Jak wykonać kopię zapasową danych na komputerze Mac za pomocą Time Machine

Wiele osób przechowuje większość swoich plików na komputerze, takich jak zdjęcia z wyjątkowych chwil, dane bieżących prac, pliki prezentacji itp. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze tworzyć kopie zapasowe danych. Jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac, możesz to łatwo zrobić za pomocą Wehikułu Czasu. Jest to wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych komputerów Mac, które zostało wprowadzone po raz pierwszy w systemie macOS X 10.5 Lampart. Nauczmy się, jak wykonać kopię zapasową na komputerze Mac za pomocą Time Machine.

Zobacz także: Jak zaktualizować oprogramowanie na komputerze Mac (macOS do High Sierra)

Jak wykonać kopię zapasową danych na komputerze Mac za pomocą Time Machine

Zanim zaczniemy

Będziesz potrzebować zewnętrznego dysku do tworzenia kopii zapasowych danych za pomocą Time Machine. Zaleca się używanie zewnętrznego dysku tylko na komputerze Mac. Nie łącz go z plikami z innego urządzenia. Znajdź dysk, który ma (co najmniej) taki sam rozmiar jak Wewnętrzny dysk twardy komputera Mac lub większy. Jeśli zamierzasz wykonać kopię zapasową, podłączając dysk zewnętrzny do komputera Mac, potrzebny będzie kabel (USB-C, FireWire lub Thunderbolt).

Podłącz zewnętrzny dysk twardy do komputera Mac

Istnieje więcej niż jedna metoda podłączenia dysku zewnętrznego do komputera Mac. Możesz podłączyć go do stacji bazowej AirPort Extreme (model 802.11ac), do AirPort Time Capsule lub za pomocą kabla połączeniowego. Jednak użycie kabla takiego jak USB-C, FireWire lub Thunderbolt jest łatwiejsze.

Podłącz komputer Mac do zasilania sieciowego

Zanim przejdziemy do głównych kroków tworzenia kopii zapasowej danych na komputerze Mac, upewnij się, że komputer Mac jest podłączony do zasilania sieciowego. Jeśli po raz pierwszy wykonujesz kopię zapasową danych na komputerze Mac, ukończenie może zająć trochę czasu. Dlatego lepiej byłoby podłączyć komputer Mac do zasilania sieciowego, aby uniknąć sytuacji, w której bateria może się wyczerpywać podczas procesu. W przypadku kolejnych kopii zapasowych proces będzie szybszy.

Uruchom Time Machine

Jak wykonać kopię zapasową danych na komputerze Mac za pomocą Time Machine 1

Jak uruchomić Time Machine na Macu? Można go znaleźć w okienku Preferencji systemowych. Najpierw kliknij Apple () menu w lewym górnym rogu ekranu Mac. Następnie kliknij Preferencje systemowe i wybierz Wehikuł czasu. Upewnij się, że jest włączony. W przeciwnym razie musisz przełączyć przycisk na pozycję Wł.

Wybierz opcję Utwórz kopię zapasową dysku

Jak wykonać kopię zapasową danych na komputerze Mac za pomocą Time Machine 2

Po włączeniu Time Machine kliknij przycisk „Wybierz dysk kopii zapasowej” i wybierz dysk zewnętrzny w wyskakującym oknie. Przed kliknięciem „Użyj dysku” zaleca się zaznaczenie „Szyfruj kopie zapasowe”. Ponieważ jest to Twoja pierwsza kopia zapasowa komputera Mac na dysk zewnętrzny za pomocą Time Machine, jego ukończenie może zająć dużo czasu. Ale nadal możesz korzystać z komputera Mac podczas tego procesu.

Czy mogę wykluczyć pliki z kopii zapasowych?

Twój komputer Mac może zawierać wiele plików. Aby zminimalizować miejsce na dysku zewnętrznym, możesz usunąć niektóre pliki przed procesem tworzenia kopii zapasowej lub wykluczyć je z kopii zapasowych. Jak wykluczyć pliki z kopii zapasowych? W okienku Time Machine kliknij Opcje. Następnie kliknij znak plus „+” w oknie podręcznym. Tutaj wybierz pliki, których nie chcesz uwzględniać w kopiach zapasowych, a następnie kliknij Wyklucz.