Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak usunąć mapy witryn XML w Google Search Console

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak usunąć mapy witryn XML w Google Search Console

Co to jest mapa witryny XML?

Świetny plik mapy witryny XML to tak naprawdę plan witryny, który informuje Google o wszystkich ważnych stronach. Ponieważ wszystkie Twoje strony znajdują się w tej mapie witryny, Google może znacznie szybciej znaleźć wszystkie strony w Twojej witrynie.

Plik mapy witryny XML to plik znajdujący się na serwerze. Zasadniczo jest to plik zawierający mapowanie wszystkich ważnych stron (lub wszystkich stron, jeśli tak zdecydujesz) Twojej witryny internetowej. Te mapy witryn pomagają także Google dowiedzieć się, o co chodzi w strukturze Twojej witryny.

Celem jest nakłonienie Google do zaindeksowania każdej ważnej strony Twojej witryny. Czasami w pewnych sytuacjach niektóre strony mogą nie zawierać żadnych linków wewnętrznych. Utrudnia to Google znalezienie tych stron. W takich sytuacjach mapa witryny jest narzędziem, które może znacznie przyspieszyć odkrywanie treści witryny.

Podczas sesji AskGooglebot jeden ze specjalistów ds. SEO zapytał Johna Muellera o usunięcie map witryn w Google Search Console.

John zademonstrował prostą metodę usuwania map witryn z Google Search Console.

Po jego usunięciu Google przestanie śledzić mapę witryny w Google Search Console.

Alternatywnie można usunąć plik mapy witryny, tak aby zamiast tego zwracał kod stanu HTTP 404 lub 410, co oznacza, że ​​plik po prostu nie jest dostępny do przeszukiwania.

Z czasem Google nie będzie używać usuniętych plików map witryn do indeksowania Twojej witryny.

Jak usunąć transkrypcję mapy witryny

Jan 0:03
Dzisiejsze pytanie pochodzi od Bos_Guy i brzmi:

„Jak wyłączyć lub usunąć mapę witryny w nowej Search Console?”

Cóż, ten jest całkiem łatwy, ale tylko wtedy, gdy go zobaczysz. Aby usunąć mapę witryny w nowej Search Console, przejdź do menu map witryn, następnie kliknij tam plik map witryn, a następnie kliknij menu kropka kropka w lewym górnym rogu i wybierz Usuń mapę witryny.

W ten sposób Google przestanie śledzić plik mapy witryny w Search Console. Alternatywnie możesz po prostu usunąć plik mapy witryny ze swojej witryny, tak aby zwracał kod wynikowy HTTP 404 lub 410, co w zasadzie oznacza po prostu, że plik jest niedostępny.

Z biegiem czasu systemy Google przestaną próbować używać tego konkretnego pliku mapy witryny. Note- usunięcie pliku mapy witryny nie zapobiega indeksowaniu adresów URL określonych w pliku mapy witryny. Plik mapy witryny pomaga nam jednak w wydajniejszym indeksowaniu i dlatego generalnie zalecamy jego używanie. W szczególności plik mapy witryny pomaga nam nieco szybciej znajdować nowe i zaktualizowane strony, co zawsze jest dobrą rzeczą, prawda?

Aby uzyskać więcej informacji na temat map witryn, kliknij łącze w opisie poniżej.

Często zadawane pytania dotyczące map witryn XML

Jeśli chodzi o zorganizowanie witryny w rozsądną strukturę i zapewnienie wyszukiwarkom odpowiednich stron do indeksowania, mapy witryn XML są na to lepszym sposobem w porównaniu do innych.

W rzeczywistości utworzenie pliku mapy witryny XML może pomóc Google w lepszej nawigacji w Twojej witrynie i może być pomocne w podpowiadaniu
Google, jakie są Twoje ważne strony.

Pomaga w przeszukiwaniu i indeksowaniu, zapewniając jedno „źródło prawdy” na temat tego, jakie w rzeczywistości są ważne strony Twojej witryny.

Co to jest mapa witryny XML?

Mapa witryny XML to po prostu lista wszystkich stron w Twojej witrynie. Jest to ustrukturyzowany format, który informuje Google, gdzie znajduje się każda strona w Twojej witrynie, jak często się zmienia i czy była wcześniej indeksowana.

Dlaczego mapy witryn XML są ważne?

Mapy witryn XML są ważne, ponieważ umożliwiają szybkie udostępnienie Google zasobów umożliwiających indeksowanie Twojej witryny. Układając adresy URL w strukturze nadrzędnej > podrzędnej i upewniając się, że ważne adresy URL mają odpowiednią strukturę, Google (i inne roboty wyszukiwarek) mogą niemal natychmiast przeszukać Twoją witrynę.

Upewniając się, że lista adresów URL w tej mapie witryny jest odpowiednio zoptymalizowana, możesz mieć pewność, że Google będzie indeksować jak najwięcej, jeśli nie wszystko.

Chociaż Google nie zawsze indeksuje wszystko, nadal pomaga. Wszystkie główne wyszukiwarki (Google, Bing i Yahoo) działają dobrze, gdy zaimplementowana jest mapa witryny.

Kompletna mapa witryny XML będzie również zawierać od początku wszystkie najważniejsze adresy URL Twojej witryny, dzięki czemu wyszukiwarki będą o nich wiedziały podczas przeszukiwania mapy witryny.

Jak wygląda mapa witryny XML?

Mapa witryny XML to standardowy format opisu stron internetowych. Wyszukiwarki czytają to, aby pomóc zaindeksować Twoją witrynę. Możesz użyć jednego z wielu bezpłatnych narzędzi do wygenerowania i przesłania mapy witryny XML do Google, Bing, Yahoo! itp., Ale nie jest to konieczne.

Mapa witryny XML jest podobna do zwykłej mapy witryny HTML. Zawiera jednak dodatkowe informacje, które umożliwiają wyszukiwarkom skuteczniejsze przeszukiwanie i indeksowanie Twojej witryny. Ułatwia to odwiedzającym znalezienie określonych treści w Twojej witrynie i pomaga poprawić jej rankingi.

Najlepsze jest to, że nie musisz pisać kodu, aby go utworzyć. Po prostu dodajesz go do pulpitu nawigacyjnego WordPress za pomocą wtyczki Yoast. Po dodaniu zobaczysz przycisk „Generator mapy witryny XML” obok opcji „Generuj mapy witryny XML” po lewej stronie ekranu panelu WordPress. Kliknięcie tego przycisku powoduje wygenerowanie pliku .xml, który możesz przesłać na swój serwer.

Zamiast tego możesz także wygenerować plik .txt. Po prostu zmień ustawienia w sekcji „Zapisz format wyjściowy”.

Co to jest format XML?

Czym właściwie jest format XML? W3C wyjaśnia, że ​​Extensible Markup Language (XML) to „prosty format tekstowy służący do reprezentowania informacji strukturalnych”.

Format pliku XML wykorzystuje tę strukturę w celu przedstawienia adresów URL map witryn w łatwym do odczytania formacie.

Rozszerzenie .xml wskazuje, że plik jest dokumentem XML. Sam format jest bardzo prosty: składa się z szeregu tagów, z których każdy zawiera dane o konkretnym adresie URL.

Oto przykładowa grupa tagów z mapy witryny Rank Math, która oznacza konkretny adres URL:


https://iloweseo.com/seo/nazwa-domeny-oszustwa-firmowe/
2023-08-23T16:24:44-04:00

https://iloweseo.com/wp-content/uploads/2023/08/01-screenshot-nazwa-domeny-scam.png


Każdy tag reprezentuje inny rodzaj informacji o danym adresie URL.

Na przykład tag lastmod podaje datę ostatniej modyfikacji adresu URL.

Jeśli adres URL nie zmienił się od ostatniego przeszukania, tag lastmod będzie nadal wyświetlał datę ostatniej modyfikacji.

Oto kolejny przykład:

Ten konkretny tag jest tagiem otwierającym mapę witryny (ogólnie). Główne informacje zawarte w tym znaczniku pomagają przeglądarce rozpoznać, że jest to dokument XML i jakiego standardu językowego należy użyć, aby przeanalizować ten dokument. Omówiono także rodzaj stosowanego kodowania tekstu (UTF-8).

Oprócz powyższych tagów istnieje kilka innych, które mogą być przydatne w zależności od Twoich potrzeb. Możesz na przykład dołączyć tag robots, aby poinformować Google, aby nie korzystał z linków, lub tag noindex, aby zapobiec wyświetlaniu niektórych stron w wynikach wyszukiwania.

Które typy witryn internetowych wymagają mapy witryny XML?

Google zaleca utworzenie mapy witryny XML dla każdej witryny, którą chcesz zoptymalizować. Dzieje się tak, ponieważ pozwala Googlebotowi szybko i skutecznie zaindeksować wszystkie strony w Twojej witrynie. Jednak niektóre witryny nie stosują najlepszych praktyk i nie udostępniają mapy witryny dobrej jakości.

Na przykład niektóre witryny internetowe mają setki tysięcy stron i zawierają podkatalogi, podczas gdy inne mają tylko kilka stron. Tego typu witryny niekoniecznie łamią jakiekolwiek zasady, ale mogą nie w pełni korzystać z zalet mapy witryny XML.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja witryna kwalifikuje się do mapy witryny XML, oto kilka pytań, które warto sobie zadać:

  • Czy moja witryna jest naprawdę „duża”?
  • Czy mam dużo unikalnych stron?
  • Czy moje strony są dobrze połączone wewnętrznie?
  • Czy moja witryna internetowa zawiera dużo obrazów?
  • Czy korzystam z multimediów, takich jak filmy lub pliki audio?

Dokumentacja Google mówi, że pliki map witryn pomagają robotom indeksującym „znaleźć wszystkie strony w Twojej witrynie”. W prostym języku angielskim oznacza to, że powinieneś prawidłowo połączyć swoje strony. Ma to sens, ponieważ choć możesz chcieć zamieszczać linki do konkretnych stron w ramach określonych kategorii, niekoniecznie chcesz linkować do losowej strony w swojej witrynie.

Jednak niektóre strony internetowe ignorują to zalecenie.

Problem pojawia się, gdy na Twojej stronie znajduje się dużo treści. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś samodzielnie utworzyć plik mapy witryny, prawdopodobnie trudno było Ci śledzić wszystkie te adresy URL. Na szczęście istnieje rozwiązanie: mapy witryn XML. Pliki te informują Google, gdzie znajduje się każda strona w Twojej witrynie i jak często ją aktualizujesz. Na przykład, jeśli aktualizujesz post na blogu raz w tygodniu, możesz dodać cotygodniowy znacznik daty do adresu URL. Więcej o tym, jak wygląda mapa witryny XML, dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Jak uniknąć braku spójności w mapach witryn XML

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez klientów jest brak spójności w przekazie do wyszukiwarek dotyczącym danej strony. Myślą, że jeśli postawią coś w jednym miejscu, to wszędzie musi być OK.

Jeśli użyjesz pliku Robots.txt do zablokowania strony, a następnie użyjesz mapy witryny XML do wyświetlenia tej strony, dosłownie po prostu drażnisz wyszukiwarkę. Mówisz Google: „Hej, oto świetna strona, którą naprawdę powinieneś zaindeksować!” Twoja mapa witryny mówi: „Ale czekaj, jest więcej! Tutaj, Google… tutaj, Google… tutaj, tutaj, tutaj…”

A potem plik robots.txt to usuwa.

To samo dotyczy Meta Robots: nie dołączaj strony do mapy witryny XML, a następnie ustawiaj tag meta robots na „noindex,nofollow”. I druga rzecz: nie dodawaj tagu kanonicznego do strony, a następnie ustawiaj stronę na noindex,nofollow. To są sprzeczne dyrektywy. Jeśli masz samoodwołujący się tag kanoniczny i masz noindex,nofollow, to tag kanoniczny za każdym razem zwycięży nad noindex,nofollow, a Google i tak zaindeksuje Twoją stronę.

Co się stanie, jeśli Google Search Console wyświetli komunikat, że mapy witryn XML zawierają błędy?

Jeśli masz sytuację, w której mapa witryny XML generuje błędy lub nie jest fizycznie poprawna, oznacza to, że masz problem. Najpierw musisz dowiedzieć się, jaki rodzaj błędu znajduje się w GSC i dlaczego jest on wymieniony. Jeśli zaistnieje sytuacja, w której wyszukiwarki nie czytają mapy witryny XML, chcesz mieć pewność, że faktycznie została ona przesłana do Bing

Narzędzia dla webmasterów i Search Console. W przypadku nieprawidłowych map witryn sprawdź te błędy i upewnij się, że wszelkie problemy związane z błędami zostały rozwiązane.

Jak ręcznie zaktualizować własną mapę witryny XML?

Chociaż możliwa jest aktualizacja własnych map witryn XML, nie zalecamy tego. Może to być pracochłonne, zwłaszcza jeśli masz szybko rozwijającą się lub dużą witrynę internetową, i może być wyczerpujące. Dlatego zalecamy korzystanie z wtyczek SEO, takich jak Rank Math lub Yoast, aby mieć pewność, że mapa witryny XML jest dokładnie i spójnie aktualizowana.

Jak uzyskać dostęp do mapy witryny?

Istnieją – zazwyczaj – różne sposoby uzyskania dostępu do mapy witryny. Możesz to zrobić po prostu wpisując adres URL mapy witryny w pasku adresu przeglądarki, w następujący sposób:

https://example.com/sitemap.xml

Jeśli użyjesz Rank Math, adres URL będzie wyglądał następująco: https://example.com/sitemap_index.xml
Jeśli używasz Yoast, adres URL jest podobny: https://example.com/sitemap_index.xml.

Naprawdę nie zmieniają się one aż tak bardzo, biorąc pod uwagę podobieństwo popularnych wtyczek SEO. Ale w zależności od wtyczki SEO, z której ostatecznie skorzystasz, po prostu sprawdź dwukrotnie i upewnij się, że tak nie jest.

Dobra mapa witryny XML ma kluczowe znaczenie dla kondycji witryny

Zapewnienie dobrej i dobrze utrzymanej mapy witryny XML to kolejne z tych działań SEO, które jest świetnym pomysłem. Co więcej, jest to podstawa dobrego technicznego SEO.

Kiedy przewidujesz, że będziesz przeglądać istniejące mapy witryn grzebieniem o drobnych zębach?

Table of Contents