Jak ukryć pliki i foldery na komputerze Mac za pomocą terminala

Ukryty folder Widoczny Mac

Jeśli masz na Macu jakieś ściśle tajne pliki, które chcesz ukryć przed Finderem, nie ma przełącznika ani ustawień. Istnieje jednak polecenie Terminal, którego można użyć, które pozwala ukryć pliki lub foldery.

Gdy je ukryjesz, nie będą wyświetlane w Finderze, ale nadal możesz do nich dotrzeć, korzystając z ich bezpośredniej ścieżki. Dzięki temu przedmioty, które chcesz schować, nie będą widoczne.

Postępuj zgodnie z tym samouczkiem, aby ukryć pliki lub foldery na komputerze Mac.

Jak ukryć pliki lub foldery za pomocą terminala

Otwórz terminal przy użyciu dowolnej z najłatwiejszych metod. Będziesz także chciał przejść do lokalizacji pliku lub folderu, który chcesz ukryć. Z oboma na ekranie wprowadź następujące polecenie w Terminalu, ale nie naciskaj jeszcze klawisza Return.

chflags hidden

Pamiętaj o umieszczeniu spacji po „ukrytym”.

Polecenie terminalu Ukryj folder plików

Następnie przeciągnij plik lub folder z jego lokalizacji na koniec polecenia w oknie terminalu. Teraz możesz nacisnąć swój Powrót klucz.

Ukryj Folder Terminal Mac

Konieczne może być ponowne otwarcie Findera, aby plik lub folder zniknęły z widoku.

Odkryj pliki lub foldery

Jeśli chcesz później ukryć ten plik lub folder, jest to tak proste, jak polecenie terminalu. Otwórz Terminal i wprowadź następujące polecenie ze spacją na tym końcu, ale nie naciskaj jeszcze Return.

chflags nohidden

Przeciągnij plik lub folder na koniec polecenia w oknie terminala, a następnie naciśnij Powrót.

Polecenie terminalu Odkryj folder plików

Twój tajny plik lub folder będzie teraz ponownie widoczny w Finderze.

Jeśli chcesz zobaczyć pliki lub foldery ukryte na komputerze Mac, zapoznaj się z naszym samouczkiem pokazującym te ukryte elementy.

Ukryty folder Widoczny Mac

Podsumowując

Są chwile, gdy masz na komputerze pliki lub foldery, które chcesz mieć pewność, że nikt inny nie zobaczy ich przez pomyłkę. I z prostym Terminal polecenie, możesz to zrobić szybko.

Czy to coś, co możesz zobaczyć na własnej drodze? Jeśli tak, daj nam znać!