Prognozowanie popytu to rodzaj analiz predykcyjnych wykorzystywanych głównie do prognozowania popytu na produkt na rynku. Prognozowanie popytu może odbywać się za pomocą metod jakościowych lub ilościowych. Podejście jakościowe pomaga prognostom zrozumieć popyt rynkowy na podstawie interakcji z ekspertami terenowymi lub podstawowych badań rynku przeprowadzonych przez firmy konsultingowe. Z kolei metody ilościowe opierają się na modelach statystycznych, które pomagają przewidywać popyt.
Każda z tych metod ma różne techniki.
Metody jakościowe
Niektóre z zastosowanych technik to:
- Technika delphi – Tutaj prognozowanie popytu opiera się na interakcjach z ekspertami w danej dziedzinie lub weteranami. Zazwyczaj udostępniane są im kwestionariusze i proszeni są o anonimowe podzielenie się swoimi opiniami. Technika ta pomaga ocenić popyt w oparciu o mądrość tłumu. Technika ta pomaga zorientować się w trendach rynkowych na przestrzeni czasu. Każdy z ekspertów może mieć swoją wizję. Wizja ta jest pomocna w przewidywaniu popytu.
- Opinia sprzedawcy – Sprzedawca stąpa po ziemi. Na co dzień mają do czynienia z klientami. Dość łatwo potrafią dostrzec niewielkie zmiany w trendzie. Technika ta odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu niepewności związanych z planowaniem krótkoterminowym.
- Badania rynku – Istnieje wiele firm konsultingowych, które dostarczają dane z badań rynku. Może to być płatne lub bezpłatne. Technika ta często może ujawnić szerszą zmianę na rynku produktu. Wszelkie zmiany technologiczne można było łatwo dostrzec.
Metody ilościowe
Istnieje wiele technik i modeli, na podstawie których można prognozować popyt. Najważniejsze z nich są jak poniżej.
Analiza trendów
Analiza trendów wykorzystuje do prognozowania wcześniejsze dane i trendy rynkowe. Główną linię trendu można wykorzystać do oceny krótkoterminowego popytu. Przed skorzystaniem z tej analizy należy zrozumieć kilka parametrów:
- Wartość R-kwadrat
- Odchylenie
Wartość R-kwadrat pomaga prognostom zrozumieć, w jakim stopniu zmienna niezależna poprawnie reprezentuje zmienną zależną. Analizę trendu można łatwo przedstawić graficznie. Synoptyk może zastosować średnią jednomiesięczną, średnią dwumiesięczną lub średnią trzymiesięczną, aby wygładzić krzywą i prognozować popyt z większą dokładnością.
Metoda barometryczna
Metoda ta wykorzystuje określone wskaźniki, takie jak wskaźniki opóźnienia, wyprzedzenia lub wskaźniki przypadkowe, w celu porównania i przewidywania popytu. Na przykład wzrost temperatury otoczenia zwiększa zapotrzebowanie na klimatyzatory. Tutaj głównym wskaźnikiem jest wzrost temperatury. Ta metoda pozwala prognostom zrozumieć różne czynniki wyzwalające wzrost popytu. Może to zatem pomóc organizacji zrozumieć wiele niepewności.
Wskaźniki wiodące bezpośrednio wpływają na popyt. Wskaźniki opóźnienia wpływają na sprzedaż po pewnym wydarzeniu. Przypadkowy wpływ jednocześnie na popyt. Każda organizacja musi zrozumieć te wskaźniki.
Technika prognozowania ekonometrycznego
Dzięki tej technice prognostyk wykorzystuje szersze czynniki makroekonomiczne do prognozowania popytu. Na przykład, jeśli kraj odnotowuje dobry wzrost PKB, zapotrzebowanie na produkt wzrasta. Te czynniki makroekonomiczne pomagają zrozumieć długoterminowe prognozy popytu. Podejście to jest jednak uzależnione od danych ekonomicznych z Banku Centralnego lub Ministerstwa Finansów. Często pomaga to ocenić rynek przed wejściem na rynek.
Synoptyk może zastosować jedną lub więcej metod prognozowania popytu na dobrostan. Każda technika prognozowania ma swój unikalny przypadek użycia. Umiejętność prognozowania polega na zastosowaniu tego, co lepiej pasuje do organizacji.