Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak utworzyć mapę witryny, która wzmacnia wydajność SERP

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak utworzyć mapę witryny, która wzmacnia wydajność SERP

Ludzie używają map do poruszania się po świecie od tysięcy lat i okazuje się, że boty wyszukiwarek nie różnią się od nich – poza tysiącami lat. Chociaż z pewnością mogą eksplorować miejsca bez mapy, obecność takiej mapy sprawia, że ​​proces jest nieskończenie wydajniejszy.

A co najważniejsze, utworzenie świetnej mapy witryny może nawet zwiększyć wydajność SERP Twojej witryny. Dowiedz się, jak możesz to zrobić w zaledwie kilku prostych krokach.

Jaki jest cel mapy witryny?

Najbardziej podstawową funkcją mapy witryny jest mapowanie stron witryny, obrazów, filmów i innych typów plików. Jest to przydatne zarówno dla ludzkich botów:

 • Dla webmasterów i projektantów witrynmapa witryny może uprościć proces identyfikowania celów witryny, organizowania jej zawartości i odpowiedniego jej tworzenia.
 • Dla botów wyszukiwarek, mapa witryny znacznie ułatwia nawigację między stronami w logicznej kolejności. W ten sposób mapa witryny może znacznie poprawić indeksowalność witryny.
 • Dla użytkowników znających się na technologiimapa witryny może pomóc im znaleźć strony, do których nie mogli dotrzeć przy użyciu standardowych menu nawigacyjnych witryny.

Jak więc właściwie wygląda mapa witryny? Wszystko zależy od formatu, w jakim jest tworzony, przy czym najczęstszym jest Rozszerzalny język znaczników (XML) plik.

Aby zobaczyć jak to wygląda, spójrz na tę przykładową mapę witryny z generatora mapy witryny XML:

Niektóre większe witryny internetowe mogą nawet skorzystać na posiadaniu wielu map witryn. W takich przypadkach dostęp do każdej oddzielnej mapy witryny można uzyskać z jednego centralnego miejsca indeks mapy witryny.

Ten przykład z Yoasta ułatwia wizualizację. Note jak istnieje osobna mapa witryny dla postów, kursów, pracowników, filmów, seminariów internetowych i innych typów treści:

Niezależnie od tego, czy mapa witryny jest podzielona na wiele mniejszych map witryny, czy po prostu istnieje jako jeden centralny plik, jej cel jest ten sam: uporządkowanie witryny, ułatwienie wyszukiwarkom jej indeksowania i jeszcze łatwiejsze nawigowanie po niej dla użytkowników.

Jak utworzyć mapę witryny?

Zanim zaczniesz faktycznie tworzyć mapę witryny, musisz najpierw dowiedzieć się, który z adresów URL Twojej witryny powinien zostać uwzględniony. Na szczęście jest to dość prosty proces: jeśli chcesz, aby strona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania, chcesz, aby została również dodana do mapy witryny.

Następnie zdecyduj, w jakim formacie chcesz mieć mapę witryny. Chociaż najbardziej typowy jest XML, Google obsługuje również:

 • RSS, mRSS i Atom; I
 • zwykły tekst.

Jeśli Twoja witryna ma kanał RSS lub Atom, możesz utworzyć mapę witryny RSS, mRSS lub Atom. A jeśli mapa witryny będzie zawierać tylko adresy URL stron, najlepszym wyborem może być utworzenie mapy witryny przy użyciu prostego pliku tekstowego.

W przeciwnym razie zawsze można bezpiecznie skorzystać z zawsze popularnej opcji XML.

Po ustaleniu formatu możesz w końcu rozpocząć tworzenie mapy witryny. Chociaż mapa witryny może na pozór wyglądać technicznie, nie musisz znać kawałka kodu, aby ją utworzyć. Dzieje się tak dzięki zautomatyzowanym narzędziom takim jak:

Możesz także łatwo utworzyć mapę witryny za pomocą narzędzia, którego już używasz. Na przykład:

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, nie zapomnij o tym prześlij mapę witryny do Google aby mieć pewność, że każda strona zostanie zaindeksowana. Możesz również zrób to samo dla Binga lub dowolnej innej wyszukiwarce, pod kątem której optymalizujesz Rosyjski Yandex Do Chińskie Baidu.

Pamiętaj, że po przesłaniu mapy witryny do Google nic nie zyskasz ponowne złożenie nowego za każdym razem, gdy Twoja witryna zyska lub straci stronę. Google i tak będzie regularnie indeksować Twoją witrynę i jej mapę witryny, więc jeśli zmodyfikujesz już istniejącą mapę witryny, aby odzwierciedlić wszelkie zmiany, wszystko będzie gotowe.

Jak zoptymalizować mapę witryny, aby uzyskać lepsze rankingi?

Mapy witryn są bardzo praktyczne i prowadzą roboty i użytkowników z punktu A do punktu B bez większych fanfar. A jeśli będziesz na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi SEO, prawdopodobnie nie zobaczysz zbyt wielu historii na ich temat.

Niemniej jednak nawet skromną mapę witryny można zoptymalizować, aby jeszcze bardziej poprawić ranking witryny w wyszukiwarkach. Oto jak:

Używaj spójnych adresów URL

Wyszukiwarki będą indeksować adresy URL Twojej witryny dokładnie tak, jak są zapisane w mapie witryny, dlatego ważne jest, aby wszystkie były spójne i poprawne.

Załóżmy na przykład, że jedna z Twoich stron ma adres URL:

https://www.example.com/strona1

W takim przypadku nie powinieneś wpisywać go w mapie witryny jako:

http://example.com/strona1/

Przeczytaj raport dotyczący map witryn

Korzystasz z analiz i raportów, aby śledzić resztę swoich działań SEO (przynajmniej mamy taką nadzieję), a Twoja mapa witryny nie powinna być wyjątkiem.

Aby monitorować stan i aktualny stan mapy witryny, możesz skorzystać z Google Raport dotyczący map witryn w Konsola wyszukiwania. Umożliwi to przeglądanie historii przesyłania map witryny, szczegółowe informacje o wszystkich przesłanych treściach oraz sprawdzanie, czy Google pomyślnie zaindeksowało Twoją mapę witryny.

Na przykład raport Mapy witryn poinformuje Cię, czy:

 • Twoje adresy URL nie są dostępne, śledzone ani dozwolone;
 • skompresowanego pliku mapy witryny nie można rozpakować;
 • Twoja mapa witryny jest pusta;
 • Twoja mapa witryny przekracza maksymalny limit rozmiaru pliku;
 • wpisałeś nieprawidłową wartość atrybutu, wartość tagu, datę lub adres URL;
 • Twoja mapa witryny zawiera zduplikowane tagi;
 • w Twoich wpisach brakuje atrybutu XML, znacznika XML, adresu URL miniatury lub tytułu wideo; Lub
 • Twój indeks mapy witryny używa nieprawidłowego formatu.

Odkryj problemy z indeksowaniem

Dla specjalistów SEO jedną z największych zalet map witryn jest możliwość natychmiastowego ujawnienia wszelkich problemów z indeksacją witryny.

Jeśli chcesz użyć mapy witryny do wyszukiwania problemów z indeksacją, Twoja strategia jest prosta: porównaj liczbę adresów URL w mapie witryny z liczbą adresów URL w Raport zasięgu indeksu.

Na przykład, jeśli mapa witryny zawiera 1,000 adresów URL, ale Twój raport stanu w indeksie pokazuje tylko 600, wtedy będziesz wiedział, że masz problem z indeksacją i możesz stracić wyższe rankingi i większy ruch.

Twórz mapy witryn dostosowane do multimediów

Jeśli Twoja witryna zawiera dużo treści opartych na obrazach lub filmach, korzystne może być utworzenie i przesłanie map witryn dostosowanych do multimediów.

Tak, to prawda, że ​​dane strukturalne (np Znacznik VideoObject Schema.org) może w dużym stopniu przyczynić się do przekazania wyszukiwarkom istotnych informacji o zawartości Twojej witryny.

Ale to nie znaczy mapy witryn obrazów i ich odpowiedniki wideo nie są przydatne. Mogą jeszcze bardziej ułatwić wyszukiwarkom znalezienie, zrozumienie i indeksowanie treści, a nawet umożliwić Google umieszczenie ich w SERPach.

Z tego powodu Google zaleca używanie obu map witryn wideo opartych na danych strukturalnych w przypadku treści wideo (i prawdopodobnie także w przypadku treści graficznych).

Wykres swojego sukcesu SERP za pomocą mapy witryny

Mapa witryny może być podstawową częścią zarządzania witryną, ale może być również kluczowym elementem strategii SEO.

Dzięki starannie opracowanej i regularnie aktualizowanej mapie witryny możesz cieszyć się wyższą pozycją w rankingach i większym ruchem, a wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu długoterminowej możliwości indeksowania i organizacji Twojej witryny.

Kredyty obrazowe

Generator mapy witryny XML / Źródło: sierpień 2021 r
Zrzuty ekranu autorstwa autora / sierpień 2021