Tworzenie raportów SEO dla klientów to ważne zadanie dla każdej agencji cyfrowej. Twoi klienci muszą zrozumieć wartość Twoich usług i wymierne korzyści, jakie przynoszą one ich firmie. Muszą widzieć, jak wydajność SEO poprawia się z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc.
Wspaniałą rzeczą w SEO jest to, że nie ma dwuznaczności co do wydajności – ruch organiczny i rankingi wyszukiwania albo poprawiają się z czasem, albo nie. Większy ruch oznacza więcej potencjalnych klientów, większą sprzedaż i więcej konwersji.
Twoja praca może dosłownie zmienić biznes klienta.
Raporty SEO są również kluczowym narzędziem utrzymania klienta. Wnikliwe raportowanie zbuduje zaufanie i zwiększy wiarygodność w oczach klienta. Celem jest bycie mniej usługodawcą, a bardziej dostawcą usług zaufanego partnera. Wysokiej jakości raporty mogą pomóc w polepszeniu relacji z klientem.
Czy istnieje coś takiego jak idealny raport SEO klienta?
Z pewnością istnieje kilka podstawowych aspektów, które powinien zawierać każdy raport SEO. Ale to tylko połowa pracy. Druga połowa to komunikacja i ustalanie priorytetów, które spostrzeżenia SEO są najbardziej przydatne w oparciu o działalność klienta i obecną sytuację. Wszystko zależy od kontekstu.
Dlaczego raportowanie SEO jest ważne dla agencji?
Jak wie każda agencja zajmująca się marketingiem SEO, potrzeba czasu, aby efekty Twojej pracy były widoczne.
Raportowanie SEO jest ważne, ponieważ daje możliwość zaprezentowania wyników uzyskanych dla swojego klienta. Raport SEO będzie podkreślał cotygodniowe lub miesięczne ulepszenia, a także zawiera dalsze zalecenia dotyczące poprawy rankingów i wydajności.
Jest to istotne, ponieważ daje klientowi pewność, że faktycznie uzyskuje rezultaty w zamian za miesięczne koszty wynajmu Twojej agencji.
Podstawowe sekcje raportów SEO
Uznaj te 8 podstawowych koncepcji raportów SEO za obowiązkowe:
1. Zgłoś markę i układ
Nie lekceważ znaczenia wyglądu raportu i jego wpływu na sposób, w jaki Twój klient go interpretuje. Twój raport SEO powinien wyglądać spójnie z marką Twojej agencji.
Aby utrzymać silną obecność marki w swojej agencji, powinieneś oznaczyć wszystkie raporty (nie tylko raporty SEO) białą etykietą i upewnić się, że podstawowe elementy, takie jak logo, czcionki, kolory i style, są spójne z tożsamością marki Twojej agencji.
Układ powinien być zoptymalizowany pod kątem sposobu, w jaki zamierzasz dostarczyć raport. Jeśli wysyłasz raport e-mailem, musi tak być skanowalne z opisowymi tytułami, które przedstawiają fakty.
Na przykład zamiast tytułu strony „Podsumowanie ruchu organicznego w tym miesiącu” lepszym tytułem byłoby: „Ruch organiczny wzrósł w tym miesiącu o 45%”.
Gdy Twój klient otrzyma Twój raport e-mailem, prawdopodobnie szybko przewinie i przeczyta największy tekst na stronie.
Wszelkie elementy wizualne, takie jak wykresy, muszą nabrać sensu w ciągu kilku sekund, w przeciwnym razie nie zostaną zrozumiane.
Klasyczny wykres „w górę i w prawo” to uniwersalny wizualny sygnał, że „ten wskaźnik ma się dobrze”. Jeśli prezentujesz raport osobiście lub przez Zoom, opisowe tytuły w raporcie są mniej istotne, ponieważ klient będzie bardziej skupiony na Tobie i tym, co mówisz.
Zatem raport służy jako pomoc wizualna i musi zilustrować i poprzeć to, co mówisz. W tym celu korzystaj z wykresów i wykresów, ponieważ prawdopodobnie będą one widoczne na ekranie dłużej. Wyjaśnij, co one oznaczają i pomóż swojemu klientowi zrozumieć, jak odnosi się to bezpośrednio do jego celów biznesowych (tj. sprzedaży, potencjalnych klientów, konwersji itp.).
Jeśli udostępniasz raporty SEO za pomocą linku (zamiast wysyłać plik PDF), powinieneś również upewnić się, że adres URL, Favicon przeglądarki i tytuł strony również są oznaczone białą etykietą.
Zobacz poniższy przykład:
Tworzenie spójnego i zintegrowanego doświadczenia we wszystkich „zasobach cyfrowych” Twojej agencji nie tylko wygląda profesjonalnie, ale pokazuje Twojemu klientowi, że zależy Ci na najdrobniejszych szczegółach.
Jeśli utknąłeś w definiowaniu marki swojej agencji, sprawdź Przewodnik Vendasty za stworzenie silnej tożsamości marki dla Twojej agencji.
Ich 7-etapowy proces obejmuje:
-
-
- Ustal misję
- Zaprojektuj swoją kulturę
- Humanizuj swoją markę, aby wybrać odbiorców
- Zrozum swoją propozycję wartości
- Tożsamość marki 101 – opracuj „wygląd”
- Wdróż przewodnik po stylu
- Oznacz swoje punkty styku
-
2. Streszczenie
Jeśli klient przeczyta tylko 1 stronę raportu – to powinno być to. Celem streszczenia jest przedstawienie najwyższego poziomu raportu z postępu w zakresie wydajności SEO witryny i jej powiązania z celami biznesowymi klienta. Mniej znaczy więcej, więc nie zaśmiecaj tej strony.
Skoncentruj się na wskaźnikach, na których klientowi najbardziej zależy. Jeżeli nie jesteś pewien czym one są – zapytaj swojego klienta! Jeśli nie są pewni, uzgodnijcie wspólnie niektóre wskaźniki. Dołącz podsumowanie działań, co się sprawdziło, oraz zmiany, które wprowadzisz w przyszłym miesiącu na podstawie spostrzeżeń. Niektóre lub wszystkie z nich można alternatywnie umieścić na osobnych stronach. Ogólnym celem podsumowania jest przedstawienie klientowi zwrotu z inwestycji (ROI).
3. Panel wskaźników SEO
Panel wskaźników to 1-stronicowy widok uzgodnionych wskaźników KPI, celów i wskaźników pomocniczych wraz z porównaniami z poprzednim okresem. Obejmuje to wykresy, wykresy, liczby i sumy.
Optymalizuj pod kątem przejrzystości, używając języka wizualnego – jeśli wykresy są skierowane w górę i w prawo, jest to idealne rozwiązanie!
Użyj czerwonych/zielonych strzałek, aby poinformować o postępie na poziomie metryki i użyj dymków objaśniających, aby skierować uwagę na kluczowe punkty na stronie. Świetnym pomysłem jest także użycie systemu punktacji, takiego jak skala ocen (A do F) lub skala liczbowa (0–100), aby podsumować wyniki każdej sekcji raportu.
4. Trendy ruchu i konwersji
Sprawdź Google Search Console pod kątem bezpłatnych zapytań, wyświetleń w wynikach wyszukiwania i kliknięć dla każdej strony. Sprawdź także Google Analytics, posegmentuj według ruchu organicznego i zanotuj trendy ruchu i konwersji.
Te statystyki są ważne, ponieważ stanowią ostateczny wynik Twojej ciężkiej pracy i wyznaczają cele biznesowe klienta.
5. Rankingi słów kluczowych
Użyj narzędzia do śledzenia słów kluczowych SEOptimera, aby monitorować sposób, w jaki rankingi słów kluczowych zmieniają się w czasie. Wyświetl szacunkową liczbę wyszukiwań i konkurencję dla każdego słowa kluczowego.
Kiedy zaczynasz z nimi pracować, powinieneś upewnić się, że docelowe słowa kluczowe Twojego klienta są skonfigurowane w narzędziu propozycji słów kluczowych. W ten sposób historia ewolucji rankingów jest utrzymywana w SEOptimerze.
Nie ma to jak podzielić się z klientem momentem, w którym dane słowo kluczowe zajmuje pierwszą pozycję! Robienie tego w kontekście raportu pomaga budować lojalność klientów poprzez sukces Twoich wysiłków!
6. Linki zwrotne
Dołącz listę nowo zdobytych linków zwrotnych i wszelkich linków zwrotnych, które zostały utracone (wkrótce będziesz mógł zobaczyć rzeczywiste adresy URL linków zwrotnych w SEOptimerze, bądź na bieżąco z tą funkcją).
Jeśli część Twoich usług SEO obejmuje budowanie linków zwrotnych i docieranie do blogerów/wydawców – będzie to dla Ciebie ważna sekcja, która pomoże Ci przekazać wartość Twoich wysiłków.
Upewnij się, że korelujesz nowe linki zwrotne z lepszymi rankingami wyszukiwania i/lub wzrostem ruchu organicznego.
7. SEO na stronie
Poprawa SEO na stronie internetowej jest kluczowym elementem każdej kampanii optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.
W rezultacie powinieneś mieć sekcję w swoim raporcie SEO, która zawiera informacje zwrotne na temat różnych elementów SEO na stronie, w tym:
- Szybkość strony
- Podstawowe wskaźniki sieciowe
- Tagi Alt i nagłówka
- Użycie docelowego słowa kluczowego
8. Spostrzeżenia i rekomendacje
Końcowa sekcja raportu SEO powinna zawierać Twoją interpretację danych i przydatne spostrzeżenia.
Zazwyczaj agencje stosują podsumowanie „START, STOP, KONTYNUUJ”, które zawiera listę działań i procesów, które zaczniesz robić, co przestaniesz robić i co będziesz robić dalej – wszystko na podstawie wnikliwych danych.
Jak regularnie wysyłać raporty SEO do klientów?
To pytanie zawsze pojawia się, gdy myślimy o raportach SEO dla klientów. I choć nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie, przy podejmowaniu ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Po pierwsze, Twoi klienci są już zajęci, więc nie chcesz regularnie zasypywać ich długimi raportami SEO. Najprawdopodobniej nawet nie przeczytają Twoich raportów, jeśli wyślesz je zbyt blisko siebie.
Po drugie, SEO wymaga czasu, zanim Twój klient dostrzeże korzyści i wzrost ruchu lub potencjalnych klientów. W rezultacie chcesz uniknąć wysyłania im raportów zbyt regularnie, ponieważ nie będziesz miał zbyt wiele do pokazania.
Wysyłając raporty SEO do klientów co miesiąc lub nawet co 6 tygodni, będziesz w stanie zaprezentować wyniki lepiej, niż gdybyś wysyłał raporty co tydzień.
Najlepszym momentem na przesłanie tych raportów jest dzień lub dwa przed comiesięcznymi sesjami „nadrabiania zaległości”, aby uczestnicy mieli wystarczająco dużo czasu na przeczytanie raportu przed spotkaniem. Dzięki temu mogą zobaczyć, co robiłeś od ostatniej sesji i jak poprawiła się wydajność ich witryny.
Wysyłając raport na kilka dni przed spotkaniem, klient będzie miał wystarczająco dużo czasu na przemyślenie wszelkich pytań, jakie może mieć na temat wydajności i wykonywanej pracy.
Dostosowywanie raportów SEO do preferencji klienta
Jeśli chodzi o raporty SEO dla klientów, prawdopodobnie będziesz potrzebować kolekcja różnych szablonów raportów, dostosowanych do potrzeb różnych klientów.
Na sposób struktury treści i układu może mieć wpływ kilka czynników.
Należą do nich branża, etap biznesowy, cele i inne czynniki subiektywne, takie jak relacja z klientem, poziom jego wiedzy i preferencje dotyczące układu. Niektórzy klienci są skimmerami i przedkładają zwięzłość nad szczegóły.
Inni klienci lubią opisywać wyniki, czytać wszystko i zagłębiać się w szczegóły.
Te różne style mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki klienci interpretują Twoje raporty i zachowują informacje. Znajomość tego od razu i optymalizacja pod kątem tego sprawi, że Twoje raporty będą skuteczne!
Format dostarczenia raportu
Pomijając treść, warto rozważyć następujące formaty dostarczania raportów:
- PDF z programu Acrobat: jest to zdecydowanie najpopularniejszy format raportu i nie bez powodu. Pliki PDF można łatwo udostępniać, są kompatybilne na wszystkich urządzeniach i ogólnie mają niewielki rozmiar
- Link na żywo: aktywny link otwiera raport internetowy w przeglądarce klienta, zwykle w panelu kontrolnym. Zaletą tego jest to, że raport może być interaktywny i wyświetlać określone dane w oparciu o filtry i dane wprowadzone przez użytkownika
- E-mail: raport jest dostarczany w całości w treści wiadomości e-mail, co oznacza, że musi być dość prosty i krótki. Nie ma potrzeby stosowania załączników ani linków
- Powiększenie/udostępnienie ekranu: niektóre agencje dostarczają swoje raporty za pośrednictwem udostępniania ekranu, ale zazwyczaj wysyłają również raport w wersji PDF. W przypadku udostępniania ekranu preferowane może być użycie narzędzia do prezentacji, takiego jak PowerPoint lub Prezentacje
Długość raportu
Długość raportu określi poziom szczegółowości raportów.
Zalecamy na początek pokazanie klientowi domyślnego szablonu raportu. Przejrzyjcie to razem i podkreślcie, co im się podoba, a czego nie.
W ten sposób możesz wprowadzić modyfikacje w raporcie, o których wiesz, że spełniają ich oczekiwania.
Interesariusze
Powinieneś także zapytać klienta, co zrobi z raportem po jego otrzymaniu.
Czy przekazują je innym członkom swojego zespołu?
Jeśli tak, pozostali członkowie zespołu mogą mieć zupełnie inne oczekiwania co do tego, co powinien zawierać raport. Jest to właściwie dość powszechne. Dlatego ważne jest, aby od razu zidentyfikować wszystkich interesariuszy i zaspokoić potrzeby wszystkich, zwłaszcza jeśli inni interesariusze są na wyższym szczeblu.
Może to oznaczać przesłanie wielu wersji raportów (np. jeden raport dla CMO i jeden raport dla Digital Marketing Managera).
Może to wydawać się dużo pracy, ale w SEOptimerze możesz z łatwością skonfigurować i zautomatyzować wiele szablonów raportów!
Dostosowywanie raportów SEO do różnych kontekstów
Pamiętaj, że raporty SEO powinny zawsze informować o ROI Twoich działań SEO.
Aby jednak zrobić to skutecznie, konieczne może być dostosowanie układu i treści w oparciu o następujące różne konteksty:
Przegląd miesięczny/kwartalny klienta
Cykl raportowania, znany jako „jak zwykle” (BAU), jest zwykle miesięczny, ale może być również co dwa tygodnie lub kwartalny. Format raportu zwykle pozostaje za każdym razem taki sam. Brent Csutoras z Search Engine Journal zaleca korzystasz ze śledzenia, aby mieć pewność, że klient faktycznie otwiera i czyta raporty. Jeśli nie, może to być dobry wskaźnik ryzyka odejścia.
Rozszerzanie Konta Klienta
Jeśli uważasz, że istnieje możliwość rozszerzenia konta klienta o pokrewne usługi lub wyższy poziom wyników, warto skorzystać z miesięcznych raportów w celu zilustrowania potencjalnych możliwości.
Możesz na przykład zbudować argument, aby uzupełnić ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania w witrynie klienta płatnym wyszukiwaniem.
Analizując koszt i konkurencję płatnych słów kluczowych, możesz uwzględnić spekulacyjne strategie płatnego wyszukiwania na końcu raportu jako taktykę do wypróbowania przez pewien czas.
Zapobieganie odejściu klientów
Na odpływ klientów wpływa wiele czynników.
Ale być może dwa najważniejsze czynniki to: zbliżający się koniec umowy w celu jej przedłużenia i zmiana personelu po stronie klienta.
Obydwa scenariusze zapewniają klientom dogodny moment na zakończenie umów z dotychczasową agencją. Jeśli na horyzoncie pojawi się którakolwiek z tych dwóch sytuacji, korzystne może być wykorzystanie miesięcznych raportów w celu zidentyfikowania możliwości rynkowych, które wymagają osobnego projektu, aby w pełni wykorzystać potencjał.
Ten odrębny strumień prac miałby swój własny harmonogram wykraczający poza datę odnowienia umowy. Gdy wartość zostanie zrealizowana w dwóch równoległych projektach, może to pomóc wzmocnić argument za odnowieniem pierwotnej umowy o świadczenie usług.
Odzyskiwanie odrzuconych klientów
Chociaż nie wysyłałbyś raportów co miesiąc, może warto mimochodem skontaktować się z odchodzącymi klientami 6 i 12 miesięcy po ich odejściu.
Możesz w dalszym ciągu monitorować ich skuteczność SEO, a jeśli zauważysz spadki w rankingach wyszukiwania lub pojawiają się nowe problemy w ich witrynie, może to być świetny powód, aby ponownie nawiązać kontakt z odrzuconym klientem i przypomnieć mu, jaki jesteś dobry, aktywnie wychwytując problemy .
Nowy raport SEO dla biznesu
Najczęściej może się okazać, że czas pomiędzy pierwszym spotkaniem/momentem spotkania z klientem a podjęciem decyzji może zająć wiele tygodni, a nawet wiele miesięcy.
Niektóre agencje wykorzystują ten czas do zaprezentowania i podkreślenia wartości, jaką wniosą, jeśli wygrają tę pracę.
Dostarczanie krótkich miesięcznych raportów potencjalnym klientom i potencjalnym klientom, które identyfikują możliwości i wszelkie potencjalne problemy, może pomóc przechylić szalę zwycięstwa na Twoją korzyść, jeśli szanse są ograniczone, a zwłaszcza jeśli klient nie znajduje się pod wewnętrzną presją, aby szybko podjąć decyzję.
Jak automatycznie wysyłać raporty SEO do klientów
Całe to mówienie o wielu szablonach i kontekstach raportów może sprawić, że pomyślisz, że utworzenie wszystkich tych raportów zajmie wiele godzin, ale nie martw się, możesz zautomatyzować wszystkie raporty SEO dla klientów za pomocą SEOptimera.
Nasze raporty z audytu SEO White Label ułatwiają tworzenie wielu szablonów i dostosowywanie poziomu szczegółowości każdego z nich.
Poziom dostosowywania jest nieograniczony, ponieważ użytkownicy mogą zmieniać kolory raportów, czcionki, tekst i nie tylko.
Nasze narzędzie wykona ponad 100 kontroli witryny Twojego klienta i jego najbliższej konkurencji. Kontrole te można zaplanować w odstępach tygodniowych lub miesięcznych, a następnie automatycznie dostarczać klientom pocztą elektroniczną.
Następnie możesz usiąść i włączyć raportowanie na autopilocie.
Twoje raporty z białą etykietą można pobrać w formacie PDF gotowym do użycia przez klienta, a także surowe dane w formacie CSV.
Już dziś utwórz swoje bezpłatne 14-dniowe konto próbne i na dobre uporządkuj swoje raporty SEO!