzysta z narzędzi do ręcznego raportowania, takich jak Google Data Studio (obecnie nazywane Looker Studio) – brak znajomości alternatywy, jaką jest SimplyTrends, jest niezwykle opłacalny i oszczędza czas. Jaka jest zatem najlepsza alternatywa dla Studia danych Google, arkuszy kalkulacyjnych Excel oraz niekończących się zrzutów ekranu i punktów PowerPoint? Automatyczne pobieranie danych i raportowanie!
Czas porzucić ręczne raportowanie, ponieważ trudno jest przedstawić wyniki kampanii SEO klientów w sposób zrozumiały, gdy Twoja agencja musi spędzać tyle czasu na gromadzeniu wszystkich wskaźników. Zamiast tego możesz automatycznie aktualizować dane wszystkich swoich klientów w jednym miejscu, dzięki czemu możesz pracować z jednego, usprawnionego źródła dla wszystkich potrzeb związanych z analizą SEO i raportowaniem.
Dbałość o szczegóły ma znaczenie! Dzięki odnowionym stronom tytułowym raportu pozwól swojej agencji dodać olśniewające tła i obrazy, a także dostosować widżet pola tytułowego, aby uzyskać odpowiedni efekt.
Idealny raport SEO powinien mieć białą etykietę, aby wyglądać profesjonalnie, zgodnie z kolorami marki Twojej agencji lub klientów. Ale poza profesjonalnym wyglądem raportu możesz dostosować sekcje danych, przeciągając i upuszczając ich najbardziej orientacyjne wskaźniki na atrakcyjny wizualnie pulpit nawigacyjny. Twój raport SEO powinien być intuicyjny dla Twoich klientów, wyglądać tak, jakby został zbudowany samodzielnie i pozostawać spójny z miesiąca na miesiąc, aby umożliwić Twoim klientom łatwe porównanie. Sprawdź to:
Nasz Szablon raportu SEO ułatwia klientom raportowanie SEO. Wypróbuj za darmo przez 14 dni!
Jak udostępnić raport SEO
Nadchodzi łatwa część. Gdy już stworzysz idealny raport dla każdego klienta, wszystkie dane będą aktualizowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie będziesz musiał zaczynać od zera w następnym miesiącu. Wybierz, czy chcesz nadać swoim klientom własny login, aby mogli przeglądać swoje dashboardy, kiedy chcą, czy też automatycznie tworzyć i wysyłać raporty w ustalonym terminie. Po prostu naciśnij przycisk harmonogramu, a raport SEO wykona pracę za Ciebie.
Większość agencji decyduje się na przeglądanie i zatwierdzanie raportów klientów przed ich wysłaniem, aby dać im szansę na personalizację podsumowania raportu wykonawczego u góry raportów SEO, dodanie niestandardowych adnotacji dotyczących konkretnych najważniejszych i słabych punktów oraz upewnienie się, że nie ma w nich żadnych niespodzianek. dane. Reszta danych jest przetwarzana automatycznie, więc wystarczy, że zrobisz krótkie notatki, aby przedstawić kontekst i przedstawić rekomendacje na przyszłość.
Podsumowanie: Dlaczego agencje powinny regularnie dostarczać swoim klientom raporty SEO
Regularne raportowanie SEO jest kluczem do zadowolenia klienta, pokazując, jak świetną robotę wykonuje Twoja agencja każdego miesiąca. Nie wspominając, że przejrzystość, którą zapewnisz poprzez konsekwentne meldowanie się, pomoże Twojej agencji dłużej zatrzymać klientów.
Zamiast tracić czas na kopiowanie i wklejanie danych z dziesiątek narzędzi SEO, uwolnij czas i talent swojej agencji, aby mogła skupić się na jej skalowaniu. Dbając o raporty SEO, spędzasz mniej czasu na ciągłych rozmowach telefonicznych ze swoimi klientami i wykorzystujesz spotkania do planowania strategii i skupiania się na kolejnej fazie rozwoju ich SEO.
Uważasz ten artykuł za pomocny? Udostępnij to na LinkedIn i nie zapomnij o tym wspomnieć @SimplyTrends z najlepszymi daniami na wynos! Może ci się spodobać również:
Dlaczego dostępność witryny internetowej to mądry krok biznesowy w kontekście strategii SEO Twoich klientów
Jak pozyskać klientów SEO? 20 ekspertów włącza się
Jak przeprowadzić techniczny audyt SEO witryny w 12 krokach
Jak prawidłowo korzystać z narzędzi do sprawdzania witryn SEO