Jak uruchomić Mojave i Catalinę na tym samym komputerze Mac

Jak uruchomić Mojave i Catalinę na tym samym komputerze Mac 1

Możesz uruchomić Mojave i Catalinę na tym samym komputerze Mac w konfiguracji podwójnego rozruchu i bez ponownego formatowania lub ponownego partycjonowania pamięci Mac dzięki APFS, systemowi formatowania plików, który Apple wszechobecny dzięki wydaniu Mojave. Świetnie, jeśli chcesz korzystać z aplikacji, które nie działają na Catalinie, ale nadal chcesz korzystać z tego, co oferuje Catalina. Oto jak.

Informacje o APFS i HFS +

Jeśli Twoje aplikacje nie zostały zaktualizowane do pracy na macOS Catalina, ale chcesz cieszyć się nowymi funkcjami Cataliny, jednym z rozwiązań jest zainstalowanie Cataliny na tym samym komputerze Mac co Mojave, ale w innym tomie. W ten sposób możesz nadal działać w Mojave z aplikacjami kompatybilnymi z Mojave, kiedy zajdzie taka potrzeba, a następnie uruchom ponownie Catalinę, aby przyzwyczaić się do nowego systemu operacyjnego. Możesz to zrobić, ponieważ Mojave używa APFS, co ułatwia rekonfigurację dysku twardego lub dysku SSD.

APFS został po raz pierwszy wprowadzony na komputery Mac wraz z wydaniem systemu macOS 10.13 High Sierra w 2017 r. Nowy system plików jest znacznie bardziej niezawodny i dokładnie zoptymalizowany pod kątem nowoczesnego sprzętu i specyfikacji, mając na względzie pamięć masową SSD. APFS zastępuje HFS +, który był systemem plików Maca od „klasycznych” dni Maca – sam zbudowany na jeszcze starszym protokole.

APFS obsługuje dyski logiczne o nazwie Woluminy, które używają tego samego kontenera pamięci, w którym jest dostępne wolne miejsce. Jest to o wiele bardziej wydajne niż stara metoda, o ile masz wystarczającą ilość pamięci, aby pomieścić więcej niż jedną instalację. Jeśli to konieczne, pamiętaj, aby wyczyścić miejsce na dysku twardym przed zainstalowaniem razem Mojave i Cataliny.

WSKAZÓWKA: Catalina korzysta z nowej struktury woluminów APFS na swój sposób, tworząc wolumin systemowy tylko do odczytu. Możesz przeczytać więcej o tym, co to oznacza w tym objaśnieniu.

Jak utworzyć nowy wolumin na komputerze Mac Mojave

Aby utworzyć wolumin Catalina na komputerze Mac, wykonaj następujące kroki.

1) Kliknij dwukrotnie Narzędzie dyskowe w Narzędzia teczka.

2) Wybierz dysk twardy Mac z paska bocznego.

3) Kliknij + przycisk powyżej Tom.

Tom

4) Nazwij swój nowy wolumen APFS i kliknij Dodaj.

Po utworzeniu nowego woluminu instalujesz Catalinę.

Jak zainstalować Catalinę na drugim tomie

1) Pobieranie instalator Catalina z Mac App Store.

2) Kliknij dwukrotnie instalator Catalina.

3) Kliknij Kontyntynuj, Kliknij Zgodzić się i kliknij Zgodzić się jeszcze raz.

Pokaż wszystkie dyski

4) Kliknij Pokazać Wszystkie dyski.

zainstaluj Catalina dual boot

5) Wybierz nowy właśnie utworzony wolumin. Następnie kliknij zainstalować. Nie wybieraj woluminu, w którym zainstalowana jest Mojave, chyba że chcesz, aby Catalina zastąpiła Mojave.

6) Rozpocznie się proces instalacji. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aby zakończyć instalację Cataliny na nowym woluminie.

Instalator umożliwi migrację danych i aplikacji z innego komputera Mac. Jeśli chcesz przenieść swoje dane, ustawienia, a nawet aplikacje, aby zobaczyć, jak będą działać w Catalinie, po prostu wybierz Głośność, w której znajduje się Mojave. Ale

Jak wykonać podwójny rozruch między Mojave i Cataliną

Po zainstalowaniu Cataliny możesz przełączać się między Cataliną i Mojave za pomocą preferencji systemowych dysku startowego. Oto jak:

1) Kliknij Apple menu.

2) Wybierz Preferencje systemu.

3) Kliknij Dysk startowy.

4) Kliknij ikonę kłódki w lewym dolnym rogu okna, aby odblokować ustawienia. Wpisz hasło systemowe i kliknij Odblokować.

5) Wybierz nowy wolumin Catalina i kliknij Uruchom ponownie przycisk.

Uruchom ponownie

Komputer Mac uruchomi się ponownie w dowolnym wybranym systemie.

Jakieś pytania?

To wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć od komputera Mac z podwójnym uruchomieniem i systemem MacOS Mojave i Catalina. Chociaż nie jest to idealne trwałe rozwiązanie, jest to jeden ze sposobów uruchamiania Cataliny bez zakłócania przepływu pracy i narzędzi, od których już jesteś zależny.

Jakieś pytania? Daj mi znać w komentarzach.