Jak wykrywać i czyścić pamięć dysku twardego za pomocą QDirStat w systemie Linux

QDirStat to ewolucja starszego, wypróbowanego i przetestowanego narzędzia KDirStat, autorstwa tego samego autora, Stefana Hundhammera. Oba programy służą temu samemu celowi: przedstawianiu statystyk wykorzystania pamięci komputera w sposób przyjazny dla człowieka.

Program nie pokazuje swoich wyników za pomocą surowych liczb i wartości procentowych, ale w hierarchicznej strukturze drzewa i mapie graficznej. Ułatwia to zlokalizowanie największych świni kosmicznych: aby znaleźć i usunąć niepotrzebne pliki oraz odzyskać zajmowane miejsce.

Świadomy siebie QDirStat wie, że wykorzystamy go do odzyskania przestrzeni dyskowej i zawiera pewne funkcje, które w tym pomogą. Aplikacja nie tylko wyświetla statystyki dotyczące plików, ale umożliwia także podejmowanie na nich działań. Możesz je usunąć za pomocą aplikacji, usunąć resztki z synchronizacji GIT lub uruchomić i usunąć pliki śmieci. Możesz je dostosować lub dodać własne scenariusze czyszczenia.

Zainstaluj QDirStat

Prawdopodobnie możesz znaleźć QDirStat w centrum oprogramowania swojej dystrybucji. Wyszukaj go, używając jego nazwy z podstawowego narzędzia do zarządzania oprogramowaniem graficznym Twojej dystrybucji i zainstaluj go za jego pośrednictwem.

Qdirstat Odzyskaj instalację magazynu

Jeśli wolisz terminal, w dystrybucjach zgodnych z Debianem i Ubuntu możesz go zainstalować na pokładzie:

sudo apt install qdirstat

W przeciwieństwie do starszego rodzeństwa, KDirStat, QDirStat nie wymaga bibliotek KDE (ani Gnome, ani innego środowiska graficznego) oprócz QT i Perla, więc będzie to stosunkowo szybka i bezbolesna instalacja.

Wybierz ścieżkę do analizy

Po uruchomieniu QDirStat natychmiast rozpoczyna działanie, pytając, jaką ścieżkę źródłową powinien zbadać. Możesz wybrać dowolną ścieżkę dostępną za pośrednictwem menedżera plików, lokalną lub zdalną (na przykład udziały SMB w lokalnym Windows sieć). Jeśli jest zamontowany i dostępny, QDirStat może go używać.

Qdirstat Odzyskaj ścieżkę pamięci do analizy

Po wybraniu ścieżki kliknij „Otwórz”, aby ją wybrać i przejdź do głównego okna QDirStat.

Widok drzewa i mapa wizualna

Po krótkiej analizie zawartości wybranej ścieżki, QDirStat przedstawi swoje wyniki na dwa różne sposoby w głównym oknie.

Pierwszy to „widok drzewa”, podobny do tego, który możesz znać z typowych menedżerów plików. Różnica polega na tym, że QDirStat ustawia go domyślnie na podstawie wielkości każdego wpisu, z największymi kosmicznymi świniami na górze.

Jednym spojrzeniem możesz sprawdzić, ile folder zajmuje procent wykorzystania, jego rzeczywisty rozmiar w bajtach (K / M / T) itp.

Podobnie jak widok drzewa menedżera plików, możesz rozwinąć dowolny folder, aby zobaczyć jego zawartość, klikając małą strzałkę po jego lewej stronie.

Qdirstat Odzyskaj pamięć masową Różne widoki

W dolnej części okna widać drugi graficzny widok wszystkiego na ścieżce.

Każdy prostokąt reprezentuje inny plik, a im większy prostokąt, tym więcej miejsca reprezentuje plik z pamięci.

Kosz i usuwanie plików

Po zlokalizowaniu pliku lub folderu, który chcesz wyeliminować, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Przenieś do Kosza lub wybierz go, a następnie naciśnij klawisz Delete na klawiaturze.

Plik / folder pozostanie w folderze kosza systemu operacyjnego, dopóki nie zostanie wyczyszczony lub inne pliki nie zajmą miejsca.

Qdirstat Odzyskaj Storage Trash Delete

Aby trwale usunąć, wybierz opcję „Usuń (nie ma możliwości cofnięcia usunięcia!)” Lub naciśnij Ctrl + Delete na klawiaturze z wybranym plikiem lub folderem.

Jak wyraźnie stwierdzono, podwójne sprawdzanie, co usuwasz za pomocą tej opcji, jest bezużyteczne, ponieważ nie można cofnąć.

Kompresja i czyszczenie

Wybierając foldery zamiast plików, QDirStat oferuje więcej opcji odzyskiwania utraconej przestrzeni dyskowej.

Kliknij folder prawym przyciskiem myszy, a QDirStat pozwoli ci skompresować jego zawartość (za pomocą tar tworzy pliki bz2), aby zmniejszyć zajmowane miejsce.

Qdirstat Odzyskaj folder kompresji pamięci

Możesz także usunąć wszelkie pozostałości synchronizacji make lub GIT, wybierając te opcje („make clean” i „git clean”) z menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

Unikaj „Wyczyść zawartość katalogu”, ponieważ spowoduje to wymazanie wszystkiego z folderu (chyba że tego potrzebujesz).

Wreszcie „Usuń niepotrzebne pliki” eliminuje pliki, które lokalizuje na wybranej ścieżce, którą rozpoznaje jako śmieci. Możesz określić, kim oni są, w Ustawieniach QDirStat.

Dostosowywanie czyszczenia

Wybierz „Ustawienia> Konfiguruj QDirStat”, aby dokładnie to zrobić, skonfiguruj QDirStat. Program grupuje opcje dostosowywania na czterech kartach.

Qdirstat Reclaim Storage Customization

Działania czyszczące pozwala sprawdzić istniejące funkcje, które program może uruchomić na wybranych plikach i folderach. Chociaż jego nazwa sugeruje, że mają one związek tylko z usuwaniem danych, tutaj znajdziesz również opcje „Otwórz Menedżera plików tutaj” i „Otwórz terminal tutaj”. Możesz zreorganizować działania i dodać nowe, jeśli chcesz.

Kategorie MIME to miejsce, w którym możesz zdefiniować różne grupy plików na podstawie wzorców określonych w ich nazwach. Możesz na przykład dołączyć pliki tymczasowe do kategorii MIME „Śmieci”, dodając pozycję „* .tmp” w polu „Wzorce (bez rozróżniania wielkości liter)”.

Wyklucz reguły tworzy listę plików i folderów, których program nie dotyka. Prawdopodobnie najlepiej byłoby tutaj dodać wszystkie ważne foldery i pliki, na które działanie programu nie miałoby wpływu.

Generał zawiera kilka podstawowych opcji dotyczących działania aplikacji i estetykę można pominąć.

Utrzymywać w czystości

QDirStat jest bardzo przydatny w odkrywaniu dużych, ale bezużytecznych plików, które zajmują miejsce na dysku, ale jak widzieliśmy, jest jeszcze bardziej pomocny, jeśli dostosujesz istniejące lub skonfigurujesz własne działania czyszczenia.

W ten sposób dowiesz się, co każda z nich robi i jak może wpłynąć na twoje pliki, i stworzysz scenariusze czyszczenia, w których wysyłanie zbędnych danych do zapomnienia będzie kwestią dwóch kliknięć.

Czy ten artykuł jest przydatny?