Jak tworzyć własne szablony autotekstu w programie LibreOffice Writer

Jeśli często wpisujesz te same frazy, zdania lub całe akapity, lub jeśli korzystasz z szablonów opartych na strukturze dokumentów, Autotekst LibreOffice Writer może pomóc.

Autotekst pozwala przechowywać fragmenty tekstu, które można ponownie wykorzystać, dzięki czemu nie trzeba przepisywać tych samych rzeczy. Najlepsze jest to, że w zależności od utworzonego fragmentu mogą zachować zarówno „strukturę”, jak i wygląd tekstu.

Zainstaluj LibreOffice (Writer)

Możesz dodać LibreOffice do dystrybucji opartych na Debianie / Ubuntu za pomocą polecenia:

sudo apt install libreoffice

Jeśli nie chcesz instalować całego pakietu LibreOffice, możesz zainstalować Writer tylko za pomocą polecenia:

sudo apt install libreoffice-writer

Użycie wiersza poleceń nie jest jednak obowiązkowe. Ponieważ LibreOffice jest de facto uważany za pakiet biurowy w świecie open-source, można go znaleźć jako wstępnie zainstalowany w większości dystrybucji Linuksa lub łatwo dostępny w sklepach z aplikacjami / centrach oprogramowania, gdzie można go zainstalować jednym kliknięciem.

Libreoffice Writer Instalacja autotekstu

Od tekstu do autotekstu

Możesz przekonwertować dowolny fragment tekstu na fragment Autotekstu. Podczas pierwszego eksperymentu spróbuj zamienić krótką frazę w autotekst „zwykłego tekstu”. Napisz frazę lub zdanie na ekranie, a następnie wybierz tekst.

Libreoffice Writer Autotext From Text

Wybierz Autotekst z menu Narzędzia aplikacji lub naciśnij Ctrl + F3 na klawiaturze, aby otworzyć odpowiednie okno programu LibreOffice Writer.

Poznaj okno Autotekstu

Okno Autotekstu jest domyślnie wyposażone w wiele fragmentów fraz, a nawet całych szablonów. Aby ich użyć, wybierz ten, który chcesz i kliknij przycisk Wstaw. LibreOffice Writer wstrzykuje wybrany fragment Autotekstu „w miejscu, w którym znajdował się kursor” w aktywnym dokumencie.

Okno fragmentów autotekstu Libreoffice Writer

Ponieważ chcemy tworzyć własne fragmenty Autotekstu, zignoruj ​​istniejące i kliknij grupę „Mój autotekst”, która była do tej pory pusta. Wpisz pseudonim dla swojego fragmentu w polu Nazwa i zwróć uwagę na skrót, który LibreOffice Writer utworzy podczas pisania. Umożliwia to szybki i łatwy dostęp do Twojego fragmentu kodu. Akceptacja sugestii pisarza nie jest obowiązkowa – możesz zmienić skrót na dowolny. Po prostu kliknij pole i zamień sugerowany skrót na dowolne.

Fragmenty i skróty

Kliknij menu rozwijane „Autotekst” poniżej i na środku okna i wybierz „Nowy (tylko tekst)” z wyświetlonych opcji. Właśnie utworzyłeś swój pierwszy fragment Autotekstu!

Fragmenty i skróty autotekstu Libreoffice Writer

Po powrocie do dokumentu wpisz skrót użyty do fragmentu – w naszym przypadku „mte” – i naciśnij klawisz F3. Fragment Autotekstu zastąpi odpowiedni skrót – w naszym przykładzie pełna nazwa naszej witryny „Uczyń Tech łatwiejszą”.

Utwórz strukturę dokumentu

Zobaczmy, jak możemy stworzyć pełniejszy szablon dla przyszłych dokumentów.

Libreoffice Writer Autotext Struktura dokumentu

Na pustej stronie stwórz podstawową „strukturę” dla typu dokumentu, którego regularnie używasz. Stworzyliśmy prostą strukturę dla zwykłych postów z wiadomościami na osobistym blogu, jak widać na powyższym obrazku.

Sformatuj swój dokument

Kontynuuj, „formatując” części dokumentu w taki sposób, w jaki mają się pojawiać. Nadaj styl wszystkim tytułom, podtytułom, akapitom, tekstowi i zastosuj różne rozmiary czcionek, kolory, wyrównanie tekstu. Użyj zawartości symboli zastępczych do wszystkiego, co będziesz mógł wybrać i zastąpić. Pamiętaj, że będzie to szablon, na którym będziesz opierać swoje przyszłe dokumenty, a nie sam legalny dokument.

Libreoffice Writer Autotekst Formatowanie dokumentów

Zaznacz wszystko w dokumencie i wróć do okna Autotekstu, jak widzieliśmy wcześniej. Utwórz nowy fragment kodu w grupie Mój autotekst, jak poprzednio, ale tym razem wybierz „Nowy” zamiast „Nowy (tylko tekst)”. Opcja bez tekstu zachowuje formatowanie wszystkich elementów strony. Jeszcze raz zwróć uwagę na skrót. Zalecamy zastąpienie go czymś łatwym do przywołania bez konieczności szukania urywków w podmenu.

Wypróbuj swoje fragmenty

I to było to – twój fragment jest teraz użyteczny, albo wybierając go z okna Autotekstu i klikając Wstaw, lub wpisując skrót i naciskając F3.

Libreoffice Writer Autotekst Szablon użytkownika gotowy do użycia

Pamiętaj o dwóch różnych wariantach urywków, ponieważ mogą one być odpowiednie w różnych przypadkach. Gdy zapisujesz frazy, nazwiska, e-maile itp., Lepiej przechowywać je jako fragmenty „zwykłego tekstu”. W ten sposób, gdy wstrzykniesz je do dokumentów, nad którymi pracujesz, nie będą wyglądać nie na miejscu. Aby uzyskać cokolwiek bardziej przypominającego kompletny szablon, będziesz „wypełniać się treścią”, najlepiej wariantem fragmentu tekstu w postaci zwykłego tekstu.

Czy ten artykuł jest przydatny?