Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak uzyskać świetny efekt bokeh bez trybu portretowego na smartfonach

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak uzyskać świetny efekt bokeh bez trybu portretowego na smartfonach

Widziałeś kiedyś zdjęcie ze świetnym efektem bokeh – cudownie rozmytym tłem wokół ostro ustawionego obiektu – ale po bliższym przyjrzeniu się odkryłeś, że część obiektu również była rozmyta? Gratulacje, właśnie odkryłeś przypadłość, która dotyka większość osób robiących zdjęcia telefonem w trybie portretowym.

Tryb portretowy nie zawsze działa

Obwiniajmy Apple Ponownie. Przed iPhonem 7 Poza tym pojawił się bokeh (te pięknie rozmyte tła), który był cechą charakterystyczną głównie „prawdziwych aparatów”, a niektóre smartphones z podwójnym aparatem. Oczywiście, raz Apple sprawiło, że stało się to „rzeczą” dzięki „Trybowi portretowemu”, który miał na celu rozmycie tła i utrzymanie ostrości obiektu na zdjęciu. Obecnie prawie każde urządzenie ma własną wersję trybu portretowego, a nawet możesz kontrolować stopień rozmycia tła.

To jest wspaniałe. I takie proste. I przez większość czasu zupełnie nieprawdziwe.

Jak widać, w przeciwieństwie do większości „prawdziwych” aparatów, w których za rozmycie tła odpowiada sam aparat, w większości trybów portretowych uzyskanie odpowiedniego efektu zależy od oprogramowania. Może to prowadzić do dziwnych wypadków, na przykład pozostawienia pewnej części tła ostrej lub rozmycia jakiejś części obiektu – co wielu nazywa problemami z „wykrywaniem krawędzi”. Oczywiście możesz je naprawić, przechodząc do trybu edycji i przesuwając elementy.

A może możesz robić zdjęcia, które zapewniają doskonały efekt bokeh bez problemów z krawędziami. To proste – po prostu NIE używaj trybu portretowego!

Tak, dobrze przeczytałeś – być może najlepszy efekt bokeh można uzyskać, NIE używając tego samego trybu, który ma zapewniać efekt bokeh. Pozwól nam wyjaśnić.

Więc nie zawsze go używaj!

Nie wchodząc w szczegóły techniczne, bokeh lub rozmycie tła zależy głównie od trzech czynników: ogniskowej aparatu, przysłony i odległości obiektu od aparatu. Nadal zbyt techniczny?

No dobrze, uproszczę to. Sprawdź przysłonę aparatu w telefonie. Jeśli jest poniżej f/2.0 – te liczby są podane w większości specyfikacji technicznych – a jeśli Twój telefon kosztuje około 12 000 rupii, a został wydany po 2018 roku, istnieje spora szansa, że ​​będziesz mógł robić zdjęcia z prawdziwym bokeh bez korzystania z trybu portretowego. Proces ten wymaga korzystania z aparatu w telefonie tak samo, jak w przypadku zwykłego aparatu – poruszasz się tam i z powrotem lub przesuwasz obiekt, aż uzyskasz pożądany efekt.

Tak, to właściwie takie proste – po prostu poruszasz się tam i z powrotem, aż strzał będzie wydawał się właściwy. W aparacie będziesz miał możliwość przesuwania obiektywu, ale w telefonach zazwyczaj tego nie ma, więc cóż, będziesz musiał to zrobić. Gdy zbliżysz się do obiektu, tło zacznie się rozmywać. I to jest „prawdziwa” rozmycie, bez użycia oprogramowania. Kiedy już poczujesz się wystarczająco zadowolony z wyglądu rzeczy – i tak, możesz to zobaczyć na własne oczy – po prostu naciśnij migawkę. Zdjęcie zostanie wykonane z wyraźnym obiektem i rozmytym tłem, zazwyczaj bez rozmycia krawędzi. I nie, nie ma tu nacisku na „ludzki temat” (jak to robią niektóre aparaty telefoniczne).

Chciałeś bokeh? Nie jest potrzebny tryb portretowy.

Sztuka polega oczywiście na tym, aby wiedzieć dokładnie, skąd zrobić zdjęcie, aby osiągnąć taki poziom bokeh. Zależy to od wielkości obiektu, warunków oświetleniowych i oczywiście jakości i rozmiaru czujnika w aparacie. Ogólnie zaobserwowaliśmy, że przyzwoitą ilość efektu bokeh można uzyskać z odległości około 6-8 cala do około półtorej stopy, w zależności od jakości aparatu. Niektórzy mylą to z makro, ale nie, to nie jest makro. Makro robione jest ze znacznie bliższej odległości, często z kilku centymetrów.

Bokeh w trybie normalnym uzyskuje się na podstawie odległości, przy której aparat (w żargonie) uzyskuje idealną głębię ostrości.

Nie, nie MUSISZ wiedzieć, co to jest – pamiętaj tylko, że gdy obiekt jest ostry, a wszystko inne jest rozmazane (edycja bokeh), nazywa się to „płytką głębią ostrości” i jeśli wszystko jest ostre, cóż, wtedy masz „głęboką głębię ostrości”. Nie komplikując sprawy, im mniejszy mianownik wielkości przysłony aparatu w telefonie, tym lepszy efekt bokeh uzyskasz – a zatem przysłona f/1.8 da lepszy bokeh niż f/2.0i podobnie f/1.6 zapewni lepszy bokeh niż f/1.8. Pamiętaj tylko o znalezieniu idealnej odległości – może się ona różnić w zależności od wielkości i rodzaju czujnika, a także warunków oświetleniowych. Zwykle znaleźliśmy dystans od pół stopy do nawet półtorej stopy – oczywiście wiele zależy od rodzaju oświetlenia i odległości fotografowanego obiektu od tła (bardzo gęsto zatłoczone obszary nie generują świetnych efektów zdjęcia bokeh).

Mniej wygodny, ale dokładniejszy efekt bokeh

Oczywiście tryb portretowy nadal ma swoje zalety. Można w nim rozmyć tło z różnych odległości, „prawdziwe” rozmycie zazwyczaj ma miejsce w określonych warunkach. Tryb portretowy umożliwia także zwiększanie lub zmniejszanie poziomu rozmycia lub dodawanie efektów takich jak „oświetlenie studyjne”. Co najważniejsze, tryb portretowy zapewnia większą kontrolę – możesz go włączyć i robić zdjęcia z efektem bokeh, kiedy tylko chcesz. Uzyskanie efektu bokeh w normalnym trybie może być nieco bardziej skomplikowane. Wiele zależy od oświetlenia i jeśli masz powierzchnie, od których odbija się dużo światła, uzyskasz lepszy efekt bokeh, niż w przypadku bardzo gładkiego tła. Zdjęcia przy słabym oświetleniu z efektem bokeh są trudne i cóż, wiąże się to z nieco większymi manipulacjami. Nie masz takiej kontroli.

Masz jednak pewność, że Twoje zdjęcie będzie miało prawdziwy efekt bokeh, a nie efekt uzyskany dzięki wspierającym obiektywom i oprogramowaniu. Podobnie jak w prawdziwych przypadkach. Mniej rozmytych krawędzi, znacznie ostrzejsze szczegóły obiektu, bardziej realistyczne kolory. I bokeh, który nie wygląda na coś, co zostało stworzone przez oprogramowanie. Krótko mówiąc: lepsze zdjęcia.

Wystarczy trochę trafić w odpowiednie miejsce.

Jak w normalnej fotografii.

Table of Contents