Jak utworzyć plik PDF z urządzenia z systemem Android

Kiedy Adobe utworzył format chronionego dokumentu, jego celem było utrzymanie spójności i niezmienności plików na wszystkich platformach. I chociaż przeglądanie plików PDF za pomocą wielu aplikacji i przeglądarek jest naprawdę łatwe, utworzenie pliku PDF jest nieco trudniejsze.

Na szczęście Android ma doskonałą obsługę manipulacji PDF. Dzięki szerokiej gamie dostępnych aplikacji możesz tworzyć i edytować pliki PDF na swoim telefonie komórkowym lub tablecie.

Sposoby utworzenia pliku PDF

W zależności od rodzaju zawartości, którą chcesz przekształcić w plik PDF, istnieją dwa typowe scenariusze.

Jeden polega na zeskanowaniu dokumentu i przekształceniu go w plik PDF. Jest to świetne, jeśli chcesz zarchiwizować niektóre treści dla siebie lub udostępnić je komuś innemu. Drugim jest, gdy chcesz utworzyć plik PDF z istniejącego dokumentu lub strony internetowej.

Niezależnie od potrzeb generowanie plików PDF staje się dość łatwe, jeśli korzystasz z odpowiednich aplikacji.

utwórz plik PDF z urządzenia z Androidem

Skanowanie do pliku PDF

Zainstalowany na prawie wszystkich urządzeniach z Androidem Dysk Google domyślnie umożliwia skanowanie do formatu PDF. Jeśli przypadkiem nie masz Dysku Google na swoim urządzeniu, możesz go zainstalować Google Play.

Aby zeskanować dokument do pliku PDF, wykonaj poniższe czynności.

 1. Otwórz aplikację Dysk Google na urządzeniu mobilnym.
 2. Na głównym ekranie powinieneś zobaczyć kolorowy znak plus w prawym dolnym rogu. Dotknij tego.
 3. Pojawi się menu „Utwórz nowy”, więc dotknij opcji „Skanuj”.Plik PDF z urządzenia z Androidem
 4. Spowoduje to otwarcie aplikacji aparatu. Zrób zdjęcie dokumentu, który chcesz przekształcić w plik PDF.
 5. Pojawi się podgląd obrazu. Jeśli wygląda dobrze, dotknij „OK”. Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, jak wyszedł obraz, dotknij „Ponów”, aby ponownie zrobić zdjęcie.
 6. Jeśli naciśniesz „OK”, teraz powinieneś zobaczyć kilka opcji na dole. Umożliwiają one edycję obrazu. Możesz zmienić schemat kolorów na czarno-biały lub pełny kolor, a także obrócić i przyciąć obraz.
 7. Gdy jesteś zadowolony z efektu końcowego, dotknij „Zapisz” w prawym dolnym rogu.
 8. Następne menu pozwala zmienić nazwę pliku. Wybierz konto Dysku Google, na którym chcesz zapisać, i wybierz folder docelowy. Pamiętaj, że w ten sposób nie możesz zapisać pliku PDF bezpośrednio na telefonie. Aby to zrobić, możesz pobrać go później z Dysku Google.
 9. Po przygotowaniu pliku dotknij „Zapisz” i gotowe.

Aby uzyskać dostęp do pliku PDF, dotknij ikony folderu w prawym dolnym rogu głównego ekranu aplikacji. Teraz wystarczy przejść do miejsca docelowego pliku wybranego w kroku 8 aby uzyskać dostęp do nowego pliku PDF.

Tworzenie plików PDF z innych plików

Istnieje wiele typów plików, które można przekształcić w plik PDF. Należą do nich obrazy, które można otworzyć z aplikacji Galeria, niektóre pliki Microsoft Office i inne. Możesz nawet utworzyć plik PDF z pliku PDF, który może się przydać.

Z plików Microsoft Office

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź, czy zainstalowałeś Microsoft bezpłatnie Słowo, Przewyższać, i PowerPoint aplikacje na Androida. Dzięki temu możesz otwierać formaty plików, takie jak .txt, .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx i inne.

 1. Przejdź do pliku, który chcesz przekonwertować i dotknij, aby go otworzyć.
 2. W zależności od typu pliku zostanie otwarty w programie Word, Excel lub PowerPoint.
 3. Po otwarciu pliku dotknij menu „Opcje”. To trzy kropki w prawym górnym rogu.
 4. Wybierz „Drukuj”.
 5. Ponieważ urządzenia mobilne zwykle nie łączą się z drukarkami fizycznymi, domyślnym formatem drukowania jest PDF. Aby upewnić się, że jest prawidłowo ustawiony, sprawdź menu rozwijane w lewym górnym rogu ekranu. Powinien zostać wyświetlony komunikat „Zapisz jako PDF”. Jeśli nie, zmień ustawienie, dotykając, co mówi, a następnie wybierz opcję „Zapisz jako PDF”. Jak utworzyć plik PDF z Androida
 6. Po posortowaniu możesz także uzyskać dostęp do dodatkowych ustawień, dotykając strzałki w dół. Jest tuż pod tekstem „Rozmiar papieru:”. Nie będzie to jednak miało większego znaczenia podczas tworzenia pliku PDF.
 7. Teraz naciśnij przycisk „PDF” w prawej górnej części ekranu.
 8. Wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać plik PDF.
 9. Na koniec dotknij „Zapisz” u dołu ekranu, aby zakończyć proces.

Z plików PDF

Chociaż wydaje się to zbędne, tworzenie pliku PDF z pliku PDF może być bardzo przydatne. Na przykład możesz kształtować wielojęzyczne instrukcje obsługi, usuwając wszystkie dodatkowe rzeczy, których nie potrzebujesz. Może to ułatwić ich odczyt i zaoszczędzić miejsce.

 1. Otwórz plik PDF w dowolnej kompatybilnej aplikacji.
 2. Stuknij menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu.
 3. Wybierz „Drukuj”.
 4. Odznacz wszystkie strony, których nie chcesz uwzględniać w nowym pliku PDF. Możesz to zrobić, dotykając każdego z nich lub możesz użyć ustawień drukowania: a. Otwórz menu ustawień drukowania (patrz krok 6 z poprzedniej sekcji). b. Wybierz menu rozwijane „Strony”. do. Wybierz „Zakres X”, gdzie X to liczba stron dokumentu. re. Wybierz numery stron lub zakres stron, które chcesz zachować.
 5. Teraz zamknij menu ustawień drukowania i kontynuuj zapisywanie nowego pliku PDF. W tym celu zapoznaj się z krokami 7 do 9 z poprzedniej sekcji.

Ze strony internetowej

Jeśli chcesz zapisać stronę internetową jako plik PDF, możesz to zrobić w dowolnej mobilnej przeglądarce internetowej. Po prostu dotknij trzy kropki w prawym górnym rogu przeglądarki i wybierz „Drukuj”.

Po otwarciu podglądu możesz nawet wybrać, które części strony internetowej nie chcesz zachować. Teraz zapisz plik PDF i to wszystko.

PDF w podróży

Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak tworzyć pliki PDF na wiele sposobów. Możliwość zrobienia tego na telefonie zdecydowanie poprawia wydajność. Wyobraź sobie kroki i czas, które możesz zaoszczędzić, nie musząc używać skanera ani drukarki.

Czy udało Ci się utworzyć plik PDF na urządzeniu z Androidem? Którą metodę preferujesz? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.