Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak włączyć obsługę NTFS na Androidzie: za pomocą & Bez rootowania

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak włączyć obsługę NTFS na Androidzie: za pomocą & Bez rootowania

W dzisiejszych czasach lub NTFS to najpopularniejszy format danych używany w większości dysków flash. Należy jednak pamiętać, że większość pendrive’ów dostępnych na rynku nadal nie jest domyślnie sformatowana w systemie plików NTFS. Zamiast tego są dostępne w formacie FAT32 i zapewne zastanawiałeś się, dlaczego do cholery wciąż są dostępne w formacie ostatniej generacji? Dzieje się tak dlatego, że większość urządzeń multimedialnych, których używamy na co dzień, nadal nie obsługuje systemu plików NTFS. Nawet nasz stary, dobry Android tego nie robi. Ale jest wyjście. Jak? W tym celu musisz być na bieżąco.

Jeśli nie spotkałeś się z tymi terminami, nie musisz się martwić, ponieważ mamy Cię tam omówione. Zanim przejdziemy do prawdziwej transakcji, poinformujemy Cię o różnych formatach kodowania danych. A jeśli nadal używasz FAT32 jako domyślnego formatu, zalecamy aktualizację do NTFS ze względu na szereg zalet wymienionych poniżej.

NTFS vs FAT32: zalety i wady

NTFS to nowszy format pliku spośród tych dwóch, który został wprowadzony przez firmę Microsoft w 1993 roku w ich Windows NT 3.1 i Windows 2000. Obydwa systemy operacyjne zostały zbudowane z myślą o komercyjnych klientach Microsoftu i dlatego nie cieszyły się popularnością wśród użytkowników domowych. Dopiero wypuszczenie starego, dobrego Windows XP, że NTFS stał się popularny jako format dysku. NTFS ma wiele zalet w porównaniu z FAT32 (tabelą alokacji plików), które wymieniono poniżej:

  • NTFS eliminuje dużą wadę dysków FAT32 w postaci maksymalnego rozmiaru pliku. Teraz rozmiar pliku nie jest już ograniczony do 4 GB. Jeśli często pobierasz z sieci filmy Full HD, a nawet filmy 4K, całkiem dobrze zrozumiesz, o co mi chodzi. Większość plików wideo przekracza 4 GB, co uniemożliwia kopiowanie plików pomiędzy dyskami FAT32.
  • Ograniczenie maksymalnego rozmiaru partycji nie jest już ważne. Dlatego podzielenie dysku twardego o pojemności 4 TB na partycję o pojemności 3 TB nie będzie stanowić problemu.
  • NTFS oferuje więcej wbudowanych zabezpieczeń plików i folderów.
  • NTFS miał również wyższą prędkość odczytu i zapisu w porównaniu do FAT32. Ale zauważysz to tylko podczas korzystania z USB 3.0 pendrive.

Pomimo tych zalet istnieje kilka haczyków:

  • AppleSystem Mac OS nadal nie obsługuje możliwości zapisu z dysków NTFS. Oznacza to, że jeśli masz podłączony do laptopa pendrive sformatowany w systemie NTFS, możesz jedynie czytać pliki. Kopiowanie/wycinanie niedozwolone. Ta funkcja odczytu NTFS jest dostępna tylko w systemie MAC OSX i nowszych. Linux również ma problemy ze zgodnością. Ale ostatnia generacja Linuksa obsługuje zarówno odczyt/zapis w systemie NTFS.
  • Android nadal nie obsługuje natywnie funkcji odczytu/zapisu NTFS. Ale tak, jest to możliwe dzięki pewnym prostym ulepszeniom, które pokażemy poniżej.
  • Większość kart SD/pendrive’ów nadal jest sformatowanych w systemie FAT32. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zaletami systemu NTFS w porównaniu ze starszym formatem, możesz się zastanawiać, dlaczego. Właściwie do tej pory większość aparatów fotograficznych, odtwarzaczy MP3, a nawet odtwarzaczy DVD/Blu Ray obsługuje tylko format FAT32. Dlatego karty SD i pendrive’y są sformatowane w formacie FAT32, aby życie przeciętnego użytkownika było bezproblemowe.

Teraz wiesz dokładnie, co oznaczają NTFS i FAT32. Przejdźmy więc do istoty rzeczy, czyli do tego, jak włączyć obsługę NTFS dla Androida. Udostępnimy Ci dwa procesy – jeden skierowany jest do tych maniaków, którzy już zrootowali swoje urządzenia, a drugi do zwykłego użytkownika, który nie lubi rootować swojego Androida smartphones.

Bez rootowania

Proces ten można przeprowadzić za pomocą aplikacji Totalny Dowódca który jest wciąż w fazie rozwoju, a dokładniej w fazie beta. Będziesz także potrzebować Wtyczka USB dla Total Commandera opracowanego przez firmę Paragon.

Po zakończeniu i odkurzeniu procesu instalacji podłącz pendrive sformatowany w systemie NTFS do swojego urządzenia i otwórz wtyczkę USB dla Total Commander (na wypadek, gdyby nie otworzył się sam).

W tym przypadku włożyłem pendrive sformatowany w systemie SANDISK NTFS. Wtyczka USB wykryła mój dysk flash i umożliwiła mi jego zamontowanie. Zaznacz opcję Włącz tryb zapisu.

Teraz naciśnij OK i tym samym włącz tryb zapisu.

Następnie naciśnij opcję Otwórz Total Commander.

W końcu możesz zobaczyć dysk flash pojawiający się w Total Commander (Total Commander to w zasadzie program do zarządzania plikami/eksploratorem). Możesz teraz cieszyć się zawartością swojego dysku flash.

: Pokazaliśmy to z pendrivem, ale możesz nawet wypróbować tę metodę z zewnętrznym dyskiem twardym. Karta SD sformatowana w systemie NTFS nie będzie jednak działać. W tym celu musisz zrootować swoje urządzenie i skorzystać z drugiej metody podanej poniżej. Co więcej, możesz napotkać pewne problemy podczas uruchamiania w tym procesie niektórych ciężkich plików, takich jak wideo 1080p/4K. Pamiętaj jednak, że jest to tylko faza Beta. Spodziewaj się poprawy wydajności w przyszłości.

Z rootem

Zanim będziemy kontynuować procedurę, musisz pobrać następujące oprogramowanie, które jest najważniejszym narzędziem w tym procesie – Paragon exFAT, NTFS i HFS+ oraz Super SU

Aby zapewnić uprawnienia roota dla aplikacji Paragon, wymagane jest Super SU. Jeśli więc jeszcze nie skonfigurowałeś Super SU, zrób to, pobierając aplikację z powyższego linku. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami pokazanymi na ekranie. W trakcie procesu rozruch zostanie ponownie uruchomiony raz. Na wypadek, gdybyś napotkał jakiekolwiek problemy w procesie, możesz podzielić się z nami swoim problemem w sekcji komentarzy poniżej, a my chętnie pomożemy.

Teraz, gdy skonfigurowałeś Super SU, pobierz aplikację Paragon z podanego linku do Sklepu Play i zainstaluj ją. Szczegółowy proces można znaleźć w oficjalnym filmie Paragon. Jest to jednak proces znacznie łatwiejszy niż ten podany powyżej. Więc zrelaksuj się!

Mam nadzieję że to pomoże. Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej, czy chcesz, abyśmy opublikowali osobny artykuł na temat obsługi NTFS w systemie Mac OS. Podziel się z nami wszelkimi problemami, jakie napotkasz podczas wykonywania procesu, a my z przyjemnością Ci pomożemy.